1 GĘSTOŚĆ
2 GĘSTOŚĆ-(masa właściwa) – jest to stosunek masy pewnej porcji substancji do zajmowanej przez nią objętości
3 WZÓR
4 Jednostką gęstości w układzie SI jest kilogram na metr sześcienny – kg/m³
5 Inne jednostki to m.in. kilogram na litr – kg/l, oraz gram na centymetr sześcienny – g/cm³
6 Gęstość ciał stałych i ciekłych można wyznaczyć przez ważenie próbek o znanej objętości.
7 Przy wyznaczaniu gęstości cieczy stosuje się areometryPrzy wyznaczaniu gęstości cieczy stosuje się areometry. Areometry wypełnione cieczą o znanej gęstości mogą służyć do wyznaczania gęstości innych cieczy. Przy wyznaczaniu gęstości gazów stosuje się między innymi ważenie naczyń z gazem o różnym ciśnieniu gazu.
8 Areometr
9 Gęstość większości substancji zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury (jednym z wyjątków jest woda w temperaturze poniżej 4 °C). Zjawisko to wynika z rozszerzalności cieplnej ciał. Podczas przemian fazowych gęstość zmienia się skokowo (w temperaturze przemiany), podczas krzepnięcia zazwyczaj wzrasta (najbardziej znanymi wyjątkami są woda, żeliwo, a z pierwiastków bizmut, gal i german).
10 Piknometr
11 Piknometr - naczynie szklane, które pozwala na dokładny pomiar masy cieczy przy ściśle określonej objętości. Metoda piknometryczna jest jednym z najprostszych sposobów wyznaczania gęstości cieczy (metod densymetrycznych).
12 Gęstość ciała stałego wyznaczyć możemy także za pomocą wagi HYDROSTATYCZNEJ
13
14 Inne przyrządy do wyznaczania gęstości:
15 MIERNIK TDS
16 Do pomiaru gęstości krwi
17 MENZURKA
18 Sposoby obliczania gęstości ciałO regularnym kształcie
19 Masę ciał mierzymy za pomocą wagi, lub siłomierza, który ma skalę w gramach (g) albo kilogramach (kg). Objętość ( V ) ciał o regularnych kształtach obliczamy mnożąc przez siebie krawędzie, które mają wspólny wierzchołek. V = a * b * c
20 Doświadczenie Cel: obliczanie gęstości ciała o regularnym kształcie.Konieczne przyrządy: prostopadłościan, waga, linijka. Kolejne czynności: Ważymy prostopadłościan i zapisujemy jego masę Mierzymy długość, szerokość i wysokość prostopadłościanu. Następnie mnożymy je przez siebie. W ten sposób otrzymujemy objętość. Zgodnie ze wzorem obliczamy gęstość dzieląc masę przez objętość.
21 Sposoby obliczania gęstości ciałO nieregularnych kształtach
22 Masę ciał mierzymy za pomocą wagi, lub siłomierza, który ma skalę w gramach (g) albo kilogramach (kg). Objętość ciał o nieregularnych kształtach obliczamy za pomocą menzurki.
23 Doświadczenie Cel: obliczanie gęstości ciała o nieregularnym kształcie. Konieczne przyrządy: kula, waga, menzurka. Kolejne czynności: Ważymy kulę i zapisujemy jej masę Wlewamy wodę do menzurki i zapisujemy jej objętość (V1) następnie wkładamy tam kulkę i zapisujemy objętość (V2). Różnica pomiędzy odczytami V1- V2 to objętość zanurzonego ciała. V= V1- V2 Zgodnie ze wzorem obliczamy gęstość dzieląc masę przez objętość.
24 KONIEC