Ślady II wojny światowej w Gminie Łaszczów

1 Ślady II wojny światowej w Gminie Łaszczów ...
Author: Zuzanna Gajewska
0 downloads 0 Views

1 Ślady II wojny światowej w Gminie Łaszczów

2 „Ojczyzna to ziemia i groby Narody tracąc pamięć, tracą życie’’

3 21 września 1939 r. – wojska Frontu Północnego walczące w II bitwie tomaszowskiej, stoczyły z Niemcami bój o Łaszczów. Zginęło wówczas 300 żołnierzy, którzy pochowani są na cmentarzu parafialnym.

4 Cmentarz Parafialny w ŁaszczowieCmentarz Parafialny w Łaszczowie. Grób porucznika Pawła Górskiego, uczestnika bitwy o Łaszczów we wrześniu 1939 r.

5 Plac Aleksandra Łaszcza, uroczystość upamiętniająca rocznicę bitwy o Łaszczów.

6 Szkoła Podstawowa w ŁaszczowieSzkoła Podstawowa w Łaszczowie. W starej części budynku, w czasie okupacji mieścił się posterunek żandarmerii niemieckiej.

7 Tablica pamiątkowa w Kościele Parafialnym w Łaszczowie poświęcona BłTablica pamiątkowa w Kościele Parafialnym w Łaszczowie poświęcona Bł. Stanisławowi Starowieyskiemu, właścicielowi miejscowości, zmarłemu w obozie koncentracyjnym w Dachau w 1941 r.

8 Tablica pamiątkowa w Kościele Parafialnym w Łaszczowie poświęcona pamięci członków AK pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych.

9 Cmentarz żydowski w Łaszczowie. Jesienią 1942 rCmentarz żydowski w Łaszczowie. Jesienią 1942 r. w pobliskim lesie gestapo zastrzeliło 28 Żydów. Pozostali Żydzi zostali przewiezieni do obozu w Bełżcu.

10 Muratyn, pomnik poświęcony mieszkańcom miejscowości rozstrzelanym 22 sierpnia 1942 roku.

11 Kolonia Łaszczów, pomnik upamiętniający zamordowanie w Boże Narodzenie 1942 r. 75 mieszkańców Gminy Łaszczów.

12 Formą upamiętnienia wspomnianego wydarzenia była jego rekonstrukcja w październiku 2015 r.

13 Dr J. Peter w książce „Tomaszowskie za okupacji’’ pisał: „Nikomu z przetrzymanych nie przyszło na myśl, jaki straszny czekał ich los’’.

14 Małoniż, pomnik poświęcony 26 mieszkańcom miejscowości aresztowanym przez Niemców 13 listopada 1943 r. i rozstrzelanym na Rotundzie w Zamościu.

15 Represje niemieckie na terenach gminy dosięgły też ludności cywilnejRepresje niemieckie na terenach gminy dosięgły też ludności cywilnej. Na fotografii grób rodzeństwa Dublowskich z Małoniża. Franciszka (14 lat) zmarła po ostrzale z samolotów niemieckich w 1940 r., Jan (21 lat) zmarł na zapalenie płuc, ich ojciec Tomasz został aresztowany w 1943 r. i rozstrzelany na Rotundzie w Zamościu.

16 Zdjęcia z kroniki NabrożaZdjęcia z kroniki Nabroża. Zamordowanie przez bandy UPA księdza Jacniackiego i 4 osób zamieszkujących plebanię – maj 1943 r.

17 Łaszczów, pomnik upamiętniający zniszczenie i spalenie miejscowości przez UPA w 1944 roku.

18 Tablica pamiątkowa w Kościele Parafialnym w Łaszczowie poświęcona ofiarom terroru w latach 1919 – 1956.

19 „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary’’

20 Bibliografia: Frykowski J. , Niedźwiedź E. , Niedźwiedź JBibliografia: Frykowski J., Niedźwiedź E., Niedźwiedź J., Dzieje miejscowości Gminy Łaszczów powiat tomaszowski, Łaszczów-Zamość Kawałko D., Łaszczowskie cmentarze, „Zamojski Kwartalnik Kulturalny’’, Zamość Kulik M., Zamojszczyzna pamięta i oskarża, Lublin Kulik Z., Bł. Stanisław Kostka Starowieyski, Sandomierz Niedźwiedź J., Leksykon historyczny miejscowości dawnego województwa zamojskiego, Zamość Peter J., Tomaszowskie za okupacji, Tomaszów Lub., Kronika Nabroża.

21 Strony internetowe: http://www. laszczow. pl/ http://kultura. laszczow

22 Prezentacja przygotowana przez ucznia klasy VI b SP w Łaszczowie – Pawła Czernickiego, pod kierunkiem nauczyciela historii – p. Urszuli Janickiej Łaszczów, listopad 2015