JAKO UZALEŻNIENIE U MŁODYCH I STARSZYCH LUDZI.

1 JAKO UZALEŻNIENIE U MŁODYCH I STARSZYCH LUDZI.ALKOHOLIZ...
Author: Błażej Piotrowski
0 downloads 1 Views

1 JAKO UZALEŻNIENIE U MŁODYCH I STARSZYCH LUDZI.ALKOHOLIZM JAKO UZALEŻNIENIE U MŁODYCH I STARSZYCH LUDZI.

2 Spis treści: Co to jest alkoholizm? Z czego jest alkohol?Przyczyny alkoholizmu. Objawy alkoholizmu. Skutki alkoholizmu. Ankieta. Jak zapobiegać alkoholizmowi.

3 Troszkę informacji: Co to jest Alkoholizm?Alkoholizm (choroba alkoholowa) jest chorobą, na którą każdy może zachorować. Przebieg choroby alkoholowej jest bardzo podobny u wszystkich osób nią dotkniętych. Alkoholizm jest chorobą chroniczną - czyli nieuleczalną. Można jednak powstrzymać jej rozwój. Alkoholizm jest przyczyną wielu innych chorób, zaburzeń i problemów emocjonalnych.

4 Z czego jest alkohol? Alkohole to związki organiczne będące pochodnymi węglowodorów. W przyrodzie występują w stanie wolnym w olejkach eterycznych oraz tłuszczach i woskach. Alkohol jest stosowany w wielu gałęziach przemysłu. Potocznie nazwą alkohol określa się alkohol etylowy, bezbarwną ciecz. Ma ona działanie odurzające i uzależniające. Zatrucia alkoholowe wyniszczają organizm.

5 Z czego jest alkohol? v2 Cząsteczka alkoholu składa się z różnych ilości węgla, wodoru i tlenu. Skład chemiczny alkoholu etylowego, noszącego także etanolu, wynosi C2H5OH. Związek ten znalazł zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, kosmetycznym i w medycynie. Eter, substancja służąca do znieczulania, jest pochodną alkoholu etylowego. Przemysł spożywczy produkuje z etanolu napoje alkoholowe.

6 Przyczyny alkoholizmubiopsychiczne - zaburzenia emocjonalne i związana z nimi podatność na uzależnienia, zaburzony rozwój osobowości, nadpobudliwość psychiczna, brak odporności na stres, choroby somatyczne i psychiczne, nerwice, uszkodzenia mózgu, podatność na uzależnienia, zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego

8 kulturowe - określona moda, potrzeba odniesienia sukcesu, zbyt mała ilość rozrywek, brak atrakcyjnych zajęć, ogólna dostępność środków odurzających, sprzeciw wobec obowiązującym i społecznie akceptowanym systemom norm i wartości, chęć zaspokojenia określonych potrzeb, brak celów i perspektyw

9 Objawy alkoholizmu stwierdzenie, że alkohol odpręża, redukuje napięcie i niepokój, zmniejsza poczucie winy, ośmiela; poszukiwanie okazji do wypicia alkoholu w miejscach, gdzie nie powinno się tego robić, np. w pracy; możliwość wypicia większej niż uprzednio ilości alkoholu, tzw. „mocna głowa”; trudności z odtworzeniem wydarzeń, które miały miejsce podczas picia (palimpsesty); picie alkoholu w samotności, mimo iż wcześniej piło się tylko dla towarzystwa.

10 Skutki dla zażywającego alkoholUkład NERWOWY Nadmierne spożycie alkoholu może powodować wiele schorzeń neurologicznych. Pojawić mogą się bóle mięśni i uciskowe bóle nerwów. Alkohol najczęściej atakuje nerw promieniowy, czego skutkiem jest tzw. ”opadająca ręka”, a także upośledzenie ruchowe nadgarstka i dłoni. Charakterystyczne jest tzw. obkurczenie mózgu, czyli korowo-podkorowe zaniki komórek nerwowych, które jednak cofają się po zaprzestaniu picia. Mózg cierpi także przez zaburzenia, jakie alkohol powoduje w innych układach.

11 Układ pokarmowy Dosyć powszechna jest wiedza o szkodliwości alkoholu na wątrobę. U osoby nadużywającej alkoholu niemal zawsze występuje jej stłuszczenie, czyli nadmierne odkładanie się tłuszczu w komórkach wątroby. Ponadto alkohol niszczy trzustkę, wywołując stan zapalny. Czasem doprowadza do „samotrawienia” się tego narządu, a w skrajnych przypadkach jest przyczyną cukrzycy. Alkohol najczęściej wywołuje zapalenie przewlekłe, rzadziej ostre. Układ krążenia Pierwszym problemem związanym z nadużywaniem alkoholu jest nadciśnienie. Może ono być przyczyną udarów i zawałów serca, a także krwotoku mózgowego.

12

13

14 Jak zapobiegać alkoholizmowi?Ośrodki terapii uzależnień, przychodnie terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia, oddziały dzienne terapii uzależnienia od alkoholu i przychodnie leczenia uzależnień. Wojewódzkie ośrodki terapii uzależnienia i współuzależnienia. Przyparafialne poradnie i Caritas. Ruch samopomocowy – grupy AA, Al-Anon, Wspólnota Alateen, DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików). Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Profilaktyczno-Rozwojowy Ośrodek Młodzieży i Dzieci „PROM”. Fundacje, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe zajmujące się problemami alkoholowymi.

15 koniec Wykonawcy: KLASA II A