Koncepcje i zasady kształcenia alternatywnego

1 Koncepcje i zasady kształcenia alternatywnegoDr Sabina ...
Author: Patrycja Łukasik
0 downloads 3 Views

1 Koncepcje i zasady kształcenia alternatywnegoDr Sabina Zalewska Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego Koncepcje i zasady kształcenia alternatywnego

2 Kształcenie alternatywneSzkoła alternatywna to taka, która różni się od kształcenia państwowego czy tradycyjnego, zakłada nowe koncepcje kształcenia, czyli podstawy programowe i metody, bazuje na wolności, zadowoleniu, samostanowieniu i nowym podejściu do uczniów, nauczycieli i rodziców. Powstanie szkół alternatywnych wynika z niezadowolenia z istniejącego stanu bądź z próby dokonania zmian tego, co wydaje się gorsze bądź złe, no to, co wydaje się lepsze bądź dobre.

3 Główne założenia edukacji alternatywnejHumanizacja edukacji- każde dziecko jest indywidualnością, dziecko samo musi tworzyć obraz samego siebie, najważniejsza jest humanizacja samego dziecka. Brak zaspokojenia potrzeb i oczekiwań dzieci prowadzi do bierności, apatii, agresji, frustracji itp. (cechy państwowej szkoły sformalizowanej) formy percepcyjno- innowacyjne wypierają formy percepcyjno- odtwórcze brak przymusu zewnętrznego- dziecko powinno samorealizować sie poprzez samokontrole. Dziecko nie powinno być tresowane, lecz wychowywane w duchu porządku wewnętrznego program szkolny to propozycja rozwijania wielokierunkowej aktywności dzieci, a nie swoisty dokument do przerobienia odejście od stopni szkolnych na rzecz opisowej oceny osiągnięć wystawionej podczas obserwacji ucznia częste odejście od lekcyjnych form organizacji szkoły

4 Cechy szkół alternatywnych to:Autonomia i samorządność większa niż w szkolnictwie publicznym. Organizatorzy szkoły układają program nauczania i zasady wychowania, utrzymując minimum formalności, aby być w zgodzie z prawem oświatowym. Utrzymują się głownie z czesnego płaconego przez rodziców, ale także z darowizn czy wpłat fundacji. Sytuacja ta jednak sprawia, że szkołom brakuje pieniędzy na remonty, pomoce naukowe. Większość szkół wprowadza własne zasady rekrutacji uczniów, według poziomu zdanych egzaminów lub wyniku rozmowy kwalifikacyjnej. Barierą dla uboższych jest często wysokość czesnego. Oferta dydaktyczna jest poszerzona o autorskie programy dopełniające oświatowe minimum. Rozwinięta jest także gama zajęć pozalekcyjnych, wprowadzone są metody aktywizujące i wzmagające samodzielność uczniów. Pracę dydaktyczną prowadzi się wśród grupy do 150 uczniów, przy czym w klasach nie ma więcej niż 15 osób. Stwarza to warunki do wydajniejszej i bardziej efektywnej nauki, wyrabianie samodzielności i doskonalenia umiejętności. „Proces wychowawczy przebiega w trójkącie: uczeń - dom - szkoła.

5 Nowoczesne modele nauczaniaKupisiewicz podaje następujące właściwości nowoczesnego modelu kształcenia: integracja procesu uczenia się z procesem nauczania integracja dydaktycznych i wychowawczych oddziaływań wszechstronność procesu kształcenia polegająca na łączeniu szkoły z prawdziwym życiem indywidualizacja procesu kształcenia polegająca na różnym tempie wykonywanych czynności, różnym zasobie wiedzy oraz zaawansowania w danym przedmiocie, różnym stopniu uzdolnienia lub trudności organizacyjna i metodyczna elastyczność

6 Nauczanie domowe Edukacja domowa to w pewnym uproszczeniu uczenie dzieci w domu, ale może się ona też odbywać poza samym domem: w muzeach, teatrze, ośrodkach kultury. Dziecko uczyć mogą sami rodzice (i tak jest najczęściej), ale także inni rodzice lub nauczyciele. Nauczanie domowe możemy rozpocząć w dowolnym momencie edukacji naszego dziecka- dowolnej klasie i momencie roku szkolnego. Może być nim objęty każdy uczeń, począwszy od klasy "0" poprzez szkołę podstawową, gimnazjum aż do szkoły ponadgimnazjalnej. Zawsze możliwy jest też powrót do tradycyjnej edukacji w szkole.

7 Koncepcje kształcenia Marii MontessoriDzieci w różnym wieku (tzw. grupy rodzinkowe) pracują niezależnie od siebie (lub w małych grupach) nad dowolnie wybranym zadaniem dydaktycznym. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj indywidualna nauka dziecka oraz nierozerwalnie z nią związane samokontrola wykonywanej pracy, jak również samodzielna korekta błędów. Nauczyciel jest zarazem twórcą i organizatorem. Razem z dziećmi, we współpracy z rodzicami, pielęgnuje otoczenie w przedszkolu, dba o ład, porządek, kompletność, estetykę materiałów.

8 Koncepcje kształcenia Johna DeweyaNaczelną dla Dewey'a zasadą systemu dydaktycznego było uczenie się przez działanie lecz przede wszystkim samodzielna aktywność uczniów podczas wykonywanych przez nich zajęć. Aktywność ta miała na celu integrację wiedzy szkolnej, a także zbliżeniu szkoły do życia społecznego. Miała służyć integracji wiedzy szkolnej, ćwiczeniu władz poznawczych i zbliżeniu szkoły do życia.

9 Koncepcje kształcenia Celestyna FreinetaW procesie dydaktyczno-wychowawczym należy pomagać dzieciom w organizowaniu najrozmaitszych form działalności odpowiadających ich możliwościom rozwojowym. Swobodne teksty - metoda najczęściej używana w nauce języka ojczystego, sposób ekspresji. Ekspresja artystyczna - grafika, rysunki, malarstwo, muzyk, forma uzupełnienia ekspresyjnego, umiejętność wyrażania uczuć, treść, często brak komunikacji werbalnej. Skierowana ku życiu kulturalnemu człowieka. Doświadczenia poszukujące - doświadczenia skłaniające do samodzielnego, logicznego, matematycznego myślenia, droga do poszukiwania wśród nauk przyrodniczych. Fiszki - służą samoocenie, skłaniają do planowania pracy, organizacji, schematów, wykresów. Samorząd uczniowski - uczy życia społecznego, zależności, hierarchii.

10 Koncepcje kształcenia Rudolfa SteineraNajważniejszym celem pedagogiki waldorfskiej jest wychowanie człowieka we wszystkich wymiarach jego funkcjonowania – duchowym, psychicznym i fizycznym. Nauczanie ma służyć jasności myślenia, głębi uczuć i sprawności woli. W szkole waldorfskiej widać nieustannie odwołania do natury.

11 Koncepcje kształcenia Janusza KorczakaPedagogika Janusza Korczaka jest niezwykle rzadko spotykana w literaturze pedagogicznej typem : liberalnej, rodzimej refleksji o wychowaniu, ufundowanej na idei sumienia i autoodpowiedzialności. Idee przewodnie u Janusza Korczaka: szacunek dla dziecka jako człowieka rozwijającego się poprzez własną aktywność jako podmiotu, zasada (i praktyka) partnerstwa dziecka w procesie wychowania, prawo dziecka do opieki oraz odpowiedzialność społeczeństwa dorosłych za warunki życia dziecka, poszukiwanie syntezy wiedzy o dziecku, techniki działania pedagogicznego jako konsekwencja przyjętych ogólnych założeń systemu opiekuńczo – wychowawczego, koncepcja wychowawcy, wynikająca z ogólnej postawy Korczaka wobec dziecka.

12 Koncepcje kształcenia alternatywnego w Europie i świecieSzkoły typy TVIND Szkoły Wyznaniowe Szkoły Projektów Informacyjnych

13 Alternatywne zagrożeniaCzy człowiek wychowany i ukształtowany w toku edukacji bardzo dyrektywnej jest w stanie zmienić owy system i wprowadzić działania zmierzające ku zmianom, szerokim zmianom odbijającym sie w działaniu nowego pokolenia? Czy owe edukacje alternatywne będą potrafiły przygotować dziecko do życia w świecie współczesnym? Czy owe edukacje alternatywne przebiegają poprzez cały cykl kształcenia? Czy dziecko, a właściwie młoda osoba kończąca szkołę średnią będzie potrafiła przekształcić siebie i swój styl pracy do obowiązującego państwowego wzoru uczenia sie i kształcenia? Czy szkoła alternatywna nie staje sie tylko sukcesem jej twórcy?

14 Dziękuję za uwagę