1 Krynica Zdrój 05.11.2015
2
3
4
5 Badania Manpower Polska
6 Barometr zawodów
7
8 wg danych izb rzemieślniczych – styczeń 2015 r. Związek Rzemiosła Polskiego- Zespół Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej
9
10 EGZAMINY W ZAWODACH GINĄCYCH CZELADNICZE / MISTRZOWSKIE
11
12
13 Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji
14
15
16
17
18
19 Analiza wyników badań ZRP Analiza wyników badań ZRP „Kształcenie zawodowe dla rynku pracy” „Kształcenie zawodowe dla rynku pracy” Po zakończeniu kształcenia zawodowego nie występują problemy w znalezieniu zatrudnienia. Osoby pracują u tego samego pracodawcy w tym samym zawodzie, u innego pracodawcy w tym samym zawodzie, u innego pracodawcy w innym zawodzie, u innego pracodawcy za granicą w wyuczonym zawodzie oraz u innego pracodawcy za granicą w innym zawodzie. W otoczeniu przedsiębiorstw można wyróżnić dwie podstawowe kategorie grup. Ci którzy chcą wyszkolić i związać się z pracownikiem oraz Ci, którzy chcą wyszkolić pracownika i nie pozostawić go w swojej firmie. Wiadomo że najbardziej poszukiwani pracownicy to wykwalifikowani zawodowcy.
20 Postrzeganie szkół zawodowych jako ostateczność jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem w zakresie przyszłości rynku pracy w Polsce. Uczestnicy badań podkreślają chęć podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Niestety dostrzegają problem w możliwości znalezienia kształcenia na poziomie wyższym dostosowanym do ich profilu zawodowego. Powoduje to, że absolwenci szkół zawodowych nie mają możliwości kontynuowania nauki i podnoszenia kwalifikacji zawodowych w ww. zawodach.
21 Manpower Polska
22 Pozytywne oceny zbiera wyposażenie miejsc pracy u przedsiębiorców. Zajęcia praktyczne wyżej oceniają absolwenci, którzy uczą się w zasadniczych szkołach zawodowych w trybie młodocianego pracownika. Rozwija się nowy trend - tworzenie przez organizacje rzemiosła niepublicznych szkół zawodowych, w których dokształcają się uczniowie – młodociani pracownicy zatrudnieni u rzemieślników w celu przygotowania zawodowego.
23
24 Dziękuję za uwagę Mieczysław Urbański „Zostaję w Polsce, przyjeżdżajcie licznie”