1 Kryteria wyboru projektów w ramach poddziałania 10.2.1. Efektywność energetyczna - wsparcie dotacyjne Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 Gdańsk, 20 listopada 2015 r.
2 Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW: FORMALNE OŚ PRIORYTETOWA 10 ENERGIA PODDZIAŁANIE 10.2.1. EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA – WSPARCIE DOTACYJNE KRYTERIA FORMALNE TRYB KONKURSOWY A. Podstawowe A.1. Poprawność złożenia wniosku A.2. Zgodność z celem szczegółowym RPO WP oraz profilem Działania/Poddziałania A.3. Kwalifikowalność wnioskodawcy oraz partnerów A.4. Partnerstwo A.5. Kwalifikowalność wartości projektu A.6. Kwalifikowalność okresu realizacji projektu A.7. Pomoc publiczna A.8. Montaż finansowy projektu A.9. Cross-financing A.10. Zgodność z politykami horyzontalnymi UE A.11. Zgodność z wymaganiami formalno-prawnymi A.12. Zgodność z przedsięwzięciem strategicznym A.13. Zgodność z IS A.14. Zgodność ze Strategią ZIT B. Specyficzne Kwalifikowalność specyficzna dla Działania/Poddziałania
3 Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW: WYKONALNOŚCI KRYTERIA WYKONALNOŚCI TRYB KONKURSOWY A. Wykonalność rzeczowa projektu A.1. Możliwe warianty A.2. Zakres rzeczowy projektu A.3. Trwałość technologiczna A.4. Poprawność procedury OOŚ B. Wykonalność finansowo-ekonomiczna projektu B.1. Nakłady na realizację projektu B.2. Założenia do analiz B.3. Analiza finansowa projektu B.4. Analiza ekonomiczna projektu B.5. Trwałość instytucjonalno-finansowa OŚ PRIORYTETOWA 10 ENERGIA PODDZIAŁANIE 10.2.1. EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA – WSPARCIE DOTACYJNE
4 Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW: STRATEGICZNE I STOPNIA KRYTERIA STRATEGICZNE I STOPNIA TRYB KONKURSOWY A. Wkład projektu w realizację Programu (razem A – 50 pkt) A.1. Profil projektu na tle zapisów Programu – max 5 pkt. Oceniany jest stopień, w jakim założenia, cele i zakres przedmiotowy projektu wpisują się w cele, rezultaty i ukierunkowanie Osi Priorytetowej, Działania/Poddziałania oraz czy stanowią odpowiedź na zidentyfikowane w Programie wyzwania. W szczególności ocenie podlega wpływ projektu na obniżenie zapotrzebowania na energię w budynkach. W ramach oceny zakłada się, że projekty ujęte w ZPT spełniają kryterium w maksymalnym stopniu pod warunkiem pełnej zgodności z przyjętymi w ZPT uzgodnieniami. A.2. Potrzeba realizacji projektu – max 10 pkt. Oceniany jest stopień, w jakim projekt jest odpowiedzią na istotną, zdiagnozowaną potrzebę, jak również pilność proponowanych działań na tle konsekwencji ich zaniechania. W szczególności ocenie podlega adekwatność przewidzianych do wsparcia działań (w tym dobór budynków) względem zdiagnozowanych potrzeb. W ramach oceny zakłada się, że projekty ujęte w ZPT spełniają kryterium w maksymalnym stopniu pod warunkiem pełnej zgodności z przyjętymi w ZPT uzgodnieniami. A.3. Wkład w zakładane efekty realizacji Programu - max 20 pkt. Oceniany jest stopień, w jakim efekty realizacji projektu stanowią wkład w osiągnięcie założonych rezultatów, w tym wskaźników i ram wykonania zdefiniowanych w Osi Priorytetowej/Działaniu/Poddziałaniu oraz efektywność przyjętych rozwiązań rozumiana, jako stosunek dofinansowania z Programu do planowanych rezultatów w świetle oczekiwanych efektów Osi Priorytetowej/Działania. Rekomenduje się, by projekty ubiegające się o dofinansowanie zostały zakończone do końca III kwartału 2018 roku. A.4. Oddziaływanie projektu – max 15 pkt. Oceniana jest skala (lokalna, powiatowa, regionalna), w jakiej realizacja projektu będzie oddziaływać, w szczególności przestrzenny zasięg jego realizacji. W ramach oceny zakłada się, że projekty ujęte w ZPT spełniają kryterium w maksymalnym stopniu pod warunkiem pełnej zgodności z przyjętymi w ZPT uzgodnieniami.
5 Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW: STRATEGICZNE I STOPNIA KRYTERIA STRATEGICZNE I STOPNIA TRYB KONKURSOWY B. Metodyka projektu (razem B – 20 pkt) B.1. Kompleksowość projektu – max 15 pkt. Oceniany jest dobór działań w świetle zdefiniowanego problemu oraz ich wieloaspektowość i kompleksowość z punktu widzenia zdolności do jego skutecznego i trwałego rozwiązania. W szczególności ocena dotyczy zakresu rzeczowego projektu oraz doboru możliwie jak najszerszego spektrum działań inwestycyjnych w ramach głębokiej modernizacji energetycznej budynku. B.2. Komplementarność projektu – max 5 pkt. Oceniany jest związek projektu z innymi przedsięwzięciami (niezależnie od źródeł finansowania i podmiotu realizującego), w szczególności z zakresu rozwoju scentralizowanych systemów ciepłowniczych (tam gdzie sieć funkcjonuje) bądź głębokiej termomodernizacji oraz stopień, w jakim analizowane projekty i ich rezultaty warunkują lub wzmacniają się nawzajem.
6 Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW: STRATEGICZNE I STOPNIA KRYTERIA STRATEGICZNE I STOPNIA TRYB KONKURSOWY C. Specyficzne ukierunkowanie projektu (razem C – 30 pkt) C.1. Zgodność z gminnymi dokumentami z zakresu gospodarki niskoemisyjnej – max 6 pkt. Oceniana jest zgodność z gminnymi dokumentami z zakresu gospodarki niskoemisyjnej (np. strategie/plany gospodarki niskoemisyjnej). C.2. Zgodność z Planem zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego i określonymi w nim zasadami – max 4 pkt. Oceniana jest zgodność z celami i kierunkami Planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego oraz właściwymi dla nich zasadami. C.3. Wykorzystanie OZE – max 5 pkt. Oceniany jest stopień (intensywność) wykorzystania odnawialnych źródeł energii w projekcie. C.4. Efekt ekologiczny – max 5 pkt. Oceniany jest stosunek wielkości redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza (w szczególności PM10) do nakładów finansowych. C.5. Oszczędność energetyczna – max 10 pkt. Oceniany jest stopień poprawy efektywności energetycznej.
7 Dziękuję za uwagę