1 II W ARSZAWSKI K ONKURS W IEDZY O Z AWODACH,,M ÓJ WYMARZONY ZAWÓD ’’ Prezentacja Ucznia Gimnazjum Nr.73 Im. J. H. Wagnera Julia Pasik kl. 1d
2 W ETERYNARIA - 90 LAT POLSKIEJ SŁUŻBY WETERYNARYJNEJ * Zarys historii polskiej weterynarii: Pierwsze wzmianki dotyczące weterynarii, a ściślej leczenia koni, znajdują są w Statutach Wiślickich z 1347 r., które zostały opublikowane w zbiorze ustaw prawa ziemskiego ok. 1488 r. *Artykuł stanowi treść wykładu wygłoszonego 8 czerwca 2009 r. w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach z okazji jubileuszu 90-lecia polskiej służby weterynaryjnej.
3 P AŃSTWOWA SŁUŻBA WETERYNARYJNA W II R ZECZYPOSPOLITEJ. Po odzyskaniu niepodległości w pierwszej kolejności odrodziła się Wojskowa Służba Weterynaryjna. Już w listopadzie 1918 r. pierwszym szefem tej służby został gen. lekarz wet. Józef Gabriel Malewski, który w 1927r. po przejściu w stan spoczynku został Mianowany tytularnym generałem dywizji.
4 J ÓZEF G ABRIEL M ALEWSKI Ur. 16 marca 1875r. W Skierniewicach, zm. 10 lipca 1929 r. W Olkuszu. Józef Malewski był najstarszym stopniem wojskowym lekarzem weterynarii w historii zawodu. Spoczywa na cmentarzu w Olkuszu. Był synem Edwarda i Marii z Radzimińskich. Ukończył Gimnazjum Filologiczne w Siedlcach i Instytut Weterynaryjny W Warszawie. Dyplom lekarza weterynarii uzyskał w 1898 r.
5 K WALIFIKACJE DO ZAWODU. Kandydat na weterynarza musi przede wszystkim lubić zwierzęta, znać ich naturę, zwyczaje, psychikę, mieć tzw. dobre podejście do zwierząt, ale równocześnie musi sobie zdawać sprawę, że jest to trudny zawód związany z ciężką wyczerpującą pracą fizyczną. Od lekarza weterynarii wymagana jest szeroka wiedza o anatomii i chorobach zwierzęcych, sposobach pielęgnacji i hodowli poszczególnych gatunków.
6 J AK ZOSTAĆ W ETERYNARZEM. Chcąc uzyskać tytuł lekarza weterynarii, co umożliwia uzyskanie prawa do wykonywania zawodu, należy ukończyć studia na wydziale medycyny weterynaryjnej, które oferują cztery uczelnie wyższe: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski Olsztynie. Nauka na tych uczelniach trwa 5,5 roku (11 semestrów) i kończy się uzyskaniem tytułu lekarza weterynarii.
7 P IERWSZY SZPITAL DLA ZWIERZĄT POWSTAŁ W I NDIACH W III WIEKU P. N. E., ZAŚ PIERWSZĄ UCZELNIĄ WETERYNARYJNĄ BYŁA W YŻSZA S ZKOŁA W ETERYNARII W L YONIE, ZAŁOŻONA W 1762 R.
8 K OBIETY NA W ETERYNARII Większość absolwentów studiów weterynaryjnych to kobiety. Tak jest zresztą w całej Europie. - Dziewczyny uczą się pilniej, już kandydatki na studia są lepszymi uczennicami w liceum, niż ich koledzy - wyjaśnia prof. Szczawiński. Dawniej był to jednak zawód męski.
9 M ÓJ W YBÓR – W ETERYNARIA. Weterynaria to jeden z najważniejszych wykonywanych zawodów. Praca Weterynarza równa się z cierpliwością i rozeznaniem wśród gatunków. Pomimo czasu spędzonego na uczelni, nie dostaje się od razu prawa do pracy Weterynarza.
10 D LACZEGO W ETERYNARIA ? Chciałabym w przyszłości zostać Weterynarzem ponieważ uważam, że ta praca może korzystnie wpłynąć nie tylko na moje życie, ale i moich zwierzęcych pacjentów. Będę mogła uszczęśliwiać nie tylko same Zwierzęta, ale i ich kochających właścicieli, którzy nie chcą rozstawać się ze swoim zwierzętami szybciej niż powinni.
11 C IEKAWOSTKI Z ŻYCIA WZIĘTE.. Istnieje także pismo dla Weterynarzy, które zawiera wiele ciekawych informacji poświęconych zwierzętom.,,Weterynaria w praktyce’’
12 K ONIEC Dziękuję bardzo za poświęcenie czasu dla mojej prezentacji, mam nadzieję że wywiałam wątpliwości do zawodu i zachęciłam do zagłębiania się w jego temacie Źródła Informacji: -Książka,,Zarys historii polskiej weterynarii’’ -Biografia Malewskiego (Internet) -Zawodowo.pl - Strony uczelni poświęconych Weterynarii