1 Matka Boska Częstochowska
2 OPIS OBRAZU Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej (Częstochowskiej) jest typem ikonograficznym zwanym – Hodegertia. Przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem siedzącym na jej lewym ramieniu. Twarze Maryi i Dzieciątka zwrócone są do wiernych. Jezus w lewej ręce trzyma księgę, a drugą wznosi ku górze w geście charakterystycznym dla nauczyciela i w celu pobłogosławienia wiernych. Ważnym elementem obrazu są złote nimby wokół głów Maryi i Jezusa. Twarz Matki Boskiej jest brązowa, co jest związane z techniką malowania ikon, jak również dlatego, że ma wiele warstw werniksu, który z czasem ciemnieje.
3 Przyozdabianie Świętego Obrazu Zgodnie ze zwyczajem, cudowny obraz się przyozdabia. Dawno temu były to kosztowne klejnoty mocowane bezpośrednio do deski. Po restauracji w roku 1430 obraz został przyozdobiony w złote i srebrne blachy oraz korony. Od połowy XVII wieku cudowny wizerunek jest ubierany w sukienki wykonane z cennych tkanin, haftowane złotem i ozdobione klejnotami. W zbiorach sanktuarium znajduje się aktualnie siedem sukien, z których każda ma własna nazwę. Najcenniejsze to diamentowa i rubinowa (najstarsze klejnoty pochodzą z XV w.). Są jeszcze dwie sukienki koralowe, milenijna z 1966 roku i dwie wykonane na jubileusz 600-lecia Jasnej Góry. Wszystkie są unikalnymi dziełami sztuki jubilerskiej.
4 LEGENDA O POWSTANIU CUDOWNEGO OBRAZU Legenda głosi że obraz został namalowany przez Świętego Łukasza w Jerozolimie, w miejscu, w którym Jezus spożywał ostatnią wieczerzę (czyli wieczerniku), na fragmentach stołu przy, którym posiłki spożywała Święta Rodzina.
5 Skomplikowane dzieje cudownego obrazu W czasie najścia przez wojska rzymskie (w latach 66-67) pod przywództwem cesarzy Wespazjana i Tytusa, Chrześcijanie ukryli obraz wraz z innymi świętościami w jaskini w miasteczku Pella
6 ŚWIĘTA HELENA W 326 roku cesarzowa Helena odwiedziła Jerozolimę. Wówczas Chrześcijanie podarowali Jej Święty obraz, który umieściła w Konstantynopolu w cesarskiej kaplicy, gdzie pozostał przez następne pięć wieków.
7 Przewiezienie Cudownego Obrazu na Ruś w XII w W drugiej połowie XII wieku obraz z wielkimi honorami został przetransportowany na Ruś, gdzie książę halicko-wołyński Lew Daniłowicz umieścił go w zamku w Bełzie gdzie zasłynął licznymi cudami. Stąd też pochodzi jedna z nazw obrazu – Matka Boska Bełska. W 1372r Księstwo Bełskie, przeszło we władanie księcia opolskiego Władysława. Lew Daniłowicz Władysław Opolski
8 Cuda związane z cudownym obrazem Gdy zamek w Bełzie otoczyli Tatarzy książę Władysław licząc na pomoc obrazu, wyniósł go i postawił na miejskiej ścianie. Zapadła wówczas mgła, która pomieszała szyki wroga i zmusiła Tatarów do wycofania wojsk. Jedna z tatarskich strzał trafiła w obraz. Legenda głosi, że do dziś na obrazie widoczna jest krew przebitego strzałą jednego z najeźdźców.
9 Kolejne cuda związane z obrazem Jedna z legend głosi, że sennym widzeniu Obrończyni Niebieska nakazała księciu przenieść obraz na Jasną Górę do Częstochowy. Książę Władysław w 1382 założył klasztor na Jasnej Górze (góra spotkania - została tak nazwana w wyniku mnóstwa cudów, które miały tam miejsce) i przeniósł tam Święty Obraz, powierzając go na przechowanie zakonowi paulinów. Kilkadziesiąt lat później klasztor został obrabowany przez husytów. Pozbawiwszy go wszystkich skarbów, chcieli oni zabrać również i cudowny obraz, lecz niewidoczna siła zatrzymywała konie i wóz ze świętością nie zdołał się ruszyć. We wściekłości jeden ze złodziei zrzucił świętą ikonę na ziemię, a inny uderzył mieczem po twarzy. W tym samym miejscu sprawiedliwa kara dotknęła wszystkich: pierwszego rozerwało na części, drugiemu uschła ręka, pozostali padli trupem lub zostali rażeni ślepotą.
10 Jasna Góra
11 Cudowna moc obrazu w historii Polski W połowie XVII wieku, oddział najemników króla szwedzkiego Karola X Gustawa, poniósł klęskę pod częstochowskim klasztorem na Jasnej Górze. Wynik oblężenia przypisano cudowi spowodowanemu przez Maryję. Król Jan Kazimierz, powróciwszy do Lwowa, ogłosił śluby, w których polecał swoje państwo protekcji Bożej Matki, nazywając Ją Polską Królową. Wojna ze Szwedami w 1656 roku zakończyła się dla Polski zwycięstwem.
12 Koronacja obrazu Na mocy aktu papieża Klemensa XI z roku 1716 biskup chełmski Krzysztof Andrzej Jan Szembek dokonał 8 września 1717 roku koronacji cudownego obrazu koronami papieskimi.
13 Czasy współczesne Po II wojnie światowej wizerunek obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej był często umieszczany na ryngrafach żołnierzy podziemia niepodległościowego. W okresie ruchu Solidarność, wizerunek łączono z ruchami demokratycznymi. Miniaturę obrazu do dziś nosi w klapie marynarki Lech Wałęsa.
14 Próba zniszczenia Świętego obrazu Po porannej mszy św. 9 grudnia 2012 podjęto próbę zniszczenia wizerunku Czarnej Madonny. Mężczyzna rzucił w obraz żarówkami wypełnionymi czarną farbą. Obraz nie został uszkodzony, dzięki zainstalowanej szybie pancernej. Sprawcę natychmiast ujęła straż jasnogórska.
15 Kult Obrazu 13 kwietnia 1904 św. Pius X na prośbę biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego i polskich paulinów zatwierdził święto Matki Bożej Częstochowskiej w rycie I klasy z oktawą dla Jasnej Góry. Święto to miało być obchodzone w środę po 24 sierpnia. Po raz pierwszy święto było uroczyście obchodzone w dniu 29 sierpnia 1906 roku. W 1931 Pius XI zatwierdził dzień 26 sierpnia jako święto ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej. Dekretem Kongregacji Obrzędów z dnia 26 października 1956 uroczystość liturgiczna została przyznana wszystkim diecezjom w Polsce. Natomiast w tradycji Kościoła prawosławnego święto Częstochowskiej Ikony Matki Bożej obchodzone jest 19 marca (co odpowiada dacie 6 marca w kalendarzu juliańskim).
16
17
18 Bibliografia Wikipedia Tygodnik Katolicki Niedziela www.historycy.org Encyklopedia
19 Dziękuję za uwagę! Grażyna Waśka 1GDB