Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Konkurs FIO 2016 Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Departament Pożytku Publicznego 1.

1 Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Konkurs FIO 2016 Minist...
Author: Antoni Dudek
0 downloads 0 Views

1 Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Konkurs FIO 2016 Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Departament Pożytku Publicznego 1

2 2 Logika projektowa a oferta o dofinansowanie projektu w ramach Programu FIO w 2016 roku

3 3 Dotychczasowe FIO Fundusz Inicjatyw Obywatelskich powstał w 2005 r. w celu pobudzania oraz wspierania rozwoju inicjatyw obywatelskich. W ramach PO FIO 2009-2013 odbyły się cztery edycje konkursów, które spotykały się z roku na rok z coraz większym zainteresowaniem organizacji pozarządowych – podczas gdy w 2009 roku liczba złożonych wniosków wyniosła 3087, w 2011 i 2012 roku sięgnęła powyżej 4 tys. Podstawą konkursu FIO 2015 jest przyjęty 27 listopada 2013 r. Program FIO na lata 2014-2020

4 4 Będziemy mówić o… O cyklu projektu i jego logice, O tym, jakie informacje należy uwzględnić w opisie projektu, w tym o planowanych celach i zakładanych rezultatach, O konstruowaniu budżetu, O często popełnianych błędach i o tym, jak ich unikać, O rozwiązaniach przewidzianych w regulaminie konkursu PO FIO w 2016 roku. O sprawozdawczości.

5 Cykl projektu 5 Projekt to zadanie realizacyjne, które ma:  określony cel,  wyraźnie sprecyzowane pożądane rezultaty,  termin realizacji.

6 6 Cykl projektu Programowanie IdentyfikacjaFormułowaniefinansowanieWdrożenieOcena

7 7 O czym trzeba pamiętać  Projekt jest zamkniętą i spójną całością, a jego poszczególne sekwencje muszą być zaplanowane i realizowane zgodnie z przyjęta strategią.  Projekt ma cel, którym jest rozwiązanie problemu lub zmiana (poprawa) warunków dotyczących beneficjentów.  Aby realizacja projektu doprowadziła do osiągnięcia celu konieczna jest diagnoza oraz określenie metody działania, w tym stosowanych narzędzi.

8 8 Ważne pytania, które trzeba sobie zadać  W jakim stopniu realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia celu głównego Programu?  W jakim stopniu problem został zidentyfikowany przez Oferenta?  W jakim stopniu wskazany cel/cele projektu wynika/wynikają ze zidentyfikowanego problemu?  W jakim stopniu trafnie zidentyfikowana jest grupa docelowa projektu?

9 9 Ważne pytania, które trzeba sobie zadać  W jakim stopniu osiągnięcie zakładanych rezultatów przyczyni się do realizacji celu projektu?  W jakim stopniu projekt jest przydatny z punktu widzenia beneficjentów (adresatów zadania)?  W jakim stopniu zakładane rezultaty są wymierne i możliwe do osiągnięcia dzięki realizacji zaplanowanych działań?

10 10 Ważne pytania, które trzeba sobie zadać  W jakim stopniu Oferent dokonał trafnej oceny prawdopodobieństwa wystąpienia ryzyka, jego oddziaływania, wpływu na realizację projektu oraz sposobu minimalizacji?  Czy opis działań tworzy spójną całość, jest adekwatny wobec zidentyfikowanych problemów, a harmonogram ich realizacji jest przejrzysty/klarowny?  W jakim stopniu projekt przyczyni się do wzmocnienia potencjału Oferenta lub Partnera?  W jakim stopniu efekty realizacji projektu będą trwały po zakończeniu realizacji projektu?

11 11 Przy dokonywaniu oceny projektu stosuje się  Wskaźniki produktu – to, co zaistnieje w wyniku osiągania celów projektu, np. opracowane materiały, raporty, analizy.  Wskaźniki rezultatu – to, co nastąpi wskutek oddziaływania projektu i zrealizowanych działań, np. wzrost znaczenia NGO w społecznościach lokalnych (rezultaty jakościowe i ilościowe).  Wskaźniki oddziaływania – określają one oddziaływanie na innych niż bezpośredni adresaci projektu, np. na inne grupy społeczne, na otoczenie adresatów projektu.

12 12 Ważne pytania, które dotyczą budżetu  Na ile przedstawione koszty są racjonalne, spójne i niezbędne z perspektywy realizacji projektu?  Prawidłowość kwalifikacji kosztów?  Adekwatność i realność przyjętych w kalkulacji stawek jednostkowych?  W jakim stopniu znaczenie projektu i jego jakość uzasadniają wysokość kosztów administracyjnych?

13 13 Zasoby rzeczowe i osobowe  Czy informacje na temat kwalifikacji i doświadczenia kluczowych osób zaangażowanych w realizację projektu są wystarczające?  Czy w ofercie uwzględniono informacje na temat zaangażowania wolontariuszy? Na czym polega to zaangażowanie?  Czy informacje na temat zaplecza lokalowego i wyposażenia w odniesieniu do skali proponowanych działań są wyczerpujące? Jakie jest to zaplecze?  Czy oferta zakłada partnerstwo, które przyczyni się do skutecznej realizacji projektu?

14 14 Zaangażowanie społeczne  W jakim stopniu beneficjenci/adresaci zostali zaangażowani w przygotowanie i realizację projektu (zasada empowerment, w zależności od skali projektu)?  W jakim stopniu (w zależności od skali projektu) członkowie wspólnoty lokalnej (poza beneficjentami) zostali zaangażowani w realizację projektu ?  W jakim stopniu (w zależności od skali projektu) przewidziano zwiększenie wartości projektu, korzystając z pomocy wspólnoty lokalnej (poza zasobami partnerów)?

15 15 Zaangażowanie społeczne  W jakim stopniu projekt może wpłynąć na wzrost poziomu zaufania społecznego beneficjentów/adresatów?  W jakim stopniu projekt może wpłynąć na wzrost poziomu zaufania członków wspólnoty lokalnej (poza beneficjentami)?

16 Dziękuję za uwagę dr Magdalena Arczewska 16