Innowacyjność premiowana podatkowo Aktualnie dostępne rozwiązania w zakresie ulgi badawczo – rozwojowej i technologicznej Artur Cmoch WARSZAWA I LISTOPAD.

1 Innowacyjność premiowana podatkowo Aktualnie dostępne ...
Author: Bogumił Rybak
0 downloads 0 Views

1 Innowacyjność premiowana podatkowo Aktualnie dostępne rozwiązania w zakresie ulgi badawczo – rozwojowej i technologicznej Artur Cmoch WARSZAWA I LISTOPAD 2016

2 Pozytywne zmiany w prawieInnowacyjność premiowana podatkowo Pozytywne zmiany w prawie Z początkiem roku 2017 wejdzie w życie tzw. Mała ustawa o innowacyjności. Dzięki tej ustawie zakres dostępnej aktualnie ulgi na działalność badawczo – rozwojową (B+R) istotnie się zwiększy: Zwiększą się kwoty wydatków na działalność B+R obniżające podstawę opodatkowania (tzw. koszty kwalifikowane). Koszty kwalifikowane będą odliczalne do 6 lat podatkowych Aport własności intelektualnej i przemysłowej pozostanie poza zakresem opodatkowania. Dla podatników, którzy spełnili odpowiednie warunki przed końcem roku 2015, wciąż możliwe jest skorzystanie z tzw. ulgi technologicznej. Od 1 stycznia 2016 r. wprowadzono nową ulgę podatkową obejmującą wydatki na działalność badawczo-rozwojową, które podatnik może odliczać od podstawy opodatkowania. Ulga ta zastąpiła dotychczasowe odliczanie wydatków na nowe technologie. Ulga zostanie poważnie rozszerzona od 1 stycznia 2017 r. W związku z tym podatnicy mogą skorzystać z: ulgi na działalność badawczo – rozwojową dostępnej aktualnie ulgi na działalność badawczo – rozwojową dostępnej od 1 stycznia 2017 z uwagi na wprowadzenie tzw. Małej ustawy o innowacyjności (ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej)

3 Działalność badawczo – rozwojowa (B+R)Innowacyjność premiowana podatkowo Działalność badawczo – rozwojowa (B+R) B+R - działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana systematycznie w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania ich do tworzenia nowych zastosowań. Badania naukowe: - badania podstawowe (najbardziej ogólne), - badania stosowane, - badania przemysłowe (najbardziej uszczegółowione) Prace rozwojowe: nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania produktów, procesów i usług Badania naukowe: Badania podstawowe stanowią oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. Badania stosowane to prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce. Badania przemysłowe natomiast to badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych. Prace rozwojowe: nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

4 B+R: dostępne rozwiązaniaInnowacyjność premiowana podatkowo B+R: dostępne rozwiązania Wydatki na tak rozumiane B+R mogą być w dużej części odliczone od podstawy opodatkowania w ramach następujących ulg: 1. Ulga B+R (od ) ulga podatkowa obejmująca wydatki na B+R, które podatnik może odliczać od podstawy opodatkowania 2. Ulga B+R (od ) Rozszerzona ulga podatkowa obejmująca wydatki na B+R, które podatnik może odliczać od podstawy opodatkowania

5 Innowacyjność premiowana podatkowo1. Ulga B+R (od ) Podstawa ustalenia kwoty ulgi na badania i rozwój wynagrodzenia osób zatrudnionych w celu realizacji działalności B+R (koszty osobowe) wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R; wydatki na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych; odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności B+R. W podstawie ustalenia kwoty ulgi uwzględnia się również podatkowe odpisy amortyzacyjne od niektórych środków trwałych lub WNiP. Kwota ulgi na badania i rozwój Od podstawy opodatkowania odlicza się: 30% kosztów osobowych Mikro, mali i średni przedsiębiorcy - 20% pozostałych kosztów Duzi przedsiębiorcy - 10% pozostałych kosztów. Uwaga: ograniczenia w stosowaniu tej ulgi: Ulga na badania i rozwój nie przysługuje podatnikowi, który w roku rozpoznania kosztów prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. W przypadku gdy wydatki na działalność badawczo-rozwojową zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie (dotacje), zwrócona kwota powinna zostać wyłączona z podstawy ustalenia kwoty ulgi.

6 Oszczędności podatkowe:Innowacyjność premiowana podatkowo 1. Ulga B+R (od ) Wszyscy przedsiębiorcy - 5,7% kwot kosztów osobowych Oszczędności podatkowe: Duzi przedsiębiorcy - 1,9% kwot pozostałych kosztów Mali, mikro i średni przedsiębiorcy - 3,8% kwot pozostałych kosztów

7 Innowacyjność premiowana podatkowo2. Ulga B+R (od ) Podstawa ustalenia kwoty ulgi na badania i rozwój koszty osobowe i pozostałe analogicznie jak w roku 2016; koszty uzyskania i utrzymania patentu (mikro, mali i średni przedsiębiorcy) Kwota ulgi na badania i rozwój i kwota oszczędności podatkowej Od podstawy opodatkowania odlicza się: 50 % kosztów osobowych Mikro, mali i średni przedsiębiorcy - 100% kosztów uzyskania i utrzymania patentu Mikro, mali i średni przedsiębiorcy - 50% pozostałych kosztów Duzi przedsiębiorcy - 30% pozostałych kosztów. Dodatkowe udogodnienia Wydłużony do 6 lat okres odliczania kosztów Zwrot gotówkowy dla Start-Upów. Rozszerzenie listy kosztów kwalifikowanych o koszty uzyskania patentu nowy art. 18d ust. 2 pkt 5 chodzi o wszelkie koszty urzędowe i obsługi prawnej związane z uzyskaniem i utrzymaniem patentu, w tym koszty poniesione na odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, a także wszelkich opłat okresowych, za odnowienie, tłumaczeń etc. Wydłużony okres odliczania kosztów Podatnicy na odliczenie kosztów kwalifikowanych będą mieli aż 6 lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Zwrot gotówkowy dla Start-Upów W przypadku nowo powstałych przedsiębiorstw, które nie wykazują wystarczających dochodów do pełnego skorzystania z ulgi wydatkowej, proponuje się zwrot gotówkowy. Jest to 18% lub 19% potencjalnego, ale niewykorzystanego odliczenia. Kwoty te traktowane będą na równi z nadpłatą w rozumieniu Ordynacji podatkowej (w Ordynacji w art. 72 po § 1a dodaje się § 1b: „Na równi z nadpłatą traktuje się kwotę przysługującą podatnikowi na podstawie art. 26ea ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz kwotę przysługującą podatnikowi na podstawie art. 18da ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wykazaną w zeznaniu lub wynikającą z decyzji.”). Uwaga na przepisy przejściowe! Ograniczenia w stosowaniu ulgi Ulga na badania i rozwój nie przysługuje podatnikowi, który w roku rozpoznania kosztów prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. W przypadku gdy wydatki na działalność badawczo-rozwojową zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie (dotacje), zwrócona kwota powinna zostać wyłączona z podstawy ustalenia kwoty ulgi.

8 Oszczędności podatkowe:Innowacyjność premiowana podatkowo 2. Ulga B+R (od ) Wszyscy przedsiębiorcy - 9,5% kwot kosztów osobowych Oszczędności podatkowe: Duzi przedsiębiorcy - 5,7% kwot pozostałych kosztów (bez patentów) Mikro, mali i średni przedsiębiorcy - 19% kosztów patentów oraz 9,5% kwot pozostałych kosztów

9 3. Ulga na nabycie nowych technologii (2006 - 2015 r.)Innowacyjność premiowana podatkowo 3. Ulga na nabycie nowych technologii ( r.) Podatnicy, którzy przed końcem roku podatkowego rozpoczętego przed dniem 1 stycznia 2016 r. nabyli prawo do odliczenia wydatków na zakup nowych technologii… zachowali prawo do tych odliczeń po r. Na przykład: podatnicy, którzy nabyli np. nowatorski program komputerowy albo specjalistyczną wiedzę techniczną i oddali je do używania najpóźniej 31 grudnia 2015 r., zachowali jeszcze przez trzy lata prawo do odliczeń. Wyjątek dotyczy podatników z „przesuniętym" rokiem podatkowym. Jeśli bowiem rok rozpoczął się przed 1 stycznia 2016 r., a kończy po 31 grudnia 2015 r., to do jego końca można będzie rozliczyć ulgę na nabycie nowych technologii.

10 3. Ulga na nabycie nowych technologiiInnowacyjność premiowana podatkowo 3. Ulga na nabycie nowych technologii Z ulgi technologicznej może skorzystać przedsiębiorca, który kupił innowacyjną wiedzę. Nabycie urządzenia, w którym innowacyjne rozwiązanie zastosowano, nie daje prawa do ulgi. Nowe technologie – wiedza technologiczna w postaci WNiP, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalanie wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie dłużej niż 5 lat (opinia niezależnej jednostki naukowej).

11 3. Ulga na nabycie nowych technologiiInnowacyjność premiowana podatkowo 3. Ulga na nabycie nowych technologii Podstawa ustalenia kwoty ulgi technologicznej Wydatki ujęte na wartości początkowej WNiP, w części, w jakiej zostały zapłacone kontrahentom w roku rozpoznania WNiP lub w roku następującym, a w przypadku zaliczek (zadatków) również w roku poprzedzającym rok rozpoznania WNiP. Kwota ulgi technologicznej Od podstawy opodatkowania odlicza się 50% wydatków, o których mowa powyżej. *Oczywiście jak wszystkie ulgi, występują tu ograniczenia: Przepisy obowiązujące do końca 2015 r. uzależniają skorzystanie z ulgi technologicznej od „nabycia” nowej technologii, co wyłącza możliwość korzystania z preferencji w sytuacji, gdy podatnik „wytworzył” nową technologię we własnym zakresie (aczkolwiek różnica pomiędzy ww. pojęciami może być niejednokrotnie płynna). Ulga technologiczna nie przysługuje podatnikowi, który w roku rozpoznania WNiP lub w roku poprzedzającym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Ulga technologiczna nie przysługuje podatnikowi, który w przed upływem trzech lat liczonych od końca roku, w którym rozpoznano WNiP udzielił w jakiejkolwiek formie praw do nowej technologii innym podmiotom. W przypadku gdy wydatki na nabycie nowej technologii zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie (dotacje), zwrócona kwota powinna zostać wyłączona z podstawy ustalenia kwoty ulgi. Oszczędności podatkowe: Wszyscy przedsiębiorcy* - 9,5% wydatków. * Zob. uwagi nt. ograniczeń - notatki

12 Kompleksowe wsparcie ze strony GWWInnowacyjność premiowana podatkowo Kompleksowe wsparcie ze strony GWW Oferujemy: Analizę działalności przedsiębiorstwa pod kątem skorzystania z ulg (kwalifikacja do skorzystania z ulg, identyfikacja i wskazanie obszarów, które mogą być objęte ulgami); Wsparcie na etapie wdrożenia (projektowanie procesu księgowania i raportowania, dostosowanie systemów IT, wsparcie z zakresu ochrony własności intelektualnej, pomoc w zakresie certyfikacji B+R przez jednostkę naukową); Wsparcie na etapie kontroli skarbowej. Skutek: bezpieczna korzyść podatkowa

13 Kim jesteśmy? GWW jest jedną z pięciu największych firm prawniczych w Polsce (Rzeczpospolita, kwiecień 2014) oraz wiodącą kancelarią regulacyjną (Polityka Insight, styczeń 2016). Istnieje od roku. Zatrudnia ponad 100 prawników, wśród których większość to radcowie prawni, adwokaci oraz doradcy podatkowi. Obecnie posiada biura w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie. Praktyka GWW prowadzona jest pod markami: Praktyka podatkowa GWW prowadzona jest pod marką GWW Tax. Zespół podatkowy to 45 prawników i konsultantów, w tym 16 doradców podatkowych oraz 6 radców prawnych, 3 adwokatów i doktorów prawa, którzy świadczą pomoc w języku polskim, angielskim, jak również w języku niemieckim. Nasi specjaliści zdobywali doświadczenie w organach administracji państwowej oraz firmach konsultingowych, m.in. Big4.

14

15 Zapraszam do kontaktu Artur Cmoch doradca podatkowy, wspólnik GWW Ladziński, Cmoch i Wspólnicy Sp. k. ul. Piękna 18, Warszawa |