Główne kierunki pracy nauczyciela matematyki w r. szk. 2015/2016 1.

1 Główne kierunki pracy nauczyciela matematyki w r. szk. ...
Author: Franciszek Domagała
0 downloads 0 Views

1 Główne kierunki pracy nauczyciela matematyki w r. szk. 2015/2016 1

2 Ramowy program 1.Kierunki polityki oświatowej państwa w r. szk. 2015/ 2016. 2.Analiza jakościowa wyników ewaluacji szkół i placówek w ramach badanych obszarów i wymagań na podstawie sprawozdania z nadzoru pedagogicznego Podlaskiego Kuratora Oświaty. 3.Wyniki sprawdzianu i egzaminu zewnętrznego z matematyki. 4.Zadania nauczyciela wynikające ze zmian w prawie oświatowym. 5.Sprawozdanie (w części dotyczącej matematyki w kl. IV i VI szkoły podstawowej oraz kl. III gimnazjum) z monitorowania realizacji podstawy programowej w woj. podlaskim w roku szkolnym 2014/2015 przez KO w Białymstoku. 6.Oferta doskonalenia na okres IX 2015 – I 2016. 7.Spójność kształcenia matematycznego na wszystkich etapach edukacyjnych. 2

3 Kierunki polityki oświatowej państwa w r. szk. 2015/ 2016 3

4 1.Wzmocnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, specjalnych ośrodkach szkolno – wychowawczych, specjalnych ośrodkach wychowawczych i ośrodkach rewalidacyjno – wychowawczych. 2.Podniesienie jakości kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych poprzez zaangażowanie przedstawicieli partnerów społecznych w dostosowywanie kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. 3.Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. 4.Edukacja matematyczna i przyrodnicza w kształceniu ogólnym. 4

5 5 Analiza jakościowa wyników ewaluacji szkół i placówek w ramach badanych obszarów i wymagań na podstawie sprawozdania z nadzoru pedagogicznego Podlaskiego Kuratora Oświaty w okresie od 1 czerwca 2014 r. do 31 maja 2015 r.

6 6 Analiza jakościowa wyników ewaluacji szkół i placówek w ramach badanych obszarów - „Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się” Szkoły podstawowe – słabe strony szkół: o Nauczyciele nie w pełni wykorzystują możliwości, jakie w procesie edukacyjnym i wychowawczym niesie organizowanie pracy uczniów w grupach lub wykorzystanie innych sposobów umożliwiających wzajemne uczenie się. o W niektórych szkołach uczniowie w niewielkim stopniu mają możliwość wpływania na sposób organizacji i przebieg lekcji, co może utrudniać im podejmowanie odpowiedzialności za własny rozwój. o Stosowane przez nauczycieli ocenianie postępów w nauce nie zawsze przynosi zadowolenie badanych uczniów. o Nie zawsze kształtowana jest u każdego ucznia umiejętność uczenia się, np. poprzez udzielanie wspierającej informacji zwrotnej, organizowanie dyskusji na temat uczenia się, pomoc uczniom w ewaluowaniu ich własnych osiągnięć i planowaniu dalszego rozwoju.

7 7 Analiza jakościowa wyników ewaluacji szkół i placówek w ramach badanych obszarów - „Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się” Gimnazja – słabe strony szkół: Nauczyciele realizując procesy edukacyjne nie zawsze jednak umożliwiają uczniom wpływanie na: o sposób organizowania i przebieg procesu uczenia się, o wykonywanie zadań wymyślonych przez innych kolegów, o wykorzystywanie wiedzy między przedmiotowej, o tworzenie sytuacji umożliwiających uczniom większy wpływ na przebieg tych procesów.

8 8 Analiza jakościowa wyników ewaluacji szkół i placówek w ramach badanych obszarów - „Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej” Szkoły podstawowe – słabe strony szkół: o Część nauczycieli, na prowadzonych zajęciach, nie w pełni wykorzystuje możliwość pracy zespołowej, umiejętność formułowania sądów opartych na rozumowaniu matematycznym oraz umiejętność posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi. o Organizacja procesu nauczania w klasach łączonych, niewystarczające wyposażenie szkoły w nowoczesne urządzenia i pomoce dydaktyczne ma negatywny wpływ na wyniki uczniów uzyskiwane podczas sprawdziany zewnętrznego. o Formułowane i wdrażane wnioski z analiz osiągnięć uczniów nauczyciele w małym stopniu wykorzystują do modyfikacji dotychczasowych metod i form pracy, warsztatu pracy, bądź zwiększenia intensywności konsultacji z rodzicami. o Nauczyciele najczęściej prezentują uczniom sukcesy absolwentów i organizują z nimi spotkania w celu zmotywowania uczniów do nauki. Rzadziej analizują zdobyte informacje oraz wykorzystują je do planowania i modyfikowania procesów edukacyjnych.

9 9 Analiza jakościowa wyników ewaluacji szkół i placówek w ramach badanych obszarów - „Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej” Gimnazja – słabe strony szkół: o Nauczyciele podejmują działania umożliwiające uczniom powiązanie różnych dziedzin wiedzy, jednak planowanie działań miedzyprzedmiotowych w niewielkim stopniu opiera się na współpracy nauczycieli uczących w jednym oddziale. o Metody i formy pracy stosowane w procesie lekcyjnym nie zawsze spełniają oczekiwania młodzieży.

10 10 Uogólnione wnioski z przeprowadzonych ewaluacji (okres od 1 czerwca 2014 r. do 31 maja 2015 r.)

11 11 1. W szkołach monitoruje się i analizuje osiągnięcia uczniów, jednak wdrażanie wyciągniętych na tej podstawie wniosków nie zawsze przekłada się na doskonalenie procesów edukacyjnych i zwiększenie efektywności kształcenia.

12 12 2. Nauczyciele wykorzystują analizy wyników egzaminów zewnętrznych oraz wnioski z prowadzonych badań wewnętrznych do doskonalenia procesu nauczania, sporadycznie jednak korzystają z wyników zewnętrznych badań edukacyjnych.

13 13 3. Zbyt rzadkie umożliwianie uczniom wpływu na organizację i przebieg procesu uczenia się, a także sporadyczne stwarzanie okazji do uczenia się od siebie nawzajem nie sprzyjają przejmowaniu przez nich odpowiedzialności za własny rozwój.

14 14 4. Nauczyciele realizują podstawę programową wykorzystując zalecane warunki i sposoby jej realizacji, uwzględniają osiągnięcia uczniów z poprzedniego etapu edukacyjnego oraz ich potrzeby i możliwości, nie zawsze jednak dbają o korelowanie treści z różnych przedmiotów i systematyczne kształtowanie umiejętności kluczowych, zwłaszcza myślenia naukowego i matematycznego.

15 15 5. Nauczyciele rozpoznają możliwości i potrzeby uczniów, ich sposoby uczenia się oraz sytuację społeczną i na tej podstawie, również we współpracy z podmiotami zewnętrznymi, organizują zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia oraz zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze i specjalistyczne. Zdarza się jednak, że prowadzone działania nie uwzględniają indywidualizacji procesu edukacyjnego w odniesieniu do każdego ucznia, a wsparcie uzyskiwane od nauczycieli przez dzieci i młodzież nie zawsze jest wystarczające.

16 16 Rekomendacje dotyczące planowania nadzoru pedagogicznego na następny rok szkolny (wynikające z wniosków z ewaluacji): o Promować „dobre praktyki” w zakresie atrakcyjnych i efektywnych form i metod pracy z uczniami, w tym systematyczne stosowanie na różnych przedmiotach technologii informacyjno – komunikacyjnej.

17 Kierunki realizacji zadań z zakresu nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2015/2016 17

18 1.W zakresie kontroli: a)w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach: „Zgodność zatrudniania nauczycieli z wymaganymi kwalifikacjami”; b) w publicznych gimnazjach i publicznych szkołach ponadgimnazjalnych: „Zgodność z przepisami prawa przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych”; c) w niepublicznych: młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodkach wychowawczych, ośrodkach umożliwiających dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego oraz obowiązku szkolnego i obowiązku nauki: „Zgodność funkcjonowania placówek niepublicznych z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 maja 2011 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach"; 18

19 d) w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych: „Zgodność z przepisami prawa wydawania orzeczeń i opinii przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno – pedagogicznych”; e) w publicznych i niepublicznych placówkach realizujących kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych: „Realizacja kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych oraz prowadzenie dokumentacji kształcenia zgodnie z przepisami prawa oświatowego”; f) w publicznych szkołach podstawowych: „Prawidłowość organizacji pracy świetlicy szkolnej.” 19

20 2.W zakresie ewaluacji – ewaluacja problemowa w zakresie wybranym przez Podlaskiego Kuratora Oświaty wymagania: Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się. Nauczyciele współpracują w planowaniu i realizowaniu procesów edukacyjnych. Zarządzanie szkołą lub placówką służy jej rozwojowi. 20

21 3.W roku szkolnym 2015/2016 monitorowanie będzie obejmowało : Realizację zadań z zakresu doradztwa edukacyjno – zawodowego w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej; Realizację kształcenia zawodowego praktycznego u pracodawców w zasadniczych szkołach zawodowych, z wyłączeniem przygotowania zawodowego młodocianych. 21

22 Wyniki w części – matematyka sprawdzianu zewnętrznego w klasie VI według nowej formuły 22

23 Średnie wyniki uczniów w zakresie wymagań ogólnych z podstawy programowej matematyki I. Sprawność rachunkowa II. Wykorzystanie i tworzenie informacji III. Modelowanie matematyczne IV. Rozumowanie i tworzenie strategii Polska 54%70%63%54% Województwo podlaskie 55%69%63%53% 23

24 Wnioski i rekomendacje – SP o Uczniowie dobrze radzili sobie z wykonywaniem działań na liczbach naturalnych i ułamkach zwykłych oraz z rozpoznawaniem odcinka będącego wysokością trójkąta. o Zdający mieli kłopot z wykonywaniem działań na ułamkach dziesiętnych. Istotne więc wydaje się zwiększenie liczby ćwiczeń utrwalających prawidłowe stosowanie algorytmów działań na ułamkach dziesiętnych. Ważne jest, aby uczniowie dobrze rozumieli reguły dotyczące „przesuwania przecinka” w liczbach dziesiętnych przy ich mnożeniu lub dzieleniu. o Szóstoklasistom trudność sprawiało obliczanie objętości prostopadłościanu, szczególnie w przypadku, gdy konieczne było posłużenie się odpowiednim wzorem. Mylili również objętość bryły z polem powierzchni. Dobrze byłoby w procesie nauczania uwzględnić większą liczbę ćwiczeń kształtujących pojęcia objętości i pola powierzchni, np. przez budowanie brył z podanych elementów, rozklejanie modeli brył i „rozkładanie” ich na płaszczyźnie. 24

25 Wyniki w części – matematyka egzaminu zewnętrznego w gimnazjum w klasie III 25

26 Średnie wyniki uczniów w zakresie wymagań ogólnych z podstawy programowej matematyki I. Wykorzystanie i tworzenie informacji II. Wykorzystywanie i interpretowanie reprezentacji III. Modelowanie matematyczne IV. Użycie i tworzenie strategii V. Rozumowanie i argumentacja Polska 59%56% 38%34% Województwo podlaskie 60%58% 40%36% 26

27 Wnioski i rekomendacje – gimnazjum o Szczególną uwagę należy zwrócić na zadania sprawdzające rozumowanie i argumentację. Trudnością dla gimnazjalistów jest sposób uzasadniania prawdziwości postawionej tezy. Uczniowie często argumentują nieporadnym językiem matematycznym, bez przemyślanej strategii i porządku, zapominają o podsumowaniu lub zapisaniu wniosków. W praktyce szkolnej należy wykorzystywać większą liczbę zadań na uzasadnianie i argumentację, kształcić język wypowiedzi, utrwalać dobre nawyki myślowe, zachęcać do aktywności w rozwiązywaniu problemów. 27

28 o Uczniowie dobrze radzą sobie z rozwiązywaniem zadań umieszczonych w kontekście praktycznym oraz tych, w których mogą zastosować znany sobie algorytm. Jednak, mimo posiadanej wiedzy, czują się bezradni wobec sytuacji opisanej nieszablonowo, nie potrafią dobrać odpowiedniego algorytmu do warunków podanych w zadaniu, a być może mają też trudności z wnikliwym przeczytaniem i przeanalizowaniem treści zadań. Dlatego dobrze byłoby, aby uczniowie na lekcjach rozwiązywali zadania, w których problem został przedstawiony w nietypowy sposób. Radzenie sobie w sytuacjach dotąd nieznanych to ważna umiejętność nie tylko matematyczna. 28

29 29 Zadania nauczyciela wynikające ze zmian w prawie oświatowym.

30 30

31 31

32 32

33 33

34 34

35 35

36 36

37 37

38 38

39 39

40 40

41 41

42 42

43 Rozdział 2 (fragmenty) Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów w szkołach publicznych dla dzieci i młodzieży 43

44 § 3. Wymagania edukacyjne, dostosowuje się do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia: 1) posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – na podstawie tego orzeczenia oraz ustaleń zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym; 2) posiadającego orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania – na podstawie tego orzeczenia; 3) posiadającego opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się lub inną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, wskazującą na potrzebę takiego dostosowania – na podstawie tej opinii; 44

45 4) nieposiadającego orzeczenia lub opinii wymienionych w pkt. 1–3, który jest objęty pomocą psychologiczno – pedagogiczną w szkole – na podstawie rozpoznania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia dokonanego przez nauczycieli i specjalistów; 5) posiadającego opinię lekarza o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego – na podstawie tej opinii. 45

46 § 10. Śródroczna i roczna opisowa ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych uwzględnia poziom i postępy w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do odpowiednio wymagań i efektów kształcenia dla danego etapu edukacyjnego oraz wskazuje potrzeby rozwojowe i edukacyjne ucznia związane z przezwyciężaniem trudności w nauce lub rozwijaniem uzdolnień. 46

47 § 14. Ocenianie bieżące z zajęć edukacyjnych ma na celu monitorowanie pracy ucznia oraz przekazywanie uczniowi informacji o jego osiągnięciach edukacyjnych pomagających w uczeniu się, poprzez wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć. 47

48 48

49 49

50 50

51 Zadania nauczycieli Dostosowanie statutu szkoły Dostosowanie zasad wewnątrzszkolnego oceniania zawartych w statucie szkoły Dostosowanie przedmiotowych zasad oceniania 51

52 52

53 53

54 54

55 Sprawozdanie (w części dotyczącej matematyki w kl. IV i VI szkoły podstawowej oraz w kl. III gimnazjum) z monitorowania realizacji podstawy programowej w województwie podlaskim w roku szkolnym 2014/2015 przez KO w Białymstoku 55

56 Celem monitorowania było pozyskanie informacji o stosowanych przez szkoły rozwiązaniach organizacyjnych i metodycznych związanych z wdrażaniem podstawy programowej oraz uwzględnianiu zalecanych warunków i sposobów jej realizacji, których stosowanie sprzyja osiąganiu zamierzonych efektów edukacyjnych. 56

57 Wytypowano do badania 109 szkół. Dane zbierane za pomocą ankiet obejmowały szkoły publiczne i niepubliczne oraz dotyczyły w szczególności: - wybranego oddziału klasy IV i VI w szkole podstawowej, - wybranego oddziału klasy III w gimnazjum, - wybranego oddziału klasy III w liceum ogólnokształcącym, - wybranego oddziału klasy III w technikum. Ankiety wypełniło 118 (108,2%) szkół, w tym: 60 szkół podstawowych, 38 gimnazjów, 7 techników, 13 liceów ogólnokształcących. 57

58 Ankietowani: dyrektor, wychowawca klasy, nauczyciel języka polskiego, nauczyciel matematyki, nauczyciel języka obcego, nauczyciel historii i społeczeństwo, historii, wos, nauczyciel przyrody, biologii, nauczyciel chemii, nauczyciel fizyki. 58

59 Najczęściej stosowane przez nauczycieli formy zajęć wspomagające edukację matematyczną to: sytuacje zadaniowe/strategiczne, ćwiczenia manipulacyjne, wykorzystywanie elektronicznych zasobów edukacyjnych, natomiast rzadko gry dydaktyczne i organizowanie konkursów matematycznych z udziałem wszystkich uczniów. 59

60 Najczęściej stosowane metody/formy pracy z zakresu edukacji matematycznej to: burza mózgów, praca w grupach, debata/dyskusja, prezentacja, symulacja, np. o kl. IV szkoły podstawowej (przynajmniej raz w tygodniu i 1-3 razy w miesiącu) – burza mózgów (85%), praca w grupach (78%), debata/dyskusja (73%), prezentacja (42%), symulacja (42%); o kl. VI szkoły podstawowej (przynajmniej raz w tygodniu i 1-3 razy w miesiącu) – burza mózgów (87%), praca w grupach (70%), debata/dyskusja (73%), prezentacja (48%), symulacja (35%); o kl. III gimnazjum (przynajmniej raz w tygodniu i 1-3 razy w miesiącu) – burza mózgów (82%), praca w grupach (76%), debata/dyskusja (66%), prezentacja (34%), symulacja (26%); 60

61 Rzadko stosowane metody pracy to: happening, portfolio. Nigdy nie wykorzystywano happeningu w 75% badanych szkół podstawowych, w 82% gimnazjów, 100% liceów ogólnokształcących, 100% techników oraz portfolio w 65% szkół podstawowych, w 71% gimnazjów, 69% liceów ogólnokształcących, 71% techników. Co czwarta szkoła podstawowa i liceum ogólnokształcące oraz co trzecie gimnazjum realizowało w badanym oddziale podstawę programową z wykorzystaniem metody projektu edukacyjnego. W technikum nie stosowano tej metody. Łącznie w roku szkolnym 2014/2015 zrealizowano 79 projektów. 61

62 Podczas nauki matematyki nauczyciele szkół podstawowych rzadko korzystają ze sprzętu informatycznego, natomiast nauczyciele gimnazjum, liceum ogólnokształcącego i technikum wykorzystują go częściej, zwłaszcza rzutnik multimedialny i komputer z dostępem do Internetu, np. o kl. IV szkoły podstawowej: kilka razy w roku szkolnym - tablica interaktywna (25%), rzutnik multimedialny (27%), komputer z dostępem do Internetu (42%) oraz nigdy - tablica interaktywna (40%), rzutnik multimedialny (28%), komputer z dostępem do Internetu (17%); o kl. VI szkoły podstawowej: kilka razy w roku szkolnym - tablica interaktywna (20%), rzutnik multimedialny (30%), komputer z dostępem do Internetu (37%) oraz nigdy - tablica interaktywna (48%), rzutnik multimedialny (28%), komputer z dostępem do Internetu (17%); o kl. III gimnazjum: kilka razy w roku szkolnym - tablica interaktywna (32%), rzutnik multimedialny (37%), komputer z dostępem do Internetu (37%) oraz nigdy - tablica interaktywna (39%), rzutnik multimedialny (18%), komputer z dostępem do Internetu (15%); 62

63 Programy nauczania matematyki realizowane w szkołach opracowywano najczęściej na podstawie materiałów zewnętrznych, dostosowanych przez nauczycieli do potrzeb szkoły, np. o kl. IV szkoły podstawowej (65%), o kl. VI szkoły podstawowej (63%), o gimnazjum (58%), o technikum (71%), o liceum ogólnokształcące (38%). Poza tym w liceum ogólnokształcącym (62%) wykorzystywano program zewnętrzny, bez wprowadzania zmian. 63

64 Rekomendacje do pracy szkół w roku szkolnym 2015/2016 (dotyczące matematyki) W większym zakresie wykorzystywać sprzęt komputerowy, tj. rzutnik multimedialny, komputer z dostępem do Internetu, tablicę interaktywną. W procesie edukacyjnym stosować szerszą gamę aktywizujących metod nauczania, w tym metodę projektu edukacyjnego. Częściej stosować gry i zabawy dydaktyczne jako skuteczną formę wspomagania edukacji matematycznej. 64

65 Informator ODN IX 2015 - I 2016 Oferta doskonalenia na okres wrzesień 2015 – styczeń 2016 65

66 Informacje organizacyjne 1.Udział w: kursach kwalifikacyjnych, nadających uprawnienia, kursach doskonalących oraz warsztatach wymaga wypełnienia zgłoszenia (wzór na końcu informatora lub „formularz zgłoszeniowy” na stronie internetowej ODN w Łomży) i przesłania go do siedziby ośrodka. 2.Na każdą formę doskonalenia należy przysłać oddzielne zgłoszenie. 3.Przysłanie zgłoszenia jest równoważne z deklaracją udziału w zajęciach. 4.Do zgłoszenia należy dołączyć ksero dowodu wpłaty za formę doskonalenia, jeżeli forma jest płatna. 66

67 5.Warunkiem rozpoczęcia kursu jest skompletowanie odpowiednio licznej grupy uczestników. 6.Zajęcia na kursach będą odbywały się przede wszystkim w systemie popołudniowym i sobotnio-niedzielnym. 7.O zakwalifikowaniu do danej grupy lub odwołaniu zajęć zainteresowani nauczyciele zostaną powiadomieni przez organizatora na tydzień przed zajęciami pocztą, telefonicznie lub e-mailem. 8.Terminy przyjmowania zgłoszeń: – na kursy doskonalące, warsztaty i konferencje – do 25 września 2015 r. (termin nieprzekraczalny: miesiąc przed terminem rozpoczęcia formy doskonalenia) – na kursy kwalifikacyjne do 15 października 2015 r. 67

68 9.Przeprowadzenie Rady Pedagogicznej w szkole, która zamawia szkolenie, wymaga zgłoszenia pisemnego przez dyrektora placówki na formularzu zamieszczonym na końcu Informatora. Należy podać temat z listy proponowanej przez ODN lub ewentualnie własny oraz zaproponować termin spotkania. Po otrzymaniu zgłoszenia przedstawiciel ośrodka, skontaktuje się ze szkołą i ustali szczegóły organizacji szkolenia. 10.Informacje o formach doskonalenia znajdują się też na stronie internetowej www.odnlomza.pl 68

69 11.Druki zgłoszeń należy przesyłać na adres: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli pl. Kościuszki 2 18-400 Łomża 12. Inne dane adresowe ODN: Poczta e-mail.: [email protected] Telefon: (086) 216 42 17 Fax: (086) 216 57 25 69

70 Nowa strona internetowa Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Łomży www.odnlomza.pl www.odnlomza.pl Formularz zgłoszeniowy 70

71 71 spojnosc-ksztalcenia-matematycznego.pdf