1 Instalacja klucza HASP.
2 Przed przystąpieniem do instalacji klucza HASP należy wyłączyć funkcję „Kontrola konta użytkownika”.Funkcja ta nie pozwala na przeprowadzenie prawidłowej instalacji bibliotek do obsługi klucza HASP. Jest domyślnie włączona w systemach serwerowych począwszy od Windows Serwer 2008 oraz w systemach Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10. Można ją wyłączyć z poziomu: Panel sterowania – Konta Użytkowników – Zmień ustawienia funkcji „Kontrola konta Użytkownika”. Należy być również zalogowanym na koncie administratora. Po wyłączeniu funkcji konieczny jest restart systemu.
3 Wyłączenie kontroli konta użytkownika.Suwak należy przesunąć na sam dół do pozycji „Nie powiadamiaj nigdy”.
4 Instalacja przebiega dwuetapowo.W pierwszej kolejności instalujemy sprzętowe sterowniki HASP. Następnie należy zainstalować biblioteki DLL do obsługi klucza HASP. Po włożeniu klucza sprzętowego HASP do portu USB należy sprawdzić czy jest on widoczny w systemie Windows. W ‚Panelu sterownia’ wybieramy ‚Sprzęt i dźwięk’ następnie ‚Urządzenia i drukarki’. W kolejnym oknie w sekcji ‚Nieokreślone’ patrzymy czy jest ikona Sentinel HL.
5 Drugim sposobem sprawdzenia czy klucz HASP jest widoczny to sprawdzenie wpisów w ‚Menadżerze urządzeń’. W ‚Panelu sterownia’ wybieramy ‚Sprzęt i dźwięk’ następnie ‚Menadżer urządzeń’. Rozwijamy gałąź ‚Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej’ i patrzymy czy są trzy wpisy z nazwą SafeNet Inc.
6 Jeżeli klucz jest niewidoczny to należy pobrać aktualne sterowniki ze strony producenta, firmy Aladdin. Wchodzimy na stronę: Klikamy na ‚Technical Support’ i na następnej stronie ‚Search for Downloads’. Ustawiamy parametry jak poniżej i klikamu ‚Search’. W wyniku wyszukiwania pobieramy plik ze sterownikiem.
7 Instalacja sprzętowego sterownika HASP.Uruchamiamy plik z instalatorem, który pobraliśmy wcześniej ze strony producenta. Pojawia się okno powitalne i klikamy Next.
8 W oknie z licencją zaznaczamy „I accept the license agreement” i klikamy na Next.W kolejnym oknie „Ready to install” ponownie klikamy Next.
9 Pojawi się okno prezentujące postęp procesu instalacyjnego, po czym instalator zakończy działanie i wybieramy Finish.
10 Instalacja bibliotek DLL do obsługi klucza.Drugi etap to instalacja bibliotek DLL do obsługi klucza HASP. Są one dostępne na płycie instalacyjnej programu: X:\install\HASP lub X:\HASP, gdzie X to litera napędu CD w komputerze. Plik nazywa się HaspDll_sql_x64.msi lub HaspDll_sql_x86.msi. W zależności od zainstalowanego SQL Servera instalujemy biblioteki w wersji x86 lub x64. W procesie instalacji należy zwrócić szczególną uwagę na właściwą lokalizację instalowanych bibliotek. Zła lokalizacja uniemożliwia uruchomienie funkcjonalności klucza HASP. W tym celu należy sprawdzić lokalizację plików bazy master (we właściwościach bazy master z poziomu MS SQL Server Management Studio). Domyślnie jest to folder DATA. Sterownik należy zainstalować do równoległego katalogu BINN.
11 Przykład. Gdy baza master jest zlokalizowana w katalogu:C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL11.SQL2012\MSSQL\DATA biblioteki należy zainstalować w katalogu : C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL11.SQL2012\MSSQL\Binn
12 Uruchamiamy plik z instalatorem.Pojawia się okno powitalne i klikamy Dalej. W następnym zaznaczamy „Dowolny użytkownik tego komputera” i ponownie Dalej.
13 W oknie Folder docelowy wybieramy miejsce instalacji.Sterownik należy zainstalować do katalogu BINN. Po kliknięciu Przeglądaj wybieramy docelowy folder. Klikamy Dalej.
14 W oknie Gotowy do instalacji wybieramy Dalej i pojawi się okno prezentujące postęp procesu instalacyjnego.
15 Instalator zakończy działanie i wybieramy Zakończ.Po instalacji należy zresetować system.
16 Jeżeli w procesie instalacji biblioteki do obsługi klucza HASP zostały zainstalowane w niewłaściwym katalogu należy je odinstalować a następnie sprawdzić, czy wszystkie komponenty zostały usunięte. W tym celu należy uruchomić MS SQL Server Management Studio i sprawdzić, czy pozostały elementy wskazane na rysunku. Jeżeli tak to należy je usunąć i ponownie zainstalować biblioteki we właściwej lokalizacji. W pierwszej kolejności usuwamy wpisy z System Stored Procedures a następnie z Assemblies. Jeśli z drugiej sekcji nie da się usunąć wtedy klikamy prawym klawiszem myszy na Programmability i wybieramy Refresh. Wpisy powinny zniknąć.
17 Dziękujemy za uwagę Więcej informacji na temat systemu ERP znajdą Państwo na naszej stronie Zapraszamy również do kontaktu Tomasz Deczewski Specjalista ds. Serwisu pod numerem telefonu: 48/ wew. 23, 24 mailowo: