1 Konferencja prasowa Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty„Dobra Szkoła, Start” Kuratorium Oświaty. Szczecin, 25 sierpnia 2017 r.
2 PROGRAM KONFERENCJI 1. Gotowość szkół do reformy edukacji 2PROGRAM KONFERENCJI 1. Gotowość szkół do reformy edukacji 2. Zapewnienie finansowania dla samorządów 3. Miejsca pracy dla nauczycieli 4. Podręczniki szkolne 5. Środki przeznaczone na wdrażanie reformy oświaty 6. Przygotowanie nauczycieli do realizacji nowej podstawy programowej 7. Współpraca z organami prowadzącymi w zakresie wdrażania reformy oświaty i zatrudniania nauczycieli
3 Reforma systemu oświaty jest przeliczona, przedyskutowana i zaplanowana.
4 1. Gotowość szkół do reformy edukacji
5 9 stycznia 2017 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące system szkolny w Polsce: - ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, Przepisy wprowadzające - Prawo oświatowe.
6 Zespół ds. wdrażania reformy oświaty w MENMaciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN Zespoły w Kuratoriach Oświaty Przewodnicząca Zespołu Ewa Staniszewska zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym Piotr Gajewski dyrektor Departamentu Informacji i Promocji Katarzyna Koszewska dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego Jadwiga Parada dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Grzegorz Pochopień z-ca dyrektora Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej Roksana Tołwińska Ekspert w Departamencie Współpracy z Samorządem Terytorialnym Beata Pawłowska Naczelnik Wydziału Organizacji Oświaty Samorządowej Katarzyna Szłyk z-ca dyrektora Departamentu Prawnego
7 Zachodniopomorski Kurator OświatyMagdalena Zarębska - Kulesza Koordynator ds. wdrażania reformy Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty – Jerzy Sołtysiak Koordynator ds. wdrażania podstawy programowej St. wizytator Małgorzata Makowska Koordynator ds. wdrażania edukacji / kontakt medialny St. wizytator Katarzyna Parszewska
8 Do 31 marca 2017 r. jst podjęły uchwały w sprawie:projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego, uchwały docelowe w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego były opiniowane równolegle i niezależnie od siebie przez kuratora oświaty i związki zawodowe zrzeszające nauczycieli i pracowników szkół.
9 Zaopiniowano 132 uchwały, z czego:89 pozytywnie (67,4% zaopiniowanych uchwał), 43 warunkowo (32,5% zaopiniowanych uchwał), NIE wydano żadnej opinii negatywnej.
10 41 gmin uwzględniło w uchwałach ostateczne warunki wynikające z opinii Kuratora.2 gminy nie zgodziły się z warunkami postawionymi w opinii Kuratora: Gmina Przelewice złożyła zażalenie do MEN na opinię warunkową Kuratora - w rozstrzygnięciu MEN decyzja kuratora została podtrzymana; Burmistrz Gminy Pełczyce złożył skargę do Sądu Administracyjnego – sprawa w toku (skarga dot. konieczności uwzględnienia w sieci planowanej przez organ prowadzący do likwidacji Szkoły Podstawowej w Chrapowie – ZKO wydał negatywną opinię ws. likwidacji).
11 3 gminy (2%: Recz, Nowe Warpno, Suchań) – na 135 gmin i powiatów w województwie (miasta grodzkie liczone są podwójnie, ponieważ przygotowują po dwie uchwały: ws. szkół podstawowych i gimnazjów oraz w s. szkół ponadpodstawowych i specjalnych) – nie podjęły powyższych uchwał zgodnie z art. 211 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U z 2017 r. poz. 60), ponieważ na ich terenie wejdą zmiany jedynie z mocy ustawy. Wszystkie 3 podały do publicznej wiadomości informacje na temat organizacji sieci szkół od (zgodnie z art. 211 ust.2. przepisów wprowadzających ustawę Prawo oświatowe; Dz.U poz. 60).
12 2 gminy, mimo uzyskania opinii Kuratora nie mają uchwały ostatecznej i wejdą tam zmiany wyłącznie z mocy prawa: gmina Ińsko nie podjęła uchwały ostatecznej, ponieważ nie zdążyła w terminie zorganizować sesji (do ), Powiat Myśliborski podjął uchwałę po terminie, co spowodowało unieważnienie jej w całości przez wojewodę.
13 MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 14 lutego 2017 r. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej Na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 1 lit. a, b, e, f i h ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59) Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2017 r.
14 Od 1 września 2017 r. z nowej podstawy programowej będą uczyli się uczniowie klas I,IV,VII szkoły podstawowej. Podstawa będzie obowiązywała w: • przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego, • szkołach podstawowych ‒ dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, • branżowej szkole I stopnia, • szkole specjalnej przysposabiającej do pracy, • w pierwszych semestrach szkoły policealnej, a w latach następnych również w kolejnych semestrach tej szkoły.
15 30 listopada 2016 r. – 10 grudnia 2016 r. prekonsultacjeProjekt rozporządzenia w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego 30 listopada 2016 r. – 10 grudnia 2016 r. prekonsultacje (Również projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania dla wszystkich typów szkół) 30 grudnia 2016 r. – 10 stycznia 2017 r. konsultacje W ramach prekonsultacji i konsultacji wpłynęło prawie uwag i opinii.
16 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 17 marca 2017 rROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli
17 Rozporządzenie określa terminy opracowania, opiniowania i zatwierdzania arkusza organizacji szkoły i przedszkola. Terminy: do 21 kwietnia danego roku – opracowanie arkusza organizacyjnego przez dyrektora szkoły lub przedszkola. Przed przekazaniem do organu prowadzącego arkusz powinien być zaopiniowany przez radę pedagogiczną oraz zakładowe organizacje związkowe (o których mowa w ustawie – Prawo oświatowe), do 19 kwietnia danego roku – wydawanie opinii zakładowych organizacji związkowych, do 29 maja danego roku – zatwierdzenie przez organ prowadzący szkołę lub przedszkole arkusza organizacji, po uzyskaniu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą lub przedszkolem, do 20 maja danego roku – wydanie opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
18 Opiniowanie arkuszy organizacyjnych publicznych szkół / placówekw okresie kwiecień / maj 2017
19 USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty
20 Art. 31. [Zadania kuratora oświaty] 1Art. 31. [Zadania kuratora oświaty] 1. Kurator oświaty, w imieniu wojewody, wykonuje zadania i kompetencje w zakresie oświaty określone w ustawie i przepisach odrębnych na obszarze województwa, a w szczególności: 10b) opiniuje arkusze organizacji publicznych szkół i placówek, z wyjątkiem szkół i placówek prowadzonych przez ministrów, w zakresie ich zgodności z przepisami, przedstawiane przez organy prowadzące szkoły i placówki przed zatwierdzeniem arkuszy;
21 USTAWA z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe
22 Art. 51. [Zadania kuratora oświaty] 1Art. 51. [Zadania kuratora oświaty] 1. Kurator oświaty, w imieniu wojewody, wykonuje zadania i kompetencje w zakresie oświaty określone w ustawie i przepisach odrębnych na obszarze województwa, a w szczególności: 12) opiniuje arkusze organizacji publicznych szkół i placówek, z wyjątkiem szkół i placówek prowadzonych przez ministrów, w zakresie ich zgodności z przepisami, przedstawiane przez organy prowadzące szkoły i placówki przed zatwierdzeniem arkuszy;
23
24 Do 20 maja br. wydane zostały opinie wobec arkuszy organizacyjnych 1206 szkół/placówek, z których 758 było zgodnych z przepisami prawa, a 448 niezgodnych z przepisami prawa. Z wyjątkiem trzech samorządów powiatowych wszystkie organy prowadzące województwa zachodniopomorskiego zatwierdziły arkusze organizacyjne po uwzględnieniu uwag wskazanych w pismach przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Wobec tych uchybień wydane zostały trzy decyzje administracyjne, od dwóch z nich organy prowadzące odwołały się do MEN.
25 Opiniowanie arkuszy organizacyjnych i kierowane do dyrektorów pisma przyczyniło się do zwiększenia liczby ofert pracy dla nauczycieli, które dyrektorzy byli zobowiązani do zamieszczania w bazie KO od 1 kwietnia 2017r. Termin zgłaszania ofert do bazy - do 31 sierpnia 2023 r.
26 W okresie wakacyjnym w szkołach będzie trwał tzw. ruch służbowyW okresie wakacyjnym w szkołach będzie trwał tzw. ruch służbowy. W miesiącu sierpniu będą aktualizowane arkusze organizacyjne szkół i stan kadrowy w szkołach będzie wyglądał jeszcze inaczej. Od 1 września 2019 roku do szkół ponadpodstawowych przyjdzie podwójny rocznik co zwiększy zapotrzebowanie na dodatkowe etaty dla nauczycieli. Nauczyciele będą mogli skorzystać z różnego rodzaju ofert osłonowych przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i samorządy.
27 PIERWSZEŃSTWO W ZATRUDNIENIUW okresie do dnia 31 sierpnia 2020 r. pierwszeństwo w zatrudnieniu na wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli w szkołach prowadzonych przez jst przysługuje nauczycielom: - przeniesionym w stan nieczynny, - którzy otrzymali informację o przeniesieniu w stan nieczynny z początkiem kolejnego roku szkolnego, - którzy złożyli wniosek o przeniesienie w stan nieczynny w trybie art ust. 5c Karty Nauczyciela, - z którymi rozwiązano stosunek pracy w związku z wygaszaniem gimnazjum, z dniem wypowiedzenia im stosunku pracy.
28 2. Zapewnienie finansowania dla samorządów
29 Kwota części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2017 (41Kwota części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2017 ( mln zł) jest wyższa od kwoty tej części subwencji ogólnej na rok 2016 ( mln zł) o 412,5 mln zł. Pieniądze te pokryły waloryzację wynagrodzeń nauczycieli.
30 Podział na rok 2017 kwoty części oświatowej subwencji ogólnej 41Podział na rok 2017 kwoty części oświatowej subwencji ogólnej ,536 tys zł (pomniejszonej o 0,4% rezerwy) wynosi tys zł i w podziale na poszczególne rodzaje jednostek samorządu terytorialnego kształtuje się następująco: gminy tys zł, powiaty tys zł, samorządy województw tys zł.
31 Dla województwa zachodniopomorskiego kwota subwencji oświatowej na 2017 rok została ustalona w wysokości tys. zł i została rozdzielona na poszczególne jst następująco: gminy tys. zł, powiaty tys. zł, samorząd województwa tys. zł.
32 Ostateczna kwota części oświatowej subwencji ogólnej (dzielona algorytmem) przypadająca w 2017r. na ucznia przeliczeniowego w skali ogólnokrajowej (finansowy standard A) wyliczona została jednolicie dla wszystkich jst i wynosi ,7779 zł w stosunku rocznym.
33 Objęcie subwencją dzieci w wieku 6 lat i powyżej, korzystających z wychowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym i innej formie wychowania przedszkolnego.
34 Wysokość subwencji zależna jest od położenia placówki, a także rodzaju placówki wychowania przedszkolnego. Kwota subwencji w 2017 roku dla dzieci sześcioletnich i powyżej: - w przedszkolach (P-37 – 0,75) wynosi ok zł, - w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego (P-38 – 0,66) wynosi ok zł, - na obszarach wiejskich i w miastach do 5000 mieszkańców (P-39 – 0,11) zostanie dodatkowo zwiększona średnio ok. 582 zł.
35 Subwencją zostały również objęte dzieci w wieku 6 lat i powyżej odbywające roczne przygotowanie przedszkolne poza przedszkolem, oddziale przedszkolnym lub inną formą wychowania przedszkolnego na poziomie kwoty dotacji przedszkolnej przewidzianej na 2017 rok w wysokości zł na dziecko.
36 3. Miejsca pracy dla nauczycieli
37 Przy wprowadzaniu obowiązku szkolnego dla dziecka letniego również obawiano się zwolnień nauczycieli. Tymczasem, według danych SIO z r. liczba etatów nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela wzrosła o 850 etatów w stosunku do roku ubiegłego. Źródło: materiały MEN
38 Proponowane przez MEN zmiany przyczynią się do zwiększenia liczby etatów nauczycieli. Liczba oddziałów klas VII i VIII będzie większa, niż liczba oddziałów klas I i II gimnazjum. W roku 2017/2018 przewidujemy, że będzie to 1,8 tys. oddziałów więcej, a w roku 2018/2019 – 1,9 tys. oddziałów więcej. Jest to prosta konsekwencja faktu, że oddziały w szkołach podstawowych są mniej liczne niż oddziały gimnazjum, a liczba dzieci w systemie edukacji pozostanie bez zmian.
39 W wyniku zwiększenia liczby oddziałów wzrośnie zapotrzebowanie na etaty nauczycieli. W roku szkolnym 2017/2018 przybędzie 3 tys. etatów, a w roku szkolnym 2018/2019 będzie dodatkowo 3,2 tys. etatów.
40 Łącznie w ciągu dwóch lat liczba etatów nauczycieli wzrośnie o 6,2 tysŁącznie w ciągu dwóch lat liczba etatów nauczycieli wzrośnie o 6,2 tys. w stosunku do roku szkolnego 2016/2017.
41 Dodatkowo należy także uwzględnić zmiany w ramowych planach nauczania w szkołach podstawowych. W roku szkolnym 2017/2018 nastąpi zwiększenie ramowych planów nauczania o 1 godzinę tygodniowo, a w roku szkolnym 2018/2019 zwiększenie aż o 4 godziny tygodniowo ( w stosunku do odpowiednich klas szkoły podstawowej i gimnazjum w starym systemie ). Efekt ten oznacza zwiększenie zapotrzebowania w roku szkolnym 2017/2018 na ok. 1,1 tys. etatów nauczycieli, a w roku szkolnym 2018/2019 na ok. 4,4 tys. etatów nauczycieli w stosunku do stanu jaki nastąpiłby gdyby nie zmieniano ramowych planów nauczania.
42 Udostępnianie na stronie internetowej informacji o wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli W okresie do dnia 31 sierpnia 2023 r. dyrektor szkoły prowadzonej przez jst informuje kuratora oświaty sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą o wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli. Informacje kurator oświaty udostępnia na stronie podmiotowej kuratorium oświaty. Termin: 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy - do 31 sierpnia 2023 r. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe art. 224 ust. 1-2
43 Oferty pracy dla nauczycieli (stan na 25. 08. 2017rOferty pracy dla nauczycieli (stan na r.) Województwo zachodniopomorskie Liczba wszystkich ofert: 4239 Liczba ofert opublikowanych (aktywnych): 486 Liczba ofert zarchiwizowanych (dla których minął termin składania dokumentów): 3753 godzin 9 i mniej: 256 godzin od 10 do 17: 79 godzin 18 i więcej: 151 Ogółem liczba wszystkich ofert opublikowanych: 486
44 4. Podręczniki szkolne
45 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 1 marca 2017 rROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 1 marca 2017 r. w sprawie dopuszczenia do użytku szkolnego podręczników
46 § Wydawca podręcznika dopuszczonego do użytku szkolnego zamieszcza w podręczniku adnotację o dopuszczeniu podręcznika do użytku szkolnego. Adnotacja zawiera informację o: roku dopuszczenia podręcznika do użytku szkolnego, imiona i nazwiska rzeczoznawców, którzy wydali pozytywne opinie o podręczniku, etap edukacyjny, typ szkoły oraz rodzaj zajęć edukacyjnych (w tym zakres kształcenia podstawowy lub rozszerzony), nazwę zawodu lub zawodów, dla których podręcznik jest przeznaczony, nazwę lub nazwy kwalifikacji, …
47 Według stanu na dzień 19 czerwca 2017 rWedług stanu na dzień 19 czerwca 2017 r. złożono w sumie 181 wniosków o dopuszczenie do użytku szkolnego podręczników uwzględniających nowa podstawę programową kształcenia ogólnego określoną w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. Dopuszczono do użytku szkolnego 87 podręczników ( 23 do pierwszego etapu edukacyjnego / edukacji wczesnoszkolnej i 64 do drugiego etapu edukacyjnego ).
48 https://podreczniki.men.gov.pl/wnioski_dopuszczenie.php?pp=2017Link do strony, na której można śledzić, które podręczniki zostały dopuszczone przez MEN do użytku szkolnego: https://podreczniki.men.gov.pl/wnioski_dopuszczenie.php?pp=2017
49 Klasy I – III szkoły podstawowej – począwszy od klasy I w 2017 r. Kwoty dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe Klasy I – III szkoły podstawowej – począwszy od klasy I w 2017 r. do wysokości 75 zł/ucznia – na podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej oraz zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne do wysokości 50 zł/ucznia – na materiały ćwiczeniowe Klasa IV szkoły podstawowej – od 2017 r. do wysokości 140 zł/ucznia – na podręczniki lub materiały edukacyjne do wysokości 25 zł/ucznia – na materiały ćwiczeniowe Klasy V – VI szkoły podstawowej – począwszy od klasy V w 2018 r. do wysokości 180 zł/ucznia – na podręczniki lub materiały edukacyjne Klasy VII – VIII szkoły podstawowej – począwszy od klasy VII w 2017 r. do wysokości 250 zł/ucznia – na podręczniki lub materiały edukacyjne (analogicznie jak obecnie dla ucznia gimnazjum)
50 W okresie przejściowymKlasa VI szkoły podstawowej w roku 2017 do wysokości 140 zł/ucznia – na podręczniki lub na materiały edukacyjne do wysokości 25 zł/ucznia – na materiały ćwiczeniowe Klasa VI szkoły podstawowej w roku 2018 Klasa II gimnazjum w roku 2017 Klasa III gimnazjum w roku 2017 do wysokości 250 zł/ucznia – na podręczniki lub materiały edukacyjne Klasa III gimnazjum w roku 2018
51 Harmonogram udzielania dotacji z uwzględnieniem okresu przejściowego:Rok 2017 Szkoła podstawowa Klasa I - podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręcznik do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne Klasy IV, VI i VII - podręczniki lub materiały edukacyjne Klasy I – VII - materiały ćwiczeniowe Gimnazjum Klasa III – podręczniki lub materiały edukacyjne Klasy II-III – materiały ćwiczeniowe
52 Harmonogram udzielania dotacji z uwzględnieniem okresu przejściowego:Rok 2018 Szkoła podstawowa Klasa II - podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne Klasy V, VIII - podręczniki lub materiały edukacyjne Klasy I – VIII - materiały ćwiczeniowe Gimnazjum Klasa III – materiały ćwiczeniowe
53 Harmonogram udzielania dotacji z uwzględnieniem okresu przejściowego:Rok 2019 Szkoła podstawowa Klasa III - podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne Klasa VI – podręczniki lub materiały edukacyjne Klasy I – VIII - materiały ćwiczeniowe
54 5. Środki przeznaczone na wdrażanie reformy oświaty
55 900 mln złotych zostanie wydanych na skutki reformy oświaty. W 2017 r900 mln złotych zostanie wydanych na skutki reformy oświaty. W 2017 r. w subwencji dysponujemy kwotą około 300 mln zł dla samorządów na dostosowanie szkół do reformy, m.in. Na wyposażenie pracowni, zakup krzeseł, ławek, modernizację toalet. Dodatkowo planujemy corocznie pieniądze dla samorządów na te zadania z rezerwy 0,4 proc. subwencji oświatowej. Rocznie kwota tej rezerwy wynosi około 168 mln zł każdego roku.
56 Przykłady miast, które dostały dodatkowe pieniądze ( 0,4 %) Szczecin wnioskował z rezerwy 0,4% o 430 tys. zł, otrzymał po weryfikacji 391 tys. zł, - na dzieci 6-letnie w 2017 r. otrzymał 9,2 mln zł dodatkowych pieniędzy w subwencji, - na waloryzację wynagrodzeń nauczycieli – 4 mln zł.
57 6. Przygotowanie nauczycieli do realizacji nowej podstawy programowej
58 W okresie od 27 lutego do 7 kwietnia 2017 rW okresie od 27 lutego do 7 kwietnia 2017 r. Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie zorganizował i przeprowadził cykl konferencji dla dyrektorów publicznych placówek doskonalenia nauczycieli, nauczycieli doradców metodycznych i konsultantów dotyczących nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego.
59 W celu wsparcia działań podejmowanych na terenie województwa zachodniopomorskiego przez placówki doskonalenia nauczycieli, przeprowadzono spotkania informacyjne dla pracowników (konsultantów i doradców metodycznych): Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie ( r.), Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie ( r.), Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koszalinie ( r.), Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Stargardzie ( r.).
60 Spotkania prowadził Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Jerzy Sołtysiak - koordynator ds. wdrażania reformy edukacji. W rozmowach, które miały na celu wyjaśnianie zagadnień poruszanych przez doradców metodycznych i konsultantów uczestniczyli również: Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Robert Stępień, st. wizyt. Małgorzata Makowska – koordynator ds. wdrażania podstawy programowej, st. wizyt. Joanna Buczkowska. Szkolenia będą kontynuowane przez niektóre z ośrodków doskonalenia nauczycieli jeszcze w lipcu br. oraz w sierpniu.
61 Koordynator ds. wdrażania podstawy programowej na bieżąco monitorował realizację szkoleń, m.in. poprzez prowadzenie obserwacji organizowanych spotkań: 26 kwietnia – ODN ZCEMiP Szczecin, 16 maja – CEN Koszalin, 25 maja – PODN Stargard, 2 czerwca – Oddział Zamiejscowy ZCDN w Gryficach.
62 REALIZACJA SZKOLEŃ PROWADZONYCH PRZEZ PLACÓWKI DOSKONALENIA NAUCZYCIELIdane na dzień 23 czerwca 2017 r.
63 Szkolenia z nowej podstawy programowej prowadzone były nie tylko w siedzibach placówek doskonalenia nauczycieli, ale także w terenie (Myślibórz, Świnoujście, Gryfice, Złocieniec, Szczecinek). Dane wskazują, że zaproponowane formy doskonalenia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony nauczycieli: placówki zrealizowały o ok. 7% więcej szkoleń w stosunku do założeń, przeszkolono o 98% więcej chętnych niż przewidywano.
64
65 7. Współpraca z organami prowadzącymi w zakresie wdrażania reformy oświaty i zatrudniania nauczycieli
66 W samorządach zakończyły się prace nad dostosowaniem sieci publicznych szkół do nowego ustroju szkolnego. Ich celem było doprowadzenie do stanu, w którym realizacja obowiązku szkolnego i obowiązku nauki będzie przebiegała w jak najkorzystniejszych warunkach dla ucznia. Dziękujemy tym samorządom, które tworząc nową sieć szkolną ściśle współpracowały ze wszystkimi zainteresowanymi stronami: • rodzicami uczniów, • dyrektorami szkół, • nauczycielami, • związkowcami, • radnymi. Powoływano zespoły, komisje, organizowano spotkania w gronie nawet kilkuset osób. Rodzice i nauczyciele uczestniczyli w dyskusjach oraz wypełniali przygotowane dla nich ankiety przez co mieli możliwość wypowiedzenia się w sprawie proponowanych przez władze samorządowe przyszłych sieci szkół.