1 Klasa III d wych. Irena Eichberger„ Śniadanie daje moc” Klasa III d wych. Irena Eichberger Szkoła podstawowa nr 14 Z oddziałami integracyjnymi Im. Adama Mickiewicza w Zabrzu ul GdaŃska 10 Tel (32)
2 Piramida zdrowego ŻywieniaCykl zajęć z zakresu programu „ Śniadanie daje moc ” rozpoczęliśmy od zebrania informacji na temat potrzeb żywieniowych organizmu dziecięcego w fazie rozwoju . Zadaliśmy sobie pytanie czego dziecięcy organizm budujący się w zdrowe, ciągle rosnące ciało potrzebuje ? Odpowiedzi szukaliśmy w różnych, dostępnych źródłach. Piramida zdrowego żywienia pokazała nam co i w jakich ilościach powinniśmy jeść.
3 Jednym ze źródeł wiedzy z którego czerpaliśmy informacje była ubiegłoroczna wycieczka do Chlebowej Chaty , po której stworzyliśmy prezentację ukazującą osobiste doświadczenia uczniów naszej klasy w produkcji zdrowej żywności .
4 Wirowanie mleka – otrzymujemy śmietanę i mleko.
5 Z zsiadłego mleka robiliśmyser i próbowaliśmy pysznej serwatki.
6 Z kwaśnej śmietany ubijaliśmy masło.
7 Smaczne masło – efektem naszej pracy.Maślanka – lepsza od coca-coli.
8 Zboże mielimy w żarnach – a to bardzo trudna praca, która się opłaca .Najzdrowszy chleb pełnoziarnisty. Skrzynia pełna zboża . Zboże mielimy w żarnach – a to bardzo trudna praca, która się opłaca .
9 Wycieczka do lasu. W zdrowym ciele zdrowy duch.Dla zdrowie ważne jest odżywianie ale i na świeżym powietrzu ruch. Wycieczka do lasu.
10 Kolejne zajęcia z zakresu zagadnień programu „Śniadanie daje moc” obejmowały degustację produktów mlecznych jakimi są sery – za talerze posłużyły nam różnorakie pieczywa pełnoziarniste, niestety nie doczekały zdjęć – zjedliśmy je- takie były pyszne :D
11 Oto efekty naszej pracy.Rozochoceni smakowitymi tematami, postanowiliśmy bliżej poznać walory odżywcze warzyw i owoców. Na kolejnych zajęciach wykonaliśmy gazetkę na temat „10 powodów dla których warto jeść warzywa i owoce” Oto efekty naszej pracy.
12 Przed przystąpieniem do zajęć praktycznych – przygotowania śniadania z mocą – przypomnieliśmy sobie zasady higieny tworząc zabawne rymowanki. „ Przed śniadaniem myjemy ręce – zostawiamy bakterie w łazience”. „ Kto ręce pięknie myje ten w zdrowiu żyje”. „Buzie pięknie wymyte, ręce wyszorowane – ciekawe co na śniadanie dzisiaj dostanę?”.
13 Przystępując do zajęć praktycznych przygotowaliśmy niezbędne produkty do zrobienia pożywnego śniadania.
14 Chłopcy bardzo się starali – śniadanie przygotowywali.
15 Nieoczekiwanie powstała śniadaniowa etiuda , która posiliła nie tylko ciało ale i ducha – doznania wizualne były równie bogate jak smakowe.
16 Przy stole gościły dobre maniery oraz wyrozumiałość dla zróżnicowanych gustów kulinarnych.
17 Nie będziemy jedli sami – podzielimy się kanapkami z kolegami.
18 ZDROWE I KOLOROWE PRZEPISY NA ŚNIADANIE Z MOCĄKolejne zajęcia zapoczątkowały tworzenie książki kucharskiej z przepisami na smaczne , pożywne i zdrowe śniadania.
19 Nie będziemy jedli sami podzielimy się kanapkami„ Stoliczku nakryj się” Bogatsi w wiedzę na temat potrzeb żywieniowych młodego, budującego się organizmu dziecka, świadomi wagi zdrowego odżywiania się, znający wartość śniadania jako posiłku dającego energię postanowiliśmy zorganizować w klasie stolik śniadaniowy, na którym nigdy dla nikogo nie zabraknie kanapek- śniadania. Nie będziemy jedli sami podzielimy się kanapkami
20 W toku przeprowadzonych zajęć wypracowaliśmy:Wzbogacenie wiedzy na temat zdrowego odżywiania się , wagi poszczególnych posiłków dla rozwoju człowieka – szczególnie śniadania. Grupowe jedzenie śniadania z magicznym zawołaniem „ stoliczku nakryj się” i pozdrowieniem „ Śniadanie daje moc” . - Jako zachętę do spożycia wspólnego śniadania śpiewamy piosenkę „ smacznego, smacznego życzymy wam niechaj wam smakuje żołądków nie psuje smacznego, smacznego życzymy wam, Niam, Niam !!