1 Konsekwencja w wychowaniu dzieckaopracowała mgr Katarzyna Gębska psycholog Szkoły Podstawowej nr 8 w Rudzie Śląskiej
2 Wyobraźmy sobie sytuacjęWchodzicie do pokoju dziecka i widzicie straszny bałagan (podobny do tego na zdjęciu). Mówicie dziecku żeby posprzątało. Nie daje to efektu. Po chwili powtarzacie raz i drugi, aby sprzątnęło. Jednakże ono zajęte innymi sprawami, nie słucha waszych poleceń.
3 Jak czuje się rodzic? W takich sytuacjach zaczynamy odczuwać złość i bezsilność, a w głowie pulsuje tylko jedna myśl – „Ja ci pokażę kto tu rządzi!”. Wówczas często pod wpływem impulsu wymyślamy, jakie negatywne skutki nieposłuszeństwa poniesie dziecko.
4 Motywy wymierzania karyNie trudno wywnioskować, że najważniejszym motywem przy wymierzaniu takiej kary są emocje - chęć odreagowania czy zemsty za swój gniew („jak ono może mnie nie słuchać!”), wstyd („nie umiałem dobrze wychować dziecka”) czy strach („jeżeli teraz ustąpię to będzie coraz gorzej”). Zazwyczaj tak wymierzona kara nie zależy od wielkości przewinienia, ale od poziomu zdenerwowania osoby dorosłej.
5 Jakie stosujemy kary? Kara często przybiera wówczas formę nakazów, zakazów, rozkazów, bicia, klapsów, manipulacji, krzyków, porównań, dawania szlabanów, prawienia kazań, straszenia, przekupywania.
6 Jak czuje się wówczas dziecko?Takie kary wywołują u dzieci różne przykre emocje z którymi trudno im sobie poradzić. Dzieci przestają się zachowywać w niewłaściwy sposób z powodu lęku, a nie dlatego, że zrozumiały, dlaczego nie wolno czegoś robić.
7 Co w takim razie robić? Alternatywą dla nieprzewidywalnej, powodowanej emocjami kary są konsekwencje. Zasadniczą różnicą jest to, że nie zależą one od humoru dorosłego, a jedynie od zachowania dziecka.
8 Konsekwencje są naturalnym wynikiem zachowania dzieckapokazują dziecku jak należy postępować i czego więcej nie robić powinny być sformułowane jako reguły zachowania panujące w domu reguły te powinny być stanowczo i konsekwentnie przestrzegane
9 Konsekwencje muszą być dostosowane do wieku i możliwości dziecka.Powinny odnosić się do konkretnego czynu, zachowania, a nie do dziecka, jako takiego. PAMIĘTAJ
10 Sposoby, które warto zastosowaćZamiast karania wskaż, w czym dziecko mogłoby ci pomóc.
11 Sposoby, które warto zastosowaćZamiast karania wskaż ostry sprzeciw (bez atakowania charakteru).
12 Sposoby, które warto zastosowaćZamiast karania zaproponuj wybór.
13 Sposoby, które warto zastosowaćZamiast karania zareaguj.
14 Sposoby, które warto zastosowaćDaj dziecku odczuć konsekwencje
15
16 Sposoby, które warto zastosowaćWskaż swoje uczucia Wskaż swoje oczekiwania
17 Sposoby, które warto zastosowaćPokaż dziecku jak może naprawić zło.
18 Sposoby, które warto zastosowaćZaproponuj wybór.
19 Po co nagroda? Poprzez nagrodę dziecko otrzymuje sygnał, że dane zachowanie jest dobre i warto tak właśnie postępować. Nagrody umacniają w dziecku przekonanie o własnych możliwościach, dają wiarę we własne siły, a co za tym idzie - zachęcają do podejmowania wyzwań.
20 Jak nagradzać dziecko? nagrody powinny się odwoływać do wartości niematerialnych (uznanie, szacunek). wyrażaj uznanie i zadowolenie adekwatne do jego zachowania. Nie reaguj nadmiernie nagradzaj bezpośrednio po konkretnym zachowaniu dziecka, aby kojarzyło nagrodę z danym zachowaniem
21 Życzę powodzenia Obrazki pochodzą z książki:„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały - jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” Adele Faber, Elaine Mazlish