Kłodzko W województwie Dolnośląskim, w powiecie Kłodzkim. Stolica ,,ziemi kłodzkiej''.Miasto pełne zabytków. O powierzchni 24.84 km² i liczbie ludności.

1 Kłodzko W województwie Dolnośląskim, w powiecie Kłodzki...
Author: Leszek Kwiatkowski
0 downloads 1 Views

1 Kłodzko W województwie Dolnośląskim, w powiecie Kłodzkim. Stolica ,,ziemi kłodzkiej''.Miasto pełne zabytków. O powierzchni km² i liczbie ludności Położone w malowniczej Ziemi Kłodzkiej nad rzeka Nysa Kłodzka. Cieszy się już 1019-letnią historią. Od 1961 r. w Kłodzku co roku pod koniec mają organizowane są dni Kłodzka. Odbywają się tu także dni twierdzy kłodzkiej-rekonstrukcja jej zdobywania przez wojska napoleońskie.

2

3 Roślinność naturalna Kłodzka należy do Działu Sudeckiej Krainy Podgórza Okręgu Środkowosudeckiego.Przy intensywnym zagospodarowaniu rolniczym już w średniowieczu Kotlina Kłodzka została pozbawiona w większości zadrzewienia, które zostały zastąpione przez pola uprawne. Świadectwem po tych dawnych zespołach leśnych są nieliczne okazałe drzewa o charakterze pomnikowym, jak np. 400-letni cis na Jurandowie o 14 m wysokości i obwodzie 1,5 m oraz 300-letni klon o wysokości 16 m i obwodzie 4,38 m. W niektórych rzadkich dolinkach zachowały się fragmenty łęgu jesionowego Caricii remotae-Fraxinetum z licznymi skrzypami olbrzymimi, śledziennicą naprzeciwlistną, przetacznikiem górskim i bodziszkiem żałobnym. Na łąkach użytkowanych w sposób mniej intensywny spotkać można wiele roślin, takich jak: rdest wężownik, pełnik europejski zwany Różą Kłodzką oraz jaskier. W samym mieście jedyne większe zespoły drzewiaste zachowały się na terenach Fortecznej Góry i Owczej Góry, głównie od północy i zachodu. Są to drzewostany dębowo-lipowe z bukiem i grabem o charakterze parkowym, podobnie jak nad Młynówką, nad którą malowniczy akcent tworzą wierzby płaczące. Poza centrum występują głównie przy ulicach klony i lipy[11].

4

5 Herbem Kłodzka jest biały lew na czerwonym polu, ze złotą koroną i podwójnym ogonem. Tradycja przypisuje nadanie herbu miastu królowi Przemysłowi Ottokarowi II w połowie XIII w. Jest najstarszym symbolem miasta, który pojawia się już w średniowieczu Flaga miejska w postaci dwóch poziomych pasów: żółtego i czerwonego. Barwy te wywodzą się z herbu hrabstwa kłodzkiego. Flaga została ustanowiona uchwałą rady miejskiej w 1990 r. Wywieszana jest z okazji lokalnych uroczystości, spotkań miast partnerskich Jest to melodia odtwarzana uroczyście z wieży ratuszowej codziennie w samo południe o 12:00. Pierwszy kłodzki hejnał skomponował Tadeusz Kaszczuk, a po raz pierwszy został odegrany 10 maja 1962 r. Autorem kolejnej melodii był Stanisław Dąbrowski. Obecny hejnał powstał w 2000 r. i został skomponowany na zamówienie Urzędu Miasta w Kłodzku przez wrocławskiego muzyka Bogusław Klimsę

6 Twierdza

7 Kościół rzymskokatolickiKościół rzymskokatolicki posiada na terenie Kłodzka cztery parafie: * Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego – jednocześnie siedziba Dekanatu Kłodzko, siedziba parafii: nowo wybudowany kościół przy ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 1 * Parafia Wniebowzięcia NMP – siedziba parafii: kościół Księży Jezuitów, pl. Kościelny 9 * Parafia Matki Bożej Różańcowej – siedziba parafii: kościół O.O. Franciszkanów, pl. Franciszkański 1 o Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP – siedziba parafii: kościół "przy szpitalu", ul. Szpitalna 1

8 Kłodzko to piękne miasto!Zapraszam Julia Cudak