Kwalifikowanie wydatków w ramach Działania 9.2 Infrastruktura ponadregionalnych podmiotów leczniczych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

1 Kwalifikowanie wydatków w ramach Działania 9.2 Infrastr...
Author: Dorota Mikołajczyk
0 downloads 0 Views

1 Kwalifikowanie wydatków w ramach Działania 9.2 Infrastruktura ponadregionalnych podmiotów leczniczych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

2 1.Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r., zwane dalej „rozporządzeniem ogólnym” (w szczególności rozdziała III), 2.Ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020, zwana dalej „ustawą wdrożeniową”. 3.Wytyczne Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach EFRR, EFS oraz FS na lata 2014-2020, zwane dalej „wytycznymi horyzontalnymi w zakresie kwalifikowalności wydatków”. 4.Wytyczne Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 Szczegółowe regulacje dot. kwalifikowania wydatków dla projektów realizowanych w ramach Konkursu 5.Załącznik nr 7 do Regulaminu Konkursu Szczegółowe regulacje dot. kwalifikowania wydatków dla projektów realizowanych w ramach Konkursu Regulacje Rozporządzenie ogólneUstawa wdrożeniowaWytyczne horyzontalneWytyczne PO IiŚWytyczne sektorowe

3 1.Ocena kwalifikowalności projektu następuje na etapie oceny wniosku o dofinansowanie i polega na sprawdzeniu, czy przedstawiony projekt może stanowić przedmiot dofinansowania w ramach POIiŚ 2.Fakt, że dany projekt kwalifikuje się do dofinansowania w ramach POIiŚ nie oznacza, że wszystkie wydatki poniesione podczas jego realizacji będą uznane za kwalifikowalne. 3.W przypadku projektów konkursowych dodatkowym warunkiem kwalifikowalności jest zachowanie przez beneficjenta ścieżki audytu z fazy naboru projektów do celów kontroli i audytu, w tym wszystkich dokumentów, co do których beneficjent załączał oświadczenie o ich posiadaniu przy składaniu wniosku o dofinansowanie. Ocena kwalifikowalności projektu

4 1.Zachowanie trwałości projektu obowiązuje w odniesieniu do współfinansowanej w ramach projektu infrastruktury (środków trwałych). 5 lat od daty płatności końcowej na rzecz beneficjenta 2.Trwałość projektów współfinansowanych ze środków funduszy musi być zachowana przez okres 5 lat od daty płatności końcowej na rzecz beneficjenta. 3.Za datę płatności końcowej, uznaje się: przelewu na rachunek bankowy beneficjenta a)w przypadku, gdy w ramach rozliczenia wniosku o płatność końcową beneficjentowi przekazywane są środki - datę dokonania przelewu na rachunek bankowy beneficjenta, datę zatwierdzenia wniosku o płatność końcową b)w pozostałych przypadkach – datę zatwierdzenia wniosku o płatność końcową. Trwałość projektu

5 Ramy czasowe kwalifikowalności 1 stycznia 2014 r. 31 grudnia 2023 r. Daty wskazane w umowie o dofinansowanie NIEMOŻNA FIZYCZNIE UKOŃCZONY przed przedłożeniem wniosku o dofinansowanie Do współfinansowania ze środków UE NIE MOŻNA przedłożyć projektu, który został FIZYCZNIE UKOŃCZONY (w przypadku robót budowlanych) lub w pełni zrealizowany (w przypadku dostaw i usług) przed przedłożeniem wniosku o dofinansowanie w ramach POIiŚ, niezależnie od tego, czy wszystkie dotyczące tego projektu płatności zostały przez beneficjenta dokonane.

6 Wydatkiem kwalifikowalnym w ramach Konkursu jest wydatek spełniający łącznie następujące warunki: faktycznieponiesiony 1.został faktycznie poniesiony w okresie wskazanym w umowie o dofinansowanie z zachowaniem ram czasowych kwalifikowania wydatków określonych dla PO IIŚ 2014- 2020; prawa unijnegoprawa krajowego 2.jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa unijnego oraz prawa krajowego, w tym przepisami regulującymi udzielanie pomocy publicznej, jeśli mają zastosowanie, POIiŚ i SZOOP 3.jest zgodny z POIiŚ i SZOOP, Wytycznych 4.został poniesiony zgodnie z zasadami określonymi w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach POIiŚ na lata 2014-2020; uwzględnionywe wniosku o dofinansowanie 5.został uwzględniony w zakresie rzeczowym projektu zawartym we wniosku o dofinansowanie, zgodnieumowy o dofinansowanie 6.został poniesiony zgodnie z postanowieniami umowy o dofinansowanie, Zasady szczegółowe (1)

7 niezbędny 7.jest niezbędny do realizacji celów projektu i został poniesiony w związku z realizacją projektu, najlepszych efektów z danych nakładów 8.został dokonany w sposób przejrzysty, racjonalny i efektywny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów, udokumentowany 9.został należycie udokumentowany, wniosku o płatność 10.został wykazany we wniosku o płatność beneficjenta, dostarczonych 11.dotyczy towarów dostarczonych lub usług wykonanych lub robót zrealizowanych, w tym zaliczek dla wykonawców, zgodny załącznik nr 7 12.jest zgodny z Regulaminem konkursu oraz warunkami uznania go za wydatek kwalifikowalny określonymi w regulacjach stanowiących załącznik do Regulaminu Konkursu (załącznik nr 7) Zasady szczegółowe (2)

8 Kwalifikowalność VAT Podatek od towarów i usług może być uznany za wydatek kwalifikowalny w projektach realizowanych w ramach Osi priorytetowej IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia, tylko wtedy, gdy beneficjent nie ma prawnej możliwości ich odzyskania. Dopuszcza się sytuację, w której VAT będzie kwalifikowalny jedynie dla części projektu. W takiej sytuacji beneficjent jest zobowiązany zapewnić przejrzysty system rozliczania projektu, tak aby nie było wątpliwości w jakiej części oraz w jakim zakresie VAT może być uznany za kwalifikowalny.

9 Cykl życia projektu przygotowanierealizacjarozliczenie

10 KATEGORIA: Zarządzanie projektem 5 grup wydatków: 1.Wydatki związane z nadzorem nad robotami budowlanymi 2.Koszty ogólne 3.Wydatki osobowe 4.Koszty związane z wykorzystaniem informatycznych systemów wspomagających zarządzanie i monitorowanie 5.Pozostałe wydatki związane z realizacją projektu. Suma z pkt 2-5 musi spełniać jednocześnie dwie nierówności: a)x ≤ 250 000 PLN + 3% całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu, b)x ≤ 20% całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu.

11 Za kwalifikowalne w ramach przedmiotowego Konkursu mogą zostać uznane wydatki poniesione na wykonanie prac budowlanych : oddziałachjednostkach organizacyjnych stacjonarnych i całodobowych na rzecz osób dorosłychukładu krążenia nowotworowym - na oddziałach oraz innych jednostkach organizacyjnych szpitali ponadregionalnych, udzielających świadczeń zdrowotnych stacjonarnych i całodobowych na rzecz osób dorosłych, dedykowanych chorobom układu krążenia / chorobom nowotworowym układu krążenia nowotworowym - w pracowniach diagnostycznych oraz innych jednostek zajmujących się diagnostyką, współpracujących z oddziałami oraz innymi jednostkami organizacyjnymi szpitali ponadregionalnych, udzielających świadczeń zdrowotnych stacjonarnych i całodobowych na rzecz osób dorosłych, dedykowanych chorobom układu krążenia / chorobom nowotworowym. nie przewidują zwiększenia zakresu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej Do Konkursu mogą zostać zgłoszone wyłącznie projekty, które nie przewidują zwiększenia zakresu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, tj. takie które polegają wyłącznie na odtworzeniu istniejącej infrastruktury (np. remont oddziału szpitalnego). Zakres robót musi być zgodny z definicjami „budowa”, „przebudowa”, „remont” w rozumieniu Ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku „Prawo budowlane” (Dz. U. Nr 89 poz. 414 z póżn. zm.) KATEGORIA: Roboty budowlane (1)

12 Oddziału/ów Anestezjologii i Intensywnej Terapii Za kwalifikowalne mogą zostać uznane wydatki związane z dostosowaniem infrastruktury Bloku Operacyjnego oraz infrastruktury Oddziału/ów Anestezjologii i Intensywnej Terapii do obowiązujących przepisów. Wydatki takie będą mogły zostać uznane za kwalifikowalne po spełnieniu następujących warunków: Blok Operacyjny oraz Oddział/y Anestezjologii i Intensywnej Terapii objęte wnioskiem o dofinansowanie współpracują z oddziałami/innymi jednostkami organizacyjnymi szpitali ponadregionalnych udzielających świadczeń zdrowotnych stacjonarnych i całodobowych na rzecz osób dorosłych, dedykowanych chorobom układu krążenia / chorobom nowotworowym; są niezbędne dla realizacji celu projektu oraz dla poprawnego funkcjonowania infrastruktury wytworzonej w wyniku realizacji projektu; zostaną bezpośrednio wskazane we wniosku o dofinansowanie wraz z uzasadnieniem dla konieczności ich zakupu; zostaną zaakceptowane przez IP oraz wskazane w umowie o dofinansowanie. KATEGORIA: Roboty budowlane (2)

13 Wydatki związane z budową/remontem infrastruktury wspólnej, tj. m. in. dachu, piwnic, klatek schodowych, wind, wewnętrznych ciągów komunikacyjnych w budynku, w którym zlokalizowane będą oddziały oraz inne jednostki organizacyjne szpitali ponadregionalnych udzielające świadczeń zdrowotnych stacjonarnych i całodobowych na rzecz osób dorosłych, dedykowanych chorobom układu krążenia / chorobom nowotworowym, a także pracownie diagnostyczne współpracujące z ww. oddziałami, będą mogły zostać uznane za kwalifikowalne jedynie w proporcji równej udziałowi powierzchni tych oddziałów/jednostek organizacyjnych w całości powierzchni budynku, w którym się znajdują. KATEGORIA: Roboty budowlane (3)

14 KATEGORIA: Roboty budowlane (4) nie będą uznane Za kwalifikowalne nie będą uznane wydatki związane z budową/remontem miejsc parkingowych, a także dróg, chodników prowadzących z drogi publicznej do podmiotu leczniczego oraz innej infrastruktury, która nie jest bezpośrednio związana z infrastrukturą przeznaczoną do udzielania świadczeń zdrowotnych stacjonarnych i całodobowych na rzecz osób dorosłych, dedykowanych chorobom układu krążenia / chorobom nowotworowym i nie jest niezbędna dla realizacji celu projektu. Poznań

15 KATEGORIA: Przyłącza mediów W przypadku wydatków związanych z budową lub modernizacją sieci, instalacji i urządzeń zapewniających możliwość użytkowania infrastruktury zgodnie z jej przeznaczeniem, tj. m. in. telekomunikacyjnych, cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych, kanalizacyjnych, elektrycznych lub elektroenergetycznych, za kwalifikowalne mogą zostać uznane wyłącznie wydatki związane z budową/modernizacją ww. sieci na potrzeby oddziałów lub innych jednostek organizacyjnych szpitali ponadregionalnych, udzielających świadczeń zdrowotnych stacjonarnych i całodobowych na rzecz osób dorosłych dedykowanych chorobom układu krążenia / chorobom nowotworowym oraz pracowni diagnostycznych współpracujących z ww. jednostkami.

16 KATEGORIA: Wyroby medyczne oraz wyposażenie wyrobu medycznego (1) WIM Warszawa Wydatki na nabycie środków trwałych, które będą na stałe zainstalowane w ramach projektu, będą wydatkami kwalifikowalnymi, pod warunkiem, że środki te będą włączone w rejestr środków trwałych beneficjenta oraz wydatek ten będzie traktowany jako wydatek inwestycyjny zgodnie z zasadami rachunkowości. Zakupione w ramach przedmiotowego Konkursu wyroby medyczne powinny być zlokalizowane na oddziałach lub w innych jednostkach organizacyjnych szpitali ponadregionalnych, udzielających świadczeń zdrowotnych stacjonarnych i całodobowych na rzecz osób dorosłych dedykowanych chorobom układu krążenia / chorobom nowotworowym lub w pracowniach diagnostycznych współpracujących z ww. jednostkami.

17 KATEGORIA: Wyroby medyczne oraz wyposażenie wyrobu medycznego (2) Dopuszczalna jest sytuacja, w której zakupione w ramach projektu wyroby medyczne wykorzystywane będą w ramach Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS) do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie umowy zawartej z oddziałem wojewódzkim NFZ o udzielanie świadczeń opieki w rodzaju ambulatoryjna opieka zdrowotna, pod warunkiem że wykorzystywanie zakupionych wyrobów medycznych do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom w ramach AOS nie będzie kolidować z ich wykorzystywaniem do udzielania świadczeń pacjentom hospitalizowanym na oddziałach lub w innych jednostkach organizacyjnych szpitali ponadregionalnych, udzielających świadczeń zdrowotnych stacjonarnych i całodobowych na rzecz osób dorosłych dedykowanych chorobom układu krążenia / chorobom nowotworowym. SPSK Nr 4 w Lublinie

18 KATEGORIA: Wyroby medyczne oraz wyposażenie wyrobu medycznego (3) WIM Warszawa Zakupione wyroby medyczne mogą być wykorzystywane również na potrzeby innych oddziałów szpitalnych do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie umowy zawartej z oddziałem wojewódzkim NFZ, pod warunkiem, że nie będzie to kolidować z ich wykorzystywaniem do udzielania świadczeń pacjentom hospitalizowanym na oddziałach lub w innych jednostkach organizacyjnych szpitali ponadregionalnych, udzielających świadczeń zdrowotnych stacjonarnych i całodobowych na rzecz osób dorosłych dedykowanych chorobom układu krążenia / chorobom nowotworowym.

19 KATEGORIA: Wyroby medyczne oraz wyposażenie wyrobu medycznego (4) Legnica nie przewidują zwiększenia zakresu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej Do Konkursu mogą zostać zgłoszone wyłącznie projekty, które nie przewidują zwiększenia zakresu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, tj. takie które polegają wyłącznie na odtworzeniu istniejącej infrastruktury (np. wymiana aparatury medycznej).

20 KATEGORIA: Wyroby medyczne jednorazowego użytku oraz produkty lecznicze Za kwalifikowane nie mogą zostać uznane wydatki poniesione na zakup wyrobów medycznych jednorazowego użytku oraz produktów leczniczych

21 KATEGORIA: Wyposażenie socjalno – bytowe (1) Kraków Wyposażenie bytowe to takie, które ma na celu poprawienie warunków niezbędnych do funkcjonowania oddziałów szpitalnych zarówno dla pacjentów, np. szafki przyłóżkowe, krzesła, wieszaki, umywalki, dozowniki z mydłem, pojemniki z ręcznikami jednorazowymi, oraz pojemniki na zużyte ręczniki, jak i personelu medycznego, np. wyposażenie dla pomieszczeń gospodarczych oraz socjalnych typu np. dyżurka pielęgniarek, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, porządkowych, śluz umywalkowo-fartuchowych czy szatniowych. Wydatki związane z zakupem wyposażenia socjalno-bytowego będą mogły zostać uznane za kwalifikowalne po spełnieniu następujących warunków: 1.są niezbędne dla realizacji celu projektu oraz dla poprawnego funkcjonowania infrastruktury wytworzonej w wyniku realizacji projektu; 2.zostaną bezpośrednio wskazane we wniosku o dofinansowanie wraz z uzasadnieniem dla konieczności ich zakupu; 3.zostaną zaakceptowane przez IP oraz wskazane w umowie o dofinansowanie. 4.wydatki na wyposażenie socjalno-bytowe nie mogą stanowić więcej niż 15% wydatków kwalifikowalnych w projekcie.

22 KATEGORIA: Wyposażenie socjalno – bytowe (2) LPR Wydatki związane z zakupem sprzętu AGD takiego jak lodówki, szafy chłodnicze, zamrażarki, mogą zostać uznane za kwalifikowalne pod warunkiem, że będzie on wykorzystywany wyłącznie na potrzeby udzielania świadczeń zdrowotnych. Za kwalifikowalne nie będą uznane wydatki poniesione na zakup m. in. telewizorów, sprzętu grającego, kin domowych i innego wyposażenia, które nie jest niezbędne dla realizacji celu projektu oraz dla poprawnego funkcjonowania infrastruktury wytworzonej w wyniku realizacji projektu.

23 KATEGORIA: Wyposażenie biurowe/administracyjne Wydatki związane z zakupem wyposażenia biurowego/administracyjnego, mogą zostać uznane za kwalifikowalne po spełnieniu następujących warunków: 1.są niezbędne dla realizacji celu projektu oraz dla poprawnego funkcjonowania infrastruktury wytworzonej w wyniku realizacji projektu; 2.zostaną bezpośrednio wskazane we wniosku o dofinansowanie wraz z uzasadnieniem dla konieczności ich zakupu; 3.zostaną zaakceptowane przez IP oraz wskazane w umowie o dofinansowanie; 4.wydatki na wyposażenie biurowe/administracyjne nie mogą stanowić więcej niż 5% wydatków kwalifikowalnych w projekcie. Biała Podlaska Opole

24 KATEGORIA: Urządzenia/instalacje przyczyniające się do poprawy efektywności energetycznej Za kwalifikowalne w ramach projektu mogą zostać uznane wydatki związane z realizacją działań przyjaznych środowisku przyrodniczemu (nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań technicznych i technologicznych) przyczyniających się do poprawy efektywności energetycznej, w szczególności do obniżenia zużycia energii lub efektywniejszego jej wykorzystywania/zmniejszenia energochłonności obiektu i uzasadnionych z punktu widzenia efektywności kosztowej podmiotu leczniczego, w szczególności takich jak wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie ścian zewnętrznych, zakup urządzeń i technologii energooszczędnych, zakup i montaż instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii do podgrzewania wody użytkowej lub wspomagania centralnego ogrzewania. Działania przyczyniające się do poprawy efektywności energetycznej nie mogą stanowić głównego celu projektu realizowanego w ramach Konkursu i mogą być realizowane wyłącznie jako uzupełnienie do głównego celu (jako element projektu).

25 KATEGORIA: Urządzenia do prowadzenia monitoringu Lesko Wydatki związane z zakupem i montażem urządzeń do prowadzenia monitoringu mających na celu poprawę bezpieczeństwa pacjentów i personelu, mogą zostać uznane za kwalifikowalne po spełnieniu następujących warunków. W przypadku, gdy działania związane z zakupem i zamontowaniem monitoringu odnoszą się do całego podmiotu leczniczego, za kwalifikowalne mogą zostać uznane wyłącznie wydatki poniesione na zakup i montaż urządzeń służących do prowadzenia monitoringu oddziałów oraz innych jednostek organizacyjnych szpitali ponadregionalnych udzielających świadczeń zdrowotnych stacjonarnych i całodobowych na rzecz osób dorosłych dedykowanych chorobom układu krążenia / chorom nowotworowym oraz pracowni diagnostycznych współpracujących z oddziałami wskazanymi powyżej.

26 Wykorzystywanie infrastruktury wytworzonej/nabytej w ramach projektu (1) Infrastruktura wytworzona w ramach projektu współfinansowanego ze środków POIiŚ 2014-2020 może być wykorzystywana przez beneficjentów na potrzeby udzielania świadczeń zdrowotnych na podstawie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartych z wojewódzkim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia lub świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych z innych środków publicznych w rodzaju odpowiadającym zakresowi projektu.

27 Wykorzystywanie infrastruktury wytworzonej/nabytej w ramach projektu (2) za zgodą IPbraku możliwości wykorzystywania w pełnym zakresie możliwości technicznych Dopuszczalne są sytuacje za zgodą IP, w których beneficjent w przypadku braku możliwości wykorzystywania zakupionych wyrobów medycznych w pełnym zakresie możliwości technicznych urządzenia z uwagi na wysokość posiadanej umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartej z wojewódzkim oddziałem NFZ, udziela świadczeń zdrowotnych na zasadach podwykonawstwa na rzecz innego podmiotu leczniczego. Świadczenia realizowane na rzecz innego podmiotu muszą być finansowane ze środków pochodzących z umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartą z wojewódzkim oddziałem NFZ przez ten podmiot leczniczy. wyłącznie zwrot kosztów eksploatacyjnych i nie generować przychodu w projekcie Umowa pomiędzy beneficjentem a kontrahentem powinna obejmować wyłącznie zwrot kosztów eksploatacyjnych i nie generować przychodu w projekcie. nie będzie kolidować z wykorzystywaniem wyrobów medycznych do udzielania świadczeń pacjentom hospitalizowanym Sytuacja taka możliwa jest pod warunkiem, że nie będzie kolidować z wykorzystywaniem wyrobów medycznych do udzielania świadczeń pacjentom hospitalizowanym na oddziałach lub w innych jednostkach organizacyjnych szpitali ponadregionalnych, udzielających świadczeń zdrowotnych stacjonarnych i całodobowych na rzecz osób dorosłych dedykowanych chorobom układu krążenia / chorobom nowotworowym.

28 Wykorzystywanie infrastruktury wytworzonej/nabytej w ramach projektu (3) niekomercyjnych badań klinicznych Dopuszczalne są sytuacje wykorzystywania zakupionych wyrobów medycznych do prowadzenia niekomercyjnych badań klinicznych. W przypadku realizacji przez podmiot leczniczy badań klinicznych finansowanych z innych źródeł niż środki publiczne, należy uwzględnić ten fakt we wniosku o dofinansowanie oraz wyliczyć lukę finansową z uwzględnieniem przychodów związanych z tą działalnością.

29 KATEGORIA: Szkolenia dla personelu obsługującego infrastrukturę wytworzoną w ramach projektu obsługującegoinfrastrukturęwytworzoną Wydatki na sprawdzanie projektu i jego wyposażenia oraz na szkolenie personelu obsługującego infrastrukturę wytworzoną w ramach projektu, niezbędne dla realizacji projektu, mogą być uznane za kwalifikowalne w ramach właściwej kategorii wydatków, z którą są związane (m.in. roboty budowlane, sprzęt i wyposażenie), na zasadach określonych w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach POIiŚ na lata 2014-2020

30 KATEGORIA: Infrastruktura dotycząca informatyzacji podmiotów leczniczych wyłącznie bezpośrednio związany Za kwalifikowalne mogą zostać uznane wydatki związane z zakupem sprzętu komputerowego wraz z niezbędnym oprogramowaniem wyłącznie w przypadku, gdy sprzęt ten jest bezpośrednio związany z oddziałem lub jednostką organizacyjną szpitala udzielającą świadczeń zdrowotnych stacjonarnych i całodobowych na rzecz osób dorosłych, dedykowanych chorobom układu krążenia / chorobom nowotworowym lub pracownią diagnostyczną współpracującą z ww. jednostkami i wykorzystywanego w prowadzeniu działalności leczniczej lub związanej z nią obsłudze pacjentów.

31 Dziękuję za uwagę Aldona Orłowska Departament Funduszy Europejskich i e-Zdrowia Ministerstwo Zdrowia