Jak dbać o swoje ciało w okresie dojrzewania?

1 Jak dbać o swoje ciało w okresie dojrzewania? ...
Author: Stanisława Stasiak
0 downloads 2 Views

1 Jak dbać o swoje ciało w okresie dojrzewania?

2 Okres dojrzewania to czas, kiedy w Twoim ciele następuje wiele zmianOkres dojrzewania to czas, kiedy w Twoim ciele następuje wiele zmian. Niejedna nastolatka zaczyna pocić się bez powodu, przy czym często towarzyszy temu nieprzyjemny zapach. Są to zupełnie naturalne rzeczy. Co jednak zrobić, żeby pozbyć się tego problemu?  Wszystko rozbija się o słynną już higienę osobistą. Wystarczy, że będziesz stosowała się do kilku bardzo prostych zasad i wszystko wróci do normy. Najlepsze sposoby na to, żebyś zawsze mogła czuć się świeżo i komfortowo to: 

3 • codzienne mycie — zwróć szczególną uwagę na pachy i inne newralgiczne miejsca. Wybierz delikatny żel pod prysznic, a dzięki ciepłej kąpieli pozbędziesz się bakterii, które wywołują nieprzyjemny zapach  • noszenie oddychających ubrań — dobrym materiałem jest bawełna, która wchłania, a także przepuszcza powietrze lepiej niż tkaniny, takie jak poliester. Pamiętaj, aby zawsze nakładać świeżą bieliznę!  • stosowanie dezodorantu lub antyperspirantu, na przykład z serii Secret 

4

5 Dezodoranty a antyperspiranty Dezodoranty nie powstrzymują wydzielania potu, a jedynie częściowo maskują jego zapach, podczas gdy antyperspiranty nie dopuszczają do powstania potu za sprawą substancji chemicznej zwanej chlorowodorkiem glinu. Dezodoranty działają najlepiej po kąpieli, kiedy skóra pod pachami jest nieco wilgotna. Większość dezodorantów lub antyperspirantów ma biały kolor, jednak wiele osób nie lubi białego osadu, który czas zostawia również ślady na ubraniu. Na szczęście obecnie możesz wybrać wiele bezbarwnych dezodorantów! Wypróbuj kilka i sama zadecyduj, co sprawdza się najlepiej w Twoim przypadku.

6

7 Przetłuszczające się włosyHormony, które wywołują trądzik mają wpływ również na stan włosów. Każde pasmo włosów ma gruczoły łojowe, dzięki którym włosy są błyszczące i odporne na wilgoć. Jednak w okresie dojrzewania gruczoły te są bardziej aktywne, przez co włosy szybko się przetłuszczają. Mycie głowy codziennie lub co drugi dzień może pomóc w kontrolowaniu wyglądu włosów. Do wyboru jest wiele różnych szamponów, ale większość z nich ma niemal identyczny skład. Jeśli jesteś nastolatkiem, poszukaj łagodnego szamponu, którego można często używać. Być może kusi cię, by stosować duże ilości środków do mycia, ale specjaliści zalecają umiar. Niewielka ilość szamponu wystarczy. Zmieszaj go z ciepłą wodą i masuj w dłoniach do wytworzenia się piany. Delikatnie masuj skórę głowy, nie pocierając jej przy tym zbyt mocno. W przeciwnym razie możesz łatwo podrażnić skórę lub uszkodzić włosy. Po spłukaniu szamponu możesz użyć łagodnej odżywki do włosów przetłuszczających się. Rozsądnie korzystaj również z kosmetyków do stylizacji włosów. Niektóre żele i lotiony mogą bowiem dodatkowo natłuszczać włosy.

8

9 Pocenie się i nieprzyjemny zapachPot jest wydzielany przez gruczoły potowe, które towarzyszą człowiekowi przez całe jego życie, ale są szczególnie aktywne od rozpoczęcia dojrzewania. Podczas pokwitania gruczoły te wydzielają różne substancje wraz z potem, które mają nieprzyjemny zapach. Wielu nastolatków czuje u siebie tę woń pod pachami. Także stopy i okolice narządów płciowych zaczynają inaczej pachnieć. Najlepszym sposobem na utrzymanie czystości w tych problematycznych partiach ciała jest codzienne mycie się. Kąpiel lub prysznic pomogą ci zachować świeżość. Wybierz łagodne mydło i korzystaj z ciepłej wody, w ten sposób pozbędziesz się bakterii, które wywołują nieprzyjemny zapach. Duże znaczenie ma również nakładanie czystej bielizny i świeżych ubrań, które powinny być z naturalnych materiałów pochłaniających wilgoć. Warto zainwestować w dezodoranty lub antyperspiranty. Dezodoranty maskują zapach potu, a antyperspiranty zapobiegają wystąpieniu wilgoci pod pachami. Obecnie wybór tego typu środków jest ogromny, ale ich skład jest zwykle bardzo zbliżony.

10

11 Okres dojrzewania jest najbardziej burzliwym momentem w życiu człowieka. W tym czasie hormony (androgeny), które wywołują pokwitanie, pobudzają również gruczoły łojowe wytwarzające łój. Nadmiernie produkowany jest przyczyną powstawania pryszczy. Przypadłość ta dotyka 85% dziewcząt i 95% chłopców w wieku od 12 do 20 lat. Trądzik to nie defekt kosmetyczny, lecz poważna choroba. Nie leczona pozostawia po sobie przykre pamiątki w postaci głębokich blizn, których nie jest w stanie zatuszować żaden makijaż. Dla wielu młodych ludzi ten widoczny wpływ hormonów na skórę jest ogromnym obciążeniem emocjonalnym. Często nie zdają sobie oni sprawy z tego, że trądzik można leczyć i zapobiegać jego powstawaniu stosując odpowiednią profilaktykę i leczenie. Najczęstszym błędem popełnianym przez pacjentów jest odstawianie leków, kiedy tylko wystąpi jakakolwiek poprawa. Leki należy natomiast brać tak długo, jak zaleca dermatolog. Najlepszym sposobem na zwalczenie trądziku jest wizyta u lekarza, połączona z wizytą u kompetentnej i sprawdzonej kosmetyczki. Mylne jest podejście, że trądzik sam przejdzie.  Istnieje wiele mitów związanych z powstawaniem i leczeniem trądziku. Wbrew obiegowym opiniom słońce i solarium daje tylko chwilową poprawę. Niestety słońce bardzo wysusza skórę i po krótkotrwałej poprawie, stan skóry może się pogorszyć. Często mówi się, że czekolada nie szkodzi, nie jest to do końca prawdą. Czekolada może nasilić występowanie wyprysków zwłaszcza u tych osób, które mają bardzo wrażliwą skórę.

12 Trądzik to choroba, która u każdego człowieka przebiega inaczej, dlatego dermatolodzy rozróżniają kilka rodzajów: - trądzik zaskórnikowy – na skórze powstają zaskórniki, ich ciemna barwa to efekt kontaktu komórek pigmentowych z tlenem; - trądzik grudkowo–krostkowy – jego cechą charakterystyczną są białe grudki tworzące się pod powierzchnią skóry (ujście mieszka włosowego jest całkowicie zablokowane); - trądzik bliznowcowy – tutaj charakterystyczne są liczne zgrubienia na skórze, blizny są pozostałością po stanach zapalnych (ten typ trądziku może doskwierać nawet przez kilkanaście lat); - trądzik ropowiczy – zmiany na skórze mają postać ropni i nacieków tworzących się wokół zainfekowanych mieszków włosowych, zostawia po sobie szpecące blizny wklęsłe i wypukłe, występuje na plecach (dokucza on mężczyznom, którzy chcąc zwiększyć swoją masę mięśniową, przyjmują sterydy lub skondensowane środki białkowe). Aby skóra była nieskazitelna, powinniśmy dbać o nią nie zapominając o żadnym z etapów pielęgnacyjnych.

13

14 1 ETAP – MYCIE Nie powinniśmy przesadzać z używaniem preparatów do mycia skóry trądzikowej, ponieważ zbyt częste odtłuszczanie powoduje nasilenie produkowania sebum. Należy wybrać produkt głęboko oczyszczający pory i myć nim twarz dwa razy dziennie. 2 ETAP – TONOWANIE Po umyciu należy przetrzeć twarz tonikiem, przywracając skórze naturalne pH, aby martwe komórki naskórka złuszczały się i nie blokowały porów. 3 ETAP – NAWILŻANIE Skóra tłusta potrzebuje nawilżenia i ukojenia. Krem dla niej powinien zawierać witaminę B5 (łagodzi podrażnienia). Ważne jest też, aby znormalizować pracę gruczołów łojowych. 4 ETAP – MATOWANIE Odpowiednie podkłady i pudry do skóry trądzikowej muszą zawierać wyciągi z ziół i mikroelementy, które ograniczają wydzielanie sebum, oraz polimery, syntetyczne cząsteczki wchłaniające jego nadmiar .  5 ETAP – WYSUSZANIE Aby wysuszyć i zatuszować wyprysk należ zastosować produkty przeznaczone do tego. Dzięki triclosanowi działają bakteriobójczo, a dzięki wyciągom z ziół – łagodząco. 6 ETAP – OCZYSZCZANIE I NORMALIZOWANIE Maseczki nałożone co najmniej raz w tygodniu, dzięki zawartości glinki kaolinowej, kwasu krzemowego lub substancji ściernych, zmniejszają połysk, głęboko oczyszczają pory, rozjaśniają cerę i normalizują pracę gruczołów łojowych. UWAGA !!!  Nie wolno wyciskać samemu pryszczy. Nie wolno ich nawet dotykać, gdyż takim postępowaniem można sobie tylko zaszkodzić. Od tego jest wizyta u kosmetyczki. Jeśli mamy stany zapalne, musimy z tym iść prosto do dermatologa.

15 Wielu nastolatków narażonych jest także na infekcje grzybiczeWielu nastolatków narażonych jest także na infekcje grzybicze. Dorastanie to czas aktywności fizycznej, więc w szatniach na basenach czy przy salach sportowych łatwo jest się zarazić grzybem. Grzybice mogą rozwijać się na skórze twarzy, kończynach, na tułowiu, stopach. Ważne jest, aby w tym okresie utrzymywać prawidłową higienę osobistą, często należy zmieniać bieliznę. W razie stwierdzenia grzybicy stosuje się preparaty przeciwgrzybicze zalecone przez dermatologa. Kolejnym zaburzeniem są wady postawy. W okresie dojrzewania mogą być spowodowane przyspieszonym wzrostem. Wydłużające się kości i mięśnie mogą nie przystosować się szybko do nowych warunków. Dodatkowo wady postawy utrwala się poprzez niedbałą pozycje w czasie odrabiania lekcji, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej. Postawę pogarsza również ubożenie społeczeństwa, niedożywienie dziecka w tym okresie, choroby układu oddechowego. Wady postawy wymagają leczenia. W okresie dojrzewania należy profilaktycznie raz na rok kontrolować postawę dziecka u ortopedy. Powinno się dziecko skierować na gimnastykę korekcyjną.

16

17 Owłosienie na ciele Włoski na ciele to naturalny element dojrzewania, a ich wystąpienie jest związane z działaniem hormonów. Część nastolatków goli się, zwłaszcza na twarzy, ale niektórzy wolą obserwować porost włosów na twarzy i w innych miejscach. Jeśli chcesz usuwać owłosienie, koniecznie zaopatrz się w nowe ostrze, w ten sposób unikniesz skaleczeń. Podczas golenia warto użyć specjalnego kremu lub pianki do golenia zamiast zwykłego mydła. Jeżeli depilujesz pachy i nogi, zachowaj ostrożność, łatwo się bowiem skaleczyć. Być może masz ochotę pozbyć się włosów również z okolic intymnych, zastanów się jednak, czy golenie to dobry pomysł. Często zdarza się, że włoski wrastają, co powoduje podrażnienie i zaczerwienienie. Niektóre dziewczęta zauważają u siebie włoski na twarzy. Najczęściej są one niemal niewidoczne i nie warto się nimi przejmować. Jeżeli jednak widać je bardzo wyraźnie, wskazana jest wizyta u lekarza, ponieważ mogą być oznaką zespołu policystycznych jajników.

18

19 Wykonały: Bielawska Klaudia GaczyńskaNatalia Gaczyńska SylwiaJaworska Gabriela