1 Innowacje społeczne Prezentację wykonali: Iwona AleksanderKatarzyna Bomba-Bogun Ewelina Brodnicka Łukasz Burek Justyna Gola Katarzyna Ignatova Patryk Lis Karina Mucha Łukasz Thomanek Gr. ZPiI 2
2 Czym jest innowacja społeczna?Termin “innowacja społeczna” jest stosunkowo nowy. Jednak koncepcja znana jest od lat. Społeczeństwa na całym świecie od lat szukają rozwiązań dla palących problemów społecznych, ekologicznych, ekonomicznych i politycznych. W rozwiązaniu tych problemów wydają się najskuteczniej pomagać „innowacje społeczne”. Są to nowe, a czasem nawet eksperymentalne sposoby na rozwiązywanie realnie istniejących problemów społecznych i tym samym polepszanie jakości życia.
3 Czym jest innowacja społeczna?Najbardziej trafną definicją wydaje się definicja Bereniki Marciniec określającej „innowacje społeczne jako działania społeczne, nastawione na polepszenie jakości życia poszczególnych osób, jak i społeczności (np. lokalnych). Mające charakter eksperymentalny, tj. wprowadzające unikalne i zarazem jednorazowe rozwiązania na wielką skalę, a ich efekt końcowy często trudno w pełni przewidzieć. „1 1 dostęp r.
4 Innowacja społeczna wg Komisji EuropejskiejWedług definicji, Komisji Europejskiej innowacje społeczne oznaczają rozwijanie nowych pomysłów, usług, przy udziale podmiotów publicznych i prywatnych, w tym społeczeństwa obywatelskiego, dla lepszego rozwiązywania problemów społecznych i poprawy usług społecznych.
5 Co składa się na proces innowacji?Korzystając z definicji Komisji Europejskiej można wskazać cztery elementy składające się na proces innowacji społecznych: identyfikacja nowych, niezaspokojonych potrzeb społecznych, rozwój nowych rozwiązań w odpowiedzi na te potrzeby, ocena skuteczności nowych rozwiązań służących zaspokojeniu potrzeb społecznych, upowszechnienie skutecznych innowacji społecznych.2 2 ec.europa.eu, dostęp r.
6 Typy innowacji społecznychInnowacje społeczne możemy podzielić na trzy główne typy innowacji: Polityczne - to działania inicjowane przez rządy, instytucje publiczne, wszelkie władze publiczne oraz prawa, przepisy i regulacje przez nie ustanawiane. Dotyczy to innowacji w dziedzinie ochrony zdrowia, kultury, oświacie, szkolnictwie, edukacji czy systemie pracy, Technologiczne - to działania do których można zaliczyć wszelkie społeczne rozwiązania innowacyjne oparte na wykorzystaniu nowoczesnych technologii, Biznesowe - to wszelkie inicjatywy mające związek z polepszeniem warunków socjalno-bytowych pracowników oraz warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, które z jednej strony mają prowadzić do eliminacji prac szkodliwych dla zdrowia, chorób zawodowych czy ograniczenia wypadków w pracy, a z drugiej do usprawnień organizacji pracy i przebiegu procesów technologicznych, a w efekcie do wzrostu wydajności pracy.
7 Założenia innowacji społecznychInnowacje społeczne muszą być skrojone na miarę danej społeczności, specyfika lokalna nie pozwala na przenoszenie gotowych modeli i zwykłe kopiowanie rozwiązań. Społeczny jest zarówno cel innowacji jak i środek do jego osiągnięcia: innowacje społeczne są nie tylko tworzone dla ludzi, ale też przez nich, społeczny jest cały proces powstawania innowacji. Pobudzenie do działania nowych grup społecznych (np. wcześniej marginalizowanych) poprawia świadomość możliwości wpływu na otoczenie i zdolność społeczeństwa do działania, powstają nowe relacje i role społeczne.
8 Założenia innowacji społecznych c.d.Kluczem do innowacji społecznych jest lepsze wykorzystanie już istniejących środków i zasobów, które często są niedostrzegane i marnowane. Punktem wyjścia jest dostrzeżenie pewnej luki, istotnego i realnego wyzwania społecznego. W związku z tym innowacje społeczne są wdrażane w praktyce, odpowiadają na realne potrzeby i podnoszą poziom życia społeczeństwa. Istotnym elementem innowacji jest tworzenie nowych relacji i współpracy. Ten “społeczny” element widać nie tylko w celach, ale także w środkach. W związku z tym pozostają one w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem i stają się siłą napędową modernizacji systemów, a nawet państw.
9 Jak finansowo wspierać innowacje?Granty Instrumenty zwrotne – pożyczki Udziały – technika finansowania kapitału podwyższonego ryzyka, stosuje się ją także do osiągnięcia celów charytatywnych (charakteryzuje się gotowością do eksperymentowania) Nagrody za rozwiązania (Awards) – np. „Europejskie innowacje społeczne 2015” Publiczne obligacje społeczne - polegają na lokowaniu kapitału w danym przedsięwzięciu w celu osiągnięcia zysku, gdzie inwestorem może być prywatne przedsiębiorstwo, administracja publiczna czy organizacja pozarządowa. Giełdy społeczne Crowdfunding - forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność, która jest lub zostanie wokół tych projektów zorganizowana. Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Partycypacyjne budżetowanie Mikropłatności Licencje
10 Bariery i szanse w rozwoju innowacyjności społecznejBrak odpowiedniego poziomu kultury innowacyjności i współpracy, Zwiększenie dostępu do nowoczesnych technologii i mediów, który sprzyja demokratyzacji komunikacji i współpracy , Niska współpraca i komunikacja między podmiotami rozwijającymi i wdrażającymi innowacje, Przestrzeń do tworzenia innowacyjnych rozwiązań problemów społecznych, Zbyt wąskie i anachroniczne rozumienie innowacji, Możliwość korzystania z otwartych licencji, System wspierania innowacji, Współpraca międzysektorowa, Niewiele wiarygodnych mechanizmów oceny innowacji społecznych . Rozszerzenie instrumentów i zasad finansowania innowacji społecznych.
11 INWESTYCJE SPOŁECZNE PRZYKŁADYJak mikrokredyt wyrywa ludzi nie tylko z biedy . Bangladesz - INDIE Muhammed Yunus
12 Bank ubogich dla ubogichHistoria mikrokredytu zaczęła się w 1974 r. w Bangladeszu. Kraj był biedny, parę lat wcześniej zakończyła się wojna domowa i na dodatek został nawiedzony przez klęskę głodu.
14 Bank ubogich dla ubogichWtedy wraz ze swoimi studentami rozpoczął badania nad biedą w wiosce Jobra, leżącej w pobliżu uniwersytetu wiedziony przekonaniem, że bezpośrednie poznanie problemów żyjących tam ludzi, pozwoli pomóc im lepiej niż książkowe teorie.
15 Bank ubogich dla ubogichPunktem przełomowym było spotkanie z młodą kobietą, która utrzymywała swoją rodzinę z wyplatania bambusowych stołków. Każdego dnia pożyczała 5 taka (wówczas 22 centy amerykańskie) na zakup materiału, pracowała kilkanaście godzin, a wieczorem odsprzedawała taborety kredytodawcy za 5 taka i 50 pais. Odsprzedaż po tej cenie była warunkiem pożyczki. Pożyczenie gotówki i sprzedaż na własną rękę nie wchodziła w grę, bo pośrednik żądał lichwiarskich odsetek, od 10 proc. tygodniowo do 10 proc. dziennie.
16 Bank ubogich dla ubogich„Nigdy wcześniej nie słyszałem o człowieku cierpiącym z powodu braku 22 centów. Wydawało mi się to niebywałe, niedorzeczne. Podczas moich wykładów teoretyzowałem na temat sum wyrażonych w milionach dolarów, a tutaj, na moich oczach, kwestie życia lub śmierci były określane w centach. Coś było nie tak„
17 Bank ubogich dla ubogichPotem wraz ze studentami odkrył, że w podobnej sytuacji są 42 rodziny w tej wiosce. „Oni nie byli biedni z powodu głupoty, ani lenistwa. Byli biedni dlatego, że instytucje finansowe w kraju nie pomagały im w stworzeniu podstaw ekonomicznych do poprawy życia”
18 Bank ubogich dla ubogichYunus z własnej kieszeni pożyczył 27 dolarów 42 osobom, nie oczekując odsetek ani nie wyznaczając terminu zwrotu. „Za te pieniądze spłacili długi u lichwiarzy i to wywołało taką sensację w wiosce, że zacząłem się zastanawiać, że jeśli można dać tyle szczęścia tylu ludziom za tak małe pieniądze, dlaczegóż by nie zrobić tego na szerszą skalę?”
19 Bank ubogich dla ubogichYunus chciał znaleźć rozwiązanie instytucjonalne. Banki nie chciały udzielać kredytów bo biedni są niepiśmienni , a pożyczki dla nich byłyby tak małe, że koszt administracji byłby duży w stosunku do pożyczanej kwoty i nie dysponują zabezpieczeniem żadnym majątkiem żeby zabezpieczyć kredyt.
20 Bank ubogich dla ubogichUdało mu się jednak przekonać bank żeby udzielić kredytu, którego sam został poręczycielem. Taki był początek działalności. Nigdy nie chciałem zostać pośrednikiem finansowym. Nie miałem w planach pożyczania komukolwiek pieniędzy. Chciałem jedynie rozwiązać problem, jaki się pojawił. Zwyczajna frustracja doprowadziła do tego, że zakwestionowałem jedno z kluczowych pojęć w bankowości: pojęcie zabezpieczenia.
21 Bank ubogich dla ubogichKu mojemu wielkiemu zdziwieniu, spłacalność kredytów przez ludzi, którzy pożyczali bez zabezpieczenia, okazała się dużo lepsza niż spłacalności kredytów zabezpieczonych aktywami. W naszym banku spłacanych jest ponad 96 proc. kredytów. Ubodzy wiedzą, że ten kredyt jest dla nich jedyną szansą, aby wydobyć się z ubóstwa.
22 Bank ubogich dla ubogichObecnie Grameen Bank obsługuje 8,3 miliona kredytobiorców, spośród których 97 proc. stanowią kobiety. Kobiety, których pozycja społeczna w Bangladeszu jest bardzo niska, okazują się bardziej solidnymi dłużnikami
23 Bank ubogich dla ubogichWłaścicielami banku założonego przez Yunusa są sami kredytobiorcy, oni zasiadają w radzie nadzorczej i zarządzie. Obecnie Grameen Bank udziela 1,5 miliarda dolarów kredytów rocznie, o średniej wysokości 220 dolarów. Bank nie korzysta z żadnego zewnętrznego finansowania, kredyty w pełnie finansuje z depozytów.
24 Bank ubogich dla ubogichJego podstawową zasadą działania jest budowanie zaufania i solidarność. To nie klienci przychodzą do banku, żeby przekonać go o słuszności swoich projektów. Grameen Bank działa w każdej wiosce w Bangladeszu przez przedstawicieli, którzy nawiązują kontakt i przekonują kobiety, aby uwierzyły we własne siły. – Często nasze klientki biorąc kredyt po raz pierwszy w życiu dotykają pieniędzy. Są bardzo zaskoczone i onieśmielone, że ktoś obdarza je tak wielkim zaufaniem.
25 Bank ubogich dla ubogichSposób działania banku jest odbiciem celu dla którego został powołany – wyrwać ludzi z biedy. Koncepcja mikrokredytu, wbrew licznym sceptycznym głosom, została wdrożona w wielu innych krajach, o zupełnie innej kulturze – w Indonezji, na Filipinach, w ubogich dzielnicach Nowego Jorku.
26 Bank ubogich dla ubogichW 2006 roku Yunus i Grameen Bank dostali pokojową nagrodę Nobla za „wysiłki na rzecz ekonomicznego i społecznego rozwoju budowanego od dołu”.
27 Bank ubogich dla ubogichYunus założył około 50 takich firm, często we współpracy z komercyjnymi firmami. Wszystkie firmy założone przez Yunusa przestrzegają następujących zasad: Celem przedsiębiorstwa społecznego jest przezwyciężanie ubóstwa albo uporanie się z jednym lub większą liczbą problemów (związanych z oświatą, opieką zdrowotną, dostępem do technologii, zanieczyszczeniem środowiska) zagrażających ludziom i społeczeństwo, a nie maksymalizowanie zysków;
28 Bank ubogich dla ubogichPrzedsiębiorstwo osiągnie stan zrównoważonej samowystarczalności finansowej i ekonomicznej; Inwestorzy otrzymują zwrot tylko tej sumy, jaką pierwotnie zainwestowali. Poza tym nie wypłaca się żadnej dywidendy; Po zwrocie zainwestowanej sumy zysk pozostaje w przedsiębiorstwie i jest przeznaczany na rozwój i doskonalenie jej działalności; Spółka będzie świadoma znaczenia spraw środowiska; Pracownicy otrzymują wynagrodzenie rynkowe przy warunkach pracy lepszych iż standardowe; Róbcie to z radością.
29 Bank ubogich dla ubogichWielki sukces Grameen przyciągnął licznych naśladowców. Niestety niektórzy z nich odeszli od pryncypiów, które przyświecały Yunusowi. Próbowali prowadzić przedsiębiorstwa nakierowane na biednych, jednak tak żeby na tym zyskać. Z opłakanymi skutkami – nawet z samobójstwami z powodu pułapki zadłużenia.
30 Instytucje wzorowane na Grameen Bank na świecieSukces przedsięwzięcia Muhammada Yunusa znajduje naśladowców na całym świecie. Począwszy od roku 1997 instytucje mikrofinansowe tworzą organizacje branżowe – m.in. uczestniczą w dorocznym Globalnym Szczycie poświęconym Mikrokredytom. Według danych organizacji Microcredit Summit Campaign, w roku 2010 instytucje mikrofinansowe udzieliły na świecie łącznie ponad 137,5 miliona mikropożyczek dla ubogiej ludności szacuje się, że otrzymane środki posłużyły poprawie warunków bytowych dla ok. 688 milionów członków rodzin kredytobiorców, co stanowi około połowy najuboższej ludności świata ponad 82% pożyczek dla najuboższych otrzymały kobiety
31 Społeczne znaczenie mikrokredytówGrupa wsparcie samopomoc podstawy ekonomii Aktywizacja zawodowa Poprawa stanu zdrowia rodziny lepsze warunki mieszkaniowe lepiej odżywione i szczepione dzieci świadome macierzyństwo Lepsze perspektywy edukacyjne
32 Ekonomiczne znaczenie mikrokredytuWypełnia lukę na rynku – dociera do grup klientów dotychczas pomijanych rozszerza rynek Recepta na sukces? proste procedury, mało formalności, szybkie decyzje proste zasady spłaty, małe kwoty kredytu, częsta spłata rat, wysoki wskaźnik spłat przychodzi do klienta Poprawia dostępność nieformalnych źródeł kapitału bez wyzysku (sąsiedzi) Pozwala na niezależność od lichwiarzy Aktywizacja zawodowa nowe miejsca pracy Nie uzależnia i bez środków z pomocy społecznej Stanowi dodatkowe zabezpieczenie finansowe w razie trudności finansowych Mobilizuje oszczędności ubogich
33 Przykład projektu poprawy życia lokalnegoPortal naprawmyto.pl
34 Naprawmyto.pl – o projekcieSerwis Naprawmyto.pl jest owocem wspólnej pracy kilkunastu organizacji pozarządowych z całej Polski, jego budowa została sfinansowana ze środków Fundacji im. Stefana Batorego, a za koordynację prac nad narzędziem odpowiedzialna była Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.
35 Organizacje partnerskie projektu, które pracowały nad jego tworzeniem:• Centrum Inicjatyw Obywatelskich ze Słupska • Fundacja Inicjatyw Społecznych Plan C z Krakowa • Fundacja Normalne Miasto - Fenomen z Łodzi • Fundacja Projekt: Polska z Warszawy oraz oddziały w Poznaniu i Przemyślu • Ochotnicza Straży Pożarna „Stołpno” z Międzyrzeca Podlaskiego • Ośrodek Działań Kulturowych Las z Bydgoszczy • Pracownia Zrównoważonego Rozwoju z Torunia • Stowarzyszenie 61 z Warszawy • Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Bona Fides z Katowic • Stowarzyszenie Doxotronica z Krakowa • Stowarzyszenie Homo Faber z Lublina • Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM) z Warszawy
36 Naprawmyto.pl Powstał on w oparciu o założenie, że wszystkim obywatelom powinno zależeć na jakości przestrzeni, w której żyjemy i działamy. Jeżeli widzimy coś, co wpływa negatywnie na nasze otoczenie, wymaga uwagi czy naprawy, nie powinniśmy przechodzić koło tego obojętnie, licząc że „samo się zrobi”.
37 w infrastrukturze (np. dziury w drogach, niedziałające światła), Serwis umożliwia zgłaszanie usterek i spraw wymagających załatwienia m.in.: w infrastrukturze (np. dziury w drogach, niedziałające światła), wyglądzie (np. nieuprzątnięte śmieci, połamane ławki) bezpieczeństwie (np. brak pasów na niebezpiecznych przejściach, doświetlanie niebezpiecznych miejsc).
38 Rozwiązanie problemu Problemy można zgłaszać przez stronę internetową dedykowaną danej gminie (www.nazwagminy.naprawmyto.pl) oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej na smartfony działające w systemach iOS (wersja 4.0 i nowsze) i Android (wersja 2.1 i nowsze).
39 Naprawmyto.pl Serwis Naprawmyto.pl może służyć jako kanał dwustronnej komunikacji między władzami a obywatelami w sprawach dotyczących stanu przestrzeni publicznej w gminie, pozwalający na sprawniejsze monitorowanie i reagowanie na problemy mające wpływ na jakość życia mieszkańców.
40 Gdzie działa? Chorzów Lublin Przemyśl Toruń Czerwonak Dąbrowa GórniczaGmina Puck Łazy Marki Mikołów Nysa Zamość
41 ZALETY PRZYŁĄCZENIA SIĘ DO PROJEKTUBycie częścią ogólnopolskiego projektu, przy którym współpracują organizacje pozarządowe i władze samorządowe z różnych miejscowości; Dostęp do gotowego, funkcjonalnego i stale rozwijającego się narzędzia Serwis powstał w procesie zbiorowego projektowania z udziałem przedstawicieli kilkunastu organizacji pozarządowych z różnych części Polski
42 ZALETY PRZYŁĄCZENIA SIĘ DO PROJEKTU C.D.4. Sprawdzone modele współpracy Doświadczenie lokalnej organizacji pozarządowej Możliwość wymiany doświadczeń Centralna baza danych użytkowników systemu Połączenie strony www z aplikacją mobilną
43 ZALETY PRZYŁĄCZENIA SIĘ DO PROJEKTU C.D.Stałe wsparcie technologiczne Wyszukiwalność podstrony gminy Zabezpieczenie hostingu Współfinansowanie serwisu przez wielu partnerów
44 Serwis Naprawmyto.pl daje szansę na uruchomienie prostego w obsłudze narzędzia dialogu z mieszkańcami, które przy niewielkich nakładach umożliwia władzom samorządowym pozyskiwanie od mieszkańców aktualnych informacji na temat stanu przestrzeni w gminie i szczególnie doskwierających im problemów, a zarazem umożliwia bieżące informowanie obywateli o działaniach samorządu na rzecz poprawy jakości przestrzeni publicznej.
45 cd. Lokalna odsłona serwisu Naprawmyto.pl może stać się atrakcyjną platformą do budowy współpracy pomiędzy władzami gminy a mieszkańcami na rzecz dbałości o wspólną przestrzeń miejscowości.
46 AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI
47 Główną dewizą akcji jest hasło – 'Inspirujemy do wzrastania'!Akademia Przyszłości – to całoroczny program indywidualnych spotkań edukacyjnych dla dzieci, które wychowują się w trudnych warunkach i mają przez to problemy w nauce. Główną dewizą akcji jest hasło – 'Inspirujemy do wzrastania'!
48 AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI w liczbachks. Jacek Stryczek-Prezes Stowarzyszenia WIOSNA pomysłodawca AKADEMII PRZYSZŁOŚCI 11 lat doświadczenia 5 981 dzieciom pomogła AKADEMIA w ciągu 11 lat 24 miasta, w których działa AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI godzin tutorzy spędzili z dziećmi AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI jest programem Stowarzyszenia WIOSNA, które jest również organizatorem projektu SZLACHETNA PACZKA.
49 W tym roku szkolnym AKADEMIA szuka wolontariuszy dla ponad 1200 dzieci.AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI rozpoczęła rekrutację wolontariuszy do pracy z dziećmi, które mają problemy w szkole i przez to nie wierzą siebie. W tym roku szkolnym pomoc osobistych tutorów, wolontariuszy otrzyma ponad 1200 uczniów z 20 miast w Polsce: Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Torunia, Bydgoszczy, Kielc, Lublina, Oleśnicy, Katowic, Sosnowca, Oświęcimia, Sanoka, Gdańska, Gdyni, Sopotu, Radomia, Mysłowic, Nysy i Łodzi. Wszędzie tam dzieci czekają na swoich bohaterów. Dzieci, które źle się uczą, często równie źle zaczynają o sobie myśleć. Potem przegrywają z innymi również w dorosłym życiu na przykład nie mogąc znaleźć pracy. Dlatego Stowarzyszenie WIOSNA co roku szuka wolontariuszy, którzy pomogą im uwierzyć w siebie.
50 AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI jest szansą na to, aby dziecko ,które mimo młodego wieku ma za sobą trudne historie i które potrzebują nie tyle rzeczy, co drugiego człowieka. Kogoś, kto w niego uwierzy i spowoduje ,że dziecko uwierzy w swoje możliwości, zainspirowane chciało stać się kimś. Projekt jest kierowany do dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów. W AKADEMII mają szansę na to, by poczuły, jak wiele mogą osiągnąć. W Akademii jest kimś takim Tutor- SPECJALNIE WYSZKOLONY wolontariusz-(najczęsciej student), który regularnie przez cały rok spotyka się z dzieckiem i pracuje w ramach sprawdzonej i wypracowanej metodologii- twz. SYSTEMU MOTYWACJI ZMIAN.
51
52 System motywatorów Prawdziwa, partnerska rekrutacja-Dziecko jest naszym partnerem, pytamy je o opinię. To ono decyduje o udziale w programie, ma realny wpływ na to, jak będą wyglądały zajęcia i cała AKADEMIA. Osobisty tutor-W AKADEMII jest ktoś tylko dla Ciebie! - taką świadomość ma każdy z naszych podopiecznych. Przez rok z konkretnym dzieckiem pracuje jeden tutor, który dba o to, żeby zajęcia były dla dziecka atrakcyjne i inne niż te w szkole. Cotygodniowe zajęcia-tutorzy spotykają się na indywidualnych zajęciach z dziećmi co najmniej raz w tygodniu. Pracę nad zadaniami z konkretnego przedmiotu szkolnego (z którym dziecko sobie nie radzi), wykorzystują do zmiany mentalności - pomagają im uwierzyć w siebie. Wyprawka na początek roku- Dziecko, które pochodzi z rodziny niezamożnej, rzadko dostaje prezenty. W AKADEMII pokazujemy mu, że zasługuje na coś wyjątkowego, dlatego otrzymuje wyprawkę (Indeks Sukcesów i Zeszyt Zwycięzcy) na początek, oraz dedykowany upominek od Darczyńcy na zakończenie roku.
53 System motywatorów Inauguracja na wyższej uczelni-Podczas Inauguracji dziecko może poczuć dumę z wstąpienia w szeregi studentów AKADEMII, stanąć na scenie w świetle jupiterów i odebrać indeks z rąk rektora lub innej osoby. Poznaje świat akademicki, który stoi przed nim otworem. Wypracowanie partnerskiego kontraktu-Zdanie dziecka się liczy! tutor to nie nauczyciel, tylko partner, dlatego wspólnie z dzieckiem wypracowuje i podpisuje kontrakt, w którym znajdują się zasady ich współpracy. Spotkania z inspirującymi ludźmi-Dziecko spotyka ludzi sukcesu, z którymi nie miałoby szansy zetknąć się w swoim środowisku. Ciekawe osobowości i życiorysy mają inspirować je do stawania się kimś ważnym i pogłębiania własnych zainteresowań. Odkrywcze wyprawy i przygody-Dziecko odkrywa miejsca na co dzień niedostępne (np. uczelnia wyższa, Pałac Prezydencki, duża redakcja), może poczuć się ważne i uwierzyć, że świat stoi przed nim otworem.
54 System motywatorów Zaangażowanie w wydarzenia społeczne i pomoc innym-Dajemy dziecku możliwość zaangażowania się w akcje społeczne i pomoc innym. Ono samo decyduje, czyj świat i w jaki sposób chce zmieniać. Dzień Dziecka w fotelu prezesa-Uczeń AKADEMII spędza Dzień Dziecka zasiadając w fotelu prezesa dużej firmy lub instytucji. Patrząc na świat z tej perspektywy, ma szansę pomyśleć: kiedyś mogę tu wrócić. Gala Sukcesów-Zakończenie roku to okazja to wspólnego świętowania osiągnięć dziecka podczas Gali Sukcesów. W AKADEMII każde może być z siebie dumne – nie ma podziału na uczniów z czerwonym paskiem i bez. Podopieczny AKADEMII otrzymuje Dyplom Sukcesów, gdzie tutor zapisuje jego największe zwycięstwa. Być może to pierwszy moment, kiedy dziecko z radością pokaże swój Dyplom rodzicom.
55 Podstawowe zasady, czyli nowy system edukacji Od porażek w szkole do sukcesów w życiu.Zamiast dołować – motywować i doceniać Zamiast zagłaskiwać – stawiać wyzwania Zamiast oceniać- zrozumieć przyczyny i na nie odpowiadać Zamiast oceniać – zrozumieć przyczyny i na nie odpowiadać Zamiast uczyć jednostronnie-projektować doświadczenia Zamiast traktować z góry – dawać możliwość współdecydowania Zamiast wytykać to, co było – patrzeć w przyszłość i dostrzegać potencjał.
56 Jak się można zaangażować ?1.Zaskocz gości ślubnych i zorganizuj zbiórkę na ślubie 2. Wpłać dowolną kwotę 3. Pomagaj regularnie -dołącz do klubu WiP 4. Zostań partnerem i pomagaj jako firma 5.Ufunduj rok zajęć w Akademii
57 Ambasadorzy jedni z tysięcy
58 Co hamuje rozwój innowacji społecznych w Polsce?Brak marzeń – kompleksy Brak skryptów kooperacji – niski kapitał społeczny Patentowanie wiedzy Prozelitym rynkowy – wiara że źródłem innowacji jest wyłączenie konkurencja Zaniechanie w sprawie polityk publicznych opartych o dowody Brak wiarygodnych mechanizmów „destylowania” innowacji społecznych - problem samoselekcji „innowatorów” Brak właściwej infrastruktury dla innowacji społecznych Brak inwestorów skłonnych akceptować ryzyko (w tym środków publicznych) Zbyt wąski i anachroniczne rozumienie innowacji przede wszystkim na styku nauka – biznes
59 Dziękujemy za uwagę !
60 Źródła http://www.ncbir.pl/programy-krajowe/innowacje-spoleczne/ https://akademiaprzyszlosci.org.pl/o-akademii