1 I Forum Biznesu Powiatu ToruńskiegoInterpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego najczęściej zadawane pytania Ewa Studzińska-Kleszcz Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu
2 Przedmiot interpretacji indywidualnychPrzedmiot interpretacji mogą stanowić wyłącznie przepisy materialnego prawa podatkowego i to takie, które dotyczą sfery opodatkowania lub ewentualnego opodatkowania podmiotu wnoszącego wniosek, które mogą mieć wpływ na prawidłowe wykonanie ciążących na nim obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego
3 Zainteresowany – strona postępowania interpretacyjnegoto każda osoba, która chce uzyskać interpretację przepisów prawa podatkowego w celu wyjaśnienia i/lub ułożenia swoich interesów w sferze prawa podatkowego. Osobą legitymowaną do wystąpienia o wydanie interpretacji indywidualnej może być wyłącznie osoba, u której wystąpił lub może wystąpić określony stan faktyczny, który może powodować określone konsekwencje w zakresie prawa podatkowego.
4 Zainteresowany – przykładypodatnicy, płatnicy, inkasenci, osoby trzecie odpowiedzialne za zobowiązania podatników - niezależnie od tego, czy interpretacja dotyczy ich obecnej, czy też przyszłej sytuacji, osoby, u których wystąpiła lub może wystąpić zaległość podatkowa, o której mowa w art. 52 § 1 Ordynacji podatkowej, osoby planujące utworzenie spółki - w sprawach związanych z przyszłą sytuacją tej spółki, przedsiębiorcy zamierzający utworzyć oddział lub przedstawicielstwo - w sprawach związanych z przyszłą sytuacją tego oddziału lub przedstawicielstwa.
5 Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnejPostępowanie o wydanie interpretacji indywidualnej toczy się wyłącznie na wniosek, co oznacza, że tylko okoliczności faktyczne w nim przedstawione mogą być brane pod uwagę przy wydawaniu interpretacji – wynika z tego zakaz analizy dokumentów dołączonych do wniosku, czy badania stanu faktycznego w sensie merytorycznym
6 Podstawa – wyczerpująco przedstawiony stan faktycznyWyczerpująco przedstawiony stan faktyczny to taki, na podstawie którego można w sposób pewny i nienastręczający żadnych wątpliwości udzielić interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie – zawierający wszystkie istotne okoliczności faktyczne, zaistnienie których może wywołać określone skutki na gruncie przepisów prawa podatkowego (np. opis transakcji i jej przedmiotu, dane dotyczące określonego przedsięwzięcia gospodarczego)
7 TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY INTERPRETACYJNEJArt. 14d Interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Do tego terminu nie wlicza się terminów i okresów, o których mowa w art. 139 § 4.
8 Skutki prawne wydania i zastosowania się doSkutki prawne wydania i zastosowania się do interpretacji indywidualnej Interpretacje indywidualne nie mają charakteru wiążącego ani dla wnioskodawców ani dla organów podatkowych
9 – zasada nieszkodzenia – Art. 14k § 1 Ordynacji podatkowejSkutki prawne wydania i zastosowania się do interpretacji indywidualnej – zasada nieszkodzenia – Art. 14k § 1 Ordynacji podatkowej zastosowanie się do interpretacji przed jej zmianą lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną nie może szkodzić wnioskodawcy, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej
10 zasada nieszkodzenia jest realizowana w trzech formach:Skutki prawne wydania i zastosowania się do interpretacji indywidualnej zasada nieszkodzenia jest realizowana w trzech formach: nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się; nie nalicza się odsetek za zwłokę; zwalnia się z obowiązku zapłaty podatku.
11 Zasada nieszkodzenia – podstawa prawnaart. 14k § 3. W zakresie związanym z zastosowaniem się do interpretacji, która uległa zmianie, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się oraz nie nalicza się odsetek za zwłokę.
12 Zasada nieszkodzenia – podstawa prawnaArt. 14m. § 1. Zastosowanie się do interpretacji, która następnie została zmieniona lub nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, powoduje zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku w zakresie wynikającym ze zdarzenia będącego przedmiotem interpretacji, jeżeli: zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpretacji, która uległa zmianie, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej oraz skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce po opublikowaniu interpretacji ogólnej albo po doręczeniu interpretacji indywidualnej.
13 Najczęściej zadawane pytaniaPODATKI BEZPOŚREDNIE Kwalifikacja podatkowa dokonywanego – na rzecz swoich pracowników – zwrotu kosztów poniesionych w związku z użyciem prywatnego samochodu w jazdach lokalnych oraz kosztów zakwaterowania pracowników oddelegowanych Pracownik, który wykonuje obowiązki służbowe własnym samochodem, z reguły otrzymuje od pracodawcy zwrot kosztów. Jeżeli przepisy ustaw nie nakładają na pracodawcę obowiązku dokonywania zwrotu kosztów, to staje się on świadczeniem podlegającym opodatkowaniu.
14 Najczęściej zadawane pytaniaNatomiast w sytuacji sfinansowania kosztów zakwaterowania oddelegowanego pracownika zwrot tych kosztów jest zwolniony od podatku tylko dla pracowników będących w podróży służbowej. Pracownikowi, który nie jest w podróży służbowej nie przysługują dodatkowe świadczenia, a jeżeli takie świadczenia otrzymuje od pracodawcy, to zazwyczaj podlegać one będą opodatkowaniu . Jest to przychód z nieodpłatnych świadczeń.
15 Najczęściej zadawane pytaniaCzy przepisy podatkowe (amortyzacja) właściwe dla samochodów osobowych należy odnosić także do motocykli ? Pojęcie „pojazdu samochodowego” na gruncie ustawy Prawo o ruchu drogowym, do którego odsyła art. 5a pkt 19a ustawy o podatku dochodowym, obejmuje również motocykle. Tym samym należy uznać, że w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych motocykl mieści się w definicji samochodu osobowego. W konsekwencji należy stwierdzić, że dla potrzeb dokonywania odpisów amortyzacyjnych do motocykli znajdują zastosowanie takie same zasady, jak do samochodów osobowych. Oznacza to np. brak możliwości amortyzacji motocykla metodą degresywną oraz zastosowania do motocykla jednorazowej amortyzacji (art. 22k ustawy).
16 Najczęściej zadawane pytaniaCzy w sytuacji, gdy przedsiębiorca zawrze z osobą zaliczoną do I lub II grupy podatkowej – w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn – nieodpłatną umowę zlecenia lub o dzieło to uzyskane w ten sposób nieodpłatne świadczenie będzie dla nich przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Przychody z tego tytułu wolne są od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy.
17 Najczęściej zadawane pytaniaKwalifikacja przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej a nie zaliczonego do majątku firmowego, rozliczanego tzw. „kilometrówką”. Jeżeli dany składnik majątku spełnia definicję środka trwałego, początkową jaką podatnik wykazałby w ewidencji to niezależnie czy podatnik ujął go w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – jego odpłatne zbycie podlega opodatkowaniu. Dochodem jest przychód z tego zbycia pomniejszony o wartość początkową jaką podatnik wykazałby w ewidencji. .
18 Najczęściej zadawane pytaniaZasady opodatkowania dochodów podatnika osiąganych z działalności prowadzonej za granicą, czy działalność ta stanowi „zakład” w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Działalność gospodarcza jest opodatkowana w państwie, w którym przedsiębiorstwo ma siedzibę (art. 7 ust. 1 konwencji modelowej). Jeżeli jednak przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w formie zakładu (permanent establishment), dochody podlegają opodatkowaniu w państwie, w którym położony jest zakład.
19 Najczęściej zadawane pytania1. W przypadku uzyskania wyłącznie dochodów z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej za granicą, i umowa UPO przewiduje metodę wyłączenia z progresją, podatnik nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego w Polsce. 2. Jeżeli działalność gospodarcza jest prowadzona za granicą bez pośrednictwa zakładu (stałej placówki) - dochód uzyskany z tej działalności podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.
20 Najczęściej zadawane pytania3. W przypadku kiedy podatnik osiąga dochody za granicą, w kraju gdzie umowa UPO przewiduje metodę proporcjonalnego odliczenia lub Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, wówczas stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia - podatnik ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego w Polsce. Podkreślenia wymaga, że zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) nie ma możliwości wyboru karty podatkowej przez polskiego rezydenta, który będzie prowadził działalność gospodarczą za granicą.
21 Najczęściej zadawane pytania- INFOLINIAPolski przedsiębiorca zawarł w trakcie roku podatkowego dwie umowy zlecenia z osobą fizyczną będącą obywatelem Ukrainy. Kwoty wynikające z umów przekraczają 200 zł. Pierwsza umowa została zawarta na okres od 1 stycznia do 31 maja, druga zaś na okres od 1 czerwca do 31 grudnia. Zleceniobiorca posiada stałe miejsce zamieszkania na Ukrainie, jednak na czas trwania i realizacji umowy zlecenia jest zameldowany w Polsce. Obywatel Ukrainy oświadczył płatnikowi, że ośrodek jego interesów życiowych znajduje się poza granicami Polski. Nie przedłożył jednak certyfikatu rezydencji.
22 Najczęściej zadawane pytaniaPłatnik pobierał 20 % podatku zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 updof od kwot wypłacanych zleceniobiorcy do momentu przekroczenia przez niego 183 dni pobytu w Polsce w roku podatkowym. Po przekroczeniu 183 dni pobytu w Polsce w roku podatkowym, płatnik potraktował obywatela Ukrainy jako osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i zaczął pobierać zaliczki na podatek dochodowy na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej. Jakie informacje powinien wystawić płatnik po zakończonym roku podatkowym? Czy obywatel Ukrainy obowiązany jest wykazać uzyskane na terytorium Polski dochody z tytułu zawartej umowy zlecenia w zeznaniu rocznym?
23 Najczęściej zadawane pytaniaKwoty wypłacane obywatelowi Ukrainy powinny być opodatkowane 20% zryczałtowanym podatkiem dochodowym – zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 updof – jedynie do momentu 183 dni pobytu na terytorium Polski w roku podatkowym. Po przekroczeniu 183 dni pobytu w Polsce w roku podatkowym, brak jest podstawy prawnej do opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 updof, płatnik zaś zobowiązany jest pobierać podatek zgodnie z 41 ust. 1 oraz art. 42 ust. 1 updof.
24 Najczęściej zadawane pytaniaPODATKI POŚREDNIE Najem nieruchomości i opodatkowanie mediów podatkiem VAT W ramach najmu nieruchomości dostawy energii elektrycznej, energii cieplnej i wody oraz wywóz nieczystości zapewniane przez podmioty trzecie na rzecz najemcy bezpośrednio zużywającego te towary i usługi, należy uważać za dokonywane przez wynajmującego w sytuacji, gdy stroną umów o te świadczenia jest wynajmujący przenoszący jedynie koszty świadczeń na najemcę. Najem nieruchomości i związana z nim dostawa mediów co do zasady na potrzeby podatku VAT należy uważać za kilka odrębnych i niezależnych świadczeń, chyba że elementy transakcji są ze sobą tak ściśle związane, iż tworzą obiektywnie tylko jedno niepodzielne świadczenie ekonomiczne.
25 Najczęściej zadawane pytaniaZwolnienie od podatku VAT dostaw nieruchomości zabudowanych Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
26 Najczęściej zadawane pytaniapod pojęciem pierwszego zasiedlenia – rozumie się przez to użytkowanie przez pierwszego nabywcę lub użytkownika budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu, z powyższego wynika zatem, że „pierwsze zasiedlenie” budynku (po jego wybudowaniu) należy rozumieć szeroko jako pierwsze zajęcie budynku, używanie, w tym również na potrzeby własnej działalności gospodarczej. Jednakże kwestia ta przedstawia się inaczej, w sytuacji gdy budynek został ulepszony, a wydatki na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej obiektu. Wówczas bowiem aby nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynku – zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy w zw. z art. 12 ust. 2 zdanie drugie Dyrektywy 2006/112/WE – musi dojść do oddania obiektu po ulepszeniu do użytkowania w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu (np. w najem).
27 Najczęściej zadawane pytaniaW myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że: a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów. Stosownie do treści art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.
28 Najczęściej zadawane pytaniaPodatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego artykułami spożywczymi. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych (klientów detalicznych) ewidencjonowana jest przy użyciu kas rejestrujących. W asortymencie sprzedawanych towarów znajdują się między innymi napoje w butelkach zwrotnych. Klienci dokonując zakupu napojów w opakowaniach zwrotnych płacą „kaucję” za butelki zwrotne. Klienci nie zawsze dokonują zwrotu opakowań. Czy „kaucja” za opakowanie zwrotne jest obrotem w rozumieniu ustawy o VAT i podlega zarejestrowaniu w kasie rejestrującej?
29 Najczęściej zadawane pytaniaSprzedaż napojów w butelce (tak zwanym opakowaniu zwrotnym) w transakcji detalicznej jest dostawą jednego towaru (napoju wraz z butelką) i w całości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Jako sprzedaż detaliczna powinna więc być zaewidencjonowana na kasie rejestrującej.
30 Najczęściej zadawane pytaniaJednolity Plik Kontrolny Obowiązek comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT): 1 stycznia 2017 r. – małe i średnie podmioty 1 styczna 2018 r.- mikro przedsiębiorcy
31 Jednolity Plik KontrolnyInterpretacja ogólna z dnia 20 czerwca 2016r. Nr PK wyjaśnienia: Wszystkie problemy i pytania w zakresie obsługi Jednolitego Pliku Kontrolnego należy kierować na adres
32 Dziękuję za uwagę