1 HYBRYDACJA Wykonała: Sylwia Hirsz 3e (LO)Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie 2 kwiecień 2009 r
2 Hybrydacja czyli połączenie DNA ludzkiego z DNA zwierząt w celach medycznych lub badawczych.
3 Schemat tworzenia hybryd człowiek-zwierzę1.Usunięcie jądra komórkowego. 2.Wstrzyknięcie ludzkiego jądra komórkowego. 3.Użycie elektrowstrząsów. 4. Pozyskanie komórek macierzystych i ich wykorzystanie. 1. 2. 3. 4.
4 Eksperymenty embriologówWiele grup embriologów bierze udział w wyścigu, który pewnego dnia może doprowadzić do wyklonowania człowieka. W styczniu tego roku zespół Lu Guangxiu z firmy Changsha China doniósł o uzyskaniu 80 ludzkich klonów. Cztery z nich rozwijały się aż do stadium kilkuset komórek, na tym etapie zwykle wszczepia się je do macicy matek zastępczych. Wiele podobnych eksperymentów przeprowadza się w sekrecie. Dwa lata temu dziennik wychodzący w Nowej Zelandii poinformował, że tajne doświadczenia z klonowaniem ludzi prowadzi od 1999 r. australijska firma Stemcell Sciences. Badacze wszczepiają ludzkie DNA do jaj świń. Amerykańska firma Advanced Cell Technology dopiero pod presją licznych dowodów przyznała w październiku 2000 r., że trzy lata wcześniej wyklonowała ludzki zarodek, wszczepiając DNA z komórki skóry człowieka do jaja krowy. Uzyskany w ten sposób embrion zniszczono we wczesnym okresie rozwoju.
5 Przyszłość? Oba eksperymenty pokazują, że jaja zwierząt, z których usunięto geny, zawierają wszystko co potrzebne, aby uaktywnić ludzkie DNA i stworzyć warunki do rozwoju ludzkiego klonu. Dziecko, które by przyszło na świat w wyniku takiego klonowania, miałoby jednak około 1 proc. genów zwierzęcych, bowiem nie wszystkie geny ssaków mieszczą się w jądrze komórkowym - część pochodzi z jaja. Są to geny tworzące mitochondria, organelle dostarczające komórce energii. Klon ludzki rozwijający się w jaju świni lub krowy musiałby zaczerpnąć geny mitochondrialne z jaja zwierzęcego. Amerykańska firma Biotransplant, która przenosi ludzkie DNA z komórek somatycznych do jaja świni, posunęła się jeszcze dalej. Oświadczyła, że powstałe w ten sposób ludzkie klony mogą być implantowane z równym powodzeniem do macicy świni jak i kobiety. Mimo iż dotychczasowe wyniki świadczą o tym, że klonowane zwierzęta mają często niedorozwinięte płuca, cierpią na artretyzm, starzeją się szybciej niż inne, a w ich genach powstają prowadzące do śmierci mutacje, prawdopodobnie żadne zakazy nie powstrzymają podobnych eksperymentów.
6 Kwestia prawna Większość krajów nie zajęła jeszcze konkretnego stanowiska w tej sprawie lecz już kilka – w tym Włochy, Francja, Niemcy i Australia zakazały podobnych praktyk na terenie swojego kraju. Wybija się tu Wielka Brytania, która zezwoliła na hybrydację ludzi i zwierząt (zastrzegając, że stworzone embriony nie mogą być wszczepiane ludziom czy zwierzętom oraz muszę być wykorzystane przed upływem 14 dni.
7 Opinia Kościoła Dnia 12 grudnia ubiegłego roku Kongregacja Nauki Wiary wydała słynną Dignitas personae – mówiącą o dylematach etycznych co do problemów w zakresie biologii. Interesuje nas pkt. 33 - „Ostatnio wykorzystano owocyty zwierzęce do reprogramowania jądra ludzkiej komórki somatycznej — na ogół zwanego klonowaniem hybrydowym — w celu pobrania embrionalnych komórek macierzystych z otrzymanych w ten sposób embrionów, bez konieczności użycia owocytów ludzkich. Z etycznego punktu widzenia tego typu zabiegi stanowią naruszenie godności istoty ludzkiej, ponieważ dochodzi w nich do wymieszania ludzkich i zwierzęcych elementów genetycznych, co może doprowadzić do zaburzenia specyficznej tożsamości człowieka. Ewentualne wykorzystanie komórek macierzystych, pobranych z takich embrionów, wiązałoby się także z dodatkowym zagrożeniem natury zdrowotnej, zupełnie jeszcze nie znanym, spowodowanym przez obecność zwierzęcego materiału genetycznego w ich cytoplazmie. Świadome wystawienie człowieka na te zagrożenia z moralnego i deontologicznego punktu widzenia jest nie do przyjęcia.”
8 Interpretacja Instrukcja nie dopuszcza klonowania człowieka, zarówno reprodukcyjnego jak i terapeutycznego. „Klonowanie jest ze swej natury niedopuszczalne, gdyż (...) doprowadzając do skrajności zło sztucznego zapłodnienia, ma na celu wytwarzanie nowych istot ludzkich w sposób nie mający żadnego związku z aktem wzajemnego obdarowania dwojga małżonków i jeszcze bardziej radykalnie, beż żadnego związku z płciowością. Prowadzi do nadużyć i manipulacji, stanowiących pogwałcenie ludzkiej godności”. Natomiast w przypadku klonowania terapeutycznego nie do przyjęcia jest fakt, że chodzi tu o „tworzenie embrionów z zamiarem ich zniszczenia. Nawet jeśli temu przyświeca intencja niesienia pomocy chorym, jest całkowicie niezgodne z godnością człowieka, ponieważ czyni z życia istoty ludzkiej, choć jest ona w stadium embrionalnym, jedynie narzędzie do wykorzystania i zniszczenia”. Dokument „Dignitatis personae” negatywnie ocenia wszelkie próby hybrydacji. „Z etycznego punktu widzenia – czytamy – tego typu zabiegi stanowią naruszenie godności istoty ludzkiej, ponieważ dochodzi w nich do wymieszania ludzkich i zwierzęcych elementów genetycznych, co może prowadzić do zaburzenia specyficznej tożsamości człowieka. Na zakończenie Kongregacja Nauki Wiary ostrzega przed wykorzystywaniem ludzkiego materiału biologicznego z nielegalnego źródła. Przypomina, że „obowiązuje zawsze wymóg moralny, żeby nie było w tym żadnego współudziału w dobrowolnym przerywaniu ciąży i nie spowodowało się zgorszenia”. Jedynym warunkiem skorzystania z takiego materiału – jak czytamy w dokumencie - jest „zagrożenie życia dziecka, które może upoważnić rodziców do zastosowania szczepionki wyprodukowanej przy użyciu linii komórkowych niegodziwego pochodzenia, nie mniej jednak pozostaje obowiązek wszystkich by wyrazić swój sprzeciw i zażądać od osób odpowiedzialnych za systemy opieki zdrowotnej, by dostępne były inne rodzaje szczepionek”.
9 Co na to Jan Paweł II i Benedykt XVII?Sam Jan Paweł II wielokrotnie m.in. m Ewangelii Życia ( na której podstawie napisano też Dignitas personae )wyraźnie stawiał się jako przeciwnik eksperymentów , w których DNA ludzkie jest w jakiś sposób łączone z innymi gatunkami lub gdy zabija się embriony: (O wartości i nienaruszalności życia ludzkiego) - Jan Paweł II, r. „Upomnę się (...) u człowieka o życie człowieka” (Rdz 9, 5): życie ludzkie jest święte i nienaruszalne. „Życie ludzkie jest święte, ponieważ od samego początku domaga się «stwórczego działania Boga» i pozostaje na zawsze w specjalnym odniesieniu do Stwórcy, jedynego swego celu. Sam Bóg jest Panem życia, od jego początku aż do końca. Nikt, w żadnej sytuacji, nie może rościć sobie prawa do bezpośredniego zniszczenia niewinnej istoty ludzkiej” [41]. W tych słowach Instrukcja Donum vitae wyraża zasadniczą treść Bożego Objawienia o świętości i nienaruszalności życia ludzkiego. Pismo Święte rzeczywiście ukazuje człowiekowi przykazanie „Nie będziesz zabijał” jako nakaz Boży (Wj 20, 13; Pwt 5, 17). Znajduje się ono w Dekalogu, w samym sercu Przymierza, zawartego przez Boga z ludem wybranym; ale było obecne już w pierwotnym przymierzu, które Bóg zawarł z ludzkością po oczyszczającej karze potopu, wywołanej przez rozprzestrzenianie się grzechu i przemocy (por. Rdz 9, 5-6). Tą samą drogą idzie Benedykt XVI często wykładając dla Papieskiej Akademii „Pro Vita” i międzynarodowego kongresu różne zagadnienia np. w 2006r. O „Embrionie ludzki m w okresie przedimplantacyjnym”
10 Linkografia https://www.wprost.pl/ar/43432/Hybrydy-czlekoksztaltne/?O=43432&pg=1