Katastrofa W Czarnobylu.. Gdzie Znajduje się Czarnobyl Czarnobyl to miasto w północnej części Ukrainy, na północ od Kijowa, przy ujściu Prypeci do Zbiornika.

1 Katastrofa W Czarnobylu. ...
Author: Kek XD
0 downloads 0 Views

1 Katastrofa W Czarnobylu.

2 Gdzie Znajduje się Czarnobyl Czarnobyl to miasto w północnej części Ukrainy, na północ od Kijowa, przy ujściu Prypeci do Zbiornika Kijowskiego, przy granicy z Białorusią. W 1986r. Mieszkało tu 14 tys. mieszkańców, po awarii w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej ludność ewakuowano. Czarnobyl to miasto w północnej części Ukrainy, na północ od Kijowa, przy ujściu Prypeci do Zbiornika Kijowskiego, przy granicy z Białorusią. W 1986r. Mieszkało tu 14 tys. mieszkańców, po awarii w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej ludność ewakuowano.

3 Elektrownia w Czarnobylu W końcu lat sześćdziesiątych Rada Ministrów ZSRR podjęła decyzję o rozbudowie energetyki jądrowej. Na lokalizację nowej ogromnej elektrowni wybrano Polesie na Ukrainie. Elektrownia miała powstać około 20 km na północ od Czarnobyla. Przewidziano wybudowanie tam elektrowni z ogromnymi reaktorami typu RBMK, halami turbin, a także całego miasteczka dla pracowników i ich rodzin. Uruchomienie pierwszego zespołu przewidywano na 1975 rok. Jednak realizacja tak ogromnego projektu napotykała wiele trudności. Sam rdzeń reaktora miał składać się z wielkich bloków grafitowych o masie 1850 ton, a całość miała mieć symetrię plastra miodu. Wreszcie 26 września 1977 roku (z dwuletnim opóźnieniem) oddano do użytku pierwszy blok elektrowni w Czarnobylu. Zostało to przyjęte z wielkim entuzjazmem. Elektrownia pozwalała na produkcję 1000MW energii, co z kolei pozwalało zaoszczędzić 3,5mln ton węgla rocznie. Niewiele ponad rok później uruchomiono drugi blok elektrowni. W marcu 1984 roku do sieci państwowej podłączono czwarty z kolei reaktor w Czarnobylu. Docelowo w Czarnobylu miało pracować sześć reaktorów RBMK.

4 Katastrofa 26 kwietnia w 1986 roku o godz. 01.23 potężna eksplozja rozsadziła czwarty reaktor elektrowni atomowej w Czarnobylu. Przyczyn tej największej w historii katastrofy atomowej było kilka: 1) naruszenie procedur zawodowych, 2) błędy techniczne, 3) brak łączności, 4) nieprzestrzeganie odpowiednich środków bezpieczeństwa. Do wybuchu doszło podczas rutynowego testu sprawdzającego, czy turbiny wytwarzają wystarczającą ilość energii potrzebną do pracy pomp chłodzących w przypadku spadku mocy reaktora, zanim zostanie uruchomiony rezerwowy generator o napędzie diesla. Podczas sprawdzania awaryjnego wyłączenia, reaktor wymknął się spod kontroli, niczym olbrzymi czajnik, który gotuje się bez wody. Wybuch, który nastąpił, można było obserwować z odległości kilku kilometrów. Eksplozja zerwała ważącą jedną tonę pokrywę reaktora. W temperaturze ponad 2000 stopni Celsjusza stopiły się pręty paliwowe. Zapalił się reaktor grafitowy. Podczas szalejącego pożaru stopił się rdzeń reaktora. 26 kwietnia w 1986 roku o godz. 01.23 potężna eksplozja rozsadziła czwarty reaktor elektrowni atomowej w Czarnobylu. Przyczyn tej największej w historii katastrofy atomowej było kilka: 1) naruszenie procedur zawodowych, 2) błędy techniczne, 3) brak łączności, 4) nieprzestrzeganie odpowiednich środków bezpieczeństwa. Do wybuchu doszło podczas rutynowego testu sprawdzającego, czy turbiny wytwarzają wystarczającą ilość energii potrzebną do pracy pomp chłodzących w przypadku spadku mocy reaktora, zanim zostanie uruchomiony rezerwowy generator o napędzie diesla. Podczas sprawdzania awaryjnego wyłączenia, reaktor wymknął się spod kontroli, niczym olbrzymi czajnik, który gotuje się bez wody. Wybuch, który nastąpił, można było obserwować z odległości kilku kilometrów. Eksplozja zerwała ważącą jedną tonę pokrywę reaktora. W temperaturze ponad 2000 stopni Celsjusza stopiły się pręty paliwowe. Zapalił się reaktor grafitowy. Podczas szalejącego pożaru stopił się rdzeń reaktora.

5 Skutki Wybuchu Radioaktywne produkty rozszczepienia wydzieliły się prosto do atmosfery. Prądy powietrzne wywołane pożarem i wybuchem wyniosły skażenia na wysokość ok. 2 km, skąd były one roznoszone przez wiatry. Najgroźniejszymi substancjami były jod – 131 i cez 137. Rozległe radioaktywne chmury przemieściły się w ciągu kilku dni nad Rosję, Gruzję, Polskę, Szwecję, Niemcy i inne kraje Europy. Dotarła nawet do Szkocji.

6 Ewakuacja ludności 27 kwietnia, zaledwie 36 godzin po katastrofie, 45 tysięcy mieszkańców Prypeciu, miejscowości oddalonej o 4 kilometry od Czarnobyla, ewakuowano 1100 autobusami. Miasteczko do dziś pozostaje niezamieszkane. W okresie do 5 maja musieli się wyprowadzić ludzie mieszkający w promieniu 30 kilometrów od reaktora. W ciągu 10 dni ewakuowano 130 tysięcy osób z 76 wsi i osad. Terytorium uznano za strefę zakazaną. Aby do niej wjechać, potrzebne jest specjalne pozwolenie. Pomimo oficjalnego zakazu w rejonie Czarnobyla nadal mieszka co najmniej 800 osób, w większości starszych ludzi, którzy zdecydowali się na powrót do rodzinnych wiosek.

7 Ofiary W wyniku eksplozji i wkrótce po niej śmierć poniosło 31 osób. Byli to strażacy i pracownicy elektrowni w Czarnobylu. Na chorobę popromienną zachorowało 237 osób, przy czym jej ostre syndromy wystąpiły u 134 – spośród których zmarło 31. 14 dalszych zmarło w ciągu następnych 10 lat, lecz bezpośrednią przyczyną śmierci nie były w ich przypadku choroby bezpośrednio związane z promieniowaniem. Szacuje się, że od 1986 roku zmarło ponad 2500 mieszkańców okolicznych terenów, a prawie tysiąc osób nadal ma poważne problemy ze zdrowiem z powodu wystawienia na wysokie promieniowanie. Z zagrożonych terenów Ukrainy ewakuowano 3,5 miliona ludzi, ale ponad 5 milionów nadal mieszka w miejscach skażonych W wyniku eksplozji i wkrótce po niej śmierć poniosło 31 osób. Byli to strażacy i pracownicy elektrowni w Czarnobylu. Na chorobę popromienną zachorowało 237 osób, przy czym jej ostre syndromy wystąpiły u 134 – spośród których zmarło 31. 14 dalszych zmarło w ciągu następnych 10 lat, lecz bezpośrednią przyczyną śmierci nie były w ich przypadku choroby bezpośrednio związane z promieniowaniem. Szacuje się, że od 1986 roku zmarło ponad 2500 mieszkańców okolicznych terenów, a prawie tysiąc osób nadal ma poważne problemy ze zdrowiem z powodu wystawienia na wysokie promieniowanie. Z zagrożonych terenów Ukrainy ewakuowano 3,5 miliona ludzi, ale ponad 5 milionów nadal mieszka w miejscach skażonych promieniowaniem.

8 Prypeć – miasto widmo Miasto zostało założone 4 lutego 1970 r. jako osiedle dla pracowników elektrowni jądrowej w Czarnobylu, w odległości około czterech kilometrów od samej elektrowni. 27 kwietnia 1986 r., dzień po katastrofie w Czarnobylu, zapadła decyzja o (w pierwotnych zamiarach czasowej) ewakuacji miasta. Około 50 tysięcy mieszkańców do wieczora musiało opuścić swoje domy. Od godziny 14:00 do 16:30 przebiegła właściwa ewakuacja. Dwie godziny później oddziały milicji ponownie przeszukały miasto, odnajdując 20 osób, które miały zamiar uniknąć wyjazdu. Dla pracowników elektrowni i ich rodzin w latach 1986–1988 zbudowano nowe miasto Sławutycz. Miasto zostało założone 4 lutego 1970 r. jako osiedle dla pracowników elektrowni jądrowej w Czarnobylu, w odległości około czterech kilometrów od samej elektrowni. 27 kwietnia 1986 r., dzień po katastrofie w Czarnobylu, zapadła decyzja o (w pierwotnych zamiarach czasowej) ewakuacji miasta. Około 50 tysięcy mieszkańców do wieczora musiało opuścić swoje domy. Od godziny 14:00 do 16:30 przebiegła właściwa ewakuacja. Dwie godziny później oddziały milicji ponownie przeszukały miasto, odnajdując 20 osób, które miały zamiar uniknąć wyjazdu. Dla pracowników elektrowni i ich rodzin w latach 1986–1988 zbudowano nowe miasto Sławutycz. Obecnie miasto Prypeć jest niemalże skansenem ostatnich lat epoki radzieckiej. W opuszczonych budynkach znaleźć można rzeczy pozostawione przez jego byłych mieszkańców. W niektórych miejscach zobaczyć można przygotowania do Święta Pracy. W okolicach Prypeci można zobaczyć małe całkowicie opuszczone wsie. Obecnie miasto Prypeć jest niemalże skansenem ostatnich lat epoki radzieckiej. W opuszczonych budynkach znaleźć można rzeczy pozostawione przez jego byłych mieszkańców. W niektórych miejscach zobaczyć można przygotowania do Święta Pracy. W okolicach Prypeci można zobaczyć małe całkowicie opuszczone wsie. Po latach od katastrofy regularnie plądrowano to miasto. Obecnie stanowi ono atrakcję turystyczną. Strefa jest rozkradana, zarówno przez turystów, jak i poszukiwaczy złomu. Znikają nawet najbardziej skażone przedmioty Po latach od katastrofy regularnie plądrowano to miasto. Obecnie stanowi ono atrakcję turystyczną. Strefa jest rozkradana, zarówno przez turystów, jak i poszukiwaczy złomu. Znikają nawet najbardziej skażone przedmioty, np. kombinezony likwidatorów.

9 Najsłynniejsza katastrofa przemysłowa wszystkich czasów Czarnobyl jest często nazywany "największą katastrofą spowodowaną przez człowieka". Określenie to jest słuszne, jeżeli chodzi o powszechny lęk, jakiego w okresie pokoju nigdy jeszcze nie doświadczyliśmy. Jednak pod innymi względami ta katastrofa była daleka od "największej". Czarnobyl był z pewnością największą w historii katastrofą psychologiczną,. Lęk czarnobylski rozszedł się po całym świecie i opanował niemal każdego: publiczność, media, polityków, uczonych, a nawet profesjonalistów ochrony radiologicznej. W roku 1986 wszyscy wierzyli, że nawet najmniejsza dawka promieniowania, bliska zerowej, powoduje powstawanie nowotworów. Założenie to jest najważniejszym źródłem czarnobylskich obaw i ich trwałości. Obecnie jest ono poddawane krytyce, nagromadzono bowiem wiele danych epidemiologicznych i eksperymentalnych wskazujących na jego fałszywość. Okazuje się, że małe dawki promieniowania, podobne do naturalnych, i większe niż czarnobylskie dawki w Polsce, przedłużają życie, poprawiają odporność na choroby zakaźne i zmniejszają śmiertelność nowotworową. Występowanie zjawiska dobroczynnych skutków małych dawek promieniowania potwierdził przede wszystkim UNSCEAR - Komitet Naukowy Narodów Zjednoczonych ds. Skutków Promieniowania Atomowego, największy międzynarodowy autorytet w dziedzinie badań radiacyjnych.

10 Ciekawostki Jakie dawki promieniowania otrzymujemy: zdjęcie rentgenowskie płuc: około 0,82 mSv wypalenie dziennie dwóch paczek papierosów produkcji krajowej: 0,47 mSv/rocznie (dawka na płuca) tomografia komputerowa głowy: 2,6 mSv średnia roczna dawka (na całe ciało), jaką otrzymuje niepalący Polak: 3,3 mSv dawka, jaką w ciągu całego życia otrzymają Polacy (na całe ciało) w wyniku wybuchu czarnobylskiego: 0,9 mSv

11 Co stało się z elektrownią w późniejszych latach??? Trzy lata po tragedii rząd Związku Radzieckiego wstrzymał budowę piątego i szóstego bloku reaktora atomowego w czarnobylskiej elektrowni. W wyniku długich, międzynarodowych negocjacji cała elektrownia została zamknięta 12 grudnia 2000 roku.

12 KONIEC Dziekuję za przeglądnięcie mojej prezentacji oraz pozytywne rozpatrzenie mojej prośby o wyższą ocenę z EDB Krystian Rogóż