1 KSIĄŻKI, KTÓRE POMAGAJĄ NAUCZYĆ SIĘ CZYTA ĆPolecam Małgorzata Małyska
2 TO LINK DO WYDAWNICTWA
3
4
5
6
7 Książki, które warto czytać dzieciom i z dziećmi
8 Andrzej Maleszka „Magiczne drzewoAndrzej Maleszka „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2009 Burza powaliła olbrzymi stary dąb. Było to Magiczne Drzewo. Ludzie zrobili z niego setki przedmiotów, a każdy zachował cząstkę magicznej siły. Wśród nich było czerwone krzesło. Niesamowite przygody, niebezpieczeństwa, humor i magia.. Autobus, który zwariował, most ze światła i wielka fala tsunami. Latający dom, olbrzymi lew i sto wyczarowanych psów! Fantastyczna opowieść o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające życzenia. Te dobre i te złe...
9 Kolejne książki
10 Filmy Para Kredka Berło Połykacze książek Drewniany pies Kostka Bracia
11 Łukasz Wierzbicki „Afryka Kazika”, Wydawnictwo Bis, Warszawa 2012 Opowiadania dla dzieci napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Afryki, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody, które zdarzyły się naprawdę, pozwolą poznać młodemu czytelnikowi tego niezwykłego podróżnika.
12 Łukasz Wierzbicki „Dziadek i niedźwiadek”, Wydawnictwo Pointa, Konstancin 2009Książka autora pod honorowym patronatem pani generałowej Ireny Anders, niezwykle ciekawie i zabawnie opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka - czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, który przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. "Wspaniała, ciepła opowieść o niedźwiedziu-żołnierzu, niezapomniana lekcja historii, która brzmi jak bajka. Gorąco polecam do rodzinnego i szkolnego wspólnego czytania".
13 Bardijewska L., Moja Ciotka Sroka, Wydawnictwo Bis, 2009Moja Ciotka Sroka to księga pełnych humoru bajek opowiadanych przez srokę - bajarkę, a zarazem opowieść o dorastaniu do zrozumienia świata i samego siebie. Słuchaczką, a jednocześnie bohaterką tych bajek jest kilkumiesięczna księżniczka Julianka, która wraz z Ciotką Sroką będzie zgłębiać tajemnice czasu, oswajać strach, poznawać smak przyjaźni i granice tolerancji.
14 Musierowicz M., Hihopter, Wydawnictwo Akapit Press, 2000"Co mam? Mam sześć lat. Mam rodziców i rower. I mam siostrę w wózku. Czego nie mam Zębów na dole. Podwórka. I przyjaciela" - wylicza jeden z bohaterów Hihoptera". Czytelnicy znajdują tam oprócz niego malutkiego, chudziutkiego Kurczaka, dziewczynkę, co wszystkiego się boi, najładniejszą z całej zerówki Paulinkę, Bijacza, co wszystko bije... słowem znajomych z zerówki. I wcale nietrudno będzie im zdecydować, kto postępuje ładnie, a kto nie.
15 Jędrzejewska-Wróbel RJędrzejewska-Wróbel R., Maleńkie królestwo królewny Aurelki, Wydawnictwo Bajka, 2009 Bajka o zwyczajnej dziewczynce, która niespodziewanie zostaje królewną przysłanego w paczce Maleńkiego Królestwa. Myśli, że będzie przechadzać się w koronie po pałacu, wydawać rozkazy, siedzieć na tronie. Żadnych obowiązków, same przyjemności. Tymczasem Wielki Ochmistrz zawraca głowę jakimiś rozporządzeniami, pod wieżą zjawia się zarozumiały królewicz o imieniu dłuższym niż szyja żyrafy, a z krzaków wyłazi pomarańczowy smok obżerający się krówkami. Opowieść wciąga od pierwszej strony! Żywa akcja, sympatyczni bohaterowie i mądra refleksja nad światem z dużą dozą pysznego humoru. Książka bogato ilustrowana, do głośnego czytania przez dłuższy czas, dla dzieci od lat 5-ciu. Luksusowe wydanie z tasiemkową zakładką.
16 Agnieszka Frączek, Słoń na hulajnodze, Wydawnictwo BIS, Warszawa 2005Pięknie zilustrowany przez Iwonę Całą zbiór wierszy dla najmłodszych. Agnieszka Frączek - poważny naukowiec i mama Isi. Na co dzień zajmuje się zawiłościami językoznawstwa niemieckiego, a w wolnych chwilach pisze wesołe wiersze, bawiąc się słowami jak mistrz Jan Brzechwa. Jest autorką wielu książeczek dla najmłodszych. Zabawy słowne, wiersze ćwiczące język, wesołe i inteligentne, pełne niezwykłych, zaskakujących skojarzeń sprawia radość każdemu dziecku
17 Eliza Piotrowska, Legenda o rogalach świętomarcińskich, Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2010Kto pierwszy upiekł świętomarciński rogal? W jaki sposób zapoczątkowana przed wiekami tradycja przetrwała do czasów współczesnych? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań dotyczących poznańskiego smakołyku znajdzie młody czytelnik w książeczce autorstwa Elizy Piotrowskiej. Napisana wierszem i wspaniale zilustrowana legenda adresowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz pierwszych klas szkoły podstawowej. W sposób przystępny i niezwykle interesujący przedstawia nie tylko historię rogali świętomarcińskich. Lektura ta pozwoli młodemu czytelnikowi poznać dzieje św. Marcina, jednego z patronów miasta, jak i związane z rogalami ciekawostki oraz przepis na wypiek tytułowego smakołyku. Zawarte w Legendzie wiadomości wzbogacą wiedzę dziecka i zachęcą do dalszego poznawania dziejów miasta. Legenda to także doskonały materiał promujący wiedzę o Poznaniu wśród odwiedzających miasto młodych turystów.
18 Liliana Bardijewska, Zielony wędrowiec, Wydawnictwo Ezop, Warszawa 2008Pełna fantazji i ciepłego humoru bajka o wędrówce zielonego Stworka przez świat kolorów. Opowieść o tolerancji i wielkiej przyjaźni tych, którzy umieją się od siebie różnić nie tylko kolorami. Nowe wydanie książki uhonorowanej w konkursie IBBY tytułem "Książka Roku 2001", wzbogacone o piosenki ze spektaklu teatralnego.
19 Grzegorz Kasdepke, KacperiadaGrzegorz Kasdepke, Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2010. Powieść Grzegorza Kasdepke prezentuje typ bohatera pogodnego i towarzyskiego, który żyje zgodnie z innymi, stara się łagodzić konflikty, nie chowa uraz i umie cieszyć się tym, co ma. Jej funkcja edukacyjna została sprawnie połączona z funkcją ludyczną, która zdecydowanie dominuje. Dzieci poznają nowe słowa, przedmioty, kształtuje się ich wyobraźnia, poczucie humoru, uczą się rozpoznawać łagodny żart i subtelną ironię. Niektóre opowiadanka zostały napisane jakby specjalnie z myślą o rodzicach, przedstawiają bowiem pomysłowe i dowcipne sposoby radzenia sobie z dziecięcymi wadami.
20 Eliza Piotrowska, Bajka o czasie, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2009; ilustracje Magdalena Kozieł-Nowak CZAS. Raz biegnie, innym razem ucieka lub pędzi, a gdy się nudzimy – wlecze się lub stoi. Możemy mieć go pod dostatkiem, albo wręcz przeciwnie – możemy narzekać na jego brak. Taki to dziwny jest ten CZAS. Hanka i Kuba z Zegarowa Dolnego mieli mnóstwo CZASU na rozmowy z rodzicami i długie spacery z Bobikiem, a dzieci z Zegarowa Górnego niestety w ogóle nie miały CZASU. Odebrały im go telefony komórkowe i drogi telewizor. Jednak zawsze jest CZAS na zmiany, nie wszystko jeszcze stracone!
21 Maria Ewa Letki „Tajemnicze sprawy”, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2009Gratka dla dzieci, które zaczynają samodzielnie czytać książki! Przejrzysty tekst + dużo ilustracji + dreszczyk = książka, która czyta się sama! Zbiór 13 niesamowitych opowieści, w których przenikają się dwa światy: widzialny z… niewidzialnym, dzieją się niewytłumaczalne zjawiska i pojawiają duchy (jak pradziadek Tadzio). Można tu spotkać kota tresujacego latwiec albo psa, który z nudów wymyślił sobie staruszkę do towarzystwa... Choć to akurat nie było aż takie znowu niezwykłe w porównaniu z elektryzującym atmosferę pojawieniem się na świecie wnuków pani Dżul.
22 Renata Piątkowska „Szczęście śpi na lewym boku”, Wydawnictwo Bis, Warszawa 2007Renata Piątkowska napisała najprawdziwsze bajki. Barwne, mądre i dowcipne. A każda z bajek opowiada o jakimś przesądzie. Dlaczego ludzie wierzą, że czarny kot jest pechowy, a czterolistna koniczyna przynosi szczęście? Dlaczego odpukujemy w niemalowane drewno i boimy się rozbić lustro? I co takiego ma w sobie guzik kominiarza?
23 Rafał Witek „Julka, Kulka, Fioletka i ja”, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2009Olaf ma 10 lat i wielki kłopot w postaci... dwóch młodszych siostrzyczek, którymi musi się opiekować pod nieobecność rodziców. Pewnego dnia odkrywa świetny sposób na okiełznanie swych podopiecznych : opowiada im bajki w postaci zabawnych wywiadów z niezwykłymi ludźmi, stworzeniami, a nawet... przedmiotami. Tak zaczyna się wielka przygoda, która zaprowadzi rodzeństwo aż do dalekiej Afryki, umożliwi pogawędkę z Wężem Prysznicowym i Wielbłądem Mustafą, a przede wszystkim pozwoli pokonać nudę. Przy okazji dzieci nauczą się fascynujących rzeczy o otaczającym je świecie, a także przekonają się, jak ważna jest umiejętność współdziałania. Szczególnie z własnym rodzeństwem!
24 Katarzyna Turaj – Kalińska „Przepraszam, czy tu głaszcząKatarzyna Turaj – Kalińska „Przepraszam, czy tu głaszczą?” Skrzat, Kraków 2004 Czy zdarzają Ci się chwile beznadziejnego smutku? Kiedy Mama i Tata są daleko, a Babcia, choć robi pyszne bułeczki z różą, to nie potrafi przytulić jak należy? Czujesz wtedy, że mogłoby Cię uratować tylko ciepłe stworzonko o miękkiej sierści, mruczące głośno jak traktorek na Twoich kolanach. A tu Babcia nie pozwala go mieć...! Powieść o jedenastoletnim Wojtku i ośmiu urokliwych kotach. Wszystkie one istniały naprawdę, a żadna z ich przygód nie została zmyślona. Czytając tę książkę, zaprzyjaźnicie się z nimi tak samo jak bohater.
25 Dmitroca Zbigniew, Kotka Trajkotka, Wydawca: eSPe, 2006Zabawne wiersze, którą przeniosą nas w bajkowy świat zwierząt, w którym spotkamy królika somnambulika, czupurne koguty. Poznamy ubog iego polskiego szczura, który w zaskakujący sposób zwiedził chiński mur, zaskrońca, próbującego zdobyć pracę gońca oraz różowego jeż a, który człapał w tył… A tym wszystkim uroczym wierszykom towarzyszą bardzo piękne kolorowe ilustracje. W grudniu, tuż przed Nowym Rokiem Śpiesząc ośnieżonym stokiem, Rozmyślały dwa zające: Jak tu związać konie z końcem?
26 Dmitroca Zbigniew Kolorowy zawrót głowy, Świat Książki 2009Pięknie ilustrowana książeczka z prostymi wierszykami, z których nasze dziecko w sympatyczny sposób pozna otaczający świat poprzez jego kolory. Autor zestawia zarówno rzeczy jak i uczucia czy idiomy, bawiąc się przy okazji znaczeniami i pięknem języka polskiego. Biały jest śnieg i kwitnąca wiśnia, ale także walce i marsz. Jest czarna kawa i "czarna godzina", a "ze wstydu czerwone bywają policzki...