1
2 Gdański Fundusz Senioralny Projekt dla wszystkich osób w wieku 60+ które mają ochotę aktywnie oraz kreatywnie spędzać czas wolny poznając nowych ludzi i nowe zajęcia.
3 Cel Funduszu Senioralnego Wsparcie inicjatyw oraz wydarzeń zaproponowanych przez seniorów w wysokości 500zł na grupę Alternatywa dla grup nieformalnych
4 Cele szczegółowe: 1. Zwiększenie liczby podejmowanych przez seniorów oddolnych inicjatyw 2. Aktywizacja społeczna osób w wieku 60+ 3. Zwiększenie różnorodności ofert kierowanych do seniorów 4. Zwiększenie świadomości wśród gdańskich seniorów na temat prowadzenia projektów 5. Podniesienie kompetencji i umiejętności gdańskich seniorów w przygotowywaniu i przeprowadzaniu własnych projektów 6. Wzbogacenie oferty działań lokalnych i ponadlokalnych poprzez prowadzone przez seniorów inicjatywy
5 Kto może ubiegać się o dotację na inicjatywę Osoby 60+ Grupa licząca minimum 6 seniorów Zamieszkanie w Gdańsku
6 Formalności ograniczone do minimum Dokumentacja konkursowa ma charakter uproszczony tak aby była przejrzysta i zrozumiała dla wszystkich wnioskodawców. Wszystkie druki mają formę pojedynczej kartki A4 z kilkoma pytaniami odnośnie planowanego/zrealizowanego zadania. Listy są listami uczestników inicjatyw a nie listami obecności koniecznymi do wypełniania przy okazji każdego spotkania.
7 Termin składania wniosków Od 15 kwietnia do 6 maja Wyniki wyłonionych inicjatyw 15 maja
8 Zakończone inicjatywy senioralne 80 inicjatyw przez 2 lata aktywizujących 1000 seniorów W 2015 roku zainwestujemy 40 000 zł w zorganizowanie 80 inicjatyw
9 Organizator Gdańskiego Funduszu Senioralnego Ul. Pl. Solidarności 1/ p.3.36, Gdańsk www.kiwi.org.pl
10 Projekt finansowany jest z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 oraz środków Gminy Miasta Gdańsk.
11 Przykładowe inicjatywy
12 Seniorzy w akcji – piknik dla seniora W ramach projektu z inicjatywy grupy seniorów zorganizowany został międzypokoleniowy piknik dla mieszkańców dzielnicy Nowy Port. Seniorzy z grupy inicjatywnej samodzielnie przygotowali poczęstunek dla ok. 80 osób, które wzięło udział w imprezie. Podczas pikniku wystąpiła grupa Sprawni 60+ z prezentacją starych gier podwórkowych a także Aktywni na dzielnicy z pokazem swoich prac.
13 SKS PERFECT – Komputer jako łącznik z rodziną W ramach projektu przeprowadzone zostały warsztaty komputerowe dla wszystkich zainteresowanych seniorów z dzielnicy. Zajęcia odbyły się 8 razy a w trakcie ich trwania przekazywana została podstawowa wiedza związana z obsługa komputera. Seniorzy zgłosili potrzebę nauki przede wszystkim komunikacji przez Internet i na te zagadnienia został położony nacisk. Spotkania spełniły jednak nie tylko funkcję edukacyjną ale także zintegrowały osoby, które mieszkają blisko siebie a nie mają okazji do spotkań i utrzymywania kontaktów.
14 W sile 60+ Mini turniej gry w kręgle W ramach projektu odbyło się wspólne wyjście na kręgielnie, gdzie rozegrany został turniej. W rozgrywkach udział wzięły 22 osoby w wieku 60+. Na koniec turnieju zostały wręczone nagrody dla najlepszych uczestników zabawy.
15 Klub Samopomocy KISIELEK – Wspieramy aktywność seniorów po 80-tce Zarówno jeden jak i drugi projekt dotyczył zorganizowania wycieczki turystyczno-rekreacyjnej w okolice Starogardu Gdańskiego do ogrodu botanicznego oraz do Grodziska Owidz, gdzie seniorzy mogli podziwiać rekonstrukcję grodziska z początku X wieku. Na tę wycieczkę wspólnie wybrały się dwie grupy senioralne.
16 „7” Kreatywnych Kobiet – „Jesienna przygoda ze sztuką przez duże S” Projekt realizowany przez „7” kreatywnych kobiet miał na celu aktywizację środowiska seniorów poprzez przygotowanie wspólnych wyjść do kina i zorganizowaniu mini dyskusyjnego klubu filmowego. Wspólne wyjścia i spotkania pozwoliły nie tylko na integrację grupy, ale także zachęciły dużą część seniorów do dalszego wspólnego działania.
17 Klub Twórczej Inspiracji – Filcowanie – łączenie technik na sucho i na mokro Klub Twórczej Inspiracji zainspirowany sukcesem I edycji Gdańskiego Funduszu Senioralnego postanowił kontynuować naukę robótek ręcznych. Tym razem zajęcia zostały poszerzone o nowe techniki i wzory dzięki czemu uczestniczący w spotkaniach nabywają coraz to nowych umiejętności. Kontynuowanie cotygodniowych spotkań pozwoliło na zintegrowanie grupy.
18 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ