1 Jak się uczyć? Jak działa nasz umysł? Jaki mamy typ inteligencji? Jaki styl uczenia preferujemy? Opr. Wioleta Stypuła
2 Jak działa nasz umysł? Prawa półkula odpowiada za: Rytm Obrazy Kolory Muzyka Plastyka Wyobraźnia Pomysłowość Lewa półkula odpowiada za: Czytanie Pisanie Uczenie Podział czasu Rozumowanie logiczne
3 Typy inteligencji Inteligencja lingwistyczna – Osoby posiadające taką inteligencję mają umiejętność pisania, opowiadania, posługiwania się językiem oraz wzorami. Powinny uczyć się słuchając, czytając, dyskutując. Inteligencja matematyczno – logiczna – Osoby posiadające taką inteligencję lubią precyzję oraz myślenie abstrakcyjne, dążą do poszukiwania rozwiązań problemów, rozwiązują łamigłówki, wykazują uzdolnienia matematyczne. Inteligencja wizualno – przestrzenna - Osoby posiadające taką inteligencję mają zdolność odtwarzania w pamięci obrazów, są twórcze pomysłowe, umiejętnie korzystają z map,diagramów i tabel. Inteligencja muzyczna - Osoby z tą inteligencją są wrażliwe emocjonalnie, mają poczucie rytmu, rozumieją muzykę, lubią śpiewanie; najlepiej uczą się przy akompaniamencie muzyki, układając rymowanki.
4 Typy inteligencji Inteligencja interpersonalna– Osoby z tą inteligencją mają łatwy kontakt z ludźmi, są komunikatywne, lubią ćwiczenia w parach bądź grupach oraz ćwiczenia polegające na odgrywaniu ról, a także naukę wymagającą współpracy z innymi osobami. Lubią słuchać i reagować na poglądy innych oraz wywierać na nich wpływ. Inteligencja intrapersonalna – Osoby z tą inteligencją mają wysoki poziom wiedzy o sobie, silne poczucie wartości, potrafią pracować samodzielnie, podejmują próby poszukiwania odpowiedzi na pytania filozoficzne, mają wysoką automotywację. Inteligencja kinestetyczna - Osoby z tą inteligencją mają dobre wyczucie czasu i organizacji przestrzennej, są uzdolnieni manualnie, przy tym ruchliwi, dobrze czują się podczas symulacji i ćwiczeń z podziałem na role wymagających gry aktorskiej i mimiki, lubią wycieczki i zajęcia w terenie.
5 Styl uczenia się (system sensoryczny) To podstawowy, odruchowo uaktywniany, preferowany zmysł, czyli właściwy nam sposób odbierania i reagowania na informacje przekazywane kanałem wzrokowym, słuchowym lub dotykowym. Sposób ten decyduje o tym, jak odbieramy świat, jakiego typu informacje najlepiej pamiętamy i spostrzegamy. Preferowany system sensoryczny ucznia powoduje, że nie nauczy się ono lub z dużym trudem nauczy się tego, co jest przedstawione nie w jego systemie sensorycznym.
6 Występują 3 style uczenia się: Wzrokowy Słuchowy Kinestetyczny, czuciowy, dotykowy
7 WZROKOWCY lubią patrzeć, przyglądać się, oglądać różne rzeczy; lubią posługiwać się tabelami, wykresami, schematami; lubią uczyć się poprzez patrzenie lub obserwację pokazu; interesują się sztuką wizualną; lubią pisać, notować, rysować, robić listy rozwiązań; lubią kolorowe otoczenie, rekwizyty; dobrze zapamiętują twarze, kolory, wygląd i szczegóły otoczenia; potrzebują wielu przykładów na tablicy; zapamiętują informacje w postaci obrazów; mają dobre wyczucie kolorów; pamiętają twarze, zapominają imiona; koncentrację zburzy im nieporządek i ruch.
8 SŁUCHOWCY lubią rozmawiać, dyskutować; lubią słuchać muzyki, muzyka go pobudza; lubią słuchać innych lub siebie; lubią opowiadać o czymś, jego wypowiedzi ustne są często długie, lubią dialog i rozmowy z innymi i ze sobą; dobrze zapamiętują imiona, nazwy własne, zapominają twarzy; szybko uczą się ze słuchu, np. wierszy, melodii; poruszają ustami i czytają po cichu; potrzebują wyjaśnień słownych; szybko się uczą przysłuchując się innym lub głośno powtarzając sobie materiał do nauczenia; unikają długich opisów, nie zauważają ilustracji; łatwo się dekoncentrują w wyniku hałasu.
9 CZUCIOWCY dobrze pamiętają to, co sami zrobili; ich nauce zwykle towarzyszy jakiś ruch (machanie nogami, huśtanie się na krześle, trzymanie czegoś w dłoniach, częsta zmiana pozycji ciała); lubią, gdy czynnościom towarzyszą emocje i ruch, zapachy i smaki; czytanie nie jest ulubionym zajęciem, ale lubią wartkie akcje; mają kłopoty z ortografią; żywo gestykulują, podskakują z zadowolenia; potrzebują sposobności do poruszania się; szybko uczą się chodząc i mówiąc lub wykonując czynności; potrzebują większej liczby bodźców dotykowych, lubi dotykać, poruszać przedmioty; ruch na początku zajęć wyzwala ich gotowość do nauki; lubią się uczyć poprzez wykonywanie i bezpośrednie zaangażowanie mają zdolności manualne, najlepiej pamiętają, to co sami zrobili; wyobraźnia ich pracuje w ruchu.
10 Jak się uczyć żeby się nauczyć Rady dla dzieci 1.Zrób plan tego co masz do zrobienia. 2. Zacznij pracę od tego co lubisz najbardziej i czego uczysz się najszybciej. 3. To czego chcesz się nauczyć, wyraźnie przeczytaj. 4. Wybierz z tekstu to co najważniejsze. 5. Zawsze kończ to co rozpocząłeś. 6. Przeplataj naukę przedmiotów trudnych łatwymi. 7. Wyjaśniaj czego nie rozumiesz. 8. Rób sobie przerwy. 9. Powtórz z pamięci to co zapamiętałeś. 10. Po kilku godzinach powtórz jeszcze raz.