1 LOSY ABSOLWENTÓW SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO – WYCHOWAWCZEGO IM. WALDEMARA KIKOLSKIEGO W BIAŁYMSTOKU Białystok, 23 września 2015r
2 CEL BADANIA: Celem badania losów absolwentów Publicznego Gimnazjum Nr 24 jest pozyskanie informacji o dalszym kształceniu absolwentów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku. Dane o losach absolwentów, o tym jak potoczyły się ścieżki edukacyjne pozwolą usystematyzować wiedzę odnośnie ich dalszego kształcenia.
3 ZAŁOŻENIA METODOLOGICZNE – W BADANIU ZASTOSOWANO: 1) Technikę wywiadu bezpośredniego poprzez: kontakty telefoniczne z rodzicami absolwentów oraz szkołami do których absolwenci składali dokumenty rekrutacyjne, rozmowy z wychowawcami klas, rozmowy z pedagogiem i psychologiem szkolnym. 2) Analizę dokumentacji szkolnej. 3) Analizę dokumentacji doradcy zawodowego.
4 OPIS WYNIKÓW W roku szkolnym 2014/2015 Publiczne Gimnazjum Nr 24 w Białymstoku ukończyło jedenastu absolwentów, w tym: sześciu uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim pięciu uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym.
5 W roku szkolnym 2014/2015 absolwenci Publicznego Gimnazjum Nr 24 stanowili grupę składającą się: z czterech dziewcząt (36,4%), w tym dwóch dziewcząt niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim, co stanowi 18,2% grupy absolwentów oraz dwóch dziewcząt niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym czyli 18,2% tej grupy. Natomiast chłopcy stanowili 63,6% grupy absolwentów, w tym czterech niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim (36,4%) oraz trzech niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym (27,3%).
6 Wszyscy uczniowie niepełnosprawni intelektualnie w stopniu lekkim złożyli dokumenty rekrutacyjne do Zespołu Szkół Nr 16 w Białymstoku i zostali przyjęci do Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej. Kierunki preferowane przez absolwentów to: stolarz, mechanik pojazdów samochodowych - chłopcy, kucharz i fryzjer - dziewczęta.
7 Czterech uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym podjęło dalszą naukę w Szkole Przysposabiającej do Pracy, w tym: Trzech w Zespole Szkół Nr 16 w Białymstoku. Jeden w Szkole Przysposabiającej do Pracy w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach. Jedna absolwentka uczęszcza do Ośrodka Dziennego Pobytu w Białymstoku.
8 ANALIZA DOKUMENTACJI Analiza dokumentacji doradcy zawodowego w zakresie badań preferencji zawodowych uczniów wykazała spójność w wyborze kierunków kształcenia w Zasadniczej absolwentów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim. Z analizy dokumentacji szkolnej (dzienniki lekcyjne, karty wycieczek) oraz doradcy zawodowego wynika, że absolwenci niepełnosprawni intelektualnie uczestniczyli w roku szkolnym 2014/2015 w wycieczkach edukacyjno – zawodowych w zakładach pracy: stolarskim, mechanicznym, gastronomicznym oraz fryzjerskim, co mogło przyczynić się do świadomego wyboru kierunków kształcenia. Natomiast konsultacje indywidualne prowadzone przez doradcę zawodowego z absolwentami niepełnosprawnymi intelektualnie w stopniu umiarkowanym oraz udział w dniach otwartych Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Zespole Szkół Nr 16 w Białymstoku przyczynił się do podjęcia przez nich dalszej edukacji.
9 WNIOSKI: Wszyscy absolwenci po ukończeniu Publicznego Gimnazjum Nr 24 w Białymstoku podjęli dalszą edukację, w tym 100% uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim w Zasadniczej Szkole Zawodowej Specjalnej oraz 90% absolwentów w Szkole Przysposabiającej do Pracy. Jedna absolwentka niepełnosprawna intelektualnie w stopniu umiarkowanym uczęszcza do Ośrodka Dziennego Pobytu w Białymstoku. Wybór kierunków kształcenia absolwentów w jest spójny z badaniami preferencji zawodowych uczniów przeprowadzonych w roku szkolnym 2014/2015.
10 OPRACOWAŁA: URSZULA MAKOWSKA – DORADCA ZAWODOWY