Marta Czech Katarzyna Kornak Klaudia Kot. Definicja Public relations to : -organizacje,realizujące misje o charakterze publicznym -Otoczenie tej organizacji.

1 Marta Czech Katarzyna Kornak Klaudia Kot ...
Author: Kamila Zawadzka
0 downloads 0 Views

1 Marta Czech Katarzyna Kornak Klaudia Kot

2 Definicja Public relations to : -organizacje,realizujące misje o charakterze publicznym -Otoczenie tej organizacji (np. klienci, mieszkańcy, członkowie władz lokalnych); -Relacje pomiędzy nimi, określone wzajemnymi potrzebami

3 Inne definicje PR Wg. S.M. Cutlip, A.H. Center i G.M. Broom (1985) definiują PR jako "funkcję zarządzania, która ustanawia i utrzymuje wzajemnie korzystne stosunki pomiędzy organizacją i różnymi grupami jej otoczenia, od których zależy jej sukces lub niepowodzenie". K. Wojcik: "PR jest świadomym, celowym, planowym, systematycznym i długoplanowym oddziaływaniem organizacji, władz, zrzeszeń na publiczność, zwaną otoczeniem, skierowanym na ukształtowanie z nią specyficznej jakości stosunków i układów przy użyciu komunikowania i pielęgnowania kontaktów jako jedynej, klasycznej metody, i podporządkowanie tych wpływów rygorom etycznym".

4 Cele PR Kreowanie wizerunku firmy lub organizacji przez przekazanie informacji Stworzenie w świadomości odbiorcy konieczności istnienia organizacji sprawna, planowa, efektywna komunikacja w organizacji jak i poza nią

5 Modele Public Relations Istnieją modele public relations,które są sposobami uprawiania PR przez daną organizację lub specjalistę. Powstały na podstawie obszernego materiału historycznego i analizy współczesnej praktyki PR. Różnią się one celami, naturą komunikowania, związkami między uczestnikami procesu komunikowania i wykorzystaniem technik badawczych. Na podstawie badań empirycznych i historycznych Grunig i Hunt w 1984 roku wyróżnili 4 modele PR: rozgłos (publicity); informacja publiczna; dwukierunkowy asymetryczny; dwukierunkowy symetryczny.

6 Agent prasowy Model, który dominował w latach 20. i 30. XIX wieku i polegał na nadawaniu rozgłosu konkretnej kwestii nie ważne czy jej wartość była pozytywna czy też negatywna. Wykorzystywano techniki informacyjne, które polegały m.in. na dostarczaniu na zlecenie klienta artykułów do prasy, przedstawiających zleceniodawcę w pozytywnym świetle. W okresie rozkwitu tej formy artykuły często mijały się z rzeczywistością. Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli tego modelu był Phineas Barnum, Amerykanin żyjący w XIX wieku, nazywany mistrzem manipulacji. Jest autorem stwierdzenia „nieważne, co o mnie mówią, ważne, żeby poprawnie pisali nazwisko”. Dziś ten model występuje wśród specjalistów związanych ze sportem i showbiznesem.

7 Model informacji publicznej Pojawił się na początku XX wieku, a jego twórcą był Ivy Lee, który odrzucił poprzednie podejście public should be damned na rzecz public should be informed. Celami komunikowania są rzetelna informacja, mówienie prawdy i upowszechnianie informacji o firmie (nie mediacja). Lee stworzył własny kodeks zawodowy (Declaration of Principle) w którym zaznaczył, że PR opiera się na otwartości i ma służyć publicznemu dobru. Uważał też, że jeśli prawda o firmie jest dla niej szkodliwa, należy to zmienić. Jego informacje prasowe były szczytem wiarygodności, podawał w nich – co nie było powszechną praktyką – kto je napisał i w czyim imieniu. Według tego modelu funkcja PR to przede wszystkim rozpowszechnianie informacji. Dziś jest stosowany w agencjach rządowych, niektórych działaniach non-profit, w trakcie kampanii informacyjnych, informacjach kulturalnych.

8 Model dwukierunkowy asymetryczny Za prekursora tego modelu uważa się Waltera Lippmana (Public Opinion). W rok po nim do dyskusji włącza się Edward Bernays ze swoją książką Crystalizing Public Opinion. Uważał, ze PR może służyć dobru publicznemu, jeżeli przekonuje się ludzi do tego, co i tak jest zgodne z ich interesem, a wymagania publiczności powodują zamianę organizacji. Manipulacja ma polegać jedynie na uwypukleniu tych cech, które publiczności najbardziej się podobają. Organizacja stara się przekonać odbiorców do swoich celów, ale by robić to skutecznie, chce najpierw poznać ich potrzeby a następnie je zaspokoić. W modelu tym dużą wagę przykłada się do badań. Najczęściej praktykowany przez doradców PR i przedsiębiorstwa.

9 Model dwukierunkowy symetryczny Model stawia sobie za cel podjęcie wymiany informacji i opinii między publicznością a firmą. Za pioniera tej postawy uważa się Bernaysa. Wedle tego modelu specjaliści od PR to mediatorzy, pracują, by przybliżyć publiczności stanowisko firmy i odwrotnie. Badania oceniające sprawdzają, czy sytuacja układa się pomyślnie. Dzisiaj stosowany w wielu przedsiębiorstwach rynku niekonkurencyjnego. Polega na wytworzeniu sytuacji typu WIN-WIN, w której obie strony mogą zrealizować swoje interesy. Według Hunta i Gruniga powinno to wyznaczać kierunek dla rozwoju PR w przyszłości. Twórcy zdawali sobie jednak sprawę z faktu, że model ten jest obecnie rzadko wykorzystywany.

10 PR a Marketing Public Relations jest często mylone z inną funkcją zarządzania - marketingiem. W wielu organizacjach zatrudnieni są pracownicy zajmujący się jednocześnie Public relations i marketingiem bez wyraźnego wyznaczenia różnic. Marketing jest zarządzaniem relacjami pomiędzy firmą a jej klientami, natomiast PR jest szerszym pojęciem odnoszącym się do relacji pomiędzy firmą a pracownikami firmy, inwestorami, społecznością lokalną, rządami i samorządami czy mediami. Public relations często funkcjonuje jako narzędzie wspierające marketing.

11 Słownik najważniejszych pojęć związanych z PR Astrotrufing - definicja pochodzi od nazwy sztucznej trawy używanej na wielu amerykańskich stadionach. Termin ten odnosi się do formalnych projektów PR, które mają sprawiać wrażenie spontanicznej reakcji społecznej w stosunku do jakiegoś wydarzenia, ugrupowania politycznego, produktu czy usługi.

12 Brief to dokument, który zawiera uporządkowany spis celów kampanii i wytycznych jakie ma spełniać reklama lub dana kampania. Zawiera wymagania i preferencje klienta względem agencji. Na podstawie tego dokumentu zleceniobiorca przystępuje do pracy nad projektem.

13 Clipping - jeden ze sposobów analizy efektywności działań public relationis, polegający na analizie informacji pojawiających się w mediach (monitoring mediów). Gromadzenie i analizowanie wycinków prasowych, rzadziej wzmianek w telewizji, radiu czy Internecie.

14 Pitch -Próba uzyskania pozytywnej publikacji poprzez aktywne działania PR-owskie (np. przesyłanie gotowych artykułów, streszczeń). Triple bottom line -idea mierzenia stabilności firmy za pomocą trzech wskaźników: wyników ekonomicznych, wpływu na środowisko oraz wpływu na otoczenie społeczne. Webinar - rodzaj konferencji prowadzonej „na żywo” przez internet, umożliwiającej interakcję między prelegentem a widownią.

15 Bibliografia 1.Black S. Public relations. Dom Wyd. ABC, Warszawa 1998. 2.Sobkowiak L. Public relations jako forma komunikowania masowego. Wyd. UWr. Wrocław 1999 4.Wojcik T. Encyklopedia biznesu, t. 2. Warszawa 1995 5. [Internet]: http://www.newsline.pl/ 6. [Internet]: http://www.polskipr.plhttp://www.polskipr.pl 7. [Internet]:http://www.proto.pl/