1 KONGRES OŚWIETLENIOWY LED POLSKA 2016BEZPIECZNIE DOSTARCZAMY WARTOŚCI ISTOTNE DLA KLIENTÓW KONGRES OŚWIETLENIOWY LED POLSKA 2016 „Blaski i cienie LED w praktyce elektroinstalacyjnej.” Warszawa r.
2 PLAN PREZENTACJI Prezentacja Grupy Kapitałowej ELEKTROTIM S.A.Grupa Kapitałowa ELEKTROTIM PLAN PREZENTACJI Prezentacja Grupy Kapitałowej ELEKTROTIM S.A. Przykłady oświetlenia LED w przestrzeni wewnętrznej. Doświadczenia z montażu oświetlenia LED w przestrzeni wewnętrznej obiektów. Przykłady oświetlenia LED na drogach i ulicach. Doświadczenia z montażu oświetlenia LED na drogach i ulicach. Przykłady oświetlenia LED w oświetleniu nawigacyjnym lotnisk. Doświadczenia z montażu oświetlenia LED na lotniskach. Bibliografia.
3 Grupa Kapitałowa ELEKTROTIMHISTORIA r. zawiązanie ELEKTROTIM S.A. r. debiut ELEKTROTIM S.A. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie
4 PRODUKTOWA STRUKTURA SPRZEDAŻY 2015Grupa Kapitałowa ELEKTROTIM PRODUKTOWA STRUKTURA SPRZEDAŻY 2015
5 SEGMENTOWA STRUKTURA SPRZEDAŻY 2015Grupa Kapitałowa ELEKTROTIM SEGMENTOWA STRUKTURA SPRZEDAŻY 2015
6 1999 2015 WYNIKI FINANSOWE PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY (mln zł) mln rokGrupa Kapitałowa ELEKTROTIM WYNIKI FINANSOWE PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY (mln zł) mln 1999 2015 rok
7 PERSONEL STAN ZATRUDNIENIAGrupa Kapitałowa ELEKTROTIM PERSONEL STAN ZATRUDNIENIA
8 Do Grupy Kapitałowej należą:Grupa Kapitałowa ELEKTROTIM Do Grupy Kapitałowej należą:
9 PRZYKŁADY OŚWIETLENIA LED W PRZESTRZENI WEWNĘTRZNEJ
10 Kryta strzelnica badawczo-rozwojowa wraz z pomieszczeniami biurowo- laboratoryjnymi dla WITU w Zielonce Budynek o pow. całkowitej m2 w skład którego wchodzą: kryta strzelnica o dł. 50m, Pomieszczenia biurowo- laboratoryjne W całym obiekcie zastosowano oświetlenie LED.
11 Kryta strzelnica badawczo - rozwojowaW obszarze strzelnicy poziomu natężenia oświetlenia 1500 lx. Zamontowano oprawy 150W o strumieniu świetlnym lm. Dla oświetlenia linii strzelań oprawy ( 97szt.) wyposażone zostały w moduły komunikacyjne wykorzystujące interfejs DALI. W zależności od scenariusza strzelań można regulować natężenie oświetlenia każdej oprawy.
12 Pomieszczenia biurowo - laboratoryjneW pomieszczeniach biurowo-laboratoryjnych zastosowano oprawy typu panelowe do instalacji w sufitach podwieszanych. Wszystkie zastosowane oprawy posiadają regulacje mocy oprawy w zależności od trybu w zakresie od 5% do 100% mocy znamionowej . W sumie zamontowano 198 szt. opraw o mocy od 18 W do 74 W.
13 Rozbudowa Zakładu Nestle Purina, Nowa Wieś WrocławskaPowierzchnia po rozbudowie 49 tys. m2. Obiekt w pełni wyposażony w oświetlenie LED.
14 Rozbudowa Zakładu Nestle Purina, Nowa Wieś WrocławskaW ramach rozbudowy zakładu na powierzchni 25,8 tys. m2 zainstalowano: Oprawa LED 200W, lm (strumień świetlny oprawy) – 650szt. Oprawa LED 68W, lm (strumień świetlny oprawy) – 120szt. Oprawy awaryjne LED 3,2 W – 100szt. Razem 870 szt. Specyficzne warunki pracy opraw w tym zakładzie: praca 365 dni w roku, 24 godz/dobę, 40°C - temperatura otoczenia (na wys. 9,5m)
15 Rozbudowa Hali MagazynowejTIM S.A. w Siechnicach Nowoczesna hala o powierzchni 29 tys. m2 Obiekt w pełni wyposażony w oświetlenie LED.
16 Rozbudowa Hali MagazynowejTIM S.A. w Siechnicach W ramach realizacji zamontowano: Oprawa przemysłowa LED 185W lm – 220szt. Oprawa hermetyczna LED 99W, lm – 260szt. Oprawy LED od 14W do 33W (1 900lm lm) – 80 szt. Razem zamontowano szt. Oprawy montowane były na wysokości 10,5m. Moc zapotrzebowana wynosi tylko 110kW.
17 Sortownia warzyw w SiechnicachNowoczesna hala o powierzchni 11 tyś. m2 Obiekt w pełni wyposażony w oprawy LED Hala : oprawy LED 135W, lm (oprawy) – 90 szt. Hala : oprawy LED 105W, lm (oprawy) – 130 szt. Biura : oprawy LED 25W-35 W – 55 szt. Oprawy montowane były na wysokości 8m na hali i 3,5m w biurach. Moc zapotrzebowana wynosi tylko 30 kW. Razem szt.
18 Doświadczenia z montażu oświetlenia LED w przestrzeni wewnętrznej obiektówZalety ze stosowania oświetlenia LED wewnątrz obiektów: Szybki i łatwy montaż, Możliwość wysterowania opraw (zmiana mocy od 5 do 100%), Niskie zużycie energii, Wady: Duży ciężar opraw przemysłowych, Wysoka cena opraw przemysłowych LED.
19 PRZYKŁADY OŚWIETLENIA LED NA DROGACH I ULICACH
20 Modernizacja oświetlenia ulicznego związana z projektem „SOWA”.Wymiana opraw z zastosowaniem technologii LED w Radomiu do października 2015 r. w zakresie tematu: Modernizacja oświetlenia ulicznego związana z projektem „SOWA”.
21 Wymienione zostało oświetlenie sodowe na typ LED.Zamontowano oprawy o mocy od 26 W do 154 W. Łącznie wymieniono 3857 szt. opraw i wysięgników. Po wykonaniu weryfikacji fotometrycznej i energetycznej, stwierdzono redukcję emisji gazów cieplarnianych na poziomie 82,55% dla tej inwestycji.
22 W ramach inwestycji zamontowano oprawy o mocy: W ramach programu „Sowa” w roku przebudowaliśmy oświetlenie uliczne dla Gminy Ostrowiec Świętokrzyski. W ramach inwestycji zamontowano oprawy o mocy: 18 W, 55W, 71W, 77W, 80W, 104W, 106W, 139W, 154W. Łącznie wymieniono w tym zadaniu 622 oprawy. W tym 302 sztuki opraw typu LED Redukcja zużycia gazów cieplarnianych na poziomie tej inwestycji wynosi 40 %.
23 Doświadczenia z montażu oświetlenia LED na drogach i ulicachZalety ze stosowania oświetlenia LED: Szybki i łatwy montaż, Oprawy lżejsze od tradycyjnych, Mniejsze gabaryty opraw, Nowoczesny wygląd, Wykonane z lepszych i trwałych materiałów, Duży asortyment mocy opraw, Niskie zużycie energii, Lepsza równomierność oświetlenia dróg i ulic, Niższy współczynnik olśnienia stosowanych opraw, Wady: Utrudnione serwisowanie opraw: - o różnych mocach - i różnych odbłyśnikach.
24 PRZYKŁADY OŚWIETLENIA LED W OŚWIETLENIU NAWIGACYJNYM LOTNISK
25 Przejście systemów oświetlenia lotnisk z lamp halogenowych na LED otworzyło nowe możliwości w zakresie : - poprawy bezpieczeństwa operacyjnego lotów, - zmniejszenia wpływu na środowisko.
26 Typowa lampa halogenowa w oprawach zagłębionych dróg kołowania zużywa od 30 do 45W przy pełnym natężeniu. Szeregowa infrastruktura budowy lotnisk wymusza dostarczenie przez generator od 50 do 70W na oprawę. Oprawa zagłębiona z diodowym źródłem światła zużywa 5W ale całkowite zużycie energii zmniejsza się tylko o około 50 %.
27
28 Aby w pełni wykorzystać technologię oświetlenia diodowego przy istniejących układach szeregowych, zredukowano prąd pierwotny z 6,6 A do układów 2 A.
29 o 89% mniejsze zużycie energiiDzięki zastosowaniu technologii ILCMS, czyli: - indywidualnego uruchamiania, monitoringu opraw, oraz montażu na istniejącej infrastrukturze przejście z opraw halogenowych na LED odbywa się w sposób bezpieczny. Jednocześnie z wprowadzeniem układów 2A można zredukować zużycie energii aż o 89%. o 89% mniejsze zużycie energii
30 Schemat systemu włączania i monitorowania oprawInstalacja i konserwacja Schemat systemu włączania i monitorowania opraw Początkowe układy zawierały system sterowania oświetleniem (LMS) jako osobne moduły ale ostatecznie zostały wraz konwerterami sygnału zamontowane w oprawach. #1 #2 #3 SCM LMS Sygnał komunikacji SCF CCR zasilanie Nałożenie sygnału #nn #nn-1 #nn-2
31 Jako firma Mawilux S.A. wprowadziliśmy oraz zmodernizowaliśmy już kilka systemów na dużych lotniskach w Polsce :
32 Lotnisko M. Kopernika we Wrocławiu2000 opraw LED 80 km kanalizacji 200 km kabli
33 Lotnisko L. Wałęsy w Gdańsku560 opraw LED 1,5 km kanalizacji 41 km kabli
34 Lotnisko F. Chopina w Warszawie1150 opraw LED 70km kanalizacji 160 km kabli
35 Doświadczenia z montażu oświetlenia LED na lotniskach (1)Instalacja i konserwacja Doświadczenia z montażu oświetlenia LED na lotniskach (1) Przejście z opraw halogenowych na LED nie wymaga wymiany wszystkich elementów instalacji oświetlenia. Producenci systemów lotniskowych zadbali by nowe oprawy LED mogły zostać łatwo zamontowane w istniejącej infrastrukturze lotnisk. Zarówno sposób montażu jak i wymiar lampy jest dostosowany do istniejących „garnków” zamontowanych w płycie lotniska. We Wrocławiu wymagano od firmy Mawilux, tymczasowego zasilania starych układów z istniejących już regulatorów stałego napięcia. Niestety żaden z nowo montowanych nie miał takiej mocy. Dostosowaliśmy istniejące zasilacze do nowego systemu. Co dowiodło elastyczności i łatwości implementacji nowych opraw, przy jednoczesnym praktycznym udowodnieniu jak duże oszczędności wynikają z samej zamiany halogenów na technologię LED.
36 Doświadczenia z montażu oświetlenia LED na lotniskach (2)Instalacja i konserwacja Doświadczenia z montażu oświetlenia LED na lotniskach (2) Parametryzacja poszczególnych obwodów wymagała w niektórych przypadkach zastosowania dodatkowych filtrów, które poprawiały przebieg sygnałów sterujących. Montaż dużych ilości opraw już zaadresowanych wymaga szczególnej uwagi i dokładności. Wymagana jest dokładna kalibracja zasilaczy. Ważnym parametrem jest odporności elektroniki na niskie i wysokie temperatury pracy. Zmiana typu opraw upraszcza obsługę serwisową – dużo łatwiejsza i szybsza jest lokalizacja oprawy i jej wymiana.
37 Bibliografia BibliografiaW prezentacji wykorzystano materiały promocyjne z lotniska: im. M. Kopernika we Wrocławiu, zdjęcie Marcin Szpak, im. L. Wałęsy w Gdańsku, im. F. Chopina w Warszawie, Wszelkie dane i porównania na podstawie dokumentacji technicznej firmy ADB Safegate – producenta lotniskowych systemów nawigacyjnych, Zdjęcia własne – ELEKTROTIM S.A., Karty katalogowe opraw firmy: Lars, El-IT, Micoled, WeLED.
38 Dziękujemy za uwagę : Marian Wojdyło – Mawilux S.A. Stanisław Janiszewski – Elektrotim S.A. Michał Zwierzyk – Mawilux S.A.