1 Kompetencje zamawiane – konkurs w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Agnieszka Kuzia, Warszawa, dn. 01.12.2015 r. DEPARTAMENT FUNDUSZY EUROPEJSKICH MINISTERSTWO ZDROWIA
2 Plan prezentacji 1.Najważniejsze informacje o konkursie; 2.Alokacja; 3.Przedmiot konkursu; 4.Cel konkursu i uzasadnienie realizacji wsparcia; 5.Działania możliwe do sfinansowania w ramach projektu; 6.Kryteria wyboru projektów; 7.Wymagania w zakresie wskaźników w projekcie; 8.Warunki finansowe; 9.Forma, terminy i miejsce składania wniosków o dofinansowanie; 10.Najczęściej zadawane pytania od Wnioskodawców.
3 Najważniejsze informacje o konkursie Data ogłoszenia konkursu: 05.11.2015 r. Dostęp do dokumentacji konkursowej: www.zdrowie.gov.plwww.zdrowie.gov.pl od 07 grudnia 2015 r. do 05 lutego 2016 r. Wnioski mogą być składane od 07 grudnia 2015 r. do 05 lutego 2016 r. Dostępne środki: 90 000 000,00 PLN Źródło finansowania wydatków: Europejski Fundusz Społeczny, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Oś V Wsparcie obszaru zdrowia; Kto może składać wnioski o dofinansowanie: szkoły wyższe publiczne bądź niepubliczne, kształcące na kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo, których jednostki spełniają w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie projektu warunki, jakie muszą spełniać jednostki organizacyjne uczelni, aby prowadzić studia na kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo na poziomie licencjata – zgodnie z wymogami określonymi w ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej oraz ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym; Uczestnikami projektu są osoby uczestniczące w kształceniu na poziomie wyższym, tj. studenci kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo oraz pośrednio szkoły wyższe publiczne bądź niepubliczne, kształcące na kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo zgodnie z wymogami określonymi w ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej oraz ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, które opracują program rozwojowy uczelni.
4 Przedmiot konkursu Przedmiotem konkursu jest realizacja programów rozwojowych dla uczelni medycznych uczestniczących w procesie kształcenia pielęgniarek i położnych ukierunkowanych na zwiększenie liczby absolwentów ww. kierunków. Projekty składane w odpowiedzi na przedmiotowy konkurs muszą zakładać przygotowanie programu rozwojowego.
5 Cel konkursu i uzasadnienie realizacji wsparcia Celem konkursu jest poprawa jakości kształcenia wyższego na kierunkach medycznych, która przełoży się na zwiększenie zainteresowania studiami na kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo i tym samym przyczyni się do wykształcenia dodatkowej liczby absolwentów kierunków pielęgniarstwo i/lub położnictwo (tj. licencjat). Program rozwoju musi przyczynić się do wzrostu o min. 25% liczby absolwentów kierunków pielęgniarstwa i/lub położnictwa u Projektodawcy w stosunku do średniej liczby absolwentów tych kierunków (poziom licencjata pielęgniarstwa i/lub położnictwa) z ostatnich 3 lat przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu. Przedmiotowy konkurs jest odpowiedzią na systematycznie zmniejszającą się liczbę pielęgniarek i położnych pracujących w systemie ochrony zdrowia w Polsce.
6 Działania możliwe do sfinansowania w ramach projektu Zakres działań możliwych do realizacji w ramach przedmiotowych projektów dotyczy przygotowania programu rozwojowego, podnoszącego jakość kształcenia danej uczelni, która przełoży się na zwiększenie zainteresowania studiami na kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo. Wydatki bezpośrednie muszą ściśle odnosić się do realizacji działań związanych z opracowaniem i realizacją programu rozwojowego na uczelni i mogą dotyczyć m. in.: opracowania i wdrożenia uczelnianego programu stypendialnego dla studentów kierunku pielęgniarstwa i/lub położnictwa; finansowania zajęć dodatkowych wykraczających poza standardowy program kształcenia; działań mających na celu dostosowanie jakości warunków i zasad odbywania obowiązkowych praktyk do wymogów Europejskiej Ramy Jakości Praktyk i Staży, takich jak: zastąpienie zasady bezpłatnych praktyk i staży odpłatnymi, finansowanie wynagrodzenia opiekuna staży/praktyk w wysokości max. 40% jego podstawowego wynagrodzenia; finansowania ponadprogramowych, płatnych praktyk zawodowych w wymiarze minimalnie 160 godzin; zwrotu kosztów dojazdu i zakwaterowania studentów odbywających praktyki poza miejscem zamieszkania.
7 Kryteria wyboru projektów Kryteria dostępu: 1. Projekt zakłada przygotowanie programu rozwojowego, którego głównym celem jest podniesienie jakości kształcenia, które przełoży się na zwiększenie zainteresowania studiami na kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo i tym samym wykształcenie dodatkowej liczby absolwentów kierunków pielęgniarstwo i/lub położnictwo (licencjat). Program rozwoju musi przyczynić się do wzrostu o min. 25% liczby absolwentów kierunków pielęgniarstwa i/lub położnictwa u Projektodawcy w stosunku do średniej liczby absolwentów tych kierunków (poziom licencjata pielęgniarstwa/położnictwa) z ostatnich 3 lat przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu. Uwaga: Do liczby absolwentów nie należy wliczać osób, które ukończyły studia tzw. „pomostowe” dla pielęgniarek i położnych.
8 Kryteria dostępu Przykład: Średnia liczba absolwentów kierunku pielęgniarstwo w danej uczelni z ostatnich 3 lat (2013-2015) wynosi 100 osób rocznie, w związku z powyższym projekt powinien przyczynić się do wzrostu absolwentów ww. kierunku o minimum 25%, tj. o 25 osób na każdej kolejnej edycji studiów realizowanych w ramach projektu, np.: I edycja studiów trwająca od X.2016 r. do X.2019 r. – wartość bazowa liczby absolwentów wynosi 100, natomiast docelowo wskaźnik powinien się zwiększyć do 125 absolwentów; II edycja studiów trwająca od II.2017 r. do II. 2020 r. – wartość bazowa liczby absolwentów wynosi 100, natomiast docelowo wskaźnik powinien zwiększyć się do 125 absolwentów; III edycja studiów trwająca od X.2017 r. do X. 2020 r. – wartość bazowa liczby absolwentów wynosi 100, natomiast docelowo wskaźnik powinien zwiększyć się do 125 absolwentów. Uwaga: W związku z powyższym Wnioskodawca powinien wskazać we wniosku o dofinansowanie w formie dodatkowego wskaźnika, odrębnie dla każdej edycji studiów, wzrost liczby absolwentów kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo. W pkt 3.1.1 wniosku o dofinansowanie, jako wartość bazową wskaźnika należy podać dotychczasową średnią liczbę absolwentów ww. kierunków.
9 Kryteria dostępu 2. Program rozwojowy, przewidziany do opracowania w ramach projektu, zawiera co najmniej następujące elementy: uczelniany program stypendialny dla studentów kierunku pielęgniarstwa i/lub położnictwa: mający charakter motywacyjny, tzn. oparty o zasadę, że student może otrzymać stypendium najwcześniej po drugim semestrze kształcenia. Ponadto, z programu stypendialnego może korzystać maksymalnie 50% studentów na danym roku kształcenia, którzy w poprzednim roku kształcenia otrzymali najlepsze wyniki w nauce. Wartość miesięcznego stypendium może wynieść maksymalnie 660 zł, co stanowi 20% średniomiesięcznego wynagrodzenia pielęgniarek w 2012 r (dane GUS). Stypendia przyznawane są na rok akademicki, przy czym stypendium może być wypłacane dla 1 studenta maksymalnie przez 4 semestry; finansowanie zajęć dodatkowych wykraczających poza standardowy program kształcenia. Zajęcia dodatkowe muszą być związane z profilem kształcenia i przyczyniać się do nabycia lub poprawy kompetencji przez studentów kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo w zakresie zmieniających się trendów epidemiologicznych i demograficznych (starzejącego się społeczeństwa), jak również do nabycia kompetencji w zakresie prowadzenia działań profilaktycznych;
10 Kryteria dostępu dostosowanie jakości warunków i zasad odbywania obowiązkowych praktyk do wymogów Europejskiej Ramy Jakości Praktyk i Staży (Zalecenie Rady pn. "Quality Framework for Traineeships" (w ramach projektu mogą być finansowe takie działania jak: zastąpienie zasady bezpłatnych praktyk i staży odpłatnymi, finansowanie wynagrodzenie opiekuna staży/praktyk w wysokości max. 40% jego podstawowego wynagrodzenia. Powyższe jest możliwe do realizacji przy założeniu, że program praktyk oraz sposób ich przeprowadzania będzie odbywał się zgodnie z ww. zaleceniami Rady; finansowanie ponadprogramowych, płatnych praktyk zawodowych w wymiarze minimalnie 160 godzin. Praktyki ponadprogramowe mogą być organizowane wyłącznie w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej lub/i na oddziałach onkologii lub/i na oddziałach geriatrycznych /placówkach opieki długoterminowej. Praktyki muszą odbywać się na terenie Polski oraz muszą być związane z profilem kształcenia oraz muszą być zgodne z Europejskimi Ramami Jakości Praktyk i Staży. W toku opracowania szczegółowego programu ponadprogramowych praktyk zawodowych Projektodawca zobowiązany jest do współpracy z pracodawcami i organizacjami pracodawców z branży opieki medycznej. W ramach projektu możliwe jest finansowanie wynagrodzenia opiekunów praktyk ponadprogramowych w wysokości nieprzekraczającej 40% podstawowego wynagrodzenia pielęgniarki;
11 Kryteria dostępu zwrot kosztów dojazdu i zakwaterowania studentów odbywających praktyki poza miejscem zamieszkania. Uwaga: Wymienione powyżej elementy programów rozwojowych są ich obligatoryjną częścią. 3. Zadania w ramach projektu i wydatki ponoszone na ich realizację stanowią elementy dodatkowe w cyklu kształcenia i nie mogą dotyczyć realizacji podstawowej działalności dydaktycznej, do której zobowiązany jest podmiot realizujący kształcenie na kierunkach objętych wsparciem w ramach projektu, tzn. nie mogą służyć wypełnianiu obowiązków wynikających z przepisów ustawy prawo o szkolnictwie wyższym. 4. Wnioskodawcą projektu jest szkoła wyższa publiczna bądź niepubliczna, której jednostki spełniają w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie projektu warunki, jakie muszą spełniać jednostki organizacyjne uczelni, aby prowadzić studia na kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo na poziomie licencjata – zgodnie z wymogami określonymi w ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1435 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r., poz. 572 z późn. zm.).
12 Kryteria dostępu 5. Wnioskodawcą projektu jest szkoła wyższa publiczna bądź niepubliczna nieposiadająca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie projektu negatywnej oceny jakości kształcenia, dokonywanej przez Polską Komisję Akredytacyjną na żadnym z kierunków studiów prowadzonym w uczelni. 6. Wnioskodawca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie projektu musi posiadać co najmniej pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej na kierunku, o który ubiega się o dofinasowanie w ramach projektu (tj. pielęgniarstwo i/lub położnictwo) lub posiada akredytację Ministra Zdrowia wydaną na podstawie wniosku Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych. 7. Wnioskodawcą projektu jest szkoła wyższa publiczna bądź niepubliczna, prowadząca najpóźniej od roku akademickiego 2012/2013 kształcenie stacjonarne na studiach pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo i do momentu złożenia wniosku o dofinansowanie co najmniej 50 osób kształconych w uczelni w trybie stacjonarnym ukończyło kierunek pielęgniarstwo i/lub 30 osób położnictwo.
13 Kryteria dostępu 8.Maksymalna wartość projektu na jednego uczestnika nie może być większa niż 23 000 PLN. 9.Projekt realizowany jest w formie partnerstwa uczelni kształcącej na kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo z podmiotami leczniczymi lub związkiem pracodawców branży ochrony zdrowia. 10.Podmioty lecznicze lub związki pracodawców branży ochrony zdrowia, z którymi zawierane jest partnerstwo, zapewnią wszystkim studentom odbycie praktyk, staży itp. w ramach projektu. 11.Podmioty lecznicze lub związki pracodawców branży ochrony zdrowia, z którymi zawierane jest partnerstwo, zapewniają zatrudnienie (na podstawie umowy o pracę) dla min. 15% absolwentów przez okres co najmniej 12 miesięcy od chwili zakończenia udziału w projekcie. Jednocześnie zatrudnienie nowych pielęgniarek i położnych (absolwentów uczelni, z którą została podpisana umowa partnerska) nie może spowodować zmniejszenia wskaźnika zatrudnienia w odniesieniu do danych z ostatnich trzech lat. Uwaga: W związku z powyższym Wnioskodawca powinien wskazać w pkt 3.1.1 wniosku o dofinansowanie w formie dodatkowego wskaźnika, liczbę podpisanych umów o pracę, wskazujących zatrudnienie absolwentów przez okres co najmniej 12 m-cy od momentu zakończenia przez nich udziału w projekcie, tj. ukończenia studiów.
14 Kryteria premiujące 1. Projekt zakłada efektywność zatrudnieniową w podmiotach leczniczych absolwentów studiów na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo na poziomie minimum: 30% - 5 pkt 40% - 10 pkt 50% - 15 pkt 60% - 20 pkt 70% - 25 pkt 80 %- 30 pkt Za spełnienie ww. kryterium max. można otrzymać 30 pkt. Uwaga: Kryterium premiujące nr 1 dotyczy zatrudnienia przez podmiot leczniczy większej liczby absolwentów niż wymagane minimum 15%. Jeżeli dany podmiot leczniczy zatrudni większą liczbę absolwentów, zgodnie z podanymi wartościami procentowymi, może uzyskać odpowiednio wyższą liczbę punktów.
15 Kryteria premiujące 2. Podmiot leczniczy lub związek pracodawców branży ochrony zdrowia, z którym zawierane jest partnerstwo znajduje się i zapewnia zatrudnienie w regionie w którym występuje najniższy wskaźnik pod względem liczby pielęgniarek i położnych przypadającej na 1 tys. mieszkańców (tj. wielkopolskie, pomorskie, zachodniopomorskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, opolskie, kujawsko-pomorskie). Waga punktowa – 10 pkt Uwaga: W przeciwieństwie do kryteriów dostępu kryterium premiujące nie musi być spełnione, by projekt uzyskał pozytywną ocenę i skierowanie do dofinansowania, niemniej jednak ich spełnienie zwiększa szansę na otrzymanie wsparcia.
16 Wymagania w zakresie wskaźników w projekcie W wyniku realizacji projektów przyjętych do dofinansowania w ramach przedmiotowego konkursu 3 300 osób uzyska uprawnienia do wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej. Wnioskodawca zobowiązany jest do monitorowania w projekcie następujących wskaźników określonych w PO WER, co musi zostać uwzględnione w zapisach wniosku o dofinansowanie (pkt 3.1.1): wskaźnik produktu: liczba osób na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo objętych wsparciem w ramach programu; wskaźnik rezultatu: liczba osób, które dzięki wsparciu programu uzyskały uprawnienia do wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej. Uwaga: Wskaźnik rezultatu: liczba osób, które dzięki wsparciu programu uzyskały uprawnienia do wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej, określa liczbę osób (absolwentów), które uzyskały prawo do wykonywania zawodu wydane przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych właściwą ze względu na miejsce przyszłego wykonywania zawodu. Oznacza to konieczność monitorowania przez Wnioskodawców sytuacji absolwentów w okresie 6 miesięcy od dnia ukończenia przez nich studiów na kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo.
17 Wymagania w zakresie realizacji projektu z innymi podmiotami W ramach przedmiotowego konkursu Wnioskodawca jest zobligowany do utworzenia partnerstwa z podmiotem leczniczym lub związkiem pracodawców branży ochrony zdrowia. Uwaga: Brak wykazania we wniosku o dofinansowanie w pkt. 2.9 partnerstwa z podmiotem leczniczym lub związkiem pracodawców powoduje niespełnienie kryteriów dostępu nr 9, 10 i 11 wymienionych w części V niniejszego regulaminu. W ramach przedmiotowego konkursu partnerem mogą być: uczelnie wyższe kształcące na kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo, podmioty lecznicze wykonujące działalność leczniczą lub związki pracodawców branży ochrony zdrowia. Dodatkowo, partnerem może być inny podmiot, o ile uzasadnia to cel projektu.
18 Wymagania w zakresie realizacji projektu z innymi podmiotami Utworzenie lub zainicjowanie partnerstwa musi nastąpić przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Oznacza to, że partnerstwo musi zostać utworzone albo zainicjowane przed rozpoczęciem realizacji projektu i wnioskodawca składa wniosek o dofinansowanie projektu partnerskiego. Jest to równoznaczne z wymogiem zawarcia porozumienia albo umowy o partnerstwie między wnioskodawcą a partnerami przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Wszyscy partnerzy muszą być wskazani w pkt 2.9 wniosku zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie w ramach PO WER 2014-2020 stanowiącą załącznik nr 1 do regulaminu. Uwaga: Brak zawartego porozumienia albo umowy o partnerstwie oraz niedołączenie jej do wniosku o dofinansowanie powoduje niespełnienie kryteriów dostępu nr 9 i 10 wymienionych w części V regulaminu konkursu. Porozumienie albo umowa o partnerstwie musi zawierać zapisy dotyczące zapewnienia przez podmiot leczniczy lub związek pracodawców branży ochrony zdrowia odbycia staży, praktyk przez wszystkich studentów w ramach realizowanego projektu oraz zapewnienia zatrudnienia na podstawie umowy o pracę dla minimum 15% absolwentów przez okres co najmniej 12 m- cy od momentu zakończenia przez nich udziału w projekcie.
19 Warunki finansowe Kwota przeznaczona na konkurs: 90 mln PLN Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu (ze środków UE i środków budżetu państwa) wynosi 90%, w tym maksymalny poziom dofinasowania ze środków UE wynosi 84,28%. Wymagany wkład własny beneficjenta do realizacji projektu wynosi co najmniej 10% wartości projektu. Uwaga: Całkowite wydatki kwalifikowane = kwota dofinansowania + wkład własny Przykład: Wnioskodawca chce uzyskać dofinansowanie w wysokości 1 800 000,00 zł, jego wkład własny powinien wynosić minimum 200 000,00 PLN. W takim wypadku całkowita wartość projektu wynosi 2 000 000,00 PLN.
20 Warunki finansowe Wydatki rozliczane są wg kosztów rzeczywistych. Uwaga: IOK w przedmiotowym konkursie nie dopuszcza możliwości rozliczania wydatków w ramach kosztów bezpośrednich na podstawie stawek jednostkowych lub kwot ryczałtowych. Wartość dofinansowania wkładu publicznego powinna przekraczać wyrażoną w PLN równowartość 100 000,00 EUR. Zgodnie z zapisami SzOOP PO WER na lata 2014-2020 w ramach przedmiotowych projektów nie można rozliczać w ramach kosztów bezpośrednich wydatków związanych z zakupem środków trwałych oraz objętych regułą cross-financingu. W pkt 4.3 Potencjał wnioskodawcy i partnerów wniosku, Wnioskodawca powinien wykazać kwotę rocznego obrotu, aby spełnić kryterium formalne: Czy wnioskodawca oraz partnerzy krajowi (o ile dotyczy), ponoszący wydatki w danym projekcie z EFS, posiadają łączny obrót za ostatni zatwierdzony rok obrotowy zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330, z późn. zm.) (jeśli dotyczy) lub za ostatni zamknięty i zatwierdzony rok kalendarzowy równy lub wyższy od łącznych rocznych wydatków w ocenianym projekcie i innych projektach realizowanych w ramach EFS, których stroną umowy o dofinansowanie jest instytucja, w której dokonywana jest ocena formalno-merytoryczna wniosku w roku kalendarzowym, w którym wydatki są najwyższe?
21 Przygotowanie i złożenie wniosku o dofinansowanie Wniosek o dofinansowanie projektu przygotowany jest na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do niniejszego regulaminu. Wniosek powinien zostać przygotowany za pomocą aplikacji SOWA. System ten dostępny jest z poziomu przeglądarki internetowej pod adresem: https://www.sowa.efs.qov.pl. Każdy użytkownik systemu musi posiadać aktywne konto użytkownika. Wnioskodawcy (beneficjenci) zakładają konto samodzielnie wchodząc w systemie na zakładkę Załóż konto. Wnioskodawca powinien wypełnić wniosek zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 ‐ 2020 (załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu). Wypełniając wniosek należy zadbać o to, by zawierał on informacje odnoszące się wprost do kryteriów oceny opisanych w rozdziale V. Po uzupełnieniu wniosku o dofinansowanie i zweryfikowaniu poprawności wprowadzonych danych wnioskodawca przesyła w systemie wersję elektroniczną wniosku do IOK. Równocześnie generuje z systemu wersję wniosku do druku (PDF) i podpisaną w 2 egz. przesyła na adres IOK. Wniosek należy złożyć w tożsamej wersji papierowej i elektronicznej (lub za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej MZ). Przed przesłaniem elektronicznej wersji wniosku do IOK należy najpierw zweryfikować poprawność jego wypełnienia. W tym celu należy z bocznego menu formularza kliknąć przycisk Sprawdź. Jeżeli pola objęte walidacją nie zostały uzupełnione lub zostały uzupełnione błędnie, zostanie wyświetlona Karta walidacji zawierająca listę wykrytych we wniosku błędów. Przy każdym błędzie znajduje się link do danej sekcji. Po poprawieniu błędu i ponownym kliknięciu przycisku Sprawdź nie będzie się on wyświetlał dłużej w Karcie walidacji.
22 Przygotowanie i złożenie wniosku o dofinansowanie Wnioskodawca składa wniosek o dofinansowanie realizacji projektu w dwóch egzemplarzach (oryginał oraz kopia poświadczona za zgodność z oryginałem albo 2 oryginały) opatrzony pieczęciami, podpisany czytelnie przez osobę/y uprawnioną/ne do podejmowania decyzji w imieniu wnioskodawcy, wskazane w punkcie 2.7 wniosku o dofinansowanie. Poświadczenie kopii wymaga pieczątki lub sformułowania za zgodność z oryginałem, daty oraz podpisu osoby poświadczającej (czytelnego w przypadku braku pieczątki imiennej lub nieczytelnego wraz z pieczątką imienną). Ponadto, do wniosku o dofinansowanie należy dołączyć kopię umowy o partnerstwie poświadczoną za zgodność z oryginałem, opatrzoną pieczęciami i podpisaną przez osoby uprawnione. W przypadku projektów, które mają być realizowane w partnerstwie krajowym w części VIII formularza wniosku o dofinansowanie wymagane jest czytelne podpisanie oświadczenia i opatrzenie go pieczęcią przez osobę/y uprawnioną/ne do podejmowania decyzji w imieniu partnera lub partnerów projektu.
23 Przygotowanie i złożenie wniosku o dofinansowanie Dokumenty należy dostarczyć w zamkniętej, zapieczętowanej kopercie. Na kopercie należy umieścić pełną nazwę i adres wnioskodawcy oraz dopisać: Wniosek o dofinansowanie projektu w ramach V Osi priorytetowej PO WER Nr konkursu: POWR.05.03.00-IP.05-00-002/15 „Realizacja programów rozwojowych dla uczelni medycznych uczestniczących w procesie kształcenia pielęgniarek i położnych” Wniosek o dofinansowanie należy złożyć w terminie od dnia 7 grudnia 2015 r. do dnia 5 lutego 2016 r. na adres IOK: Ministerstwo Zdrowia, Departament Funduszy Europejskich ul. Miodowa 15, 00 ‐ 952 Warszawa Za datę wpływu wniosku o dofinansowanie uznaje się datę wpływu wniosku do IOK w formie papierowej. O przyjęciu wniosku decyduje data wpływu wniosku do MZ.
24 Pytania zgłaszane przez projektodawców W regulaminie jest myląca informacja, że aplikować mogą jedynie uczelnie medyczne: Realizacja programów rozwojowych dla uczelni medycznych uczestniczących w procesie kształcenia pielęgniarek i położnych ukierunkowanych na zwiększenie liczby absolwentów ww. kierunków. Zatem jak rozumiem, nie tylko uczelnie medyczne mogą aplikować, ale wszystkie, które spełniają kryteria formalne oraz kryteria dostępu. Zgodnie z treścią Regulaminu konkursu dot. Kompetencji zamawianych o dofinansowanie mogą ubiegać się szkoły wyższe publiczne bądź niepubliczne, kształcące na kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo, których jednostki spełniają w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie warunki jakie muszą spełniać jednostki organizacyjne uczelni aby prowadzić studia na kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo na poziomie licencjata – zgodnie z wymogami określonymi w ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej oraz ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym. W związku z powyższym Podmiot chcący uzyskać dofinansowanie musi spełniać ww. kryteria oraz dodatkowe kryteria formalne i dostępu określone w Regulaminie.
25 Pytania zgłaszane przez projektodawców Czy przy obliczaniu u Projektodawcy średniej liczby absolwentów na kierunku (poziom licencjata pielęgniarstwa) z ostatnich 3 lat przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu należy również wliczać do tej liczby absolwentów studiów pomostowych ? Zgodnie z uwagą zawartą w Regulaminie konkursu dot. Kompetencji zamawianych (str. 11 oraz str. 53) do obliczenia średniej liczby absolwentów kierunków pielęgniarstwo i/lub położnictwo (licencjat) nie należy wliczać osób, które ukończyły studia tzw. „pomostowe” dla pielęgniarek i położnych.
26 Pytania zgłaszane przez projektodawców Na jaki okres wnioskodawca powinien zaplanować realizację zadań w ramach projektu oraz czy są ograniczenia w okresie realizacji projektu tj. 3 – 5 lat? - biorąc pod uwagę zapisy z regulaminu konkursu: „Beneficjent określa datę rozpoczęcia i zakończenia realizacji projektu, przy czym okres realizacji projektu oznacza okres, w którym projektodawca może realizować zadania przewidziane w projekcie (zgodnie z danymi zawartymi w harmonogramie realizacji projektu). Rozpoczęcie realizacji projektu należy zaplanować uwzględniając czas trwania procedury konkursowej. IOK szacuje, że średni czas upływający od daty zakończenia naboru wniosków do podpisania umowy o dofinansowanie projektu wyniesie około 5 miesięcy”? Nie ma ograniczeń co do długości trwania projektu, niemniej jednak projekt powinien trwać minimum 3 lata, czyli tyle ile trwają studia licencjackie.
27 Pytania zgłaszane przez projektodawców Czy planując partnerstwo wnioskodawca może zaprosić do współpracy tylko jednego Partnera, czy kilku – biorąc pod uwagę założenie, że każdy z partnerów wykona obowiązki wynikające z regulaminu tj. zapewni praktyki dla studentów oraz zatrudni co najmniej 15 % z nich. Współpraca z większą liczbą partnerów zapewni różnorodność w wyborze miejsca praktyk oraz przyszłego zatrudnienia. Nie ma ograniczeń co do liczby Partnerów, z którymi ma zostać zawarte partnerstwo w ramach projektu, istotne jest spełnienie kryterium dostępu nr 9, tj. nawiązanie partnerstwa z podmiotem leczniczym lub związkiem pracodawców branży ochrony zdrowia.
28 Dziękuję za uwagęwww.zdrowie.gov.pl 28