1 Krajowe Centrum EuropassEuropass - mobilność Krajowe Centrum Europass
2 Cele Europass zapewnienie łatwiejszego rozpoznawania i uznawania umiejętności i kwalifikacji w poszczególnych krajach oraz na rynku pracy, zdobytych w ramach kształcenia formalnego lub innych doświadczeń edukacyjnych, promowanie mobilności i przejrzystości kwalifikacji i kompetencji, wspieranie instytucji edukacyjnych i pracodawców w lepszej ocenie kompetencji poszczególnych osób.
3 Dokumenty wchodzące w skład portfolio Europass
4 Europass – Mobilność prezentuje i potwierdza okresy nauki, szkolenia, staży lub praktyk zawodowych realizowanych w krajach UE i EFTA/EOG po 1 stycznia 2005, dokument może otrzymać każda osoba, niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia czy statusu zawodowego, wypełniany przez organizację wysyłającą i przyjmującą (wnioskodawcy indywidualni nie mogą sami występować o wydanie dokumentu), dokument Europass-Mobilność potwierdza Krajowe Centrum Europass, dostępny w języku polskim i językach obcych.
5 Europass – Mobilność | warunki otrzymaniaudział w jednym z programów wspólnotowych z dziedziny edukacji i szkoleń (Erasmus+, PO WER) - dla sektora edukacji zawodowej dla osób uczestniczących np. w stażu, praktykach, szkoleniu kadry, job shadowing, etc; bądź w innych inicjatywach edukacyjnych pod warunkiem, że: wyjazd organizowany jest w ramach kształcenia lub szkolenia realizowanego w kraju, instytucja wysyłająca i zagraniczny partner przyjmujący mają podpisaną umowę/porozumienie (określającą cele, czas trwania, sposoby monitorowania, etc.), nauka/szkolenie jest nadzorowane przez opiekuna, w projekcie uczestniczą państwa członkowskie UE lub ETFA/EOG.
6 https://online.frse.org.pl/CO NALEŻY ZROBIĆ ABY OTRZYMAĆ POTWIERDZONY DOKUMENT EUROPASS-MOBILNOŚĆ! zarejestrować się w systemie dostępnym na stronie KCE (zakładka Europass-Mobilność – wydawanie dokumentu): https://online.frse.org.pl/ wypełnić poszczególne sekcje dokumentu (patrz odpowiednie instrukcje na stronie KCE), wydrukować dokument, potwierdzić pieczęcią lub podpisem przez organizację wysyłającą we wszystkich wersjach językowych (pole nr 12 w dokumencie).
7 CO NALEŻY ZROBIĆ ABY OTRZYMAĆ POTWIERDZONY DOKUMENT EUROPASS-MOBILNOŚĆ (CD)!potwierdzić pieczęcią lub podpisem przez organizację przyjmującą we wszystkich wersjach językowych dokumentu (pole nr 18 oraz 37a), przesłać oryginały wszystkich podpisanych dokumentów (po jednym dokumencie dla każdej osoby we wszystkich wersjach językowych) na adres Krajowego Centrum Europass, Krajowe Centrum Europass potwierdza otrzymane oryginały prawidłowo wypełnionych dokumentów i odsyła je do instytucji wysyłających.
8 Strona internetowa Europass:
9 europass
10 Europass – Mobilność |PROSIMY PAMIĘTAĆ!!!opis wykonywanych czynności i nabytych umiejętności (tabela 5a) - sporządzony w czasie przeszłym i dotyczy konkretnego uczestnika projektu, opis czynności i nabytych umiejętności – szczegółowy i konkretny !!!, opiekun grupy także może otrzymać dokument Europass-Mobilność, wersje językowe dokumentu muszą być tożsame (wersja obcojęzyczna to nie streszczenie wersji polskiej), jest możliwość sprawdzenia przez KCE roboczych wersji dokumentów w systemie.
11 Europass – Mobilność |PROSIMY PAMIĘTAĆ!!!system ECVET – informacje umieszczamy w tabeli 5B dokumentu Europass-Mobilność, do tabeli 5B dodajemy legendę (objaśnienia), tabelę 5B podpisuje/pieczętuje partner przyjmujący, wersja angielska dokumentów – nazwy zawodów zgodnie z wersją przygotowaną przez MEN, format dokumentu to A4 (druk jednostronny lub dwustronny). Zdjęcie nie jest obowiązkowe, dokument po wydrukowaniu musi być zgodny z wzorem dostępnym na stronie KCE.
12 europass
13 Krajowe Centrum EuropassDziękuję za uwagę! Kinga Motysia Krajowe Centrum Europass