1
2 Fundusze wspólnotowe Europejski Fundusz Rolniczy Gwarancji (EFRG) obejmuje instrumenty I filaru Wspólnej Polityki Rolnej, do którego zalicza się: płatności bezpośrednie, wspólną organizację rynku owoców i warzyw. Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) odpowiada za finansowanie II filaru WPR – rozwój obszarów wiejskich.
3 Polscy rolnicy zostali objęci uproszczonym systemem płatności bezpośrednich, stosowanym jedynie w nowych państwach członkowskich. Dopłaty podstawowe w Polsce w pierwszym roku członkostwa nie mogły przekroczyć 25% dopłat w krajach UE-15 na dzień 30 kwietnia 2004r. Łącznie z dopłatami uzupełniającymi (finansowanymi z budżetu krajowego oraz w latach 2004-2006 ze środków z II filaru WPR) mogły osiągnąć maksymalnie 55%. Stosowane w Polsce płatności podlegają zasadzie „phasing in” tzn. stopniowego dochodzenia do poziomu płatności bezpośrednich stosowanych w krajach UE-15. P ł atno ś ci bezpo ś rednie
4 Wykres 1. Dopłaty bezpośrednie w Polsce w latach 2004-2013 i dochodzenie do pełnego poziomu
5 faktycznemu użytkownikowi gruntów rolnych, który rzeczywiście wykonuje wszelkie czynności niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa mogą nimi być działania organizacyjne, kierownicze jak i osobiste zaangażowanie w bezpośrednim wykonywaniu pracy fizycznej w gospodarstwie Komu przys ł uguj ą p ł atno ś ci bezpo ś rednie?
6 jednolita płatność obszarowa (JPO), krajowe uzupełniające płatności obszarowe (UPO), w tym: – uzupełniająca płatność podstawowa – do powierzchni innych roślin i do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin, – płatność uzupełniająca do powierzchni uprawy chmielu, do której przyznano płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu za 2006 r. (płatność niezwiązana z produkcją), – płatność do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatności zwierzęce), – płatność uzupełniająca dla producentów surowca tytoniowego (płatność niezwiązana do tytoniu), – płatność uzupełniająca w zakresie produkcji ziemniaka skrobiowego (płatność niezwiązana do skrobi), W 2013 r. realizowane s ą nast ę puj ą ce rodzaje p ł atno ś ci:
7 oddzielna płatności z tytułu owoców miękkich, oddzielna płatność z tytułu owoców i warzyw, płatność cukrowa, płatność do surowca tytoniowego, płatność do krów, płatność do owiec, specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, pomoc finansowa z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), płatność rolnośrodowiskowa (PROW 2007-2013).
8 Stawki p ł atno ś ci bezpo ś rednich Stawki płatności bezpośrednich określane są corocznie przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w porozumieniu z Ministrem Finansów. Tabela 1. Wysokość obowiązujących w 2012 roku stawek płatności bezpośrednich Rodzaj płatności Stawki płatności za 2012 r. Jednolita płatność obszarowa (JPO) 732,06 zł/ha Uzupełniająca Płatność Obszarowa - inne rośliny 211,80 zł/ha Uzupełniająca Płatność Obszarowa - płatności zwierzęce 306,99 zł/ha Uzupełniająca Płatność Obszarowa - płatność do powierzchni upraw chmielu 1 276,38 zł/ha Oddzielna płatność z tytułu cukru 52,44 zł/tonę Oddzielna płatność z tytułu owoc ó w i warzyw (płatność do pomidor ó w) 162,09 zł/tonę Przejściowe płatności z tytułu owoc ó w miękkich 2670,66 zł/ha Specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych 672,56 zł/ha Płatność do kr ó w 584,79 zł/sztukę Płatność do owiec 123,11 zł/sztukę Źródło: Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
9 we wniosku rolnik zobowiązany jest zadeklarować wszystkie grunty rolne będące w jego posiadaniu, wraz z wnioskiem rolnik zobowiązany jest złożyć wypełnione i podpisane materiały graficzne. Wnioski o przyznanie płatności na rok 201 3 rolnicy składają (osobiście, za pomocą poczty bądź internetu) w terminie od dnia 15 marca do dnia 1 5 maja 201 3 r. pomniejszana o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia. Dopuszczalne było złożenie wniosku w terminie 25 dni kalendarzowych po tym terminie, jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia należna rolnikowi płatność jest wówczas pomniejszana o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia. Wniosek o p ł atno ś ci bezpo ś rednie
10 Rolnicy ubiegający się o przyznanie płatności bezpośrednich zobowiązani są do spełnienia szeregu wymagań dotyczących utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa w dobrej kulturze rolnej (Good Agricultural and Enviromental Conditions – GAEC) oraz podstawowymi wymogami z zakresu zarządzania (Statuory Management Requirements). Warunki przyznania p ł atno ś ci Wymogi te składają się na jeden mechanizm o nazwie: zasady wzajemnej zgodności (cross-compliance).
11 Zasady wzajemnej zgodności (cross- compliance) Dotyczą one trzech wdrażanych w Polsce stopniowo obszarów: Obszar A (obowiązujący od 1 stycznia 2009 r.): identyfikacja i rejestracja zwierząt, zagadnienia ochrony środowiska naturalnego. Obszar B (obowiązujący od 1 stycznia 2011 r.): zdrowie publiczne, zdrowie zwierząt, zgłaszanie niektórych chorób, zdrowotność roślin. Obszar C (obowiązujący od 1 stycznia 2013 r.): dobrostan zwierząt.
12 JEDNOLITA PŁATNOŚĆ OBSZAROWA
13 Do jednolitej płatności obszarowej kwalifikują się: grunty orne, w tym rośliny uprawiane w szklarniach i tunelach foliowych, trwałe użytki zielone, plantacje trwałe obejmujące: - sady, - drzewa orzechowe, - winnice, - plantacje roślin jagodowych, - chmiel, - szkółki drzew i krzewów (z wyłączeniem drzewek bożonarodzeniowych), - rośliny przeznaczone do wyplatania, ogródki przydomowe, ugory, zagajniki o krótkiej rotacji o powierzchni co najmniej 0,1 ha, elementy krajobrazu podlegające zachowaniu w obrębie działki rolnej, obejmujące: drzewa będące pomnikami przyrody, oczka wodne o łącznej powierzchni mniejszej niż 100 m 2, oraz rowy do 2 m szerokości, obiekty położone w obrębie działki rolnej, takie jak żywopłoty, pasy zadrzewień, ściany tarasów, nieutwardzone drogi dojazdowe wydzielone w obrębie działek rolnych oraz mury, które tradycyjnie stanowią element dobrej kultury rolnej, jeżeli ich całkowita szerokość nie przekracza 2 mi które nie stanowią odrębnej działki ewidencyjnej, strefy buforowe
14 Uzupełniająca płatność podstawowa jest w 100% finansowana z budżetu krajowego. Rolnikowi, który w danym roku spełnia warunki do przyznania JPO, przysługują płatności uzupełniające do powierzchni: upraw roślin, uprawianych w plonie głównym, do której została przyznana jednolita płatność obszarowa, obejmujących: zboża, mieszanki zbóż, roślin oleistych, roślin wysokobiałkowych, roślin strączkowych, roślin motylkowatych drobnonasiennych, rośliny oleiste - rzepak, rzepik, słonecznik, soja, len włóknisty i oleisty, konopie na włókno, rośliny wysokobiałkowe - bób, bobik, łubin słodki, groch siewny, rośliny strączkowe - wyka siewna, soczewica jadalna i ciecierzyca pospolita, rośliny strączkowe pastewne, rośliny motylkowate drobnonasienne, rośliny okopowe pastewne, z wyłączeniem ziemniaków pastewnych, mieszanki roślin motylkowatych drobnonasiennych z trawami na gruntach rolnych innych niż trwałe użytki zielone,
15 gruntów ornych do której została przyznana jednolita płatność obszarowa, a na których nie jest prowadzona uprawa roślin, jeżeli: rolnik dokonał zasiewu w celu podniesienia żyzności gleby poprzez wprowadzenie do niej świeżej masy roślinnej, roślinność została przyorana lub wprowadzona do gleby na skutek zastosowania innego zabiegu mechanicznego w terminie do 31 sierpnia, nie jest prowadzona uprawa przez okres nie dłuższy niż jeden rok, uprawy traw, na trwałych użytkach zielonych przeznaczonych na susz paszowy, do których została przyznana jednolita płatność obszarowa, upraw roślin przeznaczonych na materiał siewny kategorii elitarny i kwalifikowany, do których została przyznana jednolita płatność obszarowa.
16 Płatność ta jest w 100% finansowana z budżetu krajowego. Rolnikowi, który w danym roku spełnia warunki do przyznania JPO i złożył wniosek o przyznanie tej płatności, przysługuje płatność uzupełniająca do powierzchni uprawy chmielu do której przyznano mu płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu za 2006 r.
17 rolnik lub jego małżonek w okresie od dnia 1 kwietnia 2005 r. do dnia 31 marca 2006 r. był posiadaczem bydła lub owiec, lub kóz, lub koni, co potwierdza wpis lub zgłoszenie tych zwierząt do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych lub do rejestru koniowatych, także w przypadku gdy osoby te nie pozostawały w związku małżeńskim w tym okresie, na podstawie wniosku o przyznanie płatności do gruntów rolnych, złożonego w 2006 r., rolnikowi lub jego małżonkowi przyznano płatność uzupełniającą do powierzchni: – trwałych użytków zielonych lub upraw traw przeznaczonych na paszę uprawianych na gruntach ornych, lub – mieszanek roślin motylkowatych drobnonasiennych z trawami, jeżeli we wniosku złożonym w 2006 r. o przyznanie tej płatności rolnik wskazał taki rodzaj mieszanki. Płatność zwierzęca jest płatnością roczną przysługuje, w przypadku gdy:
18 Płatność zwierzęca jest przyznawana do powierzchni trwałych użytków zielonych zadeklarowanych w danym roku we wniosku o przyznanie płatności, jednak nie większej niż powierzchnia maksymalna. Powierzchnię maksymalną stanowi mniejsza z następujących powierzchni: powierzchnia ustalona jako iloraz liczby zwierząt (bydła lub owiec, lub kóz, lub koni), posiadanych przez rolnika w okresie referencyjnym, przeliczonych na DJP i współczynnika 0,3 DJP/ha, powierzchnia trwałych użytków zielonych lub upraw traw przeznaczonych na paszę uprawianych na gruntach rolnych w okresie referencyjnym lub – w przypadku tzw. „nowych rolników” - 75% powierzchni gruntów rolnych zadeklarowanych we wniosku.
19 Ponadto, istnieje możliwość przyznania płatności zwierzęcej tym producentom, którzy uzyskali płatności do powierzchni upraw paszowych w 2006 r., lecz produkcję zwierzęcą rozpoczęli w okresie od dnia 1 kwietnia 2006 r. do dnia 14 marca 2007 r. Maksymalna powierzchnia trwałych użytków zielonych, do jakiej rolnicy ci mogą uzyskać płatność jest określana na podstawie powierzchni upraw paszowych do których uzyskali oni płatności za 2006 r. oraz na podstawie liczby zwierząt wpisanych przez tych rolników lub ich małżonków do odpowiedniego rejestru w okresie od dnia 1 kwietnia 2006 r. do dnia 14 marca 2007 r. Pod uwagę brany jest dzień, w którym liczba zwierząt przeliczona na duże jednostki przeliczeniowe (DJP) we wskazanym okresie była największa. Od roku 2009 możliwe jest przejęcie prawa do uzyskiwania płatności zwierzęcej wraz z przejęciem gospodarstwa. Możliwe jest również przyznanie płatności zwierzęcej tym producentom, którzy w roku 2006 uzyskali płatność uzupełniającą do mieszanek roślin motylkowatych drobnonasiennych z trawami. W 2011 r. powierzchnia takich mieszanek może zostać uwzględniona przy określaniu maksymalnej powierzchni trwałych użytków zielonych, do jakiej dany rolnik może uzyskać płatność zwierzęcą, o ile we wniosku o przyznanie płatności na 2006 r. rolnik wskazał taki rodzaj mieszanki.
20 Płatność roczna finansowana w 100% ze środków krajowych. Do 2011 roku wnioski o płatność były składane w oddziale terenowym ARR właściwym ze względu na siedzibę producenta rolnego. Od 2012 jest to wspólny wniosek o którym mowa na str. 8 broszury. Warunkiem przyznania jest: spełnianie warunków przyznania jednolitej płatności obszarowej w danym roku i złożenie wniosku o jej przyznanie, wpisanie na dzień 14 marca 2012 r. do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej do tytoniu (prowadzonego przez ARR).
21 Płatność niezwiązana do tytoniu może zostać przyznana rolnikowi, który w dniu 14 marca 2012 r. nie był wpisany do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej, jeżeli: małżonek rolnika wnioskującego o tę płatność, w tym dniu był wpisany do tego rejestru, nawet jeżeli osoby te nie pozostawały w związku małżeńskim w dniu 14 marca 2012 r., albo rolnik lub jego małżonek odziedziczył gospodarstwo rolne osoby, która w tym dniu była wpisana do tego rejestru, albo rolnik lub jego małżonek nabył w całości gospodarstwo rolne osoby, która w tym dniu była wpisana do tego rejestru, a zbywca gospodarstwa wyraził pisemną zgodę na przyznawanie płatności niezwiązanej do tytoniu nabywcy gospodarstwa rolnego, albo do dnia 14 marca 2012 r. nabył on z mocy ustawy prawo do uzyskania płatności niezwiązanej, a nabycie tego prawa nie zostało stwierdzone decyzją dyrektora oddziału terenowego ARR.
22 Konstrukcja i zasady przyznawania tej płatności są zbliżone do płatności uzupełniającej dla producentów surowca tytoniowego. Od 2012 roku wniosek nie jest składany do ARR lecz na wspólnym wniosku o płatności do ARiMR. Warunki przyznania: spełnianie warunków przyznania jednolitej płatności obszarowej w danym roku i złożenie wniosku o jej przyznanie, wpisanie na dzień 14 marca 2012 r. do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej do skrobi (prowadzonego przez ARR).
23 Płatność niezwiązana do skrobi może zostać przyznana rolnikowi, który w dniu 14 marca 2012 r. nie był wpisany do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej, jeżeli: małżonek rolnika wnioskującego o tę płatność, w tym dniu był wpisany do tego rejestru, nawet jeżeli osoby te nie pozostawały w związku małżeńskim w dniu 14 marca 2012 r., albo rolnik lub jego małżonek odziedziczył gospodarstwo rolne osoby, która w tym dniu była wpisana do tego rejestru, albo rolnik lub jego małżonek nabył w całości gospodarstwo rolne osoby, która w tym dniu była wpisana do tego rejestru, a zbywca gospodarstwa wyraził pisemną zgodę na przyznawanie płatności niezwiązanej do skrobi nabywcy gospodarstwa rolnego, albo do dnia 14 marca 2012 r. nabył on z mocy ustawy prawo do uzyskania płatności niezwiązanej, a nabycie tego prawa nie zostało stwierdzone decyzją dyrektora oddziału terenowego ARR.
24 Płatność wprowadzona od 2008 r. Ma charakter płatności historycznej, niezwiązanej z bieżącą produkcją. Stosowana będzie do dnia 31 grudnia 2013 r. Płatność ta jest płatnością roczną w całości finansowaną z budżetu UE. Płatność do pomidorów przysługuje rolnikowi, który : spełnia warunki do przyznania JPO i złożył wniosek o przyznanie tej płatności, w roku gospodarczym 2006/2007 dostarczył pomidory do przetworzenia. Płatność do pomidorów przysługuje do masy netto pomidorów. Płatność do pomidorów
25 Płatność ta zastąpiła realizowaną w latach 2008-2011 przejściową płatność z tytułu owoców miękkich. Jest płatnością roczną. Wprowadzona została w 2012 r. i będzie stosowana do 31 grudnia 2013 r. Ma ona charakter historyczny, nie jest związana z bieżącą produkcja owoców, przysługuje do powierzchni upraw owoców miękkich (truskawek i malin) do których przyznano przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich w okresie referencyjnym – w roku 2008. Warunkiem uzyskania płatności jest : spełnienie warunków do przyznania jednolitej płatności obszarowej w danym roku oraz złożenie wniosku o jej przyznanie, przyznanie za rok 2008 przejściowej płatności z tytułu owoców miękkich. Przejściowe płatności do owoców miękkich
26 płatność ta ma charakter płatności historycznej, niezwiązanej z bieżącą produkcją, która będzie stosowana do dnia 31 grudnia 2013 r. jest płatnością roczną dla której budżet od 2009r. jest stały i wynosi 159 392 tys. euro. Płatność cukrowa przysługuje rolnikowi, który: spełnia w danym roku warunki do przyznania JPO, złożył wniosek o przyznanie tej płatności, zawarł: o na rok gospodarczy 2006/2007 z producentem cukru umowę dostawy buraków cukrowych, albo o na rok gospodarczy 2005/2006 umowę dostawy buraków cukrowych z producentem cukru, który zrzekł się w roku gospodarczym 2006/2007 kwoty. Płatność cukrowa
27 Specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych Została wprowadzona od kampanii 2010 r. Rolnikowi, który w danym roku spełnia warunki do przyznania JPO i złożył wniosek o przyznanie tej płatności, przysługuje specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych uprawianych w plonie głównym, do których została przyznana JPO.
28 Powierzchnie, na których uprawiane są rośliny strączkowe i motylkowate drobnonasienne deklaruje się we wniosku o przyznanie płatności jako odrębne działki rolne - grupa upraw ST. O tą płatność mogą ubiegać się rolnicy z całego kraju. Płatność ta nie przysługuje do powierzchni upraw, które w danym roku są zadeklarowane we wnioskach o przyznanie płatności rolnośrodowiskowej (PROW 2007-2013) w zakresie: pakietu rolnictwo zrównoważone lub pakietu zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie, albo pakietu rolnictwo ekologiczne lub pakietu zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie.
29 Rolnikowi, który spełnia w danym roku warunki do przyznania jednolitej płatności obszarowej i złożył wniosek o przyznanie tej płatności, przysługuje płatność do samic gatunku bydła domowego (Bos taurus), jeżeli w dniu 31 maja danego roku posiada nie więcej niż 10 samic z gatunku bydła domowego w wieku co najmniej 36 Wartość płatności za 2011 r. - 410,89 zł/sztukę. Do płatności kwalifikują się tylko zwierzęta znajdujące się w siedzibie stada położonej w województwie: lubelskim, małopolskim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim Płatność do krów nie przysługuje do zwierząt, które w roku 2011 były zadeklarowane we wnioskach o przyznanie pomocy w ramach programu rolnośrodowiskowego PROW 2007-2013.
30 Rolnikowi, który spełnia w danym roku warunki do przyznania jednolitej płatności obszarowej i złożył wniosek o przyznanie tej płatności, przysługuje płatność do samic gatunku owca domowa (Ovis aries), jeżeli w dniu 31 maja danego roku: posiada co najmniej 10 samic z gatunku owca domowa w wieku co najmniej 12 miesięcy, siedziba stada położona jest w rejonie wrażliwym pod względem gospodarczym lub środowiskowym Wartość płatności za 2012 r. – 123,11 zł/sztukę
31 Rejony wrażliwe pod względem gospodarczym lub środowiskowym obejmują województwa: dolnośląskie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie, łódzkie Płatność do owiec nie przysługuje do zwierząt, które w roku 2011 były zadeklarowane we wnioskach o przyznanie pomocy w ramach programu rolnośrodowiskowego PROW 2007-2013.
32 Płatność przysługuje dla rolnika, który: spełnia warunki do przyznania JPO i złożył wniosek o jej przyznanie, uprawia tytoń na działce ewidencyjnej położonej w rejonie uprawy tytoniu (wydzielono pięć rejonów w kraju), gdy nie jest członkiem grupy producentów tytoniu w terminie do 31 lipca 2012 r. zawarł umowę na uprawę tytoniu z pierwszym przetwórcą wpisanym do rejestru przetwórców surowca tytoniowego, będąc członkiem grupy producentów tytoniu zawarł w terminie do 31 lipca 2012 r. umowę kontraktacji w ramach umowy na uprawę tytoniu z pierwszym przetwórcą wpisanym do rejestru przetwórców surowca tytoniowego, dostarczy surowiec tytoniowy, w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku zbioru, pierwszemu przetwórcy surowca tytoniowego wpisanemu do rejestru pierwszych przetwórców surowca tytoniowego (oraz jego odebranie i oznaczenie zgodnie z przepisami). Płatność roczna, została wprowadzona w 2012 r., jako wsparcie dla poprawy jakości produktów rolnych w tym sektorze.
33 W roku 2013 będą obowiązywały nieco inne regulacje i terminy. Warunkiem przyznania będzie zawarcie, w terminie do dnia 14 marca roku zbioru, umowę na uprawę tytoniu z pierwszym przetwórcą surowca tytoniowego wpisanym do rejestru pierwszych przetwórców surowca tytoniowego lub umowę kontraktacji w ramach umowy na uprawę tytoniu zawartej przez grupę producentów tytoniu z pierwszym przetwórcą surowca tytoniowego wpisanym do rejestru pierwszych przetwórców surowca tytoniowego.
34 Aby w 2013 roku otrzymać płatność, rolnik spełniający warunki do otrzymania JPO powinien: – zawrzeć, w terminie do dnia 14 marca roku zbioru, umowę na uprawę tytoniu z pierwszym przetwórcą surowca tytoniowego wpisanym do rejestru pierwszych przetwórców surowca tytoniowego lub umowę kontraktacji w ramach umowy na uprawę tytoniu zawartej przez grupę producentów tytoniu z pierwszym przetwórcą surowca tytoniowego wpisanym do rejestru pierwszych przetwórców surowca tytoniowego – Warunkiem otrzymania wsparcia jest prowadzenie uprawy tytoniu w rejonach uprawy tytoniu. – Surowiec tytoniowy musi być następnie dostarczony, w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku zbioru pierwszemu przetwórcy surowca tytoniowego oraz odebrany i oznaczony zgodnie z przepisami ustawy. Płatność do tytoniu przysługuje za ilość tego surowca spełniającego odpowiednie wymagania jakościowe. Płatność nie jest wypłacana do ilości surowca przekraczającego ilość wynikającą z umowy na uprawę tytoniu lub umowy kontraktacji.
35 Płatność przysługuje za ilość surowca tytoniowego spełniającego określone wymogi jakościowe. Obejmuje ona trzy grupy odmian tytoniu: typu Virginia, typu Burley, grupa odmian należąca do tytoni ciemnych
36 Zgodnie z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, do ONW zakwalifikowano trzy rodzaje obszarów: górskie, nizinne I, nizinne II, obszary ze specyficznymi utrudnieniami. Wspieranie gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW)
37 Typ ONW Dopłata w zł/ha nizinne I strefa179 nizinne II strefa264 obszary ze specyficznymi naturalnymi utrudnieniami264 górskie320 Tabela 2. Wysokość dopłat ONW Źródło: ARiMR Wysokość dopłat ONW
38 W przeciwieństwie do dopłat bezpośrednich, w przypadku dopłat ONW występuje tzw. degresywność (wraz ze wzrostem powierzchni gospodarstwa następuje zmniejszenie dopłat). Tabela 3. Degresywność dopłat ONW Źródło: ARiMR PowierzchniaDopłata wyrównawcza ONW 1-50 ha100% dopłaty normalnej za każdy ha 50,10 ha-100 ha50% dopłaty normalnej za każdy ha 100 ha-300 ha25% dopłaty normalnej za każdy ha pow. 300 habrak płatności Warunkiem otrzymania płatności ONW jest złożenie przez rolnika posiadającego gospodarstwo na terenie gminy zakwalifikowanej do ONW, wniosku o jej przyznanie oraz przestrzeganie wymogów i norm określonych w przepisach o płatnościach bezpośrednich.
39 Należą do nich: rolnictwo zrównoważone,rolnictwo ekologiczne,ekstensywne trwałe użytki zielone,ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych poza obszarami Natura 2000,ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych na obszarach Natura 2000,zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie,zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie,ochrona gleb i wód,strefy buforowe. Działanie to polega na dobrowolnym podjęciu przez rolnika działań mających na celu poprawę stanu środowiska przyrodniczego i obszarów wiejskich w ramach jednego z dziewięciu przedsięwzięć rolnośrodowiskowych. Program rolnośrodowiskowy w ramach PROW 2007-2013
40 Warunkiem przyznania płatności rolnikowi jest: posiadanie numeru identyfikacyjnego, łączna powierzchnia działek rolnych, na których prowadzona jest przez niego działalność rolnicza wynosi co najmniej 1 ha, realizacja pięcioletniego zobowiązania środowiskowego obejmująca wymogi wykraczające ponad podstawowe wymagania, w ramach określonych pakietów i ich wariantów, zgodnie z planem działalności rolnośrodowiskowej, na gruntach, na których rolnik zadeklarował realizację tego zobowiązania we wniosku, spełnienie warunków przyznania płatności rolnośrodowiskowej w ramach określonych pakietów lub ich wariantów oraz wymogów określonych w rozporządzeniu z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Program rolnośrodowiskowy" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Program rolnośrodowiskowy w ramach PROW 2007-2013
41 Niezwykle ważną rolę pełni tutaj plan działalności rolnośrodowiskowej. Opracowywany jest on przez beneficjenta (rolnika) przy ścisłej współpracy z doradcą rolnośrodowiskowym. Plan ten jest podstawowym źródłem wiedzy dla rolnika o sposobie realizacji i zasadach uczestnictwa w programie rolnośrodowiskowym. Przygotowywany jest on na okres 5 lat. Jego posiadanie jest niezbędne do ubiegania się o płatności z programu rolnośrodowiskowego w ramach PROW 2007-2013. Warunkiem przystąpienia do realizacji Pakietów 4 i 5 jest posiadanie dodatkowo przez rolnika dokumentacji sporządzonej przez uprawnionego eksperta ornitologa lub botanika. Wniosek o przyznanie płatności na rok 2012 był składany na jednym formularzu wraz z wnioskiem o przyznanie płatności w ramach wsparcia bezpośredniego o którym mowa na stronie 8 broszury. Termin złożenia wniosku - od 15 marca do 15 maja. Jeśli wniosek został złożony po dniu 15 maja 2012 roku, ale nie później niż do dnia 11 czerwca 2012 r., za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowane było zmniejszenia należnej kwoty płatności o 1%.Dodatkowo należy wypełnić formularz „Deklaracje pakietów rolnośrodowiskowych w ramach PROW 2007-2013” stanowiący integralną część wniosku. Program rolnośrodowiskowy w ramach PROW 2007-2013
42 Numer, nazwa pakietuStawka płatności Pakiet 1. Rolnictwo zrównoważone360 zł/ha Pakiet 2. Rolnictwo ekologiczne160 zł/ha do 1800 zł/ha w zależności od wariantu Pakiet 3. Ekstensywne trwałe użytki zielone500 zł/ha Pakiet 4. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych poza obszarami Natura 2000od 550 zł/ha do 1200 zł/ha w zależności od wariantu Pakiet 5. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych na obszarach Natura 2000od 550 zł/ha do 1390 zł/ha w zależności od wariantu Pakiet 6. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwieod 570 zł/ha do 4700 zł/ha w zależności od wariantu Pakiet 7. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwieod 320 zł/szt. do 1500 zł/szt. w zależności od wariantu Pakiet 8. Ochrona gleb i wód od 330 zł/ha do 750 zł/ha w zależności od wariantu oraz tego czy pakiet jest realizowany na gruntach zagrożonych erozją wodną Pakiet 9. Strefy buforoweod 40 zł/100 mb do 110 zł/100 mb w zależności od wariantu Źródło: ARiMR Tabela. Stawki płatności rolnośrodowiskowych
43 Wysokość płatności rolnośrodowiskowej ustalana jest jako suma kwot przysługujących za realizację poszczególnych pakietów. Płatność rolnośrodowiskowa może być przyznana rolnikowi w ramach dowolnej liczby pakietów z tym, że Pakietu 2. Rolnictwo ekologiczne nie można wdrażać jednocześnie z Pakietem 1. Rolnictwo zrównoważone i Pakietem 8. Ochrona gleb i wód, natomiast pakiety: Pakiet 3. Ekstensywne trwałe użytki zielone, Pakiet 4. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych poza obszarami Natura 2000 i Pakiet 5. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych na obszarach Natura 2000 nie mogą być realizowane na tej samej powierzchni. Płatności rolnośrodowiskowe
44 W ramach nowych zobowiązań oraz zobowiązań rozpoczętych w 2011 r.: nie można wdrażać Pakietu 3. Ekstensywne trwałe użytki zielone poza obszarami Natura 2000 (obowiązuje zasada wnioskowania o płatność do Pakietu 3. Ekstensywne trwałe użytki zielone wyłącznie na obszarach NATURA 2000), nie można realizować na tej samej powierzchni (tych samych działkach rolnych) Pakietu 4. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych poza obszarami Natura 2000, Pakietu 5. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych na obszarach Natura 2000 oraz wariantów 2.3 i 2.4 Trwałe użytki zielone w ramach Pakietu 2. Rolnictwo ekologiczne. Płatności rolnośrodowiskowe
45 Do programu mogą przystąpić osoby pełnoletnie, które nie ukończyły 60 roku życia, zamieszkałe w miejscowościach należących do gmin: wiejskich, miejsko-wiejskich lub miejskich z wyłączeniem miast powyżej 5 tys. mieszkańców, które nie wystąpiły lub którym nie przyznano renty strukturalnej, nieprzerwanie ubezpieczone w pełnym zakresie przez co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku, którym przyznano, za rok poprzedzający rok złożenia wniosku, płatności do gruntów rolnych wchodzących w skład jego gospodarstwa rolnego lub też ich domownikom lub małżonkom takich rolników. Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej
46 Pomoc przyznawana jest dla operacji związanych z podejmowaniem działalności nierolniczej w zakresie: - usług dla gospodarstw rolnych, leśnictwa, ludności, - sprzedaży hurtowej i detalicznej, - rzemiosła lub rękodzielnictwa, - robót i usług budowlanych oraz instalacyjnych, - usług turystycznych oraz związanych ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem, - usług transportowych i komunalnych, - przetwórstwa produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych, - magazynowania lub przechowywania towarów, - wytwarzania produktów energetycznych z biomasy, - rachunkowości, doradztwa lub usług informatycznych. Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej
47 Maksymalny poziom refundacji wynosi: 50% kosztów kwalifikowalnych operacji 80% kosztów kwalifikowalnych operacji Limit pomocy w okresie realizacji działania w ramach PROW 2007-2013 wynosi dla jednego beneficjenta: 500 tys. zł – w przypadku realizacji wyłącznie operacji dotyczących wytwarzania biogazu rolniczego lub energii elektrycznej z biogazu rolniczego, albo 100 tys. zł – przy pozostałym zakresie operacji. Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej
48 Katalog zdarzeń, które uprawniają do uzyskania pomocy: przymrozki wiosenne (powstałe w okresie od dnia 15 kwietnia do dnia 30 czerwca), ujemne skutki przezimowania (powstałe w okresie od dnia 1 grudnia do dnia 30 kwietnia), susza - wystąpienie w dowolnym, sześciodekadowym okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej określonej wartości dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb, powódź, deszcz nawalny, obsunięcie się ziemi, lawina, grad, huragan, piorun. Z tego działania w ramach PROW 2007-2013 mogły korzystać osoby prowadzące działalność rolniczą w gospodarstwach, w których wystąpiły w roku 2010 lub 2011 szkody związane z zdarzeniami losowymi. Przywracanie potencjału produkcji rolniczej i leśnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych
49 Obydwa te warunki musiały być spełnione łącznie. Warunkiem przyznania pomocy jest stwierdzenie wysokości szkód w gospodarstwie, spowodowanych przez zdarzenie losowe, oszacowanych przez komisję powodujące straty: średnio powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie rolnym, nie mniej niż 10 000 zł – w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich. Przywracanie potencjału produkcji rolniczej i leśnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych
50 Maksymalna kwota pomocy przypadająca na jedno gospodarstwo w okresie realizacji PROW 2007- 2013 to 300 tys. zł, nie więcej jednak niż 90% kosztów kwalifikowanych poniesionych przez rolnika. Refundacji mogą podlegać koszty poniesione przed dniem zawarcia umowy ale nie wcześniej niż od daty wystąpienia klęski żywiołowej. Pomoc przyznaje się jedynie na inwestycje związane z prowadzeniem działalności rolniczej, związane z odnowieniem produkcji roślinnej lub zwierzęcej takie jak: budowa, remont budynków,zakup nowych maszyn i urządzeń,zakup stada podstawowego. Przywracanie potencjału produkcji rolniczej i leśnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych
51 Pomoc przyznawana na jedno gospodarstwo uzależniona jest od wysokości poniesionych strat. Można ją uzyskać do kwoty odpowiadającej: 130% wartości szkód oszacowanych przez komisję w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub 144% wartości szkód oszacowanych przez komisję, pomniejszonej o kwotę odszkodowania uzyskanego z tytułu ubezpieczenia majątku produkcyjnego i produkcji rolnej Przywracanie potencjału produkcji rolniczej i leśnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych
52 Od wnioskodawcy ubiegającego się o przyznanie pomocy na rodzaje usług doradczych wymaga się, aby: prowadził działalność rolniczą w zakresie produkcji roślinnej albo w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, gdy ubiega się o przyznanie pomocy na usługi doradcze wymienione w załączniku 1 i 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy: był podatnikiem podatku leśnego – gdy ubiega się o przyznanie pomocy na usługi doradcze wymienione w załączniku nr 2 do rozporządzenia, posiadał numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji o przyznanie płatności, nie podlegał wykluczeniu z ubiegania się o przyznanie pomocy na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFROW), zawarł z uprawnionym podmiotem doradczym umowę na świadczenie usług doradczych która zawiera przynajmniej: usługę kompleksową oceny gospodarstwa rolnego w zakresie spełniania wymogów wzajemnej zgodności i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, jedną z usług doradczych wymienionych w załączniku 2 do rozporządzenia, jedną z dodatkowych usług doradczych wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, w przypadku gdy wnioskodawca ubiega się o przyznanie pomocy na usługi doradcze wymienione w załączniku nr 3 do rozporządzenia i ubiega się, korzysta lub skorzystał z usług doradczych dotyczących kompleksowej oceny gospodarstwa rolnego w zakresie spełniania wymogów wzajemnej zgodności i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów
53 W przypadku otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy wnioskodawca zobowiązany jest skorzystać z wyżej wymienionych usług doradczych przed upływem 12 miesięcy liczonych od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna. Z usług doradczych w zakresie zalesiania może skorzystać również wnioskodawca, będący posiadaczem lasu. Wnioskodawca powinien zawrzeć umowę o świadczenie usług doradczych z uprawnionym podmiotem doradczym. Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów
54 Uprawnienia o świadczenia usług doradczych posiadają:wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego (ODR), izby rolnicze, podmioty, które uzyskały akredytację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pomoc wynosi 80% poniesionych i udokumentowanych kosztów kwalifikowanych. VAT nie zalicza się do kosztów kwalifikowalnych. Suma płatności otrzymanych w ramach działania nie może przekroczyć równowartości 1.500 euro na gospodarstwo. Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów
55 . Możliwość uzyskania pomocy finansowej przysługuje rolnikom wytwarzającym produkty: w ramach wspólnotowych systemów jakości żywności: wpisane do rejestru Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności (GTS), wpisane do rejestru Chronionych Nazwy Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChNP – ChOG), produkowane ekologicznie, w ramach krajowych, uznanych systemów jakości żywności: Integrowanej Produkcji (IP), systemu „Jakość Tradycja”, systemu „Quality Meat Program”. Uczestnictwo rolników w systemach jakości
56 . Pomoc obejmuje zwrot kosztów: kontroli, składek poniesionych na rzecz grupy producentów, zakupu specjalistycznych publikacji na temat prowadzenia produkcji integrowanej oraz zakupu pułapek feromonowych i lepowych Uczestnictwo rolników w systemach jakości
57 Maksymalne stawki wynoszą rocznie: 3.200 zł - w systemach Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności oraz Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych, 3.000 zł- w systemie Produkcji Ekologicznej, 2.750 zł - w systemie Integrowanej Produkcji (w tym do 750 zł koszty składki na rzecz grupy producentów oraz zakupu publikacji na temat IP i zakupu pułapek feromonowych i lepowych), 1.470 zł- w systemie "Jakość Tradycja", 2.386 zł w systemie „QualityMeat Program”. Maksymalna roczna pomoc uzależniona jest od tego, w jakim systemie jakości rolnik uczestniczy. Uczestnictwo rolników w systemach jakości
58 Można jednocześnie ubiegać się (na osobnych wnioskach) o pomoc, a potem o płatność, z tytułu uczestniczenia w różnych systemach jakości żywności albo w związku z wytwarzaniem różnych produktów posiadających Gwarantowaną Tradycyjną Specjalność, Chronioną Nazwę Pochodzenia lub Chronione Oznaczenie Geograficzne. Producent rolny otrzyma wsparcie na podstawie kosztów rzeczywiście poniesionych i udokumentowanych. Roczna suma uzyskiwanego wsparcia nie może być wyższa niż równowartość 3.000 euro na gospodarstwo. Wniosek o przyznanie pomocy można składać: do 31 grudnia 2013r. lub do dnia podania do publicznej wiadomości, że nabór wniosków w ramach działania został zakończony. Uczestnictwo rolników w systemach jakości
59 Program ten realizowany jest w ramach mechanizmu „Wsparcia rynku produktów pszczelich”, w sezonach 2010/2011, 2011/2012, 2012/2013. Pomoc polega na refundacji kosztów ponoszonych na: przeprowadzenie szkoleń, kursów, konferencji, zakup sprzętu pszczelarskiego, (warunek posiadanie co najmniej 20 rodzin pszczelich), zakup leków do zwalczania warrozy, dopuszczonych do obrotu na terenie Polski, zakup przyczep (lawet) do przewozu uli, (warunek posiadanie nie mniej niż 50 rodzin pszczelich) zakup urządzeń laboratoryjnych, wykonanie analiz jakości miodu, zakup matek, pakietów, odkładów pszczelich, wdrażanie programów badawczych. Wsparcie pszczelarstwa
60 Wnioski o przyznanie refundacji mogą składać: związki pszczelarskie, stowarzyszenia pszczelarzy, zrzeszenia pszczelarzy, spółdzielnie pszczelarskie, grupy producenckie pszczelarzy, jednostki badawczo-rozwojowe zajmujące się problematyką pszczelarską. Wsparcie pszczelarstwa
61 Program adresowany jest do: rolników wpisanych do ewidencji producentów (prowadzonej przez ARiMR), grup rolników (minimum trzech) o ile ich grunty sąsiadują ze sobą, a ich łączna powierzchnia jest nie mniejsza niż 2 ha, jednostek samorządu terytorialnego. Celem przyznawania pomocy jest powiększenie obszarów leśnych w kraju oraz podniesienie wartości ekonomicznej gruntów o niskiej klasie bonitacyjnej. Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne
62 Grunty przeznaczone pod zalesienie muszą spełniać określone kryteria: przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego pod zalesienie, a w przypadku braku w gminie planu, brak sprzeczności zalesienia ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, grunty muszą być własnością, współwłasnością rolnika lub współmałżonka, powierzchnia nie mniejsza niż 0,5 ha i szerokość powyżej 20 m, wymóg ten nie ma zastosowania dla gruntów graniczących z lasami o powierzchni minimum 0,1 ha, położenie poza obszarami Natura 2000, parkami krajobrazowymi, rezerwatami przyrody, parkami narodowymi, obszarami ich otulin chyba, że zalesienie nie jest sprzeczne z celami ochrony tych obszarów. Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne
63 Maksymalna pomoc dla jednego rolnika przyznawana jest do powierzchni 100 ha. Warunki uzyskania płatności różnią się nieco w zależności od tego, czy zalesieniu podlegają grunty rolne, czy grunty inne niż rolne. Wspólne wymogi to: wpisanie rolnika do ewidencji producentów rolnych, uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W przypadku zalesienia gruntów rolnych rolnik powinien zobowiązać się dodatkowo do: wykonania zalesienia gruntów, na których do dnia złożenia wniosku o pomoc była prowadzona działalność rolnicza, prowadzenia założonej uprawy leśnej, przez 15 lat od dnia uzyskania pierwszej płatności na zalesianie, pielęgnacji założonej uprawy leśnej, przez okres 5 lat od dnia wykonania zalesienia - zgodnie z planem zalesienia, przestrzegania na terenie całego gospodarstwa norm i wymogów wzajemnej zgodności. Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne
64 Jeżeli chodzi o zalesienie gruntów innych niż rolnych w celu uzyskania płatności należ dodatkowo zobowiązać się do: wykonania zalesienia gruntów innych niż rolne z sukcesją naturalna, wykonania zalesienia gruntów innych niż rolne, wskazanych w planie zalesienia jako grunty, które po zalesieniu spełniać będą funkcje wodochronne lub glebochronne, pielęgnacji założonej uprawy leśnej, przez okres 5 lat od dnia wykonania zalesienia - zgodnie z planem zalesienia. Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne
65 Przyznawana pomoc na zalesienie gruntów rolnych składa się z trzech elementów: wsparcia na zalesienie – jednorazowa płatność za poniesione koszty zalesienia od 4.160 do 6.260 zł/ha, możliwa jest dodatkowa płatność za wykonanie zaleconego przez nadleśnictwo ogrodzenia, premia pielęgnacyjna – zryczałtowana płatność wypłacana przez pięć lat w wysokości 970 lub 1.360 zł/ha, możliwe zwiększenie w wyniku zastosowania zaleconych przez nadleśnictwo indywidualnych działań o kwotę od 190 do 700 zł/ha, premia zalesieniowa – płatność zryczałtowana wypłacana przez 15 lat w wysokości 1580 zł/ha, warunkiem przyznania jest udokumentowanie przez rolnika co najmniej 25% dochodów jako pochodzących z rolnictwa. Warunkiem niezbędnym do przystąpienia do programu jest uzyskanie przez rolnika jeszcze przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy planu zalesienia. Plan ten uzyskuje się w we właściwym nadleśnictwie na wniosek. Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne
66 Pomoc na zalesianie gruntów innych niż rolne obejmuje natomiast dwa elementy: od 1.700 do 6.260 zł/ha, wsparcie do zalesienia - płatność za poniesione koszty zalesienia od 1.700 (w przypadku zalesienia z wykorzystaniem sukcesji naturalnej) do 6.260 zł/ha, możliwa jest dodatkowa płatność za wykonanie zaleconego przez nadleśnictwo ogrodzenia, od 970 do 2.050 zł/ha od 190 do 700 zł/ha. premia pielęgnacyjna – zryczałtowana płatność wypłacana przez pięć lat w wysokości od 970 do 2.050 zł/ha, możliwe zwiększenie w wyniku zastosowania zaleconych przez nadleśnictwo indywidualnych działań o kwotę od 190 do 700 zł/ha. Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne
67 Instrumenty krajowe wsparcia finansowego gospodarstw rolnych
68 Symbol kredytu Przeznaczenie kredytu nIPkredyt na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych, działach specjalnych produkcji rolnej i przetwórstwie produktów rolnych oraz na zakup akcji lub udziałów, nKZkredyty na zakup użytków rolnych, nMRkredyty na utworzenie lub urządzenie gospodarstw rolnych przez osoby, które nie ukończyły 40 roku życia, nGPkredyt na realizację inwestycji w rolnictwie i przetwórstwie produktów rolnych oraz na zakup akcji lub udziałów przez grupy producentów rolnych, nGRkredyt na zakup nieruchomości rolnych przeznaczonych na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rodzinnego, nNTkredyty na realizację inwestycji w zakresie nowych technologii produkcji w rolnictwie zapewniających wysoką jakość produktu, nBR10kredyty na realizację inwestycji w ramach "Branżowego programu rozwoju wspólnego użytkowania maszyn i urządzeń rolniczych", nBR13kredyty na realizację inwestycji w ramach "Branżowego programu restrukturyzacji przetwórstwa ziemniaka na skrobię w Polsce", nBR14kredyty na realizację inwestycji w ramach "Programu wspierania restrukturyzacji i modernizacji przemysłu mięsnego, chłodnictwa składowego i przetwórstwa jaj w Polsce", nBR15kredyty na realizację inwestycji w ramach "Branżowego programu mleczarstwa", nKL01 nKL02 kredyty na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę Kredyty z dopłatą ARiMR do oprocentowania
69 Kwota kredytu nie może być wyższa niż 80% wartości nakładów inwestycyjnych i przekraczać 4 mln zł. Oprocentowanie kredytu jest zmienne i nie może wynosić więcej niż 1,5 stopy redyskontowej weksli przyjmowanych od banków do redyskonta przez NBP w stosunku rocznym. Należne bankowi odsetki, płacone są przez kredytobiorcę: w wysokości 0,4 powyższego oprocentowania, nie mniej jednak niż 3%, a w pozostałej wysokości przez ARiMR. Kredyt nMR może być udzielony maksymalnie na 15 lat z karencją spłaty 2 lata. Dopłaty podlegają zwrotowi wraz z odsetkami w wysokości, jak dla zaległości podatkowych, a kolejne nie przysługują, gdy kredytobiorca sprzeda w okresie kredytowania lub po okresie kredytowania i przed upływem 5 lat od dnia nabycia - bez zgody banku - użytki rolne, gospodarstwo rolne, inne obiekty lub urządzenia nabyte za kredyt. Kredyty z dopłatą ARiMR do oprocentowania
70 Lp. Banki współpracujące z ARiMR Oprocentowanie płacone bankowi przez kredytobiorcę w liniach kredytowych: nIP nMR, nKZ, nGR, nGP, nNT,nBR/10, nBR/13, nBR/14, nBR/15 nKL01, nKL02 ubezpieczeni nKL01, nKL02 nieubezpiecze ni 1 Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. 3,0000 1,50003,3750 2 Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. 3SGB Bank S.A 4Bank BPH S.A. 5 ING Bank Śląski S.A. 6 Bank Zachodni WBK S.A. 7Bank PEKAO S.A. Tabela. Oprocentowanie kredytów udzielanych przez banki współpracujące z ARiMR (wysokość stopy redyskonta weksli: 3,50% od 07.03.2013)
71 Pomoc ta wypłacana jest w dwóch ratach: I rata w wysokości 75% kwoty pomocy, II rata w wysokości 25% kwoty pomocy wypłacana na koniec okresu kredytowania w celu ostatecznej spłaty kapitału kredytu, jednak nie wcześniej niż po 5 latach od dnia udzielenia kredytu Wartość kredytu nie może przekroczyć 80% inwestycji i nie więcej niż 4 mln zł. Kredyt z częściową spłatą kapitału (CSK)
72 Rolnik może ubiegać się o udzielenie gwarancji, poręczenie kredytów inwestycyjnych gdy: spełnia warunki do uzyskania kredytu, przeznaczonego na realizację inwestycji, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, nie posiada pełnego i wymaganego procedurami banku zabezpieczenia kredytu, posiada według oceny banku, zdolność do spłaty zabezpieczonego przez ARiMR kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie kredytu, nie zalega z płatnościami z tytułu podatków i składek na ubezpieczenia społeczne oraz nie posiada wymagalnych zobowiązań wobec ARiMR z tytułu udzielonej pomocy. Gwarancje oraz poręczenia spłaty kredytów bankowych
73 Gwarancje i poręczenia udzielane są do kwoty 1 mln zł na okres objęty umową kredytu, wydłużony o 3 miesiące. Maksymalna wysokość gwarancji to 80% a poręczenia 60% wykorzystanego kredytu. Za udzielenie gwarancji, poręczenia ARiMR pobiera jednorazową opłatę (od 0,3% do 1,5%). Wniosek o udzielenie poręczenia, gwarancji składany jest do ARiMR za pośrednictwem banku udzielającego kredyt. Gwarancje oraz poręczenia spłaty kredytów bankowych
74 Ponieważ wiele programów pomocowych może być realizowanych równocześnie warto zastanowić się nad długofalowym programem rozwoju gospodarstwa. Decyzję o skorzystaniu z programów pomocowych należy podejmować w sposób racjonalny, dokładnie określając wszystkie korzyści jak i niebezpieczeństwa. Przy samodzielnym wypełnianiu wniosków należy dokładnie zapoznać się z warunkami oraz instrukcją. Przed przystąpieniem do programów (inwestycyjnych, młody rolnik) warto uregulować kwestie własnościowe gospodarstwa oraz wszystkich działek rolnych. Przy planowaniu dużych inwestycji można przeanalizować przejście na zasady ogólne VAT. Przyjmowanie wniosków w danych programach ogłaszane jest z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Warto więc wcześniej przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. Należy dokładnie zapoznawać się z wszystkimi pismami, umowami przedstawianymi przez ARiMR jak i banki udzielające kredytów! Warto pamiętać!
75 Dziękuję za uwagę!