1 Kuchnia bez tajemnic i granicPrzygotował: Rafał Dulko, uczeń klasy 7 Szkoły Podstawowej w Rakańcach
2 Tabbouleh (kuchnia turecka)
3 Składniki: szklanka kuskusu; szklanka bulionu warzywnego; 2 pomidory;1 papryka czerwona; 1 mały ogórek zielony; garstka czarnych oliwek; 3 łyżki oliwy; 1 łyżka soku z cytryny; sól, pieprz; świeża mięta i natka pietruszki.
4 Przygotowanie: Kaszę zalewamy bulionem, doprawiamy i czekamykilka minut aż wchłonie płyn. Pomidory, paprykę i obranego ogórka kroimy w drobną kostkę - wrzucamy do gotowej kaszy. Do tego dodajemy oliwki. Z oliwy i soku z cytryny przygotowujemy sos, którym zalewamy całość. Dodajemy posiekane zioła i chłodzimy w lodówce.
5 Kuru fasulye w wersji light (kuchnia turecka)
6 Składniki: 1 szklanka fasoli białej;1/3 papryki czerwonej (opcjonalnie); 1/2 papryki zielonej; sól, pieprz, curry; 1 duża łyżka koncentratu pomidorowego; natka pietruszki (opcjonalnie); 1-2 łyżki oleju rzepakowego; 1 mała cebula.
7 Sposób przygotowania:Fasolę moczymy na noc i następnego dnia gotujemy ok 15 minut. Odcedzamy. W dużym garnku podsmażamy na oleju pokrojona w kostkę cebulę i paprykę. Smażymy aż cebula się zeszkli. Dodajemy fasolkę i mieszamy. Następnie zalewamy fasolkę gorącą wodą, tak aby woda przykryła fasolę. Dodajemy koncentrat i mieszamy.
8 Hiszpańska tortilla z ziemniakami i szynką
9 Składniki: 3 ziemniaki, 4 pieczarki, 1/2 czerwonej papryki,2 cebule, 150 g żółtego sera, 2 łyżki natki pietruszki, 6 plastrów szynki, 3 białka, 3 jajka, sól, pieprz, olej do smażenia.
10 Przygotowanie: Cebulę oraz paprykę kroimy w kosteczkę. Szklimy na rozgrzanej patelni. Dodajemy pokrojone w pół plasterki pieczarki. Mieszamy i gdy się podsmażą przekładamy do miski. Ziemniaki ścieramy na tarce o średnich oczkach. Również przesmażamy je na patelni do momentu aż zmiękną. Dokładamy do miski. Szynkę kroimy w kosteczkę, ser ścieramy na średnich oczach, natkę pietruszki siekamy. Wszystkie składniki mieszamy. Dodajemy białka oraz całe jajka. Doprawiamy solą i pieprzem. Na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju smażymy duże tortille. Gdy z jednej strony się usmażą, obracamy je za pomocą pokrywki od patelni (tak żeby się nie rozpadły).
11 Kurczak w pomarańczach po hiszpańsku
12 Składniki: udka kurczaka – 2 szt., pomarańcza – 1 szt., cebula – 1 szt., papryka czerwona – 1 szt., czosnek – 3 ząbki, pomidory krojone w puszce – 1 puszka, świeży rozmaryn – kilka igiełek, świeże oregano – kilka gałązek, papryczka chili – 1/2 szt., olej rzepakowy – 2 łyżki, słodka papryka - 1 łyżeczka, pieprz czarny grubo mielony – 1/4 łyżeczki, sól morska – 1/2 łyżeczki.
13 Przygotowanie: Udka opłukać, dokładnie osuszyć, posolić, popieprzyć i odstawić na 3 godziny do zamarynowania. Warzywa obrać, opłukać i pokroić. Następnie mięso ponownie osuszyć, obsmażyć z obu stron na rozgrzanym oleju na patelni grillowej. Mięso przełożyć na talerz, a na patelnię wlać pozostały olej, włożyć cebulę i posiekany czosnek, podsmażyć. Wlać pomidory z puszki, dodać podsmażone mięso, rozmaryn, oregano, sól, pieprz, słodką paprykę w proszku i dusić na wolnym ogniu. Gdy mięso będzie miękkie, dodać pokrojoną w paski paprykę oraz pokrojoną na cząstki pomarańczę. Całość dusić bez pokrywki, aż sos zgęstnieje. Mięso podawać z ryżem ugotowanym na sypko.
14 Chorwacka Maneštra
15 Składniki: 4 duże ziemniaki,1/3 opakowania mrożonej wloszczyzny Hortex, 1 szklanka cieciereszcy, 1 puszka kukurydzy, 1 puszka białej fasoli, 30 kg wędzonego, 3 laurowe listki, 3 ziela angielskie pieprz do smaku, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki (może być mrożona), 2 ząbki czosnku kilka listków selera naciowego, opcjonalnie 1 kostka drobiowa chorwackiej podravki (vegety).
16 Przygotowanie: Ciecierzycę zalewamy wodą i zostawiamy na całą noc.Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę i przekładamy wraz z ciecierzycą do garnka. Lekko solimy,dodajemy ziela angielskie,liście selera oraz liście laurowe, zalewamy wodą i gotujemy na małym ogniu ok 30 minut. Połowę boczku kroimy na ok 3mm plasterki i wytapiamy na patelni tworząc chipsy. Resztę kroimy w kostkę i również smażymy. Do wytopionego boczku dodajemy posiekany czosnek oraz pietruszkę, mieszamy i przekładamy do naszych warzyw wraz z wytopionym tłuszczem z chipsów. Kukurydzę i białą fasolkę przelewamy wodą i wrzucamy do garnka. Mieszamy i gotujemy ok 1 godzinę. Dla polepszenia smaku naszej zupy możemy dodać jedną kostkę drobiową Vegety. Doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z chipsami boczkowymi i np. świeżą bagietką.
17 Cevapcici z indyka (kuchnia chorwacka)
18 500 g mielonego mięsa z indyka,Składniki: 500 g mielonego mięsa z indyka, 1 jajko, 3 ząbki czosnoku, 1 cebula, 1 łyżeczka ziół dalmatyńskich, słodka papryka, ostra papryka, sol smaku, pieprz biały do smaku, oliwa do smażenia.
19 Przygotowanie: Cebulę i czosnek obrać ze skórki,drobniutko posiekać-czosnek można przecisnąć przez praskę,wymieszać z mielonym mięsem z indyka,wbić jajko,doprawić do smaku solą,pierzem, szczyptą papryki ostrej oraz ziołami dalmatyńskimi,wymieszać masę dokładnie. Podzielić na około 8 części,w zwilżonych dłoniach formować wałeczki, obtoczyć lekko w słodkiej papryce,kłaść na rozgrzaną oliwę na patelni i smażyć na wolnym ogniu z każdej strony. Osączyć z tłuszczu na papierowym ręczniku. Podawać z sosem paprykowym lub czosnkowym. Mielone mięso z indyka łączymy z czosnkiem oraz cebulą. Wyrabiamy z jajkiem oraz przyprawami do smaku. Robimy wałeczki, obtaczamy w papryce słodkiej. Smażymy na oliwie z każdej strony na złocisto.
20 Cannelloni z AJVAREM (kuchnia chorwacka)
21 Składniki: 1/3 opakowania makaronu canelloni (w zależności od wielkości naczynia żaroodpornego), 1 cebula, 250 gram pieczarek, 250 gram fileta z kurczaka, 1/3 puszki kukurydzy, pół brokuła, ajvar.
22 Przygotowanie: Na patelni posmażyć filet z kurczaka, dodać cebulę,pokrojone pieczarki, broku i kukurydzę. Przestudzić - jest to o tyle ważne, że w przypadku gorącego farszu makaron będzie pękał! Schłodzony farsz upchać w rurki canelloni. Resztą uzupełnić luki w naczyniu żaroodpornym. Wszystko polać ajvarem. Zapiekać w piekarniku przez 30 min.
23 Ajvar
24 Składniki: 2 kg papryki czerwonej, 3 średnie bakłażany, 6-7 pomidorów,2-3 cebule, główka czosnku, 3 ostre papryki lub 2 łyżeczki płatków ostrej papryki, 3 łyżki octu, 6 łyżek słodkiej papryki, 2 łyżki soli, 60 ml oleju lub oliwy, opcjonalnie 2-3 łyżki cukru, jeśli papryka nie jest dostatecznie słodka.
25 Przygotowanie: Papryki myję, osuszam ręcznikiem papierowym i układam na suchej blasze do pieczenia. Wstawiam do nagrzanego piekarnika i opalam. Po minutach odwracam na druga stronę. Gdy skórka jest czarna, w niektórych miejscach wkładam do dużej metalowej miski i przykrywam talerzem, żeby się zaparzyła, wtedy łatwiej schodzi. Po 20 minutach obieram skórkę a paprykę odkładam na bok. Na suchą blachę układam bakłażany ponakłuwane widelcem, aby nie eksplodowały w nagrzanym piekarniku. Obok kładę przekrojone na pół cebule i główkę czosnku. Piekę przez około 1,5 godziny w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Upieczonego bakłażana przekrawam na pół i zdejmuję skórkę. Odkładam. Pomidory przekrawam na pół, układam na blasze i piekę 30 minut w temperaturze 180 stopni. W maszynce do mięsa mielę obrane ze skóry: papryki, bakłażana, cebule, czosnek i pomidory. Wkładam na patelnię, solę, dodaje rozdrobniona paprykę, ocet, oliwę i smażę około 30 minut do czasu aż masa nabierze pożądanej gęstości. Przekładam ajvar do słoików, zakręcam i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 160 stopni, aby się pasteryzowały przez około 35 minut lub do garnka z gotująca się wodą na 30 minut. Wyjmuję słoiki, nakrywam je gazetą i kocem. Zostawiam na noc do wystudzenia lub w garnku z wodą, w którym się słoiki gotowały.