Materiał opracowany przez: Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich. Instytucja Zarządzająca PROW – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. „Europejski.

1 Materiał opracowany przez: Departament Rozwoju Obszarów...
Author: Ludwika Milewska
0 downloads 0 Views

1 Materiał opracowany przez: Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów na lata 2014-2020. Pomoc de minimis Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 Poddziałanie 19.2 Autor: Paulina Rokosz – Zarembska Październik 2016 r.

2 Pomocą de minimis jest pomoc publiczna która:  Dotyczy przedsiębiorstwa w rozumieniu unijnego prawa konkurencji;  Jest udzielana na warunkach korzystniejszych niż rynkowe;  Uprzywilejowuje określone przedsiębiorstwa albo produkcję określonych towarów;  Grozi zakłóceniem lub zakłóca konkurencję. Przedsiębiorstwo – każda jednostka prowadząca działalność gospodarczą niezależnie od jej statusu prawnego i sposobu finansowania, a wszelka działalność polegająca na oferowaniu towarów i usług na danym rynku jest działalnością gospodarczą. Przykłady pomocy de minimis:  Renowacja zabytkowego pałacu przez parafię w celu udostępniania zwiedzającym;  Budowa ogólnodostępnego, niekomercyjnego kąpieliska przez gminę;  Przebudowa ogólnodostępnej, niekomercyjnej wypożyczalni sprzętu wodnego przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji. Nie ma znaczenia fakt, czy dany podmiot jest nastawiony na zysk!!! Podmioty, które zgodnie z prawem krajowym nie są uznawane za przedsiębiorców, mogą prowadzić działalność gospodarczą w rozumieniu unijnym (np. instytucje kultury, kluby sportowe, parafie).

3 Pomoc de minimis przyznawana jest do limitu liczonego na jednego przedsiębiorcę w okresie 3 lat podatkowych, tj. okres obejmujący bieżący rok podatkowy oraz dwa poprzedzające go lata podatkowe. Jedno przedsiębiorstwo - wszystkie jednostki gospodarcze, które są ze sobą powiązane zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) nr 1407/2013. Dane Przedsiębiorstwo jest powiązane z innym przedsiębiorstwem jeżeli np.:  posiada większość praw głosu w drugim przedsiębiorstwie;  ma prawo wyznaczyć lub odwołać większość członków organu administracyjnego, zarządzającego lub nadzorczego;  ma prawo wywierać dominujący wpływ na inną jednostkę gospodarczą (np. zgodnie z umową spółki); Podmioty powiązane stanowią jedno przedsiębiorstwo - mają jeden, wspólny limit pomocy de minimis!

4 Pomoc de minimis w ramach poddziałania 19.2 (w związku ze świadczeniem usług w ogólnym interesie gospodarczym) (Podstawa prawna: Rozporządzenie Komisji (UE) nr 360/2012 z dnia 25 kwietnia 2012 r.) Usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym - sektor działalności gospodarczej który oferuje usługi w ogólnym interesie publicznym, które nie byłyby świadczone na rynku (lub byłyby świadczone na innych warunkach, jeżeli chodzi o jakość, bezpieczeństwo, przystępność cenową, równe traktowanie czy powszechny dostęp) bez interwencji publicznej. Przykłady:  Usługi telekomunikacyjne;  Dostawa wody;  Dystrybucja energii elektrycznej;  Działalność w zakresie radia i telewizji;  Świadczenie podstawowych usług pocztowych. Limit pomocy de minimis: 500 000 euro

5 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 360/2012 z dnia 25 kwietnia 2012 r. mające zastosowanie do przedsiębiorców wykonujących usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym nie ma zastosowania do działalności:  w sektorze rybołówstwa i akwakultury;  w dziedzinie produkcji podstawowej produktów rolnych wymienionych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej;  w dziedzinie przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych wymienionych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej;  w sektorze węglowym;  w sektorze drogowego transportu towarów; Dokumentem potwierdzającym świadczenie usług w ogólnym interesie gospodarczym (akt powierzenia) może być np. umowa o świadczenie usług w ogólnym interesie gospodarczym zawarta przez gminę z wybranym przedsiębiorcą.

6 Pomocy de minimis nie można łączyć z żadną rekompensatą w odniesieniu do tych samych usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym!!! Rekompensata – pomoc państwa dedykowana przedsiębiorcom, którym zostało powierzone świadczenie usług w ogólnym interesie gospodarczym. Wsparcie w dowolnej formie (np. dotacja, zwolnienie podatkowe), otrzymywane wyłącznie w celu pokrycia kosztów związanych ze świadczeniem usług w ogólnym interesie gospodarczym. Pomoc de minimis, w związku ze świadczeniem usługi w ogólnym interesie gospodarczym nie może być przyznana przedsiębiorcy w trudnej sytuacji ekonomicznej !!! W przypadku gdy przedsiębiorca ubiega się o pomoc de minimis w związku ze świadczoną usługą w ogólnym interesie gospodarczym i jednocześnie prowadzi działalność wyłączoną z otrzymania pomocy de minimis musi zapewnić rozdzielność rachunkową.

7 Pomoc de minimis w ramach poddziałania 19.2  w sektorze rybołówstwa i akwakultury;  w dziedzinie produkcji podstawowej produktów rolnych wymienionych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej;  w dziedzinie przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych wymienionych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej; (nie dotyczy usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym) (Podstawa prawna: Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r.) Pomoc de minimis przyznawana jest we wszystkich sektorach z wyjątkiem przedsiębiorców działających: Pomoc de minimis w sektorze transportu drogowego towarów nie może zostać przeznaczona na nabycie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego towarów!!! Limity pomocy de minimis: 100 000 euro – przedsiębiorstwo działające w zakresie drogowego transportu; 200 000 euro – pozostałe rodzaje działalności;

8 Informacje przedstawiane przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy)  Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 października 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis) Wzory Formularzy stanowią Załączniki do ww. rozporządzenia. (Załącznik nr 1, Załącznik nr 2 – dotyczy przedsiębiorstwa świadczącego usługi w ogólnym interesie gospodarczym) Aktywne formularze dostępne są na stronie www.uokik.gov.pl (zakładki: pomoc publiczna, informacje dodatkowe)

9 Informacje przedstawiane przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy)  Informacja o uzyskanej pomocy de minimis w okresie 3 lat podatkowych (okres obejmujący bieżący rok podatkowy oraz dwa poprzedzające go lata podatkowe) W przypadku otrzymania pomoc de minimis (w okresie 3 lat podatkowych):  Wnioskodawca dostarcza Zaświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis;  Na podstawie informacji zawartych w otrzymanych zaświadczeniach o pomocy de minimis Wnioskodawca wypełnia Sekcję B.IV, pkt. 3 wniosku o przyznanie pomocy lub Załącznik nr A.9 wniosku o przyznanie pomocy (Premia); W przypadku nie otrzymania pomocy de minimis (w okresie 3 lat podatkowych):  Wnioskodawca dostarcza Oświadczenie o nie uzyskaniu pomocy de minimis (Formularz udostępniony przez UM – załącznik nr 8 do wniosku o przyznanie pomocy)

10 Zaświadczenia o pomocy de minimis, które wnioskodawca składa wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy mogą zostać wydane na mocy poniższych Rozporządzeń Komisji (UE) Podstawa prawna na mocy której wystawiono zaświadczenie o pomocy de minimis Sektor działalności/ rodzaj przedsiębiorstwa Rozporządzenie Komisji(UE) nr 360/2012 z dnia 25 kwietnia 2012 r. Przedsiębiorstwo wykonujące usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym Rozporządzenie Komisji(UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. Sektor rolny Rozporządzenie Komisji(UE) nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. Sektor rybołówstwa i akwakultury Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. (stosowane od 1 stycznia 2014 r.) lub Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. (stosowane do 31 grudnia 2013 r.) Pozostałe sektory

11 Zaświadczenia o pomocy de minimis w ramach poddziałania 19.2 będą wystawiane na mocy:  Rozporządzenia Komisji(UE) nr 360/2012 z dnia 25 kwietnia 2012 r. lub  Rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. Obowiązujący wzór Zaświadczenia o pomocy de minimis - załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 października 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zaświadczeń o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie Aktywny wzór zaświadczenia dostępny jest na stronie www.uokik.gov.pl Zaświadczenie o pomocy de minimis wystawiane jest na dzień podpisania umowy przyznania pomocy!

12 „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Dziękuję za uwagę