Kalistenika Konferencja otwierająca konsultacje społeczne projektu Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Strzegom na lata Strzegom, 3 sierpnia.

1 Kalistenika Konferencja otwierająca konsultacje społecz...
Author: Gabriel Sawicki
0 downloads 0 Views

1 Kalistenika Konferencja otwierająca konsultacje społeczne projektu Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Strzegom na lata 2015-2025 Strzegom, 3 sierpnia 2016r.

2 Czym jest kalistenika ? Kalistenika (z greckiego kallos sthenos – „piękno i siła”) - aktywność fizyczna polegająca na treningu siłowym opartym o ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała. Kalistenika ma pozytywny wpływ na układ krwionośny człowieka oraz kształtuje mięśnie, równowagę, zwinność i koordynację. Wykorzystuje się ją w ramach treningu wojskowego oraz wychowania fizycznego w szkołach na całym świecie.

3 Czym jest kalistenika? Ta forma rozwoju fizycznego była szeroko stosowana przez starożytnych Greków i Rzymian. Po upadku starożytnych cywilizacji śródziemnomorskich, tego typu trening był wykorzystywany w obozach szkoleniowych armii Bliskiego Wschodu, skąd podczas wojen krzyżowych ”powrócił” do Europy stając się częścią szkolenia giermków chcących zostać rycerzami.

4 Czym jest kalistenika? W XXI wieku kalistenika stała się popularna, głównie wśród amerykańskiej młodzieży, a zainteresowanie nią rozeszło się ponownie po całym świecie, głównie dzięki Internetowi. Obecnie częściej tego rodzaju aktywność fizyczną określa się z języka angielskiego jako street workout – trening uliczny.

5 Kalistenika obecnie jest popularną wśród młodzieży formą aktywnego spędzenia wolnego czasu

6 Dlaczego w ramach rewitalizacji? Młodzi ludzie wielokrotnie zgłaszali pomysły związane z utworzeniem parku kalistenicznego w Strzegomiu, zarówno w formie pytań kierowanych do Burmistrza Strzegomia, jak i w kontaktach z radnymi Młodzieżowej Rady Miejskiej w Strzegomiu. Planowana rewitalizacja była dobrym momentem na zgłoszenie pomysłu oficjalnie, ponieważ poszukiwane były propozycje działań, w ramach których ogólnodostępne przestrzenie publiczne w centrum Strzegomia zostaną tak zagospodarowane, by odpowiadały potrzebom różnych grup jego mieszkańców.

7 Pomysł i co dalej? Na przełomie maja i czerwca br. Młodzieżowa Rada Miejska w Strzegomiu zgłosiła propozycję projektu utworzenia parku kalistenicznego w rejonie parku miejskiego przy ul. Świdnickiej. Propozycja została zaakceptowana i będzie realizowana jako element szerszego przedsięwzięcia rewitalizacyjnego polegającego na zagospodarowaniu parku miejskiego od ul. Dolnej do ul. Świdnickiej.

8 Po co to robimy? Celem jest rozwijanie infrastruktury rekreacyjnej i sportowej rewitalizowanego obszaru Starego Miasta i Grabiny poprzez utworzenie parku kalistenicznego na wolnym powietrzu, stanowiącego atrakcyjne miejsce spotkań młodzieży, wymiany doświadczeń, nawiązywania i utrwalania kontaktów oraz promowanie aktywnego wypoczynku i dbałości o kondycję fizyczną.

9 Po co to robimy? Czy parki kalisteniczne będą powstawać, czy nie – młodzi ludzie będą ćwiczyć. Obecnie jednak są narażeni na różnego typu urazy spowodowane próbowaniem swoich sił na murkach, trzepakach czy barierkach. Utworzenie parku kalistenicznego jest obecnie potrzebą chwili i odpowiedzią na zmieniające się zainteresowani młodego pokolenia. Wyposażony w drążki rozmieszczone na różnych wysokościach, poręcze i drabinki stanie się bezpiecznym miejscem aktywności fizycznej.

10 Po co to robimy? Parki kalisteniczne cieszą się dużym zainteresowaniem wszędzie tam, gdzie powstały. Zainteresowanie kalisteniką rośnie wśród młodego społeczeństwa z dnia na dzień. Powstają kolejne grupy trenujące street workout oraz organizowane są imprezy tematyczne w Polsce jak i na całym świecie. Są atrakcyjne przede wszystkim dla młodzieży, odciągając od komputera i zabijając nudę, stanowiącą przyczynę różnych patologii (uzależnienia, wandalizm).

11 Dziękuję za uwagę! Paweł Wroński Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Strzegomiu