1 Kafka nad morzem Haruki Murakami
2 Haruki Murakami Haruki Murakami - ur. 12 stycznia 1949 roku w Kioto – współczesny, japoński pisarz, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej. Studiował teatrologię w latach 1968–1975 na Wydziale Literatury Tokijskiego Uniwersytetu Waseda. W latach 1974–1981, razem z żoną Yoko, prowadził klub jazzowy "Peter Cat" w dzielnicy Kokubunji w Tokio. W 2006 roku został uhonorowany Nagrodą Franza Kafki. Jak sam mówi, poczuł chęć pisania na meczu baseballowym w 1978 r., sam nazywa to "objawieniem". Regularnie bierze udział w maratonach.
3 Plan wydarzeń powieści1. Przygotowanie Kafki Tamury do ucieczki z domu, konwersacja z alter-ego. 2. Ucieczka z domu. 3. Zdarzenie na wzgórzu zwanym "Miską", wywiad z wychowawczynią. 4. Poznanie Sakury przez Kafkę. 5. Przesłuchanie lekarza uczestniczącego w zdarzeniu na wzgórzu. 6. Dotarcie Tamury do Takamatsu, znalezienie biblioteki im. Komury oraz poznanie pana Oshimy – pracownika biblioteki. 7. Zwiedzanie biblioteki przez Tamurę, pierwsze spotkanie z panią Saeki.
4 Plan wydarzeń powieści8. Rozmowa Nakaty z kotem - panem Otsuką w związku z zaginięciem kotki Gomy. 9. Przesłuchanie doktora psychiatry uczestniczącego w wydarzeniach na wzgórzu. 10. Przebudzenie na terenie świątyni sinoistycznej, amnezja głównego bohatera. 11. Nocowanie Tamury u Sakury. 12. Rozmowa Nakaty z nierozgarniętym kotem, poznanie elokwentnej kotki Mimi. 13. Rozmowa Tamury z Sakurą, opowieść o życiu, powodach ucieczki głównego bohatera z domu i wydarzeniach po przebudzeniu.
5 Plan wydarzeń powieści14. List wychowawczyni, uczestniczącej w wydarzeniach na wzgórzu, do doktora psychiatrii. 15. Wyprawa głównego bohatera do domu pana Oshimy i jego brata w prefekturze Kochi. 16. Poznanie Johnniego Walkera przez Nakatę. 17. Powrót Tamury do Takamatsu. 18. Zamordowanie Johnniego Walkera przez Nakatę oraz opuszczenie miasta. 19. Polemika pana Oshimy z aktywistkami - przedstawicielkami feministek, poruszenie kwestii jego płci. 20. Podróż pana Nakaty. 21. Pierwsze zetknięcie się Nakaty z panem Hoshino. 22. Wieść o śmierci ojca Tamury, poznanie przepowiedni. 23. Ukazanie się ducha piętnastoletniej pani Saeki Tamurze.
6 Plan wydarzeń powieści24. Przybycie Nakaty wraz z panem Hoshino na wyspę Shikoku. 25. Ponowne pojawienie się pani Saeki w pokoju Tamury. 26. Rozmowa Tamury z panią Saeki, refleksje bohatera na temat kobiety. 27. Poszukiwanie kamienia otwierającego wejście. 28. Poznanie pułkownika Sandersa przez Hoshino. 29. Erotyczny kontakt Tamury z duchem pani Saeki. 30. Znalezienie kamienia przez Hoshino. 31. Erotyczny kontakt Tamury z prawdziwą panią Saeki. 32. Otwarcie wejścia do jaskini przez pana Hoshino. 33. Ucieczka głównego bohatera do domku w Kochi. 34. Znalezienie przez Nakatę i pana Hoshino biblioteki im. Komury 35. Erotyczny sen Tamury.
7 Plan wydarzeń powieści36. Rozmowa Nakaty z panią Saeki. 37. Wyprawa Tamury do lasu. 38. Śmierć pani Saeki. 39. Rozdarcie wewnętrzne głównego bohatera. 40. Znalezienie żołnierzy pilnujących wejścia. 41. Śmierć Nakaty. 42. Przybycie Tamury do krainy po drugiej stronie wejścia, spotkanie z piętnastoletnią panią Saeki. 43. Spotkanie Hoshino z mówiącym kotem. 44. Atak Chłopca zwanego Kafką na Johnniego Walkera. 45. Rozmowa Tamury z panią Saeki w krainie za przejściem. 46. Pokonanie przez Hoshino stworzenia wydobywającego się z Nakaty. 47. Powrót Tamury wraz z bratem pana Oshimy do Takamatsu. 48. Pożegnanie bohatera z panem Oshimą i powrót do Tokio.
8 Nawiązania Do Procesu Franza KafkiMotyw labiryntu. Motyw maszyny biurokratycznej. Imię głównego bohatera. Bezpośrednie przywołanie Procesu. Wypowiedź panny Mimi.
9 Dlaczego warto przeczytać tę powieść ?Po pierwsze jest to znakomita książka dla osób interesujących się kulturą Dalekiego Wschodu. Pozwala jeszcze głębiej wejść w kulturę japońską. Na przykład daje możliwość zrozumienia, jak istotne są dla Japończyków mitologiczne stworzenia. Zwierzęta pełnią funkcję pośredników pomiędzy światem żywych a umarłych, są łącznikami świata realistycznego ze światem metafizycznym. Po drugie utwór ten ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie jest pomostem pomiędzy kulturą orientalną a europejską, ze względu na liczne nawiązania do twórczości Franza Kafki. Poza tym powieść napisana jest przystępnym językiem dla współczesnego, młodego odbiorcy. Akcja charakteryzuje się dynamicznością i nieoczekiwanymi, zaskakującymi wydarzeniami. Bohaterowie tekstu głęboko zapadają w pamięć. Na uwagę zasługuje również wprowadzenie przez autora pewnej dozy tajemniczości, która jest kolejną zaletą książki. Prezentację powieści przygotował Jonasz Gajdzik z klasy 3d I LO Uczestnik szkolnego Dyskusyjnego Koła Literackiego.