1
2 Krem z porów Składniki: ● 4 – 6 średnich porów ● 1 – 2 małe marchewki ● seler (kawałek od warzywa średniej wielkości) ● 1 średniej wielkości pietruszka ● woda źródlana ● pieprz kolorowy ● 4 – 5 ząbków czosnku ● sól atlantycka lub krystaliczna ● śmietana 8% Sposób przygotowania: ● Wszystkie warzywa umyć, obrać lub oskrobać, pokroić w krążki pory, a w drobne paski lub kostkę marchew, pietruszkę i seler. Tak przygotowane warzywa gotować w parowarze przez 30 min. Uparowane warzywa przełożyć do garnka, miksować blenderem, dolać ½ l wody źródlanej, dodać przyprawy i gotować ok. 15 min. W trakcie gotowania dodać wyciśnięty czosnek. Zupa powinna być zawiesista i mieć ostrość smaku w zależności od własnych upodobań. Śmietanę dodawać na talerzu.
3 Propozycja podania
4 Eko gryczane placki Składniki: ● ok. 6 - 7 czubatych łyżek stołowych płatków gryczanych ● 500 - 750 ml świeżego mleka lub dla wersji dietetycznej wody źródlanej ● 1 całe jajo od kury grzebiącej ● 5 do 7 łyżek stołowych mąki pszennej tortowej ● 1 łyżeczka bazylii ● 1/3 łyżeczki hyzopu lub pieprzu kolorowego ● szczypta solo himalajskiej lub innej, jeśli ktoś woli ● olej ryżowy Przygotowanie: ● Płatki zalać wodą lub mlekiem (ok. 500ml) i czekać ok. 15 do 20 min aż wchłoną wszystko. Gdy zrobią się sypkie dodać jajko, połowę porcji mąki, dolać resztę mleka, wymieszać i dodać resztę mąki. Ciasto powinno być dość gęste. Nakładać łyżkami stołowymi po dwie na jeden placek. Smażyć na patelni grillowej w widocznej warstwie oleju ryżowego.
5 Propozycja podania
6 Eko placek z borówką amerykańską Składniki: ● 350 g mąki pszennej ● 250 g semoliny (drobnej jak kaszka) ● 300 g wody w temperaturze pokojowej ● 1/3 kostki świeżych drożdży ● 2 jajka ● 3 łyżki oleju ryżowego ● 300 – 400 g cukru trzcinowego ● 300 – 400 g borówek amerykańskich Przygotowanie: ● Wsypać do pojemnika mąkę pszenną, semolinę i około 300 g cukru trzcinowego. Następnie wbić jajko. Dodać olej ryżowy i wszystko wymieszać. W wodzie rozpuścić drożdże i dodać do całej masy. Wyjąć ciasto na stolnicę i zagnieść na gładką, pulchną masę. Rozwałkować na dość gruby placek i ułożyć go w tortownicy o średnicy 30cm z dużymi zapasami na krawędziach. Borówki wymieszać z cukrem (ok. 100g) i 1 jajkiem. Wyłożyć je na środek ułożonego w tortownicy ciasta. Krawędzie rozciągnąć w palcach tak, by stworzyły wierzch placka. Ciasto piec przykryte folią aluminiową, w rozgrzanym piekarniku przez ok. 40 min. w temp. 250°C.
7 Propozycja podania
8 Ciasto eko - gorzkie Składniki: ● 1 szklanka (ok. 250g) oleju ryżowego ● 4 płaskie łyżki stołowe sproszkowanego kakao peruwiańskiego (od Wedla również jest dobre, choć najlepsze jest organiczne) ● 4 jaja od kur grzebiących ● 1 szklanka wody źródlanej ● 1/4 małej (100g) kostki świeżych drożdży ● szczypta cukru trzcinowego ● 2 szklanki mąki orkiszowej Sposób przyrządzania: ● Do oleju dodać jaja i zmiksować, by dobrze się połączyły. Dodać kakao i zmiksować. Z drożdży, wody i szczypty cukru przygotować płyn, który następnie dolać do połączonych ze sobą oleju, jaj i kakao. Na końcu już tylko mąka stopniowo dodana do miksującego się ciasta i gotowe. Wylać do prostokątnej formy o długości 25cm i piec w temp. 200°C przez ok. 40 min. Włączyć termoobieg.
9 Propozycja podania
10 Kokosanki dietetyczne Składniki: ● 3 łyżki stołowe (czubate) mąki pszennej ● 4 - 5 łyżek stołowych (czubatych) mąki kukurydzianej (drobnej polenty lub kaszki kukurydzianej) ● 1 łyżka drobnej kaszy manny (lub drobnej semoliny) ● 6 łyżek stołowych organicznych wiórków kokosowych ● 3 łyżki stołowe oleju ryżowego ● 3 szczypty proszku czystej stevii ● 300 ml wody źródlanej ● 1/2 kostki świeżych drożdży Przygotowanie: ● Wszystkie suche składniki wymieszać ze sobą dokładnie. Dodać olej ryżowy i także dokładnie wymieszać. Drożdże rozpuścić w wodzie źródlanej ze szczyptą cukru trzcinowego i dodać do suchych składników. Mieszać tak długo, aż ciasto nabierze jednolitej, gęstej konsystencji. Nie wyjmować go z pojemnika i nie zagniatać. Wydzielić porcje "na oko" łyżką stołową i w dłoniach delikatnie uformować okrągły kształt bez zagniatania. Obtoczyć w mące pszennej i ułożyć na blasze i folii aluminiowej nasmarowanej olejem ryżowym. Piec ok. 25 min w temp. 200 - 230 °C z termoobiegiem.
11 Propozycja podania
12 Ciekawostka ● W tym przepisie są sproszkowane liście stevii, której smak jest kilkaset razy słodszy, niż biały, brązowy, trzcinowy czy inne. Zamiast półtorej lub dwóch szklanek cukru wystarczyły trzy szczypty proszku z tych liści na prawie kilogram składników i w sumie ponad dwadzieścia bułeczek. Wielką zaletą stevii jest to, że nie ulega rozkładowi w jamie ustnej, w związku z tym nie generuje namnażania się szkodliwych dla zdrowia pałeczek kwasu mlekowego, które przyczyniają się do próchnicy zębów, opuchlizny i bolesności dziąseł po zjedzeniu słodyczy. Drugą zaletą użycia stevii jest fakt, że ciasto staje się o całą masę cukru lżejsze, a zatem bułeczki są jak piórko i wspaniale kruche.
13 Jaglana delicja Składniki: ● 1 kubek kaszy jaglanej (ok.250g) ● 2 kubki (ok. 500g) zimnej wody źródlanej ● 1 opakowanie (ok. 200g) włoskiego sera typu ricotta ● cukier trzcinowy lub naturalny miód rozmarynowy, lub z kwiatów pomarańczy, lub inny o lekkiej, ciekłej konsystencji i delikatnym smaku Przygotowanie: ● Kaszę zalać wodą i gotować w głębokim garnku na wolnym ogniu pod przykryciem aż napęcznieje. Do ostudzonej kaszy dodać ricottę i wymieszać. Posypać cukrem lub polać miodem.
14 Propozycja podania
15 Ciekawostka ● Kasza jaglana przede wszystkim zawiera krzemionkę, która bardzo rzadko występuje w produktach spożywczych. Jest cenna dla jakości naszej skóry, paznokci, a najbardziej naszych stawów. Dlatego osoby mające problemy ze stawami powinny mieć w swoim jadłospisie kaszę jaglaną. Drugą ważną dla nas właściwością kaszy jaglanej jest to, że działa ona na nasz organizm chłodząco. W upalne dni dania i desery z kaszy jaglanej mogą przynieść przyjemną ulgę. Kaszę jaglaną przygotowuje się w prosty sposób gotując ją na wodzie lub mleku, lub na mieszance jednego i drugiego. W Kuchni organicznej słodkie, ekologiczne i dietetyczne danie na upalne dni.
16 Dziękujemy za uwagę.
17 Wykonały: Róża Ambroziewicz Daria Kurek Joanna Sołtysiak Agata Stelmaska Klaudia Wolszczak
18 Źródło: ● http://www.kuchniaorganiczna.com/