1 Makroekonomia Teoria pieniądza, inflacja, efekty Cantillona, hiperinflacja, deflacja. Arkadiusz Sieroń
2 Plan zajęć 1. Kartkówka. 2. Hiperinflacja. 3. Deflacja.4. Krzywa Philipsa.
3 Kartkówka 1. Wyjaśnij, czym jest pieniądz i jakie jest jego znaczenie.2. Wyjaśnij, czym jest inflacja cenowa i jakie są jej przyczyny. 3. Wyjaśnij do jakich skutków prowadzi inflacja?
4 Hiperinflacja Hiperinflacja to tak znaczna inflacja, kiedy ludzie tracą zaufanie do pieniądza. Roczny okres, w ciągu którego miesięczna stopa inflacji przekracza 50 proc. Hiperinflacja zniszczyła 20% walut. Najbardziej znane to: eksperyment Johna Lawa, francuska rewolucja, continentale, greenbacki, niemiecka, Zimbabwe. Od II w. ś. średnio co 1,5 roku na świecie.
5 Hiperinflacja
6 Hiperinflacja
7 Hiperinflacja
8 Hiperinflacja
9 Hiperinflacja
10 Hiperinflacja
11 Hiperinflacja
12 Hiperinflacja niemiecka4 sierpnia 1914 r. zawieszono wymienialność marki na złoto. Deficyty budżetowe (m.in. z powodu wojny) finansowano drukiem pieniądza. Ilość marek: 8,61 mld w kwietniu 1923 r. i 400 trylionów (400×1018) w listopadzie 1923 r. W ciągu 5 lat ceny wzrosły 500 miliardów razy. W ciągu listopada 1923 r., cena dolara w papierowej marce wzrosła o 8,912 proc.
13 Hiperinflacja niemiecka
14 Hiperinflacja niemieckaHiperinflacja najbardziej uderzyła w klasę średnią. Rosła przestępczość: w 1923 r. o 50% od 1913 r. Tkanka moralna została osłabiona, rósł też interwencjonizm oraz ekstremizm polityczny... Politycznie niezawisły bank centralny. Przed listopadem 1923 roku jedyny wzrost w liczbie zwierząt ubijanych na mięso zanotowano w przypadku psów (s ).
15 Deflacja Deflacja monetarna i cenowa. Źródła deflacji cenowej1) spadek podaży pieniądza; 2) wzrost popytu na pieniądz a) tezauryzacja; b) wzrost podaży dóbr i usług.
16 Deflacja Czy można zarobić na życie i odnosić zyski, gdy poziom cen spada?
17 Deflacja na rynku komputerów (wydatki wzrosły o 2700%)
18 Deflacja cenowa jako antitodum na deflację monetarnąWyobraźmy sobie, że przed kryzysem finansowym Bill robił zakupy raz w tygodniu w lokalnym supermarkecie. Na zakup wody przeznaczał 10 USD. Przy cenie 1 USD za butelkę, mógł kupić 10 butelek. Teraz, w czasie kryzysu, Bill może wydać na wodę jedynie 5 USD. Pytanie: Ile musiałaby kosztować butelka wody, aby Bill mógł za 5 USD nabyć 10 butelek, za które płacił 10 USD?
19 Deflacja w standardzie złota
20 Deflacja a wzrost realnych płac
21 Czy deflacja jest szkodliwa?Która deflacja? Walka z deflacją czy źródłem? Polityka monetarna ma „neutralizować” spadek cen, by były stabilne. Deflacja wynikająca ze wzrostu produktywności powszechnie jest uważana za korzystne zjawisko. Tezauryzacja - reakcja na wzrost niepewności. Spadek podaży pieniądza najbardziej kontrowersyjny. Ceny się dostosowują do zmian na rynku.
22 Krzywa Philipsa Obraz wymienności dwóch celów makroekonomicznych: niskiego bezrobocia i niskiej inflacji. Pierwotnie zamiast inflacji był wzrost nominalnej stawki płacowej. Krótko- i długookresowa krzywa Philipsa (wymienność tylko w krótkim okresie za sprawą iluzji pieniężnej).
23 Krzywa Philipsa
24 Podsumowanie
25 Dziękuję za uwagę!