1 Jan Sas Zubrzycki
2 Jan Sas-Zubrzycki, urodzony 25 czerwca 1860 rJan Sas-Zubrzycki, urodzony 25 czerwca 1860 r. w Tłustem na Podolu, zmarł 4 sierpnia 1935 r. we Lwowie, pochowany został na Cmentarzu Łyczakowskim. Architekt, teoretyk architektury, inwentaryzator, konserwator sztuki.
3 Ukończył wydział architektury Politechniki Lwowskiej. Do 1912 rUkończył wydział architektury Politechniki Lwowskiej. Do 1912 r. pracował w Urzędzie Budownictwa w Krakowie, następnie został profesorem historii architektury na Politechnice Lwowskiej. Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Założył i prezesował Towarzystwu Opieki nad Zabytkami Sztuki i Kultury we Lwowie. Opublikował liczne prace zawierające m.in. rozważania na temat polskiego stylu narodowego. Wskazywał na oryginalne, rodzime cechy polskiej architektury. Jako architekt tworzył głównie w duchu modnego wówczas neogotyku.
4 Projektował okazałe kościoły, opracowywał też projekty świeckich budowli użyteczności publicznej i budynków na zamówienia prywatne. Badał polskie style budownictwa monumentalnego i drewnianego, szczególną uwagę zwracając na staropolską ciesiołkę, której był znawcą i wielbicielem. Był świetnym rysownikiem, akwarelistą i fotografikiem. Na jego artystyczny dorobek składa się około 45 kościołów wybudowanych i około 20 przebudowanych na terenie Małopolski, Podola i Bukowiny, w stylu neogotyku "nadwiślańskiego" lub neorenesansu "zygmuntowskiego". Willa podczas budowy.
5
6 Willa
7 Posiadłość Jana Sas Zubrzyckiego
8 Jan Sas-Zubrzycki, profesor Politechniki Lwowskiej, był uznanym architektem, badaczem i propagatorem polskiego stylu narodowego. Choć dziś można by wdać się w polemikę z niektórymi poglądami Zubrzyckiego, to jego wkład w historię polskiej architektury jest bardzo znaczący. Wiele zabytków, które opisuje, nie dotrwało do naszych czasów, ale zachowały się ich opisy i szkice. Warto przyjrzeć się dziełom architekta-patrioty, który to, co rdzennie nasze przedkładał nad obce pierwiastki. Dziś jego prace urzekają również pięknymi ilustracjami i staranną polszczyzną.
9 Niektóre z tytułów autorstwa Zubrzyckiego: - Atlas do Sztuki średniowiecznej - Cieślictwo polskie - Polskie budownictwo drewniane - Sklepienia polskie - Styl nadwiślański - Styl starochrześcijański - Styl zygmuntowski - Sztuka średniowieczna - Wawel przeddziejowy
10
11
12 GALERIA ZDJĘĆ BUDYNKÓW ZAPROJEKTOWANYCH PRZEZ JANA SAS ZUBRZYCKIEGO
13 Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Górnie koło Sokołowa Małopolskiego
14 Kościół Michalitów w Miejscu Piastowym
15 Kościół oo. Misjonarzy pw. Świętej Rodziny w Tarnowie
16 Kościół św. Józefa na Podgórzu w Krakowie
17 Kościół św. Stanisława w Czortkowie
18 Kościół w Jordanowie
19 Kościół w Sokołowie Małopolskim
20 Kościół w Trześniowie
21 Prezbiterium Kościoła w Górnie
22 Kościół w Bielczu
23 Kościół w Jadownikach
24 Kościół w Jedliczu
25 Kościół Trójcy Świętej Jordanów
26 Kościół w Kasinka Mała
27 Podgorze w Krakowie
28 Kościół w Lubatowej
29 Kościół w Masłowie Pierwszym
30 Kościół w Niewodni
31 Kościół św. Piotra i Pawła w Otfinów
32 Kościół pw. św. Jana Chrzciciela
33 Ratusze
34 Ratusz Niepołomice
35 Ratusz w Zatorze
36 Dom malarza Stanisława Bergmana w Krośnie.Ulica Staszica 3 Przy murach ogrodu OO. Kapucynów w latach zlokalizowano dom wzniesiony dla malarza krośnieńskiego Stanisława Bergmana. Projekt domu sporządził architekt Jan Sas-Zubrzycki. Ten dwukondygnacyjny budynek, z wyższą wieżą narożną mieszczącą pracownię artysty i charakterystycznymi pasami, na przemian ceglanymi i tynkowanymi obiegającymi parter, jest typowy dla stylu willowego, powszechnie stosowanego na przełomie XIX i XX wieku.
37 Wewnątrz na belkach zachowały się fragmenty polichromii autorstwa artysty. Przy murach ogrodu OO. Kapucynów w latach zlokalizowano dom wzniesiony dla malarza krośnieńskiego Stanisława Bergmana. Projekt domu sporządził architekt Jan Sas-Zubrzycki. Ten dwukondygnacyjny budynek, z wyższą wieżą narożną mieszczącą pracownię artysty i charakterystycznymi pasami, na przemian ceglanymi i tynkowanymi obiegającymi parter, jest typowy dla stylu willowego, powszechnie stosowanego na przełomie XIX i XX wieku. Wewnątrz na belkach zachowały się fragmenty polichromii autorstwa artysty.
38 Dom rzeźbiarza Andrzeja Lenika - KrosnoProjekt budynku sporządził w roku 1897 architekt Jan Sas-Zubrzycki. Dom ten prezentuje styl charakterystyczny dla podmiejskich willi końca wieku XIX. Wznoszono go w dwóch etapach: początkowo część mieszkalną, a po kilku latach dobudowano narożną wieżę mieszczącą pracownię artysty.
39 Elewacja frontowa wzbogacona jest arkadową loggią wejściową wspartą na filarze ozdobionym kompozytowym kapitelem oraz rzeźbioną główką kobiecą. W szczycie i pod okapem elewacji frontowej umieszczono dekorację grafitową przedstawiającą personifikacje sztuk pięknych z łacińską sentencją Ars longa vita brevis [sztuka długotrwała, a życie krótkie - Hipokrates] i datą Dekorację wykonali Andrzej Lenik i Seweryn Bieszczad.
40 Dom adwokata Wincentego Orlewicza w Krośnie
41 Krosno – dom Stanisława Lenika (obecnie gmach poczty)
42 Brzozów – gmach Towarzystwa Gimnastycznego - Sokół
43 Jedlicze - pałac Stawiarskich (obecnie liceum ogólnokształcące)
44 Krosno – Zgromadzenie Sióstr Józefitek
45 Wycieczka łódką po Rudawie. Druga osoba z lewej to Jan Sas Zubrzycki. Ok. 1905 r.
46 Widok na brzeg Rudawy. Fotografia wykonana z łódki ok. 1905 r.
47 Widok na dolinę Rudawy z willi Jana Sas ZubrzyckiegoWidok na dolinę Rudawy z willi Jana Sas Zubrzyckiego. Na pierwszym planie ogród obok budynku. Ok. roku 1905.
48 Fotografia Zubrzyckiego z jego oryginalnym podpisem.
49 Dzieci z Zabierzowa przed willą.
50 Gromadka dzieci przed ogrodzeniem willi.
51 PRACA AUTORSTWA: Weroniki Szyszlak, Gabrieli Szmyd .