1 Międzynarodowe opodatkowanie emerytur – ujęcie modeloweRafał Lipniewicz Konferencja Zabezpieczenie Emerytalne Wrocław
2 Międzynarodowe prawo podatkowe – Konwencje ModeloweKonwencja modelowa OECD wraz z Komentarzem Konwencja Modelowa ONZ wraz z Komentarzem Nie stanowią źródła prawa. Mają istotne znaczenie w procesie wykładni umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Traktowane są jako kontekst umów, bądź uzupełniający środek interpretacji.
3 Międzynarodowe prawo podatkowe – umowy o unikaniu podwójnego opodatkowaniaStanowią podstawowe źródło międzynarodowego prawa podatkowego Mają na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania oraz rozdział władztwa podatkowego między umawiającymi się państwami Wzorowane są na Konwencjach Modelowych OECD i ONZ
4 Zasady rozdziału władztwa podatkowego między państwamiZasada rezydencji Zasada źródła
5 Zasada rezydencji Prawo do opodatkowania określonej kategorii dochodów (przychodów) przysługuje państwu, w którym podatnik posiada status rezydenta podatkowego, co zasadniczo w przypadku osób fizycznych oznacza państwo, w którym podatnik posiada miejsce zamieszkania, natomiast w stosunku do przedsiębiorstw państwo siedziby lub faktycznego zarządu. Prawo do opodatkowania ma charakter ogólnoświatowy, co oznacza, iż nie ma znaczenia gdzie (w jakim państwie) znajdują się źródła dochodów.
6 Zasada źródła Ma charakter terytorialny i oznacza prawo danego państwa do opodatkowania dochodów (przychodów), których źródło znajduje się na jego terytorium, bez względu na to czy ich beneficjentem jest podatnik będący bądź niebędący rezydentem podatkowym takiego państwa.
7 Opodatkowanie emerytur w KM OECD (art. 18)Z zastrzeżeniem postanowień art. 19 ust. 2 (emerytury wypłacane funkcjonariuszom publicznym), emerytury i inne podobne świadczenia wypłacane osobie będącej rezydentem umawiającego się państwa w związku z jej wcześniejszym zatrudnieniem będą podlegały opodatkowaniu wyłącznie w tym państwie. Oznacza to, że na gruncie Konwencji Modelowej OECD prawo do opodatkowania emerytur i innych podobnych świadczeń przysługuje jedynie państwu rezydencji beneficjenta świadczenia emerytalnego
8 Opodatkowanie emerytur w KM ONZZawiera dwie alternatywne wersje postanowienia dot. opodatkowania emerytur Alternatywa A - zasadniczo odzwierciedla treść art. 18 KM OECD Alternatywa B - emerytury i inne podobne świadczenia wypłacane osobie będącej rezydentem umawiającego się państwa w związku z jej wcześniejszym zatrudnieniem mogą podlegać opodatkowaniu w państwie rezydencji beneficjenta; jednakże mogą być również przedmiotem opodatkowania w państwie ich źródła (wypłaty) jeżeli płatność jest dokonywanie przez rezydenta państwa źródła bądź zakład zagraniczny tam usytuowany.
9 Argumenty za opodatkowaniem emerytur w państwie rezydencjiMożliwość lepszej oceny zdolności płatniczej podatnika Podatnik może uzyskiwać świadczenia emerytalne z różnych państw, co gwarantuje jednolite traktowanie emerytur pod względem podatkowym Pozwala uniknąć nakładania na odbiorcę emerytury obciążeń administracyjnych związanych z zastosowaniem się do obowiązków podatkowych w państwie innym niż państwo zamieszkania.
10 Argumenty za opodatkowaniem emerytur w państwie źródłaOpodatkowanie powinno przysługiwać państwu, w którym znajdują się fundusze (zwłaszcza publiczne) z których wypłacane są świadczenia Przeciwdziała uchylaniu się od opodatkowania poprzez nie wykazywanie dochodów z emerytur zagranicznych w państwie rezydencji W wielu państwach podatek od składek płacowych do funduszów emerytalnych jest całkowicie lub częściowo odroczony, lecz jest „odzyskiwany” w czasie, gdy świadczenia emerytalne są wypłacane.
11 Dziękuję za uwagę!