Historia pisma na przestrzeni wieków

1 Historia pisma na przestrzeni wiekówLekcja biblioteczna...
Author: Wit Płocki
0 downloads 0 Views

1 Historia pisma na przestrzeni wiekówLekcja biblioteczna w klasie I LO Opracowała: mgr Beata Działo

2 Pismo jest jednym ze sposobów porozumiewania się, przekazywania i zachowywania informacji, sposobem zapisu historii, pomysłów, wrażeń...

3 Prześledźmy jakie były etapy rozwoju pisma

4 Znaki symboliczne Dym Bicie w tam – tamy Wiązanie węzłówWampumy (odpowiednio ułożone na paskach tkaniny muszle)

5 Pisma obrazkowe Malowidła ścienne są najstarszymi zapiskami, jakie dotąd odkryto. Wiele z nich zostało wykonanych ponad lat temu przez mieszkańców jaskiń. Do tego celu używali oni patyków, ostrych kamieni lub własnych palców oraz takich materiałów, jak: węgiel drzewny, ziemia, farby roślinne.

6 Malowidła ścienne Człowiek epoki kamiennej nie znał alfabetu, więc by zapamiętać zdarzenia lub zostawić wiadomości, rysował obrazki (piktogramy). Stopniowo z biegiem lat obrazki stawały się symbolami, a później literami, aż do uformowania alfabetu złożonego ze znaków, reprezentujących dźwięki.

7 Pismo obrazkowe Azteków (XIV wiek), któremu towarzyszy też ilustracja

8 Pismo wyrazowe Posługuje się rysowanymi symbolami (podobnie jak pismo obrazkowe), ale symbole są związane z dźwiękami mowy używanymi do określenia konkretnych rzeczy np.: Znak wyrazowy słońce (rzecz) oznacza też ciepło (pojęcie)

9 Sumeryjskie pismo klinoweNiektóre z pierwszych systemów pisma pochodzą od Sumeryjczyków, którzy żyli na Bliskim Wschodzie między 3500 a 2000 rokiem p.n.e. Nazwa „pismo klinowe” wywodzi się od sposobu wykonywania napisów. Sumeryjczycy używali do tego trójkątnie zakończonego patyka lub trzciny tworzących klin.

10 Sumeryjskie pismo klinoweZnaki klinowe były składane w symbole obrazujące przedmioty i pojęcia. Początkowo Sumeryjczycy korzystali z ponad 2000 znaków, ale stopniowo redukowali swój alfabet do około 600 symboli.

11 Egipskie hieroglify W czasie kiedy pismo klinowe rozpowszechniało się w Mezopotamii, inny system piśmienniczy zaczynał się rozwijać w pobliskim Egipcie. Od około 3000 roku p.n.e. Egipcjanie używali przepięknego i wytwornego pisma obrazkowego zwanego hieroglifami, co znaczy „pismo bogów”.

12 Egipskie hieroglify Podstawowy alfabet znaków obejmował symbole przedmiotów, pojęć i dźwięków. Ponad 5000 lat temu egipscy uczeni używali papirusu, pióra i atramentu. Wciąż możemy podziwiać ich pismo w grobowcach i świątyniach wzdłuż brzegów Nilu.

13 Pisma fonetyczne

14 γ Greka δ ε Starożytni Grecy zaczęli posługiwać się alfabetem od około 500 roku p.n.e. Słowo „alfabet” pochodzi od pierwszej i drugiej litery alfabetu greckiego: „alfa” i „beta”. β α

15 Greka Alfabet grecki rozwinął się z systemu pisma Fenicjan. Byli oni żeglarzami i kupcami handlującymi z wieloma śródziemnomorskimi krajami, a ich pismo podróżowało wraz z nimi. Grecy dodali do tego systemu samogłoski, ponieważ alfabet Fenicjan składał się tylko ze spółgłosek.

16 Greka Starożytni Grecy pisali na papirusie, woskowych tabliczkach oraz wyrobach garncarskich.

17 Łacina Kiedy w I wieku p.n.e. Rzymianie opanowali Grecję, zaadaptowali oni grecki alfabet zmieniając kształt większości liter, w wyniku czego ukształtował się alfabet łaciński. Z łaciny wywodzi się alfabet polski, do którego dodano jedenaście liter: Ą, Ć, Ę, J, Ł, Ó, Ś, U, W, Ż, Ź.

18 Łacina Do rzeźbienia inskrypcji w kamieniu Rzymianie używali dużych prostych liter, a do pisania na papirusie, woskowych tabliczkach i pergaminie – liter zaokrąglonych. Do codziennego użytku przystosowali oni płynne pismo znane później pod nazwą „kursywa”.

19 Gotyk Po upadku Imperium Rzymskiego w V wieku naszej ery, tylko mnisi podtrzymywali sztukę pisania. Każde opactwo czy zakon posiadało swoje własne skryptorium, gdzie kopiowano, zdobiono i oprawiano manuskrypty.

20 Gotyk W XI-XII narodził się nowy ozdobny styl pisma, charakteryzujący się smukłością, skłonnością do tworzenia ostrych łuków i kątów liter załamywaniem linii prostej trzonów i lasek wielką zwartością Powstały różne jego odmiany w różnych krajach Europy Dla łatwiejszego wykonywania liter o takim kształcie zaczęto ukośnie obcinać gęsie pióra.

21 Pismo drukowane Jan Gutenberg ze Strassburga w 1445 r. wynalazł ruchomą czcionkę Był on twórcą sztuki drukowania książek

22 Miedzioryt Styl pisma znany już w XV w.Litery kopiowano odręcznie z rycin – pierwowzorów, powstałych przez wyżłobienie cienkich miedzianych płytek narzędziem grawerskim.

23 Kaligrafia Kaligrafia jest sztuką artystycznego pisania, łączącą w sobie pismo i malarstwo

24 kaligrafia Komisja Edukacji Narodowej wprowadziła do szkół naukę kaligrafii, która obowiązywała w Polsce porozbiorowej

25 Współczesne pismo Pisanie jest dziś o wiele prostsze, niż zwykło być w przeszłości. Ładny charakter pisma jest przyjemnością zarówno dla piszącego, jak i czytającego. Niektórzy uważają, że można powiedzieć bardzo dużo o ludzkiej osobowości i charakterze, sądząc po stylu pisania. Co o tym sądzicie ?