LEŚNIK w UŁAŃSKIM MUNDURZE Z NADLEŚNICTWA DĄBROWA

1 LEŚNIK w UŁAŃSKIM MUNDURZE Z NADLEŚNICTWA DĄBROWA ...
Author: Jakub Szymczak
0 downloads 5 Views

1 LEŚNIK w UŁAŃSKIM MUNDURZE Z NADLEŚNICTWA DĄBROWA

2 Nadleśnictwo Dąbrowa Początek Nadleśnictwa Dąbrowa datuje się na 1869r. i obejmowało lasy stanowiące od najdawniejszych lat własność państwową. Od 1972r., po reorganizacji w skład Nadleśnictwa Dąbrowa weszły Nadleśnictwo Warlubie i Laskowice. Obecnie jest jednym z 27 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Nadleśnictwo jest położone na terenie województwa kujawsko- pomorskiego, powiatu świeckiego. Ma powierzchnię ,78 ha z czego ,06 ha stanowią lasy. Teren nadleśnictwa w całości wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie”, składa się z 14 leśnictw i szkółki. Blisko 82% siedlisk Nadleśnictwa to siedliska borowe. Bór świeży występuje na 46,6%,bór mieszany świeży-27,8% i około 14,9%zajmują siedliska lasu mieszanego świeżego. Nadleśnictwo wyróżnia największa dziko żyjąca populacja danieli w Polsce.Wielu leśników,jak i gości twierdzi,że odbywają się tutaj najintensywniejsze bekowiska w Polsce. Występuje także duża populacja jeleni-400 szt, saren-1500 szt oraz dzików 360 szt. Oprócz tego Dąbrowa słynie także z wdrażania nowoczesnych technologii.Już w latach 70 ubiegłego wieku posiadało głowicę ścinkową,a obecnie posiada harvester i forwarder, które były bardzo przydatne przy usuwaniu wielkiego pożarzyska w 1991 m.in.w Leśnictwie Bąkowo. Ponadto Nadleśnictwo angażuje się w sprawy edukacji poprzez współpracę z wieloma placówkami edukacyjnymi.

3 Leśnictwo Gródek Powierzchnia leśnictwa wynosi 1295,6 hai składa się z 13 kompleksów leśnych. Leśnictwo znajduje się na terenie mezoregionu Wysoczczyzny Świeckiej,na której znajdują się bogate siedliska. Występuje także sporo lasów liściastych m.in. kompleks wspaniałych dąbrów. Część leśnictwa leży na obszarze NATURA 2000 „Ptasia”. Na terenie l-ctwa można zaobserwować bieliki, które regularnie łowią ryby na zalewie utworzonym na rzece Wda, która przecina obszar leśnictwa. Występuje na niej bardzo liczna populacja bobra europejskiego, który stał się utrapieniem, gdyż niszczy cenne drzewa (pomniki na skarpie Wdy) oraz młode liściaste nasadzenia. Wyrządza także szkody ziemne przez budowanie głębokich i rozległych nor. Pojawiły się tutaj również wilki. Leśniczym leśnictwa Gródek jest Pan leśniczy Hubert Lemańczyk z 40-letnim stażem pracy.

4 Ciekawe miejsca Nadleśnictwa DąbrowaKamień św.Wojciecha to granitowy głaz narzutowy ,który znajduje się przy południowej granicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Nazwa pochodzi od legendy w której, św. Wojciech z tego miejsca wygłosił jedno ze swoich kazań w czasie misji chrystianizacyjnej. Głaz jest pomnikiem przyrody nieożywionej ,o obwodzie 24,5m,szerokości 8,8m oraz wysokości 3,8m.Jest trzecim pod względem wielkości głazem w północnej części Polski. Jest sporą atrakcją dla turystów. Elektrownia wodna w Gródku, której projekt techniczny i lokalizację opracowali Niemcy,którzy w czasie I WŚ wykopali kanał i przygotowali fundamenty.Po wojnie budowę dokończył prof.Hoffman i w 1923r. prezydent Wojciechowski dokonał uroczystego otwarcia. Lokalizacja nie była przypadkowa. W miejscu tym Wda tworzyła 6-km pętlę. Jej przecięcie 1240 m kanałem dało już naturalny 6-m spad, kolejne 12 m uzyskano przez budowę 12 m wysokości zapory, o długości 220 m. Duże znaczenie miała bliskość znaczącego węzła kolejowego w Laskowicach, co ułatwiło transport materiałów budowlanych i urządzeń. W okresie międzywojennym Gródek odwiedzili wszyscy prezydenci RP. Nowo powstały prąd posłużył m.in. do budowy Gdyni.

5 Ciekawe miejsca Nadleśnictwa DąbrowaŁąka Papieska to miejsce nad rzeką Wdą, położone w miejscowości Leosia. W 1956r. Ksiądz Karol Wojtyła odwiedził te tereny podczas spływu kajakowego. Na pamiątkę tego wydarzenia tuż przy wodnej figurze Gwiazdy Morza na zbiorniku wodnym, ustawiono duży kamień. Nadleśnictwo sfinansowało budowę wiaty,która stoi przy łączce i jest wykorzystywana przez społeczeństwo. Mogiła zbiorowa ofiar wydarzeń Września została odkryta przez Pana Leśniczego Huberta Lemańczyk. Podczas wyznaczania trzebieży w oddziału 255 znalazł menażkę oraz nieśmiertelnik. Wówczas postanowił nagłośnić całą sprawę. W 2011 i 2012 odbyły się wizje lokalne, po których wystąpiono o środki na przeprowadzenie ekshumacji do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie. W sierpniu 2012r.przystąpiono do prac archeologicznych. Archeolodzy odkryli szczątki 44 ofiar. Gdy ukończono prace archeologiczne Pan Lemańczyk wraz z pomocą miejscowego księdza oraz władzami gminy zorganizował uroczystość pogrzebową, która odbyła się 20 października 2012r. W uroczystościach brało udział także wielu leśników m.in. dyrektor Regionalnej Dyrekcji LP w Toruniu-Janusz Kaczmarek. Wiosną 2013r. przyznano środki na budowę pomnika na miejscu pochówku ,a 3 września 2013r. Odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika 44 ofiar niemieckiego bombardowania lotniczego z pierwszych dni II WŚ ,we wrześniu 1939r.

6 Hubert Lemańczyk – leśne tradycje rodzinnePan Hubert Lemańczyk został leśniczym Gródka w 1984r. Ukończył Technikum Leśne im. Tysiąclecia Państwa Polskiego W Tucholi, gdzie będąc uczniem założył koło preparatorskie. W wieku 3 lat, postanowił że będzie leśniczym tak jak jego tata i dziadek. Dziadek był Leśniczym w Leśnictwie Gródeczek, natomiast tata w pobliskim leśnictwie Bąkowo. Obecnie Pan Hubert pracuje na części L-ctwa swojego dziadka i pielęgnuje drzewostany przez niego założone. Swoją pracę Pan Leśniczy także chce przekazać potomkom- synowi Wojtkowi, który też ukończył Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi. W 2013r.nagrał cykl 10 opowieści dla Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, w których opowiada o cudach natury , zwierzynie leśnej i obowiązkach leśniczego. Był współorganizatorem XXII Ogólnopolskiego Rajdu Leśników, ponieważ zadbał o szczególne uatrakcyjnienie wyprawy. Kilkunastoosobowa grupa swoją przygodę zaczęła przy Gródeckiej leśniczówce. Stąd trzema bryczkami udostępnionymi przez Jeździecki Klub Sportowy „Czarna Podkowa- Gródek”. Poza tym kultywuje tradycje myśliwskie, w zimę rozwozi pokarm dla zwierzyny leśnej saniami ciągniętymi przez konie.

7 Pasje leśniczego Leśnictwa GródekPan Hubert jest Prezesem Jeździeckiego Klubu Sportowego „Czarna Podkowa-Gródek”, który posiada sekcję sportową, i ułańską. Dzięki temu w Nadleśnictwie wyznaczono ścieżki do jazdy konno z których każdy może korzystać. Ponadto zorganizował wiele rajdów konnych na terenie całego kraju jak również za granicą, aż po Wilno, gdzie odwiedził leśników Litewskich. Jest również członkiem Koła Przyjaciół 16 pułku Ułanów Wielkopolskich w Bydgoszczy. Wraz z kolegami i synem Wojciechem uczestniczą w różnych pokazach i rekonstrukcjach kawaleryjskich IIRP. Jego pasją jest także historia-głównie lokalna. Zlokalizował miejsce rozbrojenia grupy „Alikova” w Gródku i na podstawie tego wydarzenia nakręcono film pt. „Poszukiwacze Historii” przez Polsat. Rolę ułanów zagrała sekcja ułańska z JKS „Czarna Podkowa-Gródek” z leśniczym na czele. Kolejną pasją leśniczego są podróże. Zwiedził 35 krajów na 3 kontynentach. Podczas podróży zawsze odwiedzał lasy, które amatorsko filmował-dokumentując życie leśne, rodzinne i społeczne. Od kilku lat zwiedza Polskę kamperem, odwiedzając m.in. leśników w różnych zakątkach kraju. Niedawno Pan Lemańczyk uczył się pilotażu na motolotni, i mógł „z góry” podziwiać swoje Leśnictwo. Gdy tylko ma chwilę wolnego czasu wsiada na konia i objeżdża okoliczne lasy.

8

9 Bibliografia: Operat urządzania lasu Nadleśnictwa Dąbrowa„60 lat leśnictwa na Pomorzu” – praca zbiorowa Zbiory prywatne leśniczego Leśnictwa Gródek Autorzy: Joanna Karbowska klasa IIIb Wojciech Lemańczyk IVc Magda Sudoł IIIb Technikum Leśne im.Adama Loreta w Tucholi ul. Nowodworskiego 9-13 Tuchola Tel