1 Horyzontalny Układ Współrzędnych
2 v
3 Płaszczyzna podstawowa układu: płaszczyzna prostopadła do kierunku siły ciężkości w danym miejscu na Ziemi (lokalnej linii pionu). Płaszczyzna podstawowa przecina sferę niebieską wzdłuż koła wielkiego, które nazywamy horyzontem. Kierunek przeciwny sile ciężkości przecina sferę niebieską w punkcie noszącym nazwę: zenit. Przeciwległy mu punkt sfery niebieskiej nosi nazwę: nadir.
4 Bieguny świata północny (Bn) i południowy (Bs) wytycza przecięcie przedłużenia osi obrotu Ziemi ze sferą niebieską . Południk miejscowy (lokalny) koło wielkie przechodzące przez Z, Nd, Bn,Bs. Przecina horyzont w punktach północy (N) i południa (S). Pierwszy wertykał koło prostopadłe do południka lokalnego . Przecina horyzont w punktach wschodu (E) i zachodu (W).
5 Punkty N, S, E, W – punkty kardynalne.
6 Bieguny świata północny (Bn) i południowy (Bs) wytycza przecięcie przedłużenia osi obrotu Ziemi ze sferą niebieską . Południk miejscowy koło wielkie przechodzące przez Z, Nd, Bn,Bs. Przecina horyzont w punktach północy (N) i południa (S). Pierwszy wertykał koło prostopadłe do południka lokalnego . Przecina horyzont w punktach wschodu (E) i zachodu (W). Punkty N, S, E, W – punkty kardynalne.
7
8 oś główna : linia pionu miejsca obserwacji,środek układu: środek Ziemi; +biegun : ZENIT, - biegun : NADIR, koło podstawowe: horyzont, półkole początkowe: połowa południka lokalnego łącząca Zenit z Nadirem przez punkt południowy S.
9 Współrzędne w układzie horyzontalnym:Wysokość h - kąt utworzony przez kierunek na dany obiekt (G) z płaszczyzną horyzontu. Dopełnienie wysokości do 90o nosi nazwę: odległość zenitalna. Wysokość mierzymy od - 90o do +90o
10 Współrzędne w układzie horyzontalnym:Azymut A - kąt jaki tworzy półkole koła wierzchołkowego (wertykału) przechodzącego przez dany punkt sfery niebieskiej z półkolem południka miejscowego (lub odpowiadający mu łuk horyzontu). Azymut liczy się od 0o do 360o od punkty S przez punkty WNE, lub od 0o do 180o w obie strony od punktu południowego S. W geodezji azymuty liczone są od punktu północnego horyzontu.
11 Linie stałej wysokości:almukantaraty (koła małe równoległe do horyzontu); Linie stałego azymutu: wertykały (koła wielkie przechodzące przez Z i Nd).
12
13 Kąt środkowy pomiędzy osią świata a płaszczyzną horyzontu to szerokość geograficzna miejsca obserwacji.
14 Kąt środkowy pomiędzy osią świata a płaszczyzną horyzontu to szerokość geograficzna miejsca obserwacji. Szerokość miejsca obserwacji to wysokość bieguna ponad horyzontem
15 Wyznaczanie współrzędnych horyzontalnych.Gnomon – jeden z najstarszych przyrządów astronomicznych. Składa się z poziomej podstawy i prostopadłego do niej pręta. Wyznaczanie wysokości z wzoru (g - wysokość pręta, c- długość cienia) tg h = g/c Azymut odczytujemy z kierunku padania cienia (po uprzednim wyznaczeniu południka lokalnego)
16 Wyznaczanie współrzędnych horyzontalnych.Półkole wierzchołkowe i kwadrant - kątomierz o kącie pełnym (półkole) lub prostym (kwadrant) pozwalający wyznaczyć azymut i wysokość Słońca oraz wysokość gwiazd.
17 Wyznaczanie współrzędnych horyzontalnych.Laska Jakuba wynaleziona przez Levi ben Gersona Gersonidesa ( )
18 Wyznaczanie współrzędnych horyzontalnych.Teodolit (Przyrząd uniwersalny)
19 Układ horyzontalny jest układem lokalnym.
20 Układy równikowe 1.Godzinny
21 Płaszczyzna podstawowa - płaszczyzna równika niebieskiego (równika ziemskiego zrzutowanego na sferę niebieską)
22 Równik tworzy z horyzontem kąt równy: 90o -
23 oś główna : oś świata, środek układu: środek Ziemi; +biegun : BN,- biegun : BS, koło podstawowe: równik niebieski, półkole początkowe: połowa południka lokalnego (BN-Z-BS)
24 Współrzędne w układzie godzinnymDeklinacja - kąt jaki tworzy kierunek ku ciału niebieskiemu z płaszczyzną równika niebieskiego. Deklinacja punktów północnej półkuli jest dodatnia, a południowej - ujemna. Odległość biegunowa (n) dopełnienie deklinacji do 90st. Wartości deklinacji ciał niebieskich nie zależą od miejsca obserwacji i od upływu czasu (ruchu dziennego sfery)
25 Współrzędne w układzie godzinnymKąt godzinny t - kąt dwuścienny jaki tworzy półkole godzinne przechodzące przez daną gwiazdę z półkolem południka lokalnego (lub odpowiadający mu łuk równika). Kąt ten liczymy w kierunku ruchu dziennego sfery niebieskiej od południka na zachód (S-W-N-E). Kąt godzinny wyrażamy skali czasowej (0h – 24h). Wartość „t” zmienia się jednostajnie w czasie (zależy od ruchu dobowego sfery) a przez południk lokalny jest związany z miejscem obserwacji. Współrzędne w układzie godzinnym 25
26 Linie stałego kąta godzinnego:koła godzinne (koła wielkie na sferze niebieskiej przechodzące przez oba bieguny: północny i południowy); Linie stałej deklinacji: równoleżniki niebieskie (koła małe równoległe do równika niebieskiego).
27 Otrzymamy w ten sposób najprostszy zegar słoneczny .Do wyznaczania współrzędnych godzinnych można wykorzystać gnomon, ustawiony wzdłuż osi świata. Otrzymamy w ten sposób najprostszy zegar słoneczny . Kąt godzinny Słońca jest miarą miejscowego prawdziwego czasu słonecznego.
28 Układy równikowe 2.Równonocny
29 Roczny ruch Słońca Słońce w ciągu roku systematycznie przesuwa się na tle gwiazd z zachodu na wschód okrążając całe niebo w ciągu roku. Ten ruch Słońca na sferze niebieskiej nosi nazwę: ruchu rocznego. Jest on odbiciem rzeczywistego ruchu Ziemi wokół Słońca. Orbita Ziemi wyznacza płaszczyznę ekliptyki. Ekliptyka - koło wielkie na sferze niebieskiej po którym porusza się Słońce.
30 Punkty równonocy - punkty przecięcia ekliptyki z równikiem niebieskim.Punkt równonocy wiosennej (Punkt Barana) punkt, w którym Słońce przechodzi z półkuli południowej na północną (ok.21 marca). Punkt równonocy jesiennej (Punkt Wagi) punkt, w którym Słońce przechodzi z półkuli północnej na południową (ok. 23 września).
31 oś główna: oś świata, środek układu: środek Ziemi; +biegun: BN ;- biegun: BS; koło podst.: równik niebieski, półkole początkowe: połowa koła godzinnego przechodzącego przez punkt Barana. Układ rownikowy 31
32 Współrzędne w układzie równonocnym1) Deklinacja Współrzędne w układzie równonocnym 2) Rektascensja - kąt dwuścienny między półkolem godzinnym przechodzącym przez punkt równonocy wiosennej i półkolem godzinnym przechodzącym przez dane ciało niebieskie (lub odpowiadający mu łuk na równiku). Rektascensję liczymy od punktu równonocy wiosennej w kierunku ruchu rocznego Słońca, to jest z zachodu na wschód, czyli przeciwnie niż kąt godzinny. Rektascensję wyrażamy w mierze czasowej od 0h do 24h. Układ rownikowy 32
33 Linia stałej deklinacji:równoleżnik niebieski; Linia stałej rektascencji: koło godzinne.
34 Współrzędne w układzie równonocnym tworzą układ, w którym można sporządzać mapy i atlasy nieba ważne w ciągu dłuższych okresów czasu. Układ rownikowy 34
35 Układ współrzędnych ekliptycznych
36 Ekliptyka - koło wielkie na sferze niebieskiej po którym porusza się Słońce.Płaszczyznę ekliptyki wyznacza orbita Ziemi.
37
38 β λ γ oś główna : oś prostopadła do ekliptyki,środek układu: środek Ziemi; +biegun : Północny biegun ekliptyki, - biegun : Południowy biegun ekliptyki, koło podstawowe: ekliptyka, półkole początkowe: połowa „południka” układu ekliptyki (koła szerokości) przechodzącego przez punkt barana. β λ γ Układ rownikowy 38
39 Współrzędne w układzie ekliptycznymSzerokość ekliptyczna - kąt jaki tworzy kierunek ku danemu ciału niebieskiemu z płaszczyzną ekliptyki Długość ekliptyczna - kąt dwuścienny utworzony przez półkole wielkie łączące bieguny ekliptyki przez dane ciało niebieskie z półkolem wielkim przechodzącym przez punkt równonocy wiosennej β λ γ Układ rownikowy 39