1 Mały słownik pojęć architektonicznych z ilustracjamiL - Z
2 Lizena - pionowy pas muru wystający nieznacznie z lica ściany,stosowany jako wzmocnienie ścian lub ozdoba, zwykle w rytmicznym układzie.
3 Maszkaron - rzeźbiarski detal architektoniczny w formie ludzkiej,zwierzęcej lub fantazyjnej głowy, często o groteskowych rysach. Stosowany jako ozdoba.
4 Nadświetle - małe okno umieszczone powyżej otworu drzwiowego.
5 Nisza: wnęka, wgłębienie w fasadzie lub w ścianiewewnątrz budynku przeznaczona do celów zdobniczych, kultowych.
6 Pilaster - element architektoniczny w kształcie płaskiego pionowegowystępu z lica ściany, zaopatrzonego w bazę i głowicę, spełniający funkcję dekoracyjną i konstrukcyjną (płaski filar przyścienny).
7 Skarpa, szkarpa, przypora - mur odchodzący prostopadlena zewnątrz od ściany wysokiego budynku pełniący funkcję konstrukcyjną. Rozszerza się ku dołowi schodkowo lub pochyło. Podtrzymuje ścianę i równoważy siły rozporowe. Umożliwia stosowanie dużych, wysokich okien, zajmujących dużą powierzchnię ścian, które przez to traciły swoją funkcję nośną.
8 Portal - zazwyczaj bogato zdobione wejście do budynkuPortale: gotycki, renesansowy, barokowy
9 Prezbiterium - wydzielonaod nawy głównej balustradą i łukiem tęczowym przestrzeń kościoła, w której znajduje się wielki ołtarz, przeznaczona zasadniczo dla duchowieństwa; wyodrębniona także w bryle zewnętrznej budowli kościelnej.
10 Putto - amorek, motyw dekoracyjny w postaci nagiego dziecka,najczęściej chłopca
11 Rozeta - okrągłe okno wypełnione witrażem i ornamentemmaswerkowym umieszczone nad portalem Katedra św. Wita w Pradze
12 Ryzalit - część budynku wysunięta ku przodowi z lica elewacjii tworząca z nim ograniczoną całość na wysokości wszystkich kondygnacji (może być środkowy lub boczny).
13 Sklepienie krzyżowe - sklepienie zbudowane na planie kwadratuz dwóch, przenikających się sklepień kolebkowych. Postawione jest na czterech filarach lub słupach usytuowanych w czterech wierzchołkach kwadratu (planu pomieszczenia).
14 Sklepienie kolebkowe (beczkowe) - sklepienie w kształcie połowyleżącego walca przeciętego wzdłuż płaszczyzny poziomej.
15 Stalle: drewniane lub kamienne ławki ustawione w prezbiterium.Często bardzo bogato zdobione (rzeźbiarsko lub malarsko), poprzedzielane na pojedyncze siedziska. Miały zazwyczaj wysokie oparcia (zaplecki), często z baldachimem, klęczniki obudowane z przodu.
16 Transept – nawa poprzecznaprzecinająca nawę główną w Kościele zbudowanym na planie krzyża, zwykle mieszcząca się między prezbiterium a nawą główną.
17 Tympanon: w architekturze klasycznej wewnętrzne trójkątnepole frontonu, często wypełnione rzeźbą.
18 Zwornik (klucz) -jeden z kamieni w łuku arkady,w łuku sklepiennym. Usytuowany w najwyższym punkcie sklepienia lub łęku. Zazwyczaj o nieco większych wymiarach niż pozostałe ciosy kamienne lub cegły. Przenosił siły ściskające. Często był ozdabiany. Określenie klucz częściej stosuje się w odniesieniu do łęku, natomiast zwornik - w odniesieniu do sklepienia.