Głos Polaków w sprawie wina

1 Głos Polaków w sprawie wina26 października 2016 r. ...
Author: Miłosz Czerwiński
0 downloads 3 Views

1 Głos Polaków w sprawie wina26 października 2016 r.

2 Nota metodologiczna

3 Nota metodologiczna Czas realizacji badania: październik 2016Miejsce realizacji: próba ogólnopolska Próba: losowo – kwotowa reprezentatywna dla ogółu ludności w wieku 18 – 65 lat (dane wg GUS) Jednostka badania mieszkańcy Polski w wieku 18 – 65 lat Wielkość próby: n = 1000, błąd oszacowania = 3,1 proc., poziom ufności = 0,95 Technika badawcza: badanie zrealizowane metodą bezpośrednich standaryzowanych telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

4 Wyniki

5 Opinie o promocji i reklamie piwaWiększa część badanych opowiedziała się za możliwością reklamy piwa. Warto jednak zwrócić uwagę, że większą część zwolenników reklamy piwa stanowią respondenci popierający takie rozwiązanie w sposób umiarkowany. Natomiast wśród przeciwników większy odsetek stanowią głosy zdecydowane. Na reklamę piwa zezwalaliby częściej mężczyźni niż kobiety, oraz najmłodsi badani respondenci.

6 Opinie o promocji i reklamie piwa

7 Opinie o promocji i reklamie piwa

8 Opinie o promocji i reklamie piwa

9 Opinie o promocji i reklamie wyrobów winiarskichZdaniem ponad 60 proc. pytanych, prawo powinno zezwalać (przy zachowaniu odpowiednich warunków) na reklamę i promocję wyrobów winiarskich, takich jak wino i miód pitny. Zdecydowanie do takiego pomysłu przychyla się prawie jeden na czterech zapytanych, natomiast zdecydowanie sprzeciwia mu się 22,2 proc. respondentów. Podobnie jak w przypadku piwa wśród osób przeciwnych dominują odpowiedzi zdecydowane, zaś wśród zwolenników większy odsetek stanowią odpowiedzi ,,raczej”.

10 Opinie o promocji i reklamie wyrobów winiarskich

11 Opinie o promocji i reklamie wyrobów winiarskich

12 Opinie o promocji i reklamie wyrobów winiarskich

13 Opinie o promocji cydruOpinie o możliwej reklamie i promocji cydru są bardziej zbliżone do wyrobów winiarskich niż do piwa. Za umożliwieniem promocji cydru zdecydowanie opowiedziało się prawie 26 proc. zapytanych, za to przeciwnych jej było niespełna 18 proc.. Ponownie najbardziej chętną takiemu rozwiązaniu grupą byli ankietowani w wieku do 24 lat.

14 Opinie o promocji cydru

15 Opinie o promocji cydru

16 Opinie o promocji cydru

17 Opinie o promocji i reklamie wyrobów alkoholowychRespondenci, nieznacznie częściej przychylają się do zezwolenia na reklamę i promocję wyrobów winiarskich oraz cydru, niż (na dozwoloną już obecnie, pod pewnymi warunkami) promocję i reklamę piwa.

18 Opinie o promocji alkoholu oraz kultury winiarskiejZdania dotyczące promocji kultury spożycia alkoholu oraz wiedzy o kulturze winiarskiej są podzielone. Należy jednak zaznaczyć, że większość badanych stwierdziła, że prawo powinno zezwalać na tego typu praktyki. Warto podkreślić, że grupy zdecydowanych zwolenników jak i zdecydowanych przeciwników są prawie tak samo liczne. Kobiety są bardziej pozytywnie nastawione do tego pomysłu niż mężczyźni. W większym stopniu przychylne są także osoby starsze niż 35 lat.

19 Opinie o promocji alkoholu oraz kultury winiarskiej

20 Opinie o promocji alkoholu oraz kultury winiarskiej

21 Opinie o promocji alkoholu oraz kultury winiarskiej

22 Sprzedaż alkoholu przez InternetAnkietowani są przeciwni sprzedaży alkoholu przez Internet, nawet pomimo zapewnień o starannej weryfikacji wieku odbiorcy. Wprowadzeniu takiego rozwiązania, zdecydowanie przeciwna jest prawie co druga pytana osoba. Na postrzeganie sprzedaży przez Internet w dużej mierze wpływa wiek badanych. Respondenci młodsi niż 45 lat częściej popierają takie rozwiązanie, co może wynikać z faktu, że grupa ta częściej korzysta z Internetu niż starsi ankietowani.

23 Sprzedaż alkoholu przez Internet

24 Sprzedaż alkoholu przez Internet

25 Sprzedaż alkoholu przez Internet

26 Zakup alkoholu przez InternetZakup alkoholu za pośrednictwem Internetu zadeklarowało mniej niż 3 proc. ankietowanych.

27 Reglamentacja punktów sprzedażyZapytani są podzieleni w opinii dotyczącej umożliwienia gminom maksymalnej liczby punktów sprzedaży. Ponad połowa ankietowanych poparłaby taki zakaz, w tym 23,1 proc. w sposób zdecydowany. Przeciwnikami przyznawania gminom takich uprawnień byłoby dwóch na pięciu pytanych. Odpowiedzi na to pytanie powiązane są z wiekiem ankietowanego. Młodsi badani są częściej przeciwni takim regulacjom.

28 Reglamentacja punktów sprzedaży

29 Reglamentacja punktów sprzedaży

30 Reglamentacja punktów sprzedaży

31 Reglamentacja obszarów sprzedażyO ile w przypadku ilości punktów sprzedaży alkoholu w gminach, przewaga zwolenników takiego rozwiązania nie była, aż tak znaczna, to w wypadku obszarów z zakazem sprzedaży alkoholu więcej niż czterech na dziesięciu pytanych zdecydowanie przychyla się takiemu rozwiązaniu. Łącznie zwolennicy takiego rozwiązania stanowią prawie 69 proc. wszystkich pytanych. Największym poparciem inicjatywa cieszy się wśród badanych w wieku lata oraz mieszkańców największych miast.

32 Reglamentacja obszarów sprzedaży

33 Reglamentacja obszarów sprzedaży

34 Reglamentacja obszarów sprzedaży

35 Reglamentacja obszarów sprzedażyPropozycja zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych nie spotyka się z aprobatą badanych. Wprawdzie częściej niż co czwarty badany uznał, że taki zakaz powinien zostać wprowadzony, ale przeciwnego zdania było 29,9 proc. pytanych. Łącznie odsetek odpowiedzi negatywnych wynosi 56,2 proc.

36 Reglamentacja obszarów sprzedaży

37 Reglamentacja obszarów sprzedaży

38 Reglamentacja obszarów sprzedaży

39 Dziękujemy za uwagę!