Lekozależność autorzy prezentacji: Daniel Kwaśniewicz Michalina Hojnacka Monika Matuszak Patryk Duda UCZNIOWIE KLASY III B.

1 Lekozależność autorzy prezentacji: Daniel Kwaśniewicz M...
Author: Miłosz Smoliński
0 downloads 0 Views

1 Lekozależność autorzy prezentacji: Daniel Kwaśniewicz Michalina Hojnacka Monika Matuszak Patryk Duda UCZNIOWIE KLASY III B

2 Jest to nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś rzeczy lub zażywania jakiejś substancji Co to jest uzależnienie?

3 Dlaczego ludzie się uzależniają? Ludzie uzależniają się, ponieważ nie mają zbyt silnej woli i trudno jest im zrezygnować z czegoś, w co wpadli po uszy. Zazwyczaj używki mają na celu "rozluźnić" człowieka, odstresować go, w tym celu są zażywane. Ludzie łatwo gubią granicę, zbyt późno orientują się, że popadli w nałóg. Jednorazowy kieliszek, czy papieros, zmienia się w małą tradycję, nawyk, a później człowiek nie potrafi wyobrazić sobie dnia bez paczki papierosów, butelki wina czy wódki. W kolejnych etapach brnie w to coraz dalej i dalej, wmawiając sobie, że nadal to kontroluje.

4 Objawy uzależnienia: ● leki stosuje się codziennie dłużej niż 4-6 tygodni ● dochodzi do zwiększonej tolerancji leku ● odstawienie leku powoduje gwałtowny wzrost lub nawrót objawów ● przeznaczanie dużej ilość czasu, pieniędzy czy energii w celu zdobycia leków

5 Kto podatny? Najbardziej podatne są osoby przechodzące nerwice, depresje i psychozy. Osoby w trudnej sytuacji życiowej lub z nierozwiązanymi poważnymi problemami z przeszłości, nawet z dzieciństwa! Kolejną grupę potencjalnie zagrożonych stanowią osoby z urojonymi zaburzeniami czynności narządów wewnętrznych lub irracjonalnie obawiający się o swoje zdrowie, czyli tzw. hipochondrycy. Osobami, które mogą łatwiej niż inni wpaść w nałóg są pacjenci chorujący na ciężkie schorzenia somatyczne, np. nowotwory. Odczuwają silny ból i mają poczucie usprawiedliwionego zażywania leków przeciwbólowych bez konsekwencji.

6 Rodzaje leków, które uzależniają ● Nasenne ● Przeciwbólowe ● Uspokajające ● Pobudzające ● Dopingujące

7 Działanie leków Leki nasenne i uspokajające służą do ograniczania sporadycznie występujących objawów lęku, niepokoju czy zaburzeń snu. Ich działanie w ośrodkowym układzie nerwowym polega na czasowym hamowaniu objawów poprzez działanie w układzie GABA – największym układzie hamującym mózgu.

8 Skutki uboczne: ● Poczucie zobojętnienia ● Spowolnione myślenie ● Trudności w skupieniu uwagi ● Utrudnienia w zasypianiu po odstawieniu leku ● Zmniejszenie zainteresowań ● Niewyraźna mowa ● Zaburzenia pamięci ● Pobudzenie i niepokój u starszych osób ● Niewydolność oddechowa

9 Niebezpieczny partner leków Niektórzy mieszają leki z alkoholem. Chcą w ten sposób poprawić swój nastrój i pozbyć się kompleksów. Leki z alkoholem to śmiertelnie niebezpieczne połączenie. Alkohol wpływa na działanie leków, ich metabolizm i wchłanianie, wiązanie z białkami krwi i wydalanie. Może wzmacniać działanie leku lub je hamować. To połączenie może spowodować poważne uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet prowadzić do śmierci.

10 Dziękujemy wszystkim za uwagę!!! Mamy nadzieję, że nasz apel zostanie choć w małym stopniu wzięty do serca.