„Jak uczyć dzieci na temat przemocy i wykorzystywania”

1 „Jak uczyć dzieci na temat przemocy i wykorzystywania” ...
Author: Monika Smolińska
0 downloads 0 Views

1 „Jak uczyć dzieci na temat przemocy i wykorzystywania”

2  http://dziendobry.tvn.pl/video,2064,n/czy- twoje-dziecko-pojdzie-z- nieznajomym,99904.html http://dziendobry.tvn.pl/video,2064,n/czy- twoje-dziecko-pojdzie-z- nieznajomym,99904.html

3  przemoc fizyczna  przemoc seksualna  przemoc emocjonalna i psychiczna  zaniedbanie i nadopiekuńczość

4  Ile % sprawców jest w najbliższym otoczeniu dziecka?  Dlaczego dziecko jest podatne na krzywdę?  Co mówimy dzieciom na temat bezpieczeństwa?  Jak rozmawiamy z dziećmi na trudne sprawy?

5  W efekcie parlamentarnych dyskusji, do ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku - Kodeks rodzinny i opiekuńczy wprowadzono w maju 2010 r. w wyniku prac legislacyjnych następujący przepis: "Art. 961. Osobom wykonującym władzę rodzicielską oraz sprawującym opiekę lub pieczę nad małoletnim zakazuje się stosowania kar cielesnych".

6  Przekazanie dzieciom wiedzy na temat zagrożeń oraz rozwijanie umiejętności ochrony w sytuacjach wystąpienia zagrożenia przemocą poprzez: wzmocnienie w dziecku przekonania, że ma prawo czuć się bezpiecznie, podniesienie umiejętności identyfikacji sytuacji niebezpiecznych i zagrażających, przekazanie dziecku informacji o konieczności mówienia o zagrażającej sytuacji, dostarczenie informacji dotyczących sposobów działania w trudnej sytuacji.

7  Scenariusz obejmuje pięć tematów: emocje, bezpieczne zasady, czyli jak i gdzie szukać pomocy, rozróżnianie dobrego i złego dotyku, granice i prywatność własnego ciała rozpoznawanie dobrych i złych tajemnic.

8 Zajęcia podzielone na dwa spotkania 20 minutowe.  Cele zajęć: przedstawienie zasad panujących na zajęciach, wprowadzenie w tematykę zajęć, wzmocnienie pozytywnych kontaktów społecznych w grupie, przekazanie dzieciom wiedzy i rozwijanie umiejętności rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji.  Po zakończeniu zajęć dziecko wie: jakie zasady obowiązują podczas wszystkich zajęć, jak rozpoznawać i nazywać emocje, jak pokazywać różne emocje.

9 Zajęcia podzielone na dwa spotkania 20 minutowe.  Cele zajęć: nauczenie dzieci, że są zachowania, które mogą krzywdzić innych lub im się nie podobać, nauczenie dzieci bezpiecznych strategii reagowania i asertywnego mówienia „nie” i znalezienie bezpiecznego dorosłego (tzw. bezpiecznych zasad), nauczenie dzieci, że krzywdzenie jest nieakceptowane.  Po zakończeniu zajęć dziecko wie: jak należy zareagować, gdy ktoś robi mu coś, co mu się nie podoba lub je krzywdzi, komu może powiedzieć o tym, co się zdarzyło.

10  Pierwsza zasada – mówię „nie”.  Druga zasada – odchodzę.  Trzecia zasada – mówię zaufanemu dorosłemu, tzw. „bezpieczny dorosły”.

11  Cele zajęć: przekazanie dziecku, że istnieją różne formy kontaktu i niektórych z nich może ono nie lubić, przekazanie dziecku wiedzy, że nikt nie ma prawa zmuszać je do czynności powodujących dyskomfort, smutek czy strach.  Po zakończeniu zajęć dziecko wie: co to jest dobry i zły dotyk, że w sytuacjach, gdy ktoś stosuje zły dotyk, powinno zastosować bezpieczne zasady

12  Cele zajęć: przekazanie dziecku, że jego ciało jest jego własnością, przekazanie dziecku wiedzy, że nikt nie ma prawa zmuszać je do czynności powodujących dyskomfort, smutek, strach.  Po zakończeniu zajęć dziecko wie: co to są miejsca intymne, że nikt nie ma prawa je bić i stosować innych zachowań, które mu się nie podobają.

13  Cel zajęć: pokazanie różnicy między dobrymi i złymi tajemnicami, wskazanie dziecku zasadności mówienia innym o złych tajemnicach, nauczenie dziecka rozpoznawania dobrych i złych tajemnic.  Po zakończeniu zajęć dziecko wie: że nie wszystkie sekrety trzeba utrzymywać w tajemnicy, jak odróżnić tajemnicę dobrą od złej, jeśli je coś martwi lub czegoś się boi, powinno powiedzieć o tym osobie dorosłej.

14  Cel zajęć: zachęcanie dzieci do szukania pomocy w sytuacjach trudnych dla siebie i innych, przedstawienie osób i miejsc, w których każde dziecko może szukać pomocy w trudnych sytuacjach.  Po zakończeniu zajęć dziecko wie: że w sytuacjach trudnych należy stosować bezpieczne zasady, że mogą mu się przytrafić różne sytuacje, także trudne, kiedy i jak informować o zagrożeniu swojego bezpieczeństwa.

15  Utrwalenie razem z dzieckiem zdobytych wiadomości i umiejętności w sytuacjach rzeczywistych – list!

16  http://www.gadki.fdn.pl/ http://www.gadki.fdn.pl/  http://www.fdn.pl http://www.fdn.pl  http://edukacja.fdn.pl/scenariusze-zajec http://edukacja.fdn.pl/scenariusze-zajec

17 Dziękuję za uwagę. Prezentacja przygotowana w oparciu o materiały opracowane przez Fundację Dzieci Niczyje. Białystok, 2015r.