1 GMINA LIMANOWA WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE„Organizacja wakacyjnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży” GMINA LIMANOWA WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
2 Opis zgłoszonego rozwiązaniaLetnia wymiana dzieci i młodzieży z gminami nadmorskimi zapoczątkowana została w r. z inicjatywy gminy Limanowa i działa w oparciu o stałe porozumienia o współpracy międzygminnej z 3 gminami nadmorskimi: Sztutowo, Postomino, Wejherowo oraz Gminą Stawiguda na Mazurach. Corocznie od 5 lat wymiana obejmuje po ok. 300 dzieci. Od 2007 współpraca rozszerzyła się na Ustronie Morskie. Na podstawie umów partnerskich wieloletnich corocznie podpisywane są szczegółowe porozumienia międzygminne określające warunki pobytu dzieci, program, koszty. Na przełomie lipca i sierpnia odbywają się dwutygodniowe turnusy kolonijne oparte na wahadle tj. młodzież z gmin nadmorskich w tym samym czasie ma zorganizowany pobyt w Gminie Limanowa. Każda gmina pokrywa swoje koszty, a uczestniczy równa liczba dzieci z poszczególnych gmin – w praktyce szkoła z jednej gminy jest przyjmowana przez szkolę w drugiej gminie. Gminy partnerskie organizują tą inicjatywę całkowicie bez pośredników czyli firm komercyjnych – własnymi siłami.
3 Efekty wdrożenia (1): W latach z letniego wypoczynku zorganizowanego przez gminę skorzystało 1250 uczniów z Zespołu Szkół w Męcinie, Pisarzowej, Pasierbcu, Mordarce, Starej Wsi i Rupniowie. Profilaktyka zdrowotna dzieci i młodzieży - niedobór jodu w górach, który można uzupełnić właśnie wyjazdami a nie wszystkich na to stać Rola motywacyjna wyjazdów - nagroda za dobre wyniki w nauce. Aspekt społeczny - korzystanie z wymiany przez dzieci z rodzin o niskich dochodach (realizacja świadomej polityki gminy – każde dziecko w gminie w okresie edukacji szkolnej chociaż raz spędzi wakacje nad morzem), przeciwdziałanie wykluczeniu, poznanie przez młodzież walorów krajoznawczych innych fragmentów kraju. Aspekty wychowawcze - Integracja z młodzieżą niepełnosprawną - wspólne zajęcia, oraz doskonalenie umiejętności pływania oraz bezpiecznego zachowania się nad wodą i w wodzie. Promocja Gminy Limanowa przy okazji imprez kulturalno – sportowych nad morzem Efektywne wykorzystanie kadry nauczycielskiej, która i tak jest opłacana przez gminę.
4 Efekty wdrożenia (2): Wymiar finansowy: Finansowym efektem wprowadzonych zmian w systemie dostarczania usługi mieszkańcom (uczniom) jest z jednej strony koszt przedsięwzięcia w wysokości prawie 120 tys. zł rocznie. Szacujemy, że gdyby ten rodzaj wypoczynku był przez gminę zlecany instytucji komercyjnej, musiałby kosztować blisko 2 x więcej i gminy nie byłoby na to stać Wymiar instytucjonalny: Projekt wymusza lepszą organizację pracy w urzędzie, zapewniająca skuteczna integrację działań związanych z organizacją wypoczynku dla dzieci i młodzieży w szkołach. Aktywne wykorzystanie czasu pracy własnych pracowników. W efekcie mieszkańcom są świadczone usługi ponad standartowe, nie należące do obligatoryjnych zadań gminy. Aby to osiągnąć, konieczne jednak było wprowadzenie szeregu zmian w organizacji urzędu i jednostek oświaty – wyrwanie ze starej rutyny. Podstawowym kosztem politycznym było przekonanie radnych o zasadności poniesienia nakładów. Ważnym argumentem w debacie nad projektem było przedstawienie wartości i jakości dostarczanej usługi oraz symulacja poniesionych kosztów, gdyby gmina zlecała to zadanie instytucji komercyjnej. Dodatkowym plusem jest dobra współpraca z gminami partnerskimi – obecnie podpisano 5-ta umowę partnerską z Ustroniem Morskim.
5 Opis sposobu wdrożenia rozwiązania (1)PODPISANIE SZCZEGÓŁOWYCH POROZUMIEŃ Z GMINAMI NADMORSKIMI W SPRWIE ORGANIZACJI LETNIEGO WYPOCZYNKU (styczeń/luty - po uchwaleniu budżetu na dany rok) USTALENIE TERMINÓW ,ILOŚCI DZIECI, STAWEK I PROGRAMU KOLONII dyrektor GZOS przy współpracy z dyrektorami poszczególnych zespołów szkół (luty – marzec) przygotowuje szczegółowy program pobytu młodzieży znad morza w Gminie Limanowa i wymienia propozycje z przedstawicielami władz gminnych z Postomina, Wejherowa , Sztutowa , Stawigudy. Wersję ostateczną akceptuje Wójt. Od 2007 współpraca rozszerzy się na Ustronie Morskie! KOSZTORYS RZECZOWY POSZCZEGÓLNYCH TURNUSÓW – dyrektorzy zespołów szkół w porozumieniu z dyrektorem GZOS Limanowa (kwiecień). USTALENIE OPIEKUNÓW I PODPISANIE Z NIMI STOSOWNYCH UMÓW – dyrektorzy dyrektorów szkół (maj), przy akceptacji władz gminy.
6 Opis sposobu wdrożenia rozwiązania (2)REKRUTACJA UCZESTNIKÓW KOLONII W SZKOŁACH – dyrektorzy poszczególnych zespołów szkół we współpracy z kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej (maj – czerwiec). Listy są akceptowane przez dyrektora GZOS Limanowa i przedstawiane Wójtowi. WYJAZD I POBYT MŁODZIEŻY NA KOLONIACH (czerwiec – lipiec – sierpień). Jednocześnie wzajemne odwiedziny władz poszczególnych gmin w czasie trwania turnusów – spotkania z młodzieżą – w ramach urlopów. ROZLICZENIE I PODSUMOWANIE TURNUSÓW – księgowość Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Limanowej i dyrektorzy poszczególnych Zespołów w obecności w-ce Wójta Gminy (koniec sierpnia). Dyrektorzy dzielą się spostrzeżeniami i uwagami co do organizacji i samego pobytu dzieci nad morzem w okresie wakacji. Władze gminy wymieniają informacje z gminami nadmorskimi co do realizacji przedsięwzięcia i dalszej wymiany na kolejny rok.
7 Na co należy zwrócić uwagę przy replikacji lub adaptacji rozwiązaniaNa co należy zwrócić uwagę przy replikacji lub adaptacji rozwiązania? Trudności? Odnośnie założeń, planowania i budżetowania przedsięwzięcia. Nawiązanie współpracy międzygminnej, Zaplanowanie środków, Zasady rekrutacja uczestników, Program wymiany. Odnośnie fazy realizacyjnej. Dobór właściwej kadry, Zgodność wydatków z planem finansowym. Powierzenie gminnej jednostce organizacyjnej nadzoru nad realizacją zadania – dobra koordynacja pracy. Trudności : Określona liczba miejsc – dużo chętnych , zdarzają się problemy pomimo przyjętych zasad rekrutacji uczestników, Zmienne warunki pogodowe powodują konieczność weryfikacji zaplanowanych programów kolonii – elastyczne reagowanie