1
2
3 LEKARZ Lekarz – osoba posiadająca wiedzę i uprawnienia do leczenia ludzi i zwierząt. W Polsce jest nim osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń zdrowotnych, w szczególności do: badania stanu zdrowia, rozpoznawania chorób i zapobiegania im, leczenia i rehabilitacji chorych, udzielania porad lekarskich, a także wydawania opinii i orzeczeń lekarskich, w zakresie swojej specjalizacji.
4 SPECJALNOŚCI LEKARSKIE Alergologia Angiologia Balneologia i medycyna fizykalna Chirurgia naczyniowa Chirurgia onkologiczna Choroby płuc (pulmonologia) Diabetologia Endokrynologia Farmakologia kliniczna Gastroenterologia Geriatria Ginekologia onkologiczna Hematologia Hipertensjologia Immunologia kliniczna Kardiologia dziecięca Medycyna paliatywna Medycyna sportowa Nefrologia Neurologia dziecięca Neuropatologia Onkologia i hematologia dziecięca Otorynolaryngologia dziecięca Reumatologia Seksuologia Toksykologia kliniczna Transplantologia kliniczna Urologia dziecięca
5 PLUSY I MINUSY Zawód lekarza tak jak i inne profesje ma swoje wady i zalety. Zalety: Pomoc ludziom Wysokie zarobki Szacunek społeczeństwa Satysfakcja z pomocy Prywatne kliniki Wady: Odpowiedzialność za życie pacjenta Stres związany z podejmowaniem szybkich decyzji Długie godziny pracy
6 DLACZEGO LEKARZ ? Zawód lekarza od dziecka był moim marzeniem. Jako dziecko badałam swoje lalki i miśki, obecnie pragnę badać ludzi. Od zawsze miałam szacunek do lekarzy i do ich zawodu, wiem jaką ciężką pracę wykonują oraz jak bardzo są obciążeni wagą życia pacjenta. Jestem przekonana, że mimo dużego stresu poradzę sobie i dotrę do celu. Kocham pomagać ludziom i wiem, że dzięki pracy w szpitalu będę mogła to robić. Lekarz to praca moich marzeń.
7 MOJA DROGA
8 RYNEK PRACY W Polsce brakuje lekarzy. W polskiej służbie zdrowia nie ma odpowiedniej liczby lekarzy i pielęgniarek. Na tysiąc mieszkańców przypada zaledwie 2,2 lekarza – to jeden z najniższych wskaźników w Europie. Potrzebni są przede wszystkim lekarze szerokich specjalności – chirurdzy ogólni i interniści. Jeśli sytuacja się nie poprawi, ceny usług medycznych będą rosły.
9 CIEKAWOSTKI Początkiem uprawiania medycyny było powstrzymywanie się od szkodliwych pokarmów, które powodowały choroby. Na początku medycyna obracała się w sferze magii. Tym, kto uzdrawiał był kapłan lub szaman. Wraz ze wzrostem znaczenia świątyń, kapłani stali się pierwszymi "lekarzami". Polskie słowo lekarz, jest zapożyczeniem z języka gockiego wyrażenia lekeis lekarz (lekinon leczyć). Ten wyraz germański uznawany jest za pożyczkę z języka celtyckiego, irl. liaig lekarz. Obie formy pochodzą od greckich słów lekeis i lekinón.
10 Katarzyna Piotrowska Klasa III D Gimnazjum nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Piekoszowie