1 Legnicka Biblioteka Publiczna
2 Legnica, ul. W. Łukasińskiego 30LAT EKOBIBLIOTEKI X Legnica, ul. W. Łukasińskiego 30
3 DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA EKOBIBLIOTEKIZagrożenie środowiska naturalnego osiągnięciami cywilizacji jest znane nie od dziś. Mimo to często nie zdajemy sobie sprawy z powagi sytuacji. Niezbędne jest wobec tego podniesienie ekologicznej świadomości społeczeństwa poprzez wszechstronną edukację społeczeństwa od najmłodszych do dojrzałych ludzi. Zorganizowana w 1994 roku Ekobiblioteka, jako placówka specjalistyczna, ma za zadanie gromadzenie i udostępnianie wszelkich odstępnych materiałów związanych z przyrodą i ochroną środowiska w kraju i na świecie. Jej drugim ważnym zadaniem jest prowadzenie edukacji ekologicznej poprzez różnorodne formy pracy z zarówno najmłodszymi jak i starszymi uczestnikami:
4 OTWARCIA, JUBILEUSZE – otwarcie Ekobiblioteki (m.in. wystawa rysunków o tematyce ekologicznej dzieci ze szkół podstawowych i happening) – V-lecie Ekobiblioteki (rozstrzygnięcie konkursu literacko-plastycznego „Środowisko naszej planety w przyszłości”, występ dzieci z SP-10, członków Koła Ekologicznego „Poszła w las nauka”, pokaz zwierząt egzotycznych, wystawa literatury „Akwarium-Terrarium”) – otwarcie Ośrodka Informacji Ekologicznej Ekobiblioteki LBP. Ekobiblioteka uzyskała dodatkowe pomieszczenia gdzie można było wyodrębnić księgozbiór czytelniany i utworzyć Ośrodek służący szybką informacją na tematy związane z szeroko pojętą ekologią i ochroną środowiska. Otwarcie Ekobiblioteki 20 maja 1994 r. V-lecie Ekobiblioteki 20 maja 1999 r.
5 OTWARCIA, JUBILEUSZE Tak wygląda Ośrodek Informacji EkologicznejOtwarcie Ośrodka Informacji Ekologicznej Ekobiblioteki (20 września 2002 r.) Tak wygląda Ośrodek Informacji Ekologicznej
6 LEKCJE i WYCIECZKI do BIBLIOTEKIEkobiblioteka prowadzi jednorazowe oraz cykliczne lekcje dotyczące ekologii i ochrony środowiska dla chętnych grup ze szkół i przedszkoli. Tematyka lekcji dostosowana jest do danego przedziału wiekowego oraz do aktualnie przerabianego materiału w szkole bądź w przedszkolu. Na zajęciach uwzględnia się także prezentację Ekobiblioteki i jej księgozbioru. Lekcje prowadzone są w formie dyskusji, zabaw, pracy w grupach, urozmaicane są projekcjami filmów edukacyjnych lub przyrodniczych. Proponowane tematy: ekologia, powietrze, woda, hałas, śmieci, drzewa, pory roku itp. W 1999 roku Ekobiblioteka została nagrodzona, za program edukacji ekologicznej „Z ekologią na Ty", w ogólnopolskim konkursie łódzkiego Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich. Inną formą edukacji ekologicznej są wycieczki do biblioteki. W czasie wizyty w bibliotece uczestnicy nie tylko informowani są o regulaminie i księgozbiorze, ale też o powodach, dla których otworzono tę specjalistyczną placówkę, o tym co oznacza jej nazwa oraz pojęcie „ekologia". Selektywna zbiórka odpadów Technikum Odzieżowe, kl. II (grudzień 1995 r.) Pasowanie na Ekoludka grupa z MP-4 pod opieką p. Barbary Mazurkiewicz (9 czerwca 2003 r.)
7 LEKCJE i WYCIECZKI do BIBLIOTEKILekcja o przyrodzie dla przedszkolaków Lekcja o ekologii dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (styczeń 2004) Pasowanie na Ekoludka grupa z MP-4 pod opieką p. Barbary Mazurkiewicz (9 czerwca 2003 r.)
8 WYCIECZKI ORGANIZOWANE PRZEZ EKOBIBLIOTEKĘWycieczki są często praktycznym uzupełnieniem lekcji bibliotecznych oraz formą promocji aktywnego spędzania czasu. Celem wycieczek są najczęściej obszary chronione okolic Legnicy: Park Krajobrazowy „Chełmy”, Przemkowski Park Krajobrazowy wraz z licznymi rezerwatami przyrody. Po opieką przewodnika dzieci poznają faunę i florę tych terenów oraz zasady zachowania na wycieczce szanujące prawa natury. Stawy Przemkowskie (31 sierpnia 1995 r.) Wrocławski Ogród Zoologiczny (14 lutego 1998 r.) Ostrzyca Proboszczowicka (25 października 1995 r.)
9 K O Ł O E K O L O G I C Z N E Powstało w 1996 roku. Zajęcia prowadzone są w ciągu roku szkolnego nieustannie przez nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Legnicy - Panią Ewę Wójcik. Uczestniczą w nich uczniowie szkół podstawowych szczególnie zainteresowani pogłębianiem wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych. Problematyka podejmowana na zajęciach dotyczy szeroko pojętej ekologii, praw rządzących naturą, wpływu człowieka na stan przyrody i działań na rzecz jej ochrony. Dzieci biorą aktywny udział w dyskusjach, pracach grupowych, zabawach edukacyjnych i wycieczkach terenowych. Często efektem pracy są wnioski wyciągane przez samych uczestników ujęte w formie plakatu, czy rysunku. Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu. Dokładny termin spotkań ustalany jest zawsze na początku danego roku szkolnego. Rafał Plezia „Budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy” (marzec 2003 r.) Pierwsze spotkanie rozpoczęcie działania Koła Ekologicznego (25 stycznia 1996 r.)
10 K O Ł O E K O L O G I C Z N E Wyjście do stacji meteorologicznej kończące cykl tematów dot. pogody (4 listopada 1997 r.) Małe zwierzęta domowe (styczeń 1999 r.) Jerzy Legień, lekarz weterynarii (21 października 1997 r.) Poszukiwanie wiosny w Parku Miejskim (8 kwietnia 2002 r.)
11 K O N K U R S Y Przynajmniej raz w roku ogłaszany jest konkurs przyrodniczy skierowany głównie do dzieci i młodzieży uczącej się. Celem konkursów jest pomaganie w rozwijaniu przyrodniczych zainteresowań młodych ludzi oraz ich uwrażliwienie na problemy otaczającego nas środowiska. Największym zainteresowaniem cieszą się konkursy plastyczne, np. konkurs na ilustrację do dowolnie wybranego fragmentu utworu literackiego opisującego piękno przyrody, czy wcześniejsze „Zwierzęta zimą", na plakat z okazji „Dnia Ziemi" i inne. Nagrodzone prace są eksponowane w Ekobibliotece w postaci wystaw pokonkursowych. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na plakat z okazji „Dnia Ziemi” (22 kwietnia 1995 r.) Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Drzewa wśród nas” (24 kwietnia 2002 r.)
12 K O N K U R S Y Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Zwierzęta zimą” (28 lutego 1997 r.) Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Wiosna w Parku Miejskim” (28 maja 2003 r.) Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Literatura i przyroda” (31 października 2001 r.)
13 W Y S T A W Y Prezentują różne aspekty ochrony przyrody, np. „Irlandia - wyspa zielona", czy sprowadzona z Bielska-Białej wystawa edukacyjna Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „Klub Gaja" „Graffiti - sztuka ulicy". Składały się na nią plansze oraz zdjęcia z murów z napisami i rysunkami o tematyce ekologicznej. Otwarcie wystawy uzupełniły dwie prelekcje członków „Klubu Gaja" na temat działalności tej organizacji. Inną ciekawą wystawą zorganizowaną również przy współpracy z „Klubem Gaja” była wstrząsająca wystawa „Zwierzę nie jest rzeczą” prezentująca różne formy wykorzystywania zwierząt przez człowieka oraz sposoby walki o ochronę praw zwierząt. „Ekologia, turystyka, krajoznawstwo” - przewodniki, mapy ze zbiorów Jana Koszmidera (15 III – 8 IV 1995 r.) „Irlandia – wyspa zielona” - fotografie Doroty Bakalus (16 I – 12 II 1997 r.) „Minerały i kamienie szlachetne” - z kolekcji Jana Koszmidera (27 X – 5 XI 1994 r.)
14 W Y S T A W Y „Graffiti – sztuka ulicy” - materiały SE-K „Klub Gaja” z Bielska-Białej (14 – 16 III 2001 r.) „Zwierzę nie jest rzeczą” - materiały SE-K „Klub Gaja” z Bielska-Białej (3 – 16 IV 2003 r.) „Szwedzkie krajobrazy” - w ramach Dolnośląskich Dni Kultury Szwedzkiej (15 – 24 III 2004 r.)
15 SPOTKANIA, POGADANKI Ekobiblioteka organizuje też prelekcje i spotkania z ciekawymi ludźmi zajmującymi się przyrodą, którzy działają głównie w naszym regionie. Gośćmi Ekobiblioteki byli m.in. Irena Krukowska-Szopa (prezes FEZL „Zielona Akcja"), Jerzy Legień (lekarz weterynarii), Andrzej Ruszlewicz (przyrodnik), Marek Cieślak (ornitolog), Walentyna Attinger (Sanepid). Dzieci i młodzież mają okazję zapoznać się z aktualnymi problemami ekologicznymi naszego regionu, poznać pracę ludzi obcującymi na co dzień na rzecz przyrody, naszego środowiska i naszego zdrowia. Jerzy Jarociński opowiadał o pracy przewodnika turystyki górskiej (4 listopada 1996 r.) Edward Wiśniewski, wiceprezes PTTK w Legnicy - opowiadał o PTTK (15 marca 1996 r.) Amancio Chiari Wago Indianin z Panamy opowiadał o ochronie przyrody w jego ojczyźnie (13 października 1995 r.)
16 Piotr Szczepaniak - terrarysta (12 listopada 1996 r.)SPOTKANIA, POGADANKI Walentyna Attinger – pogadanka o sposobach radzenia sobie ze stresem (28 stycznia 2003 r.) Piotr Szczepaniak - terrarysta (12 listopada 1996 r.) Ryszard Bryliński, Łowczy Wojewódzki - spotkanie na temat „Łowiectwo a ochrona przyrody” (10 listopada 1995 r.)
17 F E S T Y N Y Przez tę popularną formę zabawy uczestnicy mają okazję zbliżyć się do problemów ważnych dla społeczeństwa, takich jak ekologia, czy zdrowy styl życia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się festyny pod hasłami: „Indiański Dzień Dziecka” i „Żyjmy Zdrowo” oraz zorganizowany przez Sanepid „Dzień Bez Papierosa”. Obok konkursów i zabaw sprawnościowych podczas festynów dzieci rozwiązywały krzyżówki o tematyce przyrodniczej oraz miały okazję zapoznać się z literaturą Ekobiblioteki. „Dzień Bez Papierosa” festyn w legnickim Rynku (Sanepid, OSiR, PCK) (15 maja 2000 r.)
18 „Żyjmy zdrowo” - festyn MBP w Parku Miejskim (20 maja 1996 r.)F E S T Y N Y „Indiański Dzień Dziecka” - festyn MBP w Parku Miejskim, występ zespołu indianistycznego z Białegostoku „Hotanka” (10-11 czerwca 1995 r.) „Żyjmy zdrowo” - festyn MBP w Parku Miejskim (20 maja 1996 r.)
19 AKCJA LATO, AKCJA ZIMA Działania te mają na celu zorganizowanie czasu wolnego dzieci pozostających w mieście podczas wakacji i ferii. Zwykle proponujemy zajęcia świetlicowe: eko-gry planszowe, rysowanie na zadany temat, lepienie z plasteliny, rozwiązywania krzyżówek i rebusów oraz prezentację filmów o tematyce przyrodniczej. Organizowane są tez wyjścia, np. do Parku Miejskiego (spacer i zabawy na powietrzu), czy do legnickiej Palmiarni. Pogadanka Rafała Plezi i prezentacja budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy - Akcja Zima 2004 (9 lutego 2004 r.) Zajęcia świetlicowe - Akcja Lato 2003 Projekcje filmów przyrodniczych - Akcja lato 1999
20 Wyjście do legnickiej Palmiarni - Akcja Zima 2004 (13 lutego 2004 r.)AKCJA LATO, AKCJA ZIMA Pogadanka Rafała Plezi i prezentacja budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy - Akcja Zima 2004 (9 lutego 2004 r.) Wyjście do legnickiej Palmiarni - Akcja Zima 2004 (13 lutego 2004 r.)
21 WARSZTATY EDUKACYJNE Odkąd zainicjowano współpracę z Fundacją Ekologiczną „Zielona Akcja”, wspólnie organizowane są Warsztaty z Zakresu Edukacji Ekologicznej dla nauczycieli legnickich placówek oświatowych. Zainteresowani nauczyciele mają okazje zapoznać się z nowymi formami pracy, materiałami edukacyjnymi i nawiązać współpracę z Biblioteką i Fundacją. Zachęca się ich również poprzez takie spotkania do udziału w różnorodnych ogólnopolskich programach i kampaniach na rzecz edukacji ekologicznej. Warsztaty na temat edukacji odpadowej - prowadziła Lidia Augustyn z Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja”, dla nauczycieli ze szkół legnickich (28 stycznia 2004 r.)
22 WARSZTATY EDUKACYJNE Warsztaty Metodyczne z Zakresu Edukacji Ekologicznej, prowadzenie - Irena Krukowska Szopa, Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” (22-23 maja 1995 r.) Warsztaty Metodyczne z Zakresu Edukacji Ekologicznej, prowadzenie - Irena Krukowska Szopa, Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” (27-28 listopada 1996 r.)
23 KAMPANIA ZBIÓRKI PUSZEKRównież dzięki współpracy z Fundacją Ekologiczną „Zielona Akcja” i Urzędem Miasta Legnicy oraz dobrymi kontaktami z placówkami oświatowymi w Legnicy Ekobiblioteka stała się koordynatorem Kampanii Zbiórki Puszek, potem Kampanii Odpadowej na terenie miasta Kampania ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na ogrom odpadów produkowanych przez gospodarstwa domowe oraz edukację społeczeństwa (poprzez dzieci i młodzież) mającą na celu świadome zmierzanie do ograniczania ilości odpadów. W ramach Kampanii organizowany jest coroczny konkurs na najaktywniejszą placówkę w tym zakresie, organizowane są też warsztaty dla koordynatorów z poszczególnych szkół. Początek Kampanii Zbiórki Puszek, Warsztaty dla chętnych koordynatorów placówek oświatowych w Legnicy (12 stycznia 2000 r.) Happening Puszkowy w Rynku (27 kwietnia 2000 r.)
24 KAMPANIA ZBIÓRKI PUSZEKFinał Kampanii Zbiórki Puszek w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 (16 czerwca 2003 r.) Happening Puszkowy w Rynku (27 kwietnia 2000 r.)
25 S E S J E Dolnośląska Sesja Popularnonaukowa „Edukacja ekologiczna jako czynnik kształtowania świadomości czytelniczej”, zorganizowana przez Ośrodek Informacji Ekologicznej Ekobiblioteki Legnickiej Biblioteki Publicznej, odbyła się dnia r. w sali konferencyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Legnicy. W programie sesji znalazły się referaty przedstawicieli środowisk zajmujących się edukacją ekologiczną oraz ochroną środowiska w regionie. Sesja miała na celu wymianę wzajemnych doświadczeń, form pracy i osiągnięć edukacyjnych, poznanie umiejętności niezbędnych dla aktywnego współuczestnictwa w ochronie lokalnego, krajowego i globalnego środowiska oraz przedstawienie możliwości uzyskania wsparcia finansowego na rzecz działań edukacyjnych. Zwrócono także uwagę na ważną rolę informacji, książki i innych źródeł wiedzy w edukacji ekologicznej i kształtowaniu świadomości ekologicznej i czytelniczej młodego pokolenia. W wygłoszonych referatach zaprezentowano konkretne działania edukacyjne podejmowane przez organizacje ekologiczne regionu, referowali przedstawiciele tychże organizacji. W planach pracy Ekobiblioteki przewiduje się dalsze organizowanie sesji tematycznie związanych z profilem placówki. Wystąpienie Zdzisława Kiedla, Dyrektora Departamentu Ekologii KGHM „Polska Miedź” S.A. Wystąpienie Krzysztofa Strynkowskiego, Wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Oddział w Legnicy
26 S E S J E Po prostu sesja Ekobiesiada, degustacja zdrowej żywności zorganizowana przez Wszechnicę Żywienia i Pracownię Gospodarstwa Domowego Warsztatów Terapii Zajęciowej działających przy Fundacji na Rzecz Dzieci Zagłębia Miedziowego
27 Tak szeroka działalność edukacyjna Ekobiblioteki jest możliwa dzięki wspaniałej współpracy z placówkami oświatowymi i kulturalnymi oraz instytucjami i organizacjami proekologicznymi w naszym mieście.
28 Gminny Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w LegnicyLegnicka Biblioteka Publiczna Legnica, ul. Piastowska 22 Ekobiblioteka Ośrodek Informacji Ekologicznej Legnica, ul. W. Łukasińskiego 30 Gminny Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Legnicy © Dział Promocji LBP 2004