Innowacja pedagogiczna „Programowanie w klasach szkoły podstawowej” klasa I i IV Szkoła Podstawowa im. Św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku.

1 Innowacja pedagogiczna „Programowanie w klasach szkoły...
Author: Amalia Nowicka
0 downloads 0 Views

1 Innowacja pedagogiczna „Programowanie w klasach szkoły podstawowej” klasa I i IV Szkoła Podstawowa im. Św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku

2 W bieżącym roku szkolnym 2016/17 od 1. 10W bieżącym roku szkolnym 2016/17 od r prowadzone są zajęcia innowacyjne dla klas pierwszych i czwartych  pt. „Programowanie w klasach szkoły podstawowej”. Innowacja miała charakter zajęć edukacyjno – wychowawczych i była realizowana w czasie zajęć lekcyjnych. W ramach innowacji uczniowie programują opierając się o środowisko Baltie. Głównym celem innowacji jest rozwijanie umiejętności programistycznych uczniów. Programowanie sprzyja rozwojowi intelektualnemu i kreatywności dzieci.

3 Pierwsze lekcje to praca w trybie budowanie, gdzie uczniowie budowali sceny z wykorzystaniem banku przedmiotów. Dzieci wymyślały własne historyjki, do których układali sceny np. zbudowali scenę, na której widać chłopca idącego do domu, a przed domem rosną różne kwiatki, stoi rower i samochód. ∙ W trybie czarowanie, wiele rzeczy dzieci same odkrywały. Poznały czarodzieja Baltiego i rozkazy: idź do przodu, w lewo zwrot, w prawo zwrot. Dzieci wydawały polecenia Baltiemu. Uczniowie bardzo się cieszyli jak np. wyczarował ich imię, nazwisko czy bawiąc się w mistrza murarskiego zbudował domek. Bardzo szybko i sprawnie wykonywali powierzone zadania. Każde dziecko wykonywało zadanie samodzielnie i do końca, ciesząc się z efektów. Uczniowie pogłębiali umiejętności logicznego, analitycznego i matematycznego myślenia,

4 W drugim semestrze przeszliśmy do trybu programowanieW drugim semestrze przeszliśmy do trybu programowanie. Tryb ten umożliwia tworzenie własnych programów. Wybierając różne komendy możemy wyświetlać na ekranie przedmioty, napisy i rysunki, jak również odtwarzać animacje. Program ten zawiera dużo grafiki, praca odbywa się na gotowych elementach.

5 Programujemy z Baltim: sadzenie tulipanówUczniowie konstruują programy komputerowe opierając się o środowisko Baltie. Środowisko to pozwala na programowanie wizualne. Zamiast pisania poleceń — program układa się z elementów przypominających klocki czy puzzle.

6 Rozgwieżdżone niebo

7 Domek dla Baltiego

8 Baltie na spadochronie

9 Polska flaga

10 Animacja-tańcząca myszka z banku przedmiotów nr 10.

11 Ostatnie lekcje dotyczyły robotykiOstatnie lekcje dotyczyły robotyki. Dzieci pracowały na zestawach Imu Robot. IMU Robot to zestawy klocków zawierających jednostkę główną do sterowania, serwo silniki do poruszania robotem oraz czujniki.  Powyższe elementy pozwalają na tworzenie wielu rodzajów robotów o różnych kształtach, funkcjach i możliwościach przemieszczania się. Roboty mogą być programowane na kilka sposobów zależnie od wieku użytkownika.

12 Dzieci wykonały z klocków Jimu Robot m. inDzieci wykonały z klocków Jimu Robot m. in. Strusia, T-Rex(dinozaura), robota (samochód), mieli do dyspozycji 5 zestawów robotów. Zbudowane zabawki poruszały się, reagowały na ruch, wykonywały różne czynności.

13 Budowanie strusia – mini KIT

14 Budowanie strusia

15

16 T-Rex(dinozaur) -Jimu Explorer

17 Samochód- Karbot Kit

18 Pokaz możliwości T-Rexa(dinozaura)

19 Dziękuję za uwagę! Opracowała Barbara Sikora